Half Life 2 %100 Türkçe Altyazı[Sorun Düzeltildi!]
EssekHerif
Üye
Bu günü ulusal dublaj günü ilan ediyorem.
nuclearbat
Üye
geçmişteki yorumlara baktımda, rise and shine'ı kalk ve parla diye çevirmişse çevirmen, gidip azıcık daha vocabulary çalışması gerekiyor... Çevirmen, ingilizceden olduğu gibi çevirmek zorunda değildir, kendi yorumunu katabilir her türlü. Rise and Shine'ıda korkmadan çekinmeden günaydın diye bile çevirir. Çevirebilir. "asıl anlamı, türkçeye güzel bi' şekilde dökmek gerekirse, uyan ve ayık ol, uyan ve ışılda da olabilir..." Ama kalk ve parla olmamış. devamında smell the ashes diyor. wake up and smell the ashes... şöyle birşey ki, uyandığında insan güne bir şekilde başlar. birşeyler hissederek, orda yıkım veya kül, istediğini belirtebilir. çevirmenin yorumudur. yıkım daha uygun geliyor türkçede. edebiyat yapmış belki.. külleri kokla diye çevirmişse yine hatalıdır çünkü smell sadece koklamak anlamına gelmez. dediğim gibi olduğu gibi türkçeye çevrilmesi saçma olurdu ingilizcenin. kendi yorumunu katacak. Uyan ve yıkımı hisset felan olabilir, çevirmene kalmış bişey, şimdi ordaki muhabbeti tam olarak hatırlamıyorum.
EssekHerif
Üye
Yanlış anlamışsın, broski "kalk ve parla" diye çevirilmesi gerekiyor diyor.
broski
Üye
hayır öyle demiyorum ya. nerden çıkardınız. ayrıca hem düblaj hem de dublaj aynı şey. yazımında hata yok. konu iyice saptı tamam sizin dediğiniz olsun daha fazla uzatmayacam.
nuclearbat
Üye
biz ona bişey demedik, başka bir başlıkta dublaj tartışması çıktı da :D

adam kalk ve parla demiyormuş...? neyse ben de sustum.
nuclearbat
Üye

"Kalk lan parlak" diyor aslında.

en güzeli abi  8)
muhammet93muhammet93
Üye
Ben orjinal orange box tan oyunu yğkledim.Bütün dosyalar gcf arşivleri içinde olduğu için altyazıları ekleyemiyorum.Lütfen bir yardımcı olun.Dsoyaları resource klasörünün içine zaten attım.
chackal
Üye

Ben orjinal orange box tan oyunu yğkledim.Bütün dosyalar gcf arşivleri içinde olduğu için altyazıları ekleyemiyorum.Lütfen bir yardımcı olun.Dsoyaları resource klasörünün içine zaten attım.

Normalde oyunun dosyalarının .gcf arşivlerinin içinde olması altyazının çalışmasında hiçbir sorun yaratmıyordu ama son updateden sonra altyazı çalışmamaya başladı. Sorun çözüldüğünde burdan duyrulur zaten.
onno92
Üye
Bu soruna bir çözüm bulundu mu acaba?
muhammet93muhammet93
Üye
Ben en sonunda kendi ingilizce bilgilerime güvenerek oyuna başaladım.Zor modda biraz zorluyor ama harika oyun
discussioncontroller