Afrodit
Electronation
Üye
Aşk,bereket,güzellik,şehvet tanrıçasıdır. Doğumuyla ilgili iki hikaye vardır 1.si Zeus ile Dione'nin kızı olduğudur diğer hikaye ise biraz ilginçtir, Zeus babası Kronosun cinsel organını kopartıp denize fırlatır. Deniz dalgalanmaya başlar ve dalgaların ortasından Afrodit ortaya çıkar. Oğlu Eros'dur. Zeus tarafından Hephaestus ile evlendirilmiştir. Roma döneminde adı Venüs'dür.

Bu kısım c/p

Birçok efsanede yer alan Aphrodite’nin kocası Hephaistos’tur ve tanrıça kocasını Ares ile aldatır. Ayrıca Hermes ile sevişmesinden Hermaphroditos doğar. Bunun yanı sıra Adonis ve Ankhises ile ilişkileri vardır. Ayrıca Kaz Dağı’ndaki üç güzeller efsanesinde çoban Paris tarafından seçilen tanrıçadır.

Paris Hilton'dan beter.
Resim koyamıyorum, hatun elbiseli dolaşmıyor. Cıbıl.

Elbiseli resmini buldum efem.
[img width=800 height=862]http://img145.imageshack.us/img145/460/aphrodite2x.jpg[/img]

O_r_a_k
Üye


Aşk,bereket,güzellik,şehvet tanrıçasıdır. Doğumuyla ilgili iki hikaye vardır 1.si Zeus ile Dione'nin kızı olduğudur diğer hikaye ise biraz ilginçtir, Zeus babası Kronosun cinsel organını kopartıp denize fırlatır. Deniz dalgalanmaya başlar ve dalgaların ortasından Afrodit ortaya çıkar. Oğlu Eros'dur. Zeus tarafından Hephaestus ile evlendirilmiştir. Roma döneminde adı Venüs'dür.Doğumu ile ilgili ikinci efsane daha yaygındır.Hikayede bahsi geçen deniz akdenizdir ve doğum yeri olarak kıbrıs yakınları gösterilir.Hatta bazı haritalarda bir ismi bile var bu yerin ama şuan hatırlayamadım.
Electronation
Üye
Theogonia imiş orası.
cemreserpal
Üye
Baf oluyor orası..
Electronation
Üye
Teşekkürler cemreserpal.
Çağlayan
Üye
Afrodit gelmiş geçmiş en güzel kadın olarak anlatılır ancak fark ettiyseniz, ressamların tablolarında balık etli olarak resmedilir. O zamanın kilolu kadınları güzel bulan estetik yargılarıyla, şimdinin anoreksik ve iskeletimsi kadınları güzel bulan estetik yargılar ne kadar farklı. Kilolu olmak o zamanlar zenginlik, sağlık, bereket ve güzelliğin işaretiydi.
AlphariusAlpharius
Üye
Eros da ayrıca iki farklı doğum efsanesine sahiptir. İlki Afrodit'ten olduğu yönünde, ikincisi ise diğer ana benlikler ile (Gaia, Tartarus, Erebus gibi) kaostan ortaya çıktığı yönündedir.
cemreserpal
Üye
Bir de benim bildiğim kadarıyla afrodit denizden istiridye kabuğuyla falan çıkıyordu bir de..
Electronation
Üye
Anlattığım 2. hikayenin farklı bir versiyonu. Dalgalar arasından düz çıkmak yerine bir istiridye içinde çıkıyor. İnci olarak tasvir mi ne etmişler.
O_r_a_k
Üye
Athena'nın doğumuda bir gariptir.Zeus'un bir gün başının çok ağrıması sonucu silah ustasından (kendisine şimşekleri yapan adam neydi bunun adı?) kafasına çekiçle bir darbe indirmesini söylemiştir.Kafasına aldığı bu darbe sonucu kafasından(!) genç yaşlarında,zırhlar içerisinde güzel bir kadın olarak Athena ortaya çıkmıştır.


Edit:Wikipediada hikayenin daha düzgün hali varmış.Biraz daha mantıklı(!) bu hikaye  ;D

Yunan mitolojisindeki en garip doğumlardan biri Athena'nın doğumudur. Athena Merkür gezegeninin ve 4. güne hükmeden, aynı zamanda bilgelik ve zeka sahibi bir titan olan Metis'in kızıdır. Diğer titanlara göre Metis erken kuşak bir titandı. Zeus zamanla gücünü ortaya koymaya başladığında Metis ile yakınlık kurmaya başladı. Zeus, babası Kronos gibi çocuklarından birinin isyanı ile tahtından olacağı korkusuna kapılıp ve aynı zamanda da eğer bir doğum gerçekleşirse Metis'in kendisine üstünlük sağlayacağı endişesiyle ilk karısı olan Metis'i yutar. Fakat Zeus Metis'i yuttuğunda Metis zaten Athena'ya hamile kalmıştı. Zeus'un kafasında hergün daha fazla büyüyen bir şişlik vardı. Metis Athena'yı Zeus'un kafasının içinde doğurdu, O'nu yetiştirdi ve kendisine mızrak ve kalkanını verdi. Karısını yuttuktan sonra bu şişlik yüzünden korkunç baş ağrıları çeken Zeus bir gün yanına Hephaistos'u çağırır. Zeus Hephaistos'a, en güçlü balyozunu alıp gelmesini ister. Hephaistos bir koşu tanrıların tanrısının isteğini yerine getirir. "Şimdi de en güçlü vuruşunu kafama göm!" der Zeus. Yıldırımların efendisinin bu isteğinden çekinir ateş tanrısı. Daha önce Zeus'un nefretini acı bir tecrübeyle tatmıştır çünkü, kafama neden vurdun diyerek nefret kusmasından korkar. Zeus, demirci tanrısının kafasına vurması için tehditler yağdırır. Ne yapacağını şaşıran Hephaistos korkuyla karışık tüm gücünü kullanarak balyozuyla Zeus'un kafasına vurur. İşte o anda Athena miğferi ve zırhı ile tam takım babasının başından fırlar ve derki " Ben Pallas Athena. Diğer Tanrılardan saygı görmek istiyorum.".
AlphariusAlpharius
Üye
Demirci tanrı Hephaestus'un çirkinliği ve topallığı diğer Olimpos tanrılarının kusursuzluğuyla tam bir tezat oluşturur. Çok becerikli olan Hephaestus'u küstürmek istemeyen Zeus onun gönlünü hoş tutmak için Afrodit ile evlendirir.

Fakat Afrodit Hephaestus'u Ares ile aldatmaktadır. Durumdan şüphelenen Hephaestus bir düzenek hazırlar ve bunu yataklarına yerleştirir. Ares ve Afrodit tekrar birlikte olduklarında düzenek çalışarak ikiliyi zincirler. Hephaestus diğer tanrıları toplayarak ikiliyi rezil eder ve adalet ister. Posiedon Hephaestus'u ikna ederek Ares'e zina cezası ödetir. Sonrasında Hephaestus Afrodit'i iade edip başlık parasını geri isteyecektir.
discussioncontroller