The Old Republic'te George Lucas Eli
Misafir

Uzun süredir trailer'ına takılıp kaldığımız The Old Republic hakkında belki de şimdiye kadar en çok üstünde konuşulması gereken gelişmelerden biri, George Lucas'ın oyun geliştirme sürecine resmen müdahil olması.

Hikayeyi bilmeyenler önce şurdan bir fikir sahibi olsunlar:
http://www.oyungezer.com.tr/haberler/the-old-republic%27e-george-lucas-dokundu!-200907111389/

Habere koyduğum resim ve haberin üslubu benim fikirlerimi az çok veriyor zaten. Ben böyle uzun süre sonra oyuncu aleminde ilk kez tek parça, tem yumruk olarak feci heyecan halinde beklenen bu oyun hakkındaki gelişmeye özellikle sıkı Star Wars takipçileri tarafından yorum bekliyorum. Nedir? Ne olacaktır? Bioware ve senaristleri nelerden ödün vermek durumunda kalacaktır? Casual bir KOTOR mu geliyor? Yoksa zaten öyle miydi?(hepsi az sonra..hehe..ne?)
Blight
Üye
No comment.

Şimdi herkes Lucas-para!!11! şeklinde tepki verecek ama ben sadece Force Unleashed'e bakarak yorum yapmak ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Çünkü iki oyunun o kadar farkı var ki. Konsollar, oyunun yapımcıları, hedef kitle vs.

Genişletilmiş Evren'e bakacak olursak Lucas'ın eli değmeden de çok sağlam eserler verildiğini halen görmekteyiz. Ama bu demek değildir ki Lucas oyuna el atınca bir anda batacak.

Bekleyelim görelim.
FireMcFireMc
Üye
Blight, Episode 3'ü de göz önünde bulundur bi' zahmet abi. =)

Edit: Yorumunu tam anlamıyla şimdi okudum. Katılıyorum abi. Koca Star Wars evrenini yaratan bir "deha"dan elle sayılabilecek kadar kötü eserler ortaya koyduğu için, haksız infaz yapamayız. Bekleyelim görelim. =)

Edit 2: George Lucas'ın Star Wars evrenine etkisi çoklu boyutlarda incelenebilir fakat, şimdilik ortada çamur atabileceğimiz bir durum görünmüyor, bence. George Lucas'ın extended universe veyahut old republic evrenine ne kadar aşina olduğunu bile bilmiyorum şahsen.
Barnz
Üye
george lucas en son force unleashed'a dokundu, daha doğrusu yazılanlara onay verdi, sonuç: başarısız bir yapım. nerede dark forces, nerede force unleashed - raven'in yaptığı jedi knight oyunları bile bunun yanında tarihi eser gibi duruyor

açık konuşmak gerekirse: extended universe birçok yönden filmlerden daha iyi, ama canon saçmalığı nedeni ile arkaplanda kalmaktalar
Misafir

Problemin bazı yumuşak karınlarına sen de dokunmuşsun Blight.

Şöyle açıklayayım görüşümü..

Peşinen konuşmaktan ziyade "üst seviyede şüphelerimiz" üstünde konuşalım zaten. Çoğumuz, yıllardır genişletilmiş evrenin uç sınırlarına kadar Star Wars takip eden insanlarız. Kimse neresiyle ne kadar ilgilendi bilemiyorum ama Star Wars "miti" benim için genişletilmiş evrenin ürünüdür bir anlamda. Arkaplanlar, hikaye kökleri, büyük resmin çok büyük bir kısmını şekillendiren kültürel ve entelektüel çeşitlilik de yine genişletilmiş evrende onlarca, yüzlerce yazar-çizer tarafından yaratılmıştır. George Lucas, LucasArts ve konsolide mekanizmalarının onay süreçleri beni pek alakadar etmiyor, bir meta yaratılmışsa yaratıcısına aittir bana göre. Genişletilmiş evren, yaratıcılarının elinde bizim için olması gereken değerde olur ancak demeye getiriyorum. KOTOR oyunları, çizgiromanları'ndan tutun, evrenin uzak geçmiş ve geleceğindeki birçok "değer", bizim gözümüzde bu yaratıcılığın ürünü olarak üst seviyelere çıkmıştır. Ben George Lucas'ın son 10-15 yıldaki işlere göre değerlendirirsem, kendisini finansörlük dışında görmek istediğimi söyleyemem, bu genişletilmiş evren'in belki de en geniş projesi kapsamında.
FireMcFireMc
Üye
TanistliN dedi:

Problemin bazı yumuşak karınlarına sen de dokunmuşsun Blight.

Şöyle açıklayayım görüşümü..

Peşinen konuşmaktan ziyade "üst seviyede şüphelerimiz" üstünde konuşalım zaten. Çoğumuz, yıllardır genişletilmiş evrenin uç sınırlarına kadar Star Wars takip eden insanlarız. Kimse neresiyle ne kadar ilgilendi bilemiyorum ama Star Wars "miti" benim için genişletilmiş evrenin ürünüdür bir anlamda. Arkaplanlar, hikaye kökleri, büyük resmin çok büyük bir kısmını şekillendiren kültürel ve entelektüel çeşitlilik de yine genişletilmiş evrende onlarca, yüzlerce yazar-çizer tarafından yaratılmıştır. George Lucas, LucasArts ve konsolide mekanizmalarının onay süreçleri beni pek alakadar etmiyor, bir meta yaratılmışsa yaratıcısına aittir bana göre. Genişletilmiş evren, yaratıcılarının elinde bizim için olması gereken değerde olur ancak demeye getiriyorum. KOTOR oyunları, çizgiromanları'ndan tutun, evrenin uzak geçmiş ve geleceğindeki birçok "değer", bizim gözümüzde bu yaratıcılığın ürünü olarak üst seviyelere çıkmıştır. Ben George Lucas'ın son 10-15 yıldaki işlere göre değerlendirirsem, kendisini finansörlük dışında görmek istediğimi söyleyemem, bu genişletilmiş evren'in belki de en geniş projesi kapsamında.

George Lucas'ın evreni yaratmasından öte saygı duyulacak bir tarafı varsa, o da evreni yarattığı ilk 3 filmdir, bana göre. Sonrasında her yapımcının, bir ürünü meta yapma kapsamında ve sürecinde yaptığı şeyi yaparak, onu daha fazla marka haline getirme, daha çok sattırma ve olabildiğince yayma girişimlerinde bulunması gibi, Sayın Lucas da bu süreci sonuna kadar kullanmıştır, kullanmaktadır. Episode 1 ile başladı bu süreç, The Force Unleashed ile devam etti -ve The Old Republic ile devam edecek, belki-, gördüğümüz üzere. Konuşulması gereken, bu evrenin meta yapılmasının evrenin içtenliğine, güzelliğine, -gözümde- gelmiş geçmiş en iyi evren olmasına zarar vermiş midir?

Old Republic evreni şu ana kadar -evreni tarihsel olarak bölümlere ayırdığımızda- en çok sevilen, en çok tutan kısmı oldu. George Lucas'ın en bilinen dönem olan cumhuriyetten, imparatorluğa geçiş dönemini en iyi meta ettiği iki materyal; Star Wars: Episode 3 -Revenge of the Sith ve The Force Unleashed oldu sanırım. İkisinin de SW tarihinde 2 kara nokta olduğunu biliyoruz, mantıksal hatalar anlamında. Umarım, George Lucas bu hataları tekrar etmez de, en azından Old Republic evrenine bir kara leke eklenmez.
Blight
Üye
Force Unleashed faciasını ben ebleh ebleh sırıtarak anlatan yapımcılarına daha çok mal ediyorum. Şöyle ki bu fikirlerin hepsini onlar ortaya atmıştı, Lucas'ın da hangi etkilerle vs. bunları kabul ettiğini bilmiyorum tabii.

Ama bildiğim bir şey var. Bu adam(Lucas) durup dururken ortaya saçma sapan fikirler atan biri değil. Aynı şekilde Bioware çalışanları da hikaye hakkında Lucas'ın karşısına saçma sapan fikirlerle gelmeyecekleri için içim  kısmen rahat diyorum. Hatta bu şekilde çok daha sağlam fikri mülkler ortaya atılabilir.

Old Republic'in en sevilen era olmasında(bilmem, ben Prequel ve Legacy hayranıyım şahsen:) Genişletilmiş Evren'de en son el atılan ve ucu en açık olan dönem olmasıdır. Şöyle ki Prequel, New Republic/New Jedi Order ve Legacy'ye gelen artı ve eksi tepkilerin sonucunda oluşan bir era oldu. Bu da minimum mantık dışı olay örgüsü demek. Yine şimdiki zaman ve geleceği konu alırken yaratıcılar belli kurallara ve olaylara bağlıyken geçmiş bu bağlardan neredeyse tamamen kurtulmuş şekilde kurulabilir.

Lucas'ında konumuz olduğu üzere Old Republic döneminden ne kadar haber olduğunu bilmiyorum ama pek bilgi sahibi olmadığını ve bir şey üretmediğinden yapımcılarla paralel bir görüşte olacağını düşünüyorum. Sonuçta Star Wars'u yaratan zihin olsa da bizim(benim) gibi "Star Wars fanı" diye tabir edilen biri değil. O yüzden her insanda olan mantık çerçevesinde katkıda bulunur umarım. :) 
CoraxCorax
Üye
Bozdun forumu.

Lucas elini attığı her şeyi b.k edecek diye bir doğa yasası yok ortada. bekleyelim görelim.
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Acaba forumdaki Old Republic oyununa da el atacak mı? Korkuyorum:P
Dan DirikDan Dirik
Üye
George Lucas bu yaştan sonra oturup KotOR'ları oynadı veya çizgi romanlarını okudu mu bilemem ama olay örgüsü kurma konusunda usta ve hikayeye son derece hakim bir Bioware varken Lucas'ın oyunu daha "casual" kitleye hitap etsin diye senaryoya el atması son derece saçma olur bence. Şu andaki en büyük rakibi, benim de oynayanlar arasında bulunduğum WoW'a rakip olması için basit olması, her kesime hitap etmesi vs. gerekiyor evet ama Sony'nin (sony yaptı di mi? Tam bilmiyorum) Galaxies'e yaptıklarından biraz ders almışlardır diye düşünüyorum.

Zaten bahsettiğimiz şey Star Wars, sinema tarihinin bildiğim kadarıyla en büyük fan kitlesine sahip evreni, o yüzden oyun bu kadar ses yaptıktan sonra müşteri bulma konusunda çok büyük sorun yaşayacağını sanmıyorum.

O değil de benim asıl korkum Kotor 2'ye yaptıkları gibi betasından falan kısıp oyunu erken çıkartmaları. Hani Kotor'da idare ettik de Online olunca yaşanacak faciaları düşünemiyorum.
AdramelechAdramelech
Üye
Bu oyunda Casual olursa, bu kadar beklenti boşa çıkarsa.. Büyük hayal kırıklığı olur benim için..
discussioncontroller