Afrodit
apocalypse
Üye

Bir de benim bildiğim kadarıyla afrodit denizden istiridye kabuğuyla falan çıkıyordu bir de..

Deniz köpüklerinden doğmuş ve bir deniz kabuğundan karaya çıkmıştır ^^
Illdan
Üye

Bir de benim bildiğim kadarıyla afrodit denizden istiridye kabuğuyla falan çıkıyordu bir de..

Venüs'ün Doğuşu

::)

Alta Edit:
Aynen öyle, "Venüs'ün Doğuşu" Tablo'nun ismi zaten :byebye:
cemreserpal
Üye
Illdan dedi:

Kaynak:Wikipedia=Afrodit

Aphrodite (Yunanca Ἀφροδίτη) Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası . Roma mitolojisindeki ismi Venüs'tür.

Elegie
Üye
Homeros'un İlyada'sına bakarsak, Afodit Zeus ile Dione'nin kızı oluyor. İkinci doğum hikayesi, yani köpükten doğma, Afrodit'in ismini yorumlama çabaları sonucunda ortaya çıkıyor. Bildiğim kadarıyla Aptrodite ismini Hesoidos, Theogonia eserinde "Köpükten doğan" olarak yorumlamış; Kronos bir orak ile babası Uranos'un incel organını keesip denize atınca burada oluşan köpüklerden Aphrodite meydana gelmiştir diye anlatılıyor. Yunanca aphros köpük anlamına gelirmiş ve bu kelimenin Aphrodite'in kötü olduğu sanılmış.

Doğum yeri olarak bilemeyeceğim de, Kıbrıs'ta ve Pelopones'in güneydoğusundaki Kythera adalarında çok tapılırmış bu ablaya, bu yüzden iki ismi daha var; Kypris ve Kytheria.
Misafir
Güzellik tanricasi olmasinin yani sira pek bir kıskanc :)
Bir ölümlünün (psykhe) güzelligini kıskandigi icin oglu erostan onu zavalli bir adama yada onun pis köpegine asik etmesini ister, ama oglu eros bu kıza asik olur ve onu sarayina götürüp evlenir.. kız ölümlü oldugu icin bir tanriyi görmeyi kaldiramayacagini düsünerek eros ona bir söz verdirir. psykhe erosu hayati boyunca görmemeyi kabul etmek zorunda kalir. ama psykhe onun sesini duydugu anda öylesine asık olurki görmek umrunda bile olmaz. türk filmlerinde oldugu gibi kızın kötü kız kardesleri psykhe nin bu gizemli hayatini kıskanirlar, cok yüksek bir dagın tepesindeki sarayda yasadigini, hicbir insanın oraya gidemeyecegini de ögrenince iyice cilgina dönerler. ve psykhe nin kanına girerler >.< o senin kocan, görmeye hakkın var filan diye..
Sonra psykhe gece eros uykuya daldigi anda gaz lambasını yakıp kocasina dogru tutar , yüzünü gördügü anda kocasinin bir insan olamayacak kadar mükemmel oldugunu farkeder , o anda bir tanrının karisi oldugunu anlar..
Malesef sanssizlik ki gaz lambasindan bir damla yag erosun koluna damlar ve onu uyandirir, eros psykhe nin kendisini gördügünü anlayinca hemen camdan ucarak gider ve asla geri gelmez.. sonra bu zavalli kız okadar cok üzülürki ....
burdan sonra bircok son var :)
kimi psykhe nin o dagdan atlayarak intihar ettigini , kimi hastalanip öldügünü söylüyor >.< ama benim okudugum kitapta psykhe intihar ediyordu, eros pisman olup vicdan azabiyla tanrılara yalvariyordu psykhe yi geri alabilmek icin. zeus yalvarmalarina dayanamayip ( tabi erostan korkmasinin da etkisi var bunda) ona tanrilarin sofrasindan "ambrosia" -ölümsüzlük ickisi- veriyordu ve psykhe kurtuluyordu, mutlu mesut .... baska bi kitapta da diyordu ki eros ambrosia yi alinca psykhe nin bedeninin oldugu yere gitmis, o anda siseyi dusurmus ve ambrosia yere dökülmüs, tanrilar son bir iyilik olarak psykhe yi gökyüzünde bi takım yildiz yapmislar.. o dökülen ambrosia yi da bi kaplumbaga icmis, bu nedenle kaplumbagalar insanlardan cok daha fazla yasayabilirlermis...

zeus'un erostan korkma sebebine gelince, tabiki fiziksel güc degil. bilindigi gibi eros altin okuyla asik edebilir , ve kursun okuyla nefret ettirebilir. bu oklar tanrilar üzerinde bile etkilidir... eros ona sinirlenip herhangi bir hayvana asik edebilir, hayvanı da zeustan ölesiye nefret ettirebilirdi ve zeuse kara sevda yasatabilirdi. zeus bu riski almak istemedigi icin erosa yardım etti...

bircok ayrintiyi atladim ama yeterli sanırım bukadari :P
apocalypse
Üye
Sky dedi:

zeus'un erostan korkma sebebine gelince, tabiki fiziksel güc degil. bilindigi gibi eros altin okuyla asik edebilir , ve kursun okuyla nefret ettirebilir. bu oklar tanrilar üzerinde bile etkilidir... eros ona sinirlenip herhangi bir hayvana asik edebilir, hayvanı da zeustan ölesiye nefret ettirebilirdi ve zeuse kara sevda yasatabilirdi. zeus bu riski almak istemedigi icin erosa yardım etti...

:D :D :D
XxfusuinXx
Üye

Afrodit gelmiş geçmiş en güzel kadın olarak anlatılır ancak fark ettiyseniz, ressamların tablolarında balık etli olarak resmedilir. O zamanın kilolu kadınları güzel bulan estetik yargılarıyla, şimdinin anoreksik ve iskeletimsi kadınları güzel bulan estetik yargılar ne kadar farklı. Kilolu olmak o zamanlar zenginlik, sağlık, bereket ve güzelliğin işaretiydi.

afrodıt hayalindekı kadın olarak gorunur
XxfusuinXx
Üye
Alpharius dedi:

Demirci tanrı Hephaestus'un çirkinliği ve topallığı diğer Olimpos tanrılarının kusursuzluğuyla tam bir tezat oluşturur. Çok becerikli olan Hephaestus'u küstürmek istemeyen Zeus onun gönlünü hoş tutmak için Afrodit ile evlendirir.

Fakat Afrodit Hephaestus'u Ares ile aldatmaktadır. Durumdan şüphelenen Hephaestus bir düzenek hazırlar ve bunu yataklarına yerleştirir. Ares ve Afrodit tekrar birlikte olduklarında düzenek çalışarak ikiliyi zincirler. Hephaestus diğer tanrıları toplayarak ikiliyi rezil eder ve adalet ister. Posiedon Hephaestus'u ikna ederek Ares'e zina cezası ödetir. Sonrasında Hephaestus Afrodit'i iade edip başlık parasını geri isteyecektir.

Hephaestus ates tanrısı ki
hadicanımoradan
Üye
Afrodit benim olsun dünya kadar borcum olsun.
discussioncontroller