Çek Cumhuriyeti(Prag)
bario
Üye
Prag:

image

Hitler'in II.Dünya Savaşı sırasında bombalayamadığı,güzelliğine bağışladığı bir şehir Prag.Kafka'nın şehri.
Her mimar adayının görmesi gereken bir sanat eseri.

Aklımda kaldığı,içime işlediği kadar anlatayım :)

Vize:
Yardımcı olamayacağım ne yazık ki,Yeşil pasaport ile gittim ben.Başka bilgili biri aydınlatırsa sevinirim :)

Varış:
Atatürk Hava Limanından yaklaşık 2 saatte varılabiliyor.Hava alanından oteller,hosteller hakkında bilgi almak mümkün.Bol bol stand var zaten.Taksiler hemen terminal çıkışında bekliyor;ancak taksimetreyle değil,adresle çalışıyorlar. :)

Hotel Jasmine adında,şehir merkezine 2-3 km uzakta bir Otelde kalmıştık mesela biz.Yani hava alanından gidilebilecek en yakın Otellerden biriydi.700 kron vermiştik(38 dolar falan).

Otel konusunda biraz dikkatli olun,Prag "prestijli" ve ufak bir şehir olduğundan sürekli dünya çapındaki organizasyonlara ev sahipliği yapıyor ve yer bulamıyorsunuz.(evet başıma geldi :) )Mesela ekim'de tıp konferansı vardı ve bütün Prag doktor doluydu  :D.Otel fiyatları çok ucuz değil;ama çok pahalı da değil.Daha ucuz yollar da var,hosteller gibi;ama kalmadığımdan bilgi veremeyeceğim.

Gezi:
Oteliniz şehre uzaksa dert etmeyin.Paris kadar olmasa da Prag'ın gayet güzel işleyen bir metrosu var ve şehrin her yerine kolaylıkla varabilirsiniz.Hatlar kafanızı karıştırırsa otobüsler de emrinize amade.Üstelik çok ucuz! Sanırım Prag'da en ucuz şey ulaşım.Yok pahasına istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Prag'ın asıl keyfi ise yürüyerek çıkıyor.Şahsen otelden şehir merkezine vardıktan sonra hiç kullanmadım ulaşım araçlarını.Sırt çantam ve ayaklarımla gezdim ki Prag gerçekten böyle gezilmesi gereken bir şehir.Her detayını keşfetmeli...

Şehir zaten ufak olduğundan 3-4 günde genelini gezmiş,sindirmiş oluyorsunuz.Yani 3-4 günlük bir tatile yetiyorsa gücünüz Prag iyi bir tercih olacaktır.

Gezilecek Yerler:

Old Town:Şehrin asıl tarihi dokusu burada.Dolayısı ile en sevdiğiniz yeri de burası oluyor :)

-Yahudi Sinagogu ve Golemini mutlaka görün,golemi de araştırın :)

-Old Town'ın merkezinde bulunan Astronomik Saati de mutlaka görün.Saatin üzerinde gayet detaylı bir yeni çeri figürü var.Gerekirse güneşin altında saat başı gelene kadar bekleyin ce figürleri seyredin :)
(Tabii o sırada bir Cafe'ye oturup buz gibi bir bira da içebilirsiniz  ;D)

-Prag'ın beni en etkileyen yeri olan IV Charles Köprüsü de Old Town'ın bir parçası.Kemancıları,ressamları,kukla oynatıcıları ve manzarası ile insanın içine işliyor.O atmosfer öylesine çarpıyor ki "odun" bünyeleri, bir anda ağlayabiliyorsunuz.(yaşanmıştır :) )

New Town:Gece hayatı,müzeler,kültür aktiviteleri ve Prag'ın modern kısmı burada.Gezilecek birçok müze var görülmesi gereken.Kafka müzesi de buna dahil.Ayrıca mimari ile ilgilenen biri iseniz,mutlaka Dancing House'u görün.

Prag Kalesi!ni mutlaka görün.Hatta yakınlarda bir yere oturup o yükseklikten,o harika şehri seyredin ve hayran olun

Ufak Bilgiler:

-Döviz Birosu var şehrin her tarafında ancak kazık yiyebiliyorsunuz dikkat etmek gerek.
-Sarı taksiler göremeyince affallamayın,genelde renkli ve damalı bir şeride sahip oluyorlar.
-Taksiler taksimetresiz genelde.Pazarlık şansı var.
-Prag çok ucuz bir şehir değil.Kolilerle hediyelik eşya almayı planlıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
-Mimari açısından inanılmaz bir şehir Prag.Yürürken dikkat edin,her binanın tepesinde heykeller var.Çoğunlukla Gargoylelar.Bunları keşfetmeyi unutmayın =)
-Suları pek leziz değil genel olarak.
-Her yerde hot dog standı var.Ancak domuz eti tabii.Böyle bir kaygınız yoksa ana besin maddeniz oluyorlar,pek de çeşitli ve lezizler.
-Old Town'daki kafeler kalabalık ancak hoş ve "çok pahalı"olmayan mekanlar.
-Her sezon dolu şehir.Genelde soğuk oluyor diyorlar.Ben Ekim de gitmeme rağmen ince bir sweatshirt ya da t-shirt ile dolaştım sürekli.
-Golem'i araştırın.Hatta yahudilerin sağa sola sakladığı bütün efsanelerini.Tomb Raider oynar gibi zevk alacaksınız ;D
-Nehir boyunca bot gezisi yapın.Ben yapamadım,içimde kaldı.

Umarım işe yarar bir yazı olmuştur.2 sene önce gittiğim için yanlışlarım olabilir,affedin :)

Çektiğim resimleri de yarın sabah editleyeceğim :)

Beğenenler: Astus, funky_boy

the_rex
Üye
Bence gezmek için ideal bir kent.bende 2 yıl önce gitmiştim. ancak yaşamak için insanı bir süre sonra sıkabilir.ben daha çok şehrin yeni yapılan kısmında kalmıştım orası bile gece 10'dan sonra hayalet kente dönüyor.ancak tarihi doku çok iyi korunmuş.mutlaka görülmesi gereken bir yer bence.
Misafir
Boyle giderse OGZ olarak yurt disina kacismaya baslayacagiz. xD Eline, parmaklarina saglik Bario, guzel olmus.
bario
Üye
neLTu dedi:

Boyle giderse OGZ olarak yurt disina kacismaya baslayacagiz. xD Eline, parmaklarina saglik Bario, guzel olmus.

Ehehe teşekkür ederim  ^^
Laçin
Üye
Bence yakında bir alt bölüm açmaları gerekecek ;D

Güzel yazı bariocum, teşekkür ederiz bu güzel yazı için ^^
the_rex
Üye
evet, güzel bir yazı ben direk kendi tavsiyelerimi yazdım ama..teşekkür etmeyi unutmuşum. ellerine sağlık.
ofcmofcm
Üye
Gezdiğim tüm şehirler içinde Prag bana hep en yaşanası geleni olmuştur. Çok büyük olmayan merkezi çok az bozulmuş bir şehir. Dünya savaşlarından küçük hasarlarla kurtulmuş. Kendine has bir sıcaklığı var. İçinde çok güzel bir tramvay sistemi var ve her yere bununla gitmek mümkün. Kızları güzel ve sıcak, erkekleri ise tipsiz ve soğuk. Ama bu soğukluk ikinci birada kayboluyor nasıl oluyorsa. Gündüz iki kelime konuşmayan adamlar azıcık içinde dünyanın en samimi insanları haline geliyor.

Eğlence ve gece hayatı, turistik aktiviteler falan fena değil. EU'ya katıldıktan sonra çokça pahalandı ama hala büyük ülkelere oranla ucuz. Şehrin tek kötü yanı kominist dönemin halen silinmemiş olan etkileri. Bu canım şehre nasıl eziyet etmişler anlatamam. Kominist dönemde yapılmış beton yığını karaktersiz yapılar ben çirkinlik abidesiyim diye bağırıyor. Özellikle de şehri saran toplu konutlar.

Unutmadan Prag'ın Kafka'nın memleketi olduğunu ve romanlarını çok etkilediğini unutmamak lazım. Özellikle de Şato romanı. Bire bir kopyası olmasa da Prag Şato'sunun Kafka'nın Şato'su olduğunu görmemek mümkün değil. Düşünün ki çok güzel, tarihi ve sıcak bir şehirdesiniz. Ama ne zaman kafanızı kaldırsanız şehrin üzerinde yükselen Şato'yu görüyorsunuz. O Şato'ki dünya üzerindeki en korkunç iktidar simgesidir. Surları yoktur. Şato'yu sayısız ofisin bulunduğu devlet dairelerinin buz gibi yüzü sarar. Onların üzerinde saraya ait binalar yükselir. Hepsinin ortasında en fazla yükselen ise nemrut bir katedraldir. Din, devlet ve kral bir arada şehri tepeden ezerler. Giriş kapısında ise sıradan insanları ellerindeki balyozlarla ezen iriyarı adam figürleri vardır.

Üçüne girdiğinizde sürprizlerle dolu, bambaşka bir dünyadır şato. o katedral ise inanılmaz güzelliktedir. Ama içine giremeyenler için dünyanın en büyük kabusudur.

Beğenenler: Astus

bario
Üye
ofcm dedi:

Kızları güzel ve sıcak

Bundan bahsetmeyi unutmuşum ben  ;D

Her köşe başında aşık olmak ilginç bir deneyim tabii...

Ah...yeniden gitmek lazım aslında.Yaşamak hatta belki.Özlediğimi fark ettim :)

Edit: Pragı.Pragı özledim :D
wincih
Üye
Önerilerim

- Arkadaşım beni yer altında dehlizimsi yerlerde bir lokantaya götürmüştü orada muhakkak yiyin.
- Çok güzel sosis bira yapan yerler var, merkezde muhakkak tadın. ( Tabii domuz eti takıntınız varsa bulaşmayınız efenim)
-Sakın ama sakın votka içme yarışına girmeyin ortaya şişe ve shot bardak koyuyorlar ise hiç girmeyin, bakın girmeyin dedim.
niyazi
Üye
bende son zamanlarda takmış durumdayım Prag konusuna...çok çok gidip görmek istiyorum...ve çok pahalı bir şehir olmadığını duydum hani gidilmeside çok büyük iş değil gibi...
the_rex
Üye
ben kışın gitmiştim prag'a ve aşırı soğuktu. insanları gibi... her sokakta domuz sosisleri satılıyor,küçük ekmeklerin arasında kokusu çok kötü.tadını bilmiyorum denememiştim. ancak bunların dışında sessiz,sakin,tarihi dokusu bozulmamış çok güzel bir şehir.
discussioncontroller