Filmlerde Mitoloji
Illdan
Üye
Mısır mitolojisindeki tanrılar ile uzaylı ırkı arasında bağ vardı, hatta ilk filmdeki uzaylı dünyada tanrı Ra olarak bilinen varlıktı. Dizilerden birisi tamamen Atlantis üzerineydi mesela. Ayrıca yine dizilerden birinin bir bölümünde Thor ile ilgili bir şeyler vardı diye hatırlıyorum. Özetle komple mitoloji-uzaylı ekseninde bir seridir zaten Stargate ve şu sıralar yeni bir dizisi başlamak üzere, heyecanla bekliyoruz.
xleonxnkxxleonxnkx
Üye
"Lost" her ne kadar teorilerde mısır teması konuşulsada bu dizide hala çözülemedi. Ve ortaya mitolojik bir hikaye mi yoksa başka bir konu mu çıkaracaklar bilmiyoruz :)
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye
Stargate'te mesela; Asgard diye daha ilkel ırkları koruyan bir ırk var. Fakat bu ilkel ırklar onların teknolojilerini anlamadığı için onlara İskandinav tanrıları gibi gösteriyorlar kendilerini. Thor mesela Asgard'ın Supreme Commander'ı. Loki de Yerküre'den insanlar kaçırıp onlar üzerine deneyler yapan başka bir Asgard.

Ama dizi daha çok Mısır mitolojisi üzerine kurulu. Goa'uld diye bir ırk var. İnsanların içinde parazit olarak yaşıyorlar ve onları kontrol edip, genlerindeki özellikler sayesinde bazı psişik güçler sergileyeler insanları kendilerine köle yapıyorlar. Filmde sadece Ra vardı. Dizide bir sürü Mısır tanrısı var. Hatta bunların konseyi falan da var. Diablo'dan hatırlayacağımız Ba'al da en karizmatiklerinden bence orada. Bu Goa'uld'ların arasında bir kaç tane Yunan ve Çin tanrıları da var.

vs. merak ederseniz daha anlatayım ama gerisi spoiler'a kaymaya başlayabilir.
Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Tam film sayılmaz ama, Fate/Stay Night'ta mitoloji öğeleri barınmakta.
Night EagleNight Eagle
Üye
Konuda genellikle mitoloji üzerine kurulmuş veyahut esinlenmiş filmlerden bahsedilmiş. Ancak mitolojiye bambaşka bir açıdan bakan, Enki Bilal'in çizgiromanından uyarlanan ve bizzat kendisinin yönettiği Immortel(Ad Vitam)ın gözardı edilmesi ilginç.

"Yıl 2095. New York'un gökyüzünde, havada asılı dev bir Mısır piramidi ortaya çıkar. Kadim Mısır tanrıları, Horus'u ölüm cezasına çarptırmıştır. Şahin başlı tanrının, yaratılmasına yardımcı olduğu insanlığın dünyasını bir kez daha görebilmesi için yalnızca 7 günü kalmıştır. 7 gün, kutsal bir kalbin tek atış süresidir. Horus'un, ölümsüzlüğünü kaybetmeden önce, bir saniye bile fazlası yoktur. Fakat, tanrılar bile ölümden korkar..."

Immortel'in mitolojiyi kullanma biçimi, şüphesiz oldukça kendine has ve senaryonun belkemiğini oluşturan bir anlatımla birleşir. Immortel mitolojiyi anlatmaz, anlatmaya çalıştığı konu ve üzerinde yoğunlaştığı tema için onu kullanır.

sophia
Üye

Konuda genellikle mitoloji üzerine kurulmuş veyahut esinlenmiş filmlerden bahsedilmiş. Ancak mitolojiye bambaşka bir açıdan bakan, Enki Bilal'in çizgiromanından uyarlanan ve bizzat kendisinin yönettiği Immortel(Ad Vitam)ın gözardı edilmesi ilginç.

"Yıl 2095. New York'un gökyüzünde, havada asılı dev bir Mısır piramidi ortaya çıkar. Kadim Mısır tanrıları, Horus'u ölüm cezasına çarptırmıştır. Şahin başlı tanrının, yaratılmasına yardımcı olduğu insanlığın dünyasını bir kez daha görebilmesi için yalnızca 7 günü kalmıştır. 7 gün, kutsal bir kalbin tek atış süresidir. Horus'un, ölümsüzlüğünü kaybetmeden önce, bir saniye bile fazlası yoktur. Fakat, tanrılar bile ölümden korkar..."

Immortel'in mitolojiyi kullanma biçimi, şüphesiz oldukça kendine has ve senaryonun belkemiğini oluşturan bir anlatımla birleşir. Immortel mitolojiyi anlatmaz, anlatmaya çalıştığı konu ve üzerinde yoğunlaştığı tema için onu kullanır.

Çizgiromanlarda mitoloji diye bir konu olsa oraya yazılabilirdi ama filmi hiç varolmamış saymak tercihimdir. Görsel olarak filmi muhteşem bulsam da konuyu aşırı derecede havada bıraktığını düşünüyorum =)
apocalypse
Üye
Bir aralar Gılgamış Destanı film olacak diye bir haber okumuştum bir yerlerde sonradan hiç ses çıkmadı o projeden. Çok güzel çünkü Gılgamışın hikayesi.
DMCDMC
Üye

Bir aralar Gılgamış Destanı film olacak diye bir haber okumuştum bir yerlerde sonradan hiç ses çıkmadı o projeden. Çok güzel çünkü Gılgamışın hikayesi.

[move]o.O_Enkidu_O.o  ;D[/move]

Sevincim boğazımda düğümlenmesin, bu yeni bir haber mi ?
Çünkü, 2006 da çekilmeye çalışılan bir Gılgamış filmi daha vardı(ne yazık ki iptal oldu :'().Hatta Omar Shariff rol alıyordu filmde..
Bahsettiğin yeni bir filmdir inşallah.  :juggle:

Konuyu dağıtmamak adına bir iki şeyde ben ekleyeyim. :D
Sanırım 80-81 döneminde yayınlanan bir dizi vardı, Elektra.Tabi yayınlandığı dönemler ben portakaldaki vitamindim. ;D Mycenaean kralı Agamemnon'nun kızı Elektra'yı anlatıyordu haliyle.Hani vasattı ama çokda kötü sayılmazdı..
Ayrıca çok sevdiğim bir anime vardı birkaç kez televizyonda da yayınlandı zannedersem..Adı El Dorado'ydu galiba..Adından emin olmasamda konusu iki kafadarın El Dorado'yu arayışlarını anlatıyordu..Güzeldide.  :D
apocalypse
Üye
DMC dedi:

[move]o.O_Enkidu_O.o  ;D[/move]

Sevincim boğazımda düğümlenmesin, bu yeni bir haber mi ?
Çünkü, 2006 da çekilmeye çalışılan bir Gılgamış filmi daha vardı(ne yazık ki iptal oldu :'().Hatta Omar Shariff rol alıyordu filmde..
Bahsettiğin yeni bir filmdir inşallah.  :juggle:

Üzgünüm sanırım aynı filmden bahsediyoruz ikimizde
sobersound
Üye
Beawolf da çok güzel mitoloji temalı bir filmdir.
discussioncontroller