Filmlerde Mitoloji
thelegendman11thelegendman11
Üye
Biliyorsunuz Çağlayan "Oyunlarda Mitoloji" konusunu açmıştı.Ben de "Filmlerde Mitoloji" konusunu açayım dedim.Burda da tamamen mitolojiyle ilgili filmleri değil de(Odsyey gibi) içinde mitoloji geçen filmleri konuşalım.

Bir örnek de ben veriyim.Karayip Korsanları:Ölü Adamın Sandığında Kraken var mesela.Bildiğiniz gibi Kraken İskandinav mitolojisinden.Sizin de varsa böyle aklınıza gelen yazın.
FLC
Üye
Yüzüklerin Efendisi direk olarak İskandinav Mitolojisi'nden esinlenilmiştir.
Çağlayan
Üye
Ya saatlerdir düşünüyorum, hiç gelmiyor aklıma.

Fountain'de Xibalba nebulası Maya mitolojisinden alıntı olabilir.
xleonxnkxxleonxnkx
Üye
Film değilde dizi olabilir mi? Xena ve herkül dizileri yunan mitolojini bizlere tanıttılar. Tabi sinema olarak herkül filmleride vardı.
Electronation
Üye
Prison Break daki bilgisayar Scylla mesela 6 başlı deniz canavarı. Hatta dizide o bilgisayarı açmaya yarayan 6 kart vardır bu 6 kart altı farklı insanda bulunur.
FLC
Üye
Dün gece saat 4 gibi geldi aklıma, Maske 2 mitolojik bir filmdir.

Maskeyi ele geçirmeye çalışan şahsın adı Loki, babasının adı Odin'dir. Ayrıca bu şahsın plakası LowKey'dir. Komiktir.
Secret_Assassin
Üye
xleonxnkx dedi:

Film değilde dizi olabilir mi? Xena ve herkül dizileri yunan mitolojini bizlere tanıttılar. Tabi sinema olarak herkül filmleride vardı.

Onlar zaten direk mitoloji üzerine kurulu.
Misafir
Conan: Ka nama kaa lajerama... Dimiyorum bunu yahu, utanin bilmiyorsaniz. =)
Clash of the Titans: Yunan
Onibaba: Japon
Minatour: Yunan
Pathfinder: Iskandinav
Cerberus: Yunan
Troy: Yunan
Valhalla: Iskandinav

Hatta imdb daha yardimci olacaktir;

http://www.imdb.com/keyword/mythology/?title_type=feature

Ortalikta Yunan mitolojisine dair kotu otesi filmlerden cok var. Ha iyileride var ama kotuleri cogunlukta o yuzden kaciyorum Yunan mitolojisinden, arkama bakmadan hemde. =)
AlphariusAlpharius
Üye
Bir yerde daha bahsetmiştim sanırım ama:

O Brother Where Art Thou? - Odysseia'nın 1930'lar Amerikasında geçen versiyonu diyebiliriz.
cikolatalikedi
Üye
Ne vardı, bir ara Star Gate diye bir film vardı sonra dizisi dönüyordu TRTde. Star Gate miydi o?
Electronation
Üye
Evet trt de stargate vardı. Ne vardı ki ondan mitoloji olarak ?
discussioncontroller