Mavi Ekran
g1yot1n
Üye
arkadaşlar yeni bir sistem aldım ancak sürekli olarak mavi ekranla karşılaşıyorum. bios update yaparsam sorun düzelebilir diye düşünüyorum ancak indirdiğim dosyaları çalıştıramıyorum. sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir bios update için yardım edebilecek veya başka bir çözüm önerebilecek olan varsa şimdiden teşekkürler.

Anakart: Gigabyte EX58-UD4P
İşlemci: Intel i7 920
Ram: 3*1 GB OCZ Gold triple kit
Ekran kartı: Leadtek nVidia GTX275

bios update için indirdiğim arşivin içinden aşağıdaki dosyalar çıktı:

autoexec.bat
ex58ud4p.f5
flashspi.exe
TURGON
Üye
Ne zaman alıyorsun mavi ekranı?
Golden Eagle
Üye
Mavi ekranın ilk iki sarının altında ne tür bir hata ile karşılaştığı yazar onu buraya yazarsan sorunun hakkında biraz bilgiye ulaşabiliriz.
g1yot1n
Üye
şimdi işler biraz değişti. bilgisayarda vista vardı, format atıp windows xp kurdum. dünden beri iki defa mavi ekran hatası verdi.
birincisini tam format işlemi bittikten sonra IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hata mesajıyla verdi.
daha sonra windowsu kurarken bi hata vermedi. windowsu kurduktan sonra sürücüleri yükledim ve bioshock'u kurdum. oyun açıldı ancak tam zorluk seviyesini belirledikten sonra oyunun yükleme ekranı gelmesi gerekirken oyun kapandı ve windows "nv4_disp görüntü sürücüsü normal çalışmayı durdurdu" hata mesajını verdi. ben de ekran kartı sürücüsünü yeniden yükleyip bilgisayarı yeniden başlattım. bu defa açılırken PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA hata mesajıyla mavi ekran verdi.
yardımlarınızı bekliyorum.

düzenleme: sanırım sürücüyü yeniden yükledikten sonra sorun düzeldi. bioshock'u son ayarlarında denedim az önce.

düzenleme2: yanılmışım. bu defa da bilgisayar açılırken mavi ekran verdi. fakat yukarıdakiler gibi bir hata mesajı yoktu.
Golden Eagle
Üye
Özür dilerim biraz geç cevap yazıyorum. Neti kurcaladım azcık sorunun bir donanım sürücüsünden kaynaklanıyor. Şu şekilde bir açıklama buldum.

-------------------------------

Tablo 1 Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları
Hata Numarası Açıklayıcı Metin
0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH

Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları genel donanım hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Donanım Arızalarından Kaynaklanan Hatalar konusunda anlatılan adımlara bakın.
Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.
Yazılım ve aygıt sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarını gidermek
1. Durma mesajında belirtilen sürücünün Windows Donanım Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.
2. Durma mesajında belirtilen sürücüyü yükleme ortamınızdaki daha iyi bir kopyasıyla veya üreticiden edineceğiniz güncelleştirilmiş bir sürümü ile değiştirmeyi deneyin.
3. Durma mesajında belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre dışı bırakın.
4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüz varsa, onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikte verilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayı deneyin.
5. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları kaldırın.
6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.
Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.
7. Eğer hata, bilgisayarınıza RAM ekledikten hemen sonra oluştuysa, sayfalama dosyası hasar görmüş veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuz olabilir. Bu durumda, Pagefile.sys dosyasını silin ve sistemin RAM yapılandırmasını eski haline getirin.
Dosya sistemi hataları
Hata Numarası
Açıklayıcı Metin
0x00000023
FAT_FILE_SYSTEM
0x00000024
NTFS_FILE_SYSTEM


Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.
Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme
1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısı kullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışı bırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından emin olun ve aygıtların SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.
2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız, kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın. IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit disk hariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.
3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın.
4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /f komutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunu çalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sistemini kullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan çalıştırın.
Tablo 3 Donanım Arızaları ile ilgili hataları
Hata Numarası
Açıklayıcı Metin
0x0000001E
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
0x0000000A
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x0000007B
INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
0x0000007F
UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
0xC0000218
UNKNOWN_HARD_ERROR


Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları yazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Yazılım ve Aygıt Sürücüsü Hataları konusunda anlatılan adımlara bakın.
Bu kitabın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hataları konusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.
Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme
1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları güncelleştirin.

4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.

5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.

6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.
Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.
Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.
Windows XP'yi kaldırmak için
§ Başlat'ı, Denetim Masası'nı, Program Ekle Kaldır'ı tıklayın.
§ Windows XP Professional'i tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçerek ekranınızda beliren talimatları uygulayın.

Alıntı yaptım ama bir türlü sitenin adını bulamadım bulunca eklerim.

--------------------------

Kaynak:http://www.pcnet.com.tr/forum/yazilim/162474-irql_not_less_or_equal-mavi-ekran-sorunu.html
DemoNolojisT
Üye
Bende yeni sistem topladım bugün. Montajını kendim yaptım. Fakat hata kodu 0x0000007B almaktayım. Windows 7 kullanıyorum ve işletim sistemim Seagate isimli 1 tblik hdd'ye kayıtlı. Asus'un biosunda bütün hdd ler görünüyor. Donanımsal bir problm olduğunu sanmıyorum ama ne zaman windows logosu görünse takılıyor ve bu hatayı veriyor ve sonrada windows olağan dışı kapatılmıştır falan filan startup restore şeçenekleri çıkıyor ama onuda yapamıyor ve cancele basıp herşey başa sarıyor.

Biraz araştırdım netten. Satayı raid yapın vs vs.. bir çok seçeneği denedim. Acaba anakartım 2133mhz ram destekliyor bense 2400mhz aldım ama overclock ile söz konusu mhz yide destekliyor. Gerçi biosda oda gözüküyor 2133mhz diye. Yani herşey normal. Anlam veremiyorum bir türlü. Yada 2 tane ayrı hdd taktım diye mi oldu?

Yeni aldığım sistem;

Intel Core i5 6600K Soket 1151 3.5GHz

ASUS Z170-P Intel Z170 Soket 1151 DDR4

GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
Zodiac
Üye
sifirdan kursana windowsu. mumkunse sifir bombos ve tek hdd kullan en basta eskiden kurulmus windowslu bi hdd varsa takma en basta.

raid falan yapma ne alaka ahci olacak mod

anakart desteklemese bile ramler calisir anakartin maks. desteklediginde

Beğenenler: Dharkan

DemoNolojisT
Üye
SKylake işlemciler windows 7 gibi eski işletim sistemlerde bu tür hatalar verebiliyormuş. Artık 8'e geçme zamanı geldi sanırım. Ayrıca haziran 2018'de windows 7 için güncelleme desteği tamamen duracakmış. Neyse, evet windows u sıfırdan kurucam ama şifreler ve arşiv gibi bir takım dosylarıma ulaşmam gerek eski işletim sistemimdeki. Şöyle bir cevap aldım;

Legacy ayarlarda kurarsan GPT olmadan kurduysan Win7'yi yine Legacy ayara getirip açabilirsin işletim sisteminde hata yoksa. Ayrıca farklı bir bilgisayara bağlamana gerek yok dosyalarını almak için.
UBCD, hirenboot gibi live sistemlerden sistemi açıp dosyalarını istediğin diske kopyalayabilirsin.


Diğer arkadaşlar bunu deneyebilir. Şu an şehir dışındayım. Tecrübe eden olursa paylaşsın lütfen.
discussioncontroller