Kronos
Electronation
Üye
Kronos Gaia ve Oranos'un oğludur. En genç titandır ve zamanın efendisidir. Ayrıca Zeus, Hades ve Poseidon'un babasıdır. Çocukları kendinden güçlü olabilir diye doğan çocuklarını yemiştir. Annesi, Kronos Zeus'u yemesin diye onu bir nehire bırakmıştır. Yemesi için Kronos'a kundağa sarılmış bir taş parçası vermiştir. Zeus büyüyüp güçlendiğinde ise babasının elindeki Poseidon ve Hadesi kurtarmış, onların yardımıyla Kronos'u Tartarus'a kapatmıştır.

[img width=500 height=1065]http://img269.imageshack.us/img269/1756/rubenssaturn.jpg[/img]
AlphariusAlpharius
Üye
@Electronation

Zamanın efendisi Kronos (Cronus) değil, Chronos adlı ayrı bir varlık. Ben de eskiden ikisini aynı kişi sanıyordum.

Goya'dan bir Cronus yorumu:
[img width=224 height=400]http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/RM/CronusGoya.jpg[/img]
Electronation
Üye
Aslında ikiside aynıymış en başta. Daha sonra bir kaç yunan filozofu "adımız duyulsun" diye bunları ayırmışlar.
AlphariusAlpharius
Üye
:D :D Evet zaten her adamın farklı bir yaradılış hikayesi var.
Misafir
Bende bir ekleme yapiyim. Kendisi babasini öldürdügünden, kaderinin ayni olmasindan korkar ve cocuklarini kendiside ayni kader kurbani olmasin diye, rivayet gerceklesmesin diye öldürür. Kaderinin babasi gibi oldugunu bilir fakat kadere engel olmak ister. Zeus onu tartaros a kapatmadan önce hadim eder ve rivayet gerceklesmis olur.
Neldock
Üye
Bebek yiyici hadım edici zaman baba.
Erocano
Üye
Titanların Kralı?
psychorpse
Üye
Babasının cinsel organını kesip denize atar ve attığında oluşan dalgalar kıyıya vurunca oluşan köpükten Afrodit doğar.Hatta ilk deniz canlıları da aynı olay ile yaratılıyordu.

En sevdiğim titanlardan birisidir.
XxfusuinXx
Üye
tıtan tanrı cogu oyun film ve kitapta kacmaya calısır ayrıca gecmısten bır ekleme kronosta babası oranusu parcalayıp tartarusa atar
XxfusuinXx
Üye

Babasının cinsel organını kesip denize atar ve attığında oluşan dalgalar kıyıya vurunca oluşan köpükten Afrodit doğar.Hatta ilk deniz canlıları da aynı olay ile yaratılıyordu.

En sevdiğim titanlardan birisidir.

tıpkı athena'nın zeus'un kafasından cıkması gıbı
psychorpse
Üye

tıpkı athena'nın zeus'un kafasından cıkması gıbı

Aradaki benzerliği göremedim?
discussioncontroller