Grand Theft Auto IV İncelemem
MR.MONEY
Üye
GTA SERİLERİNE ÖN BAKIŞ (Necmettin Arat)

Grand Theft Auto serisini bilmeyen yoktur.İlk oyunu GTA ile Ağustos 1997 yılında evlerimize konuk olan ve bize hayatı kuralsız yaşamayı sunan unutulmaz oyun serilerindendir.İlk oyundan iki sene sonra serinin ikinci oyunu GTA 2 daha parlak ve canlı bir dünya ile bizleri konsollarımızın veya bilgisayarlarımızın başından kaldırmayacaktı.Seri sürekli gelişen bir grafik çizmekteydi.İçimizden "Ah şu oyun bir 3 boyutlu olsa gerçek hayat gibi olur" diyorduk.Ancak bunun imkansız olacağını düşünmeden de edemiyorduk.GTA 3 haberini alır almaz yine büyük bir heyecana kapılmıştık.Oyunla ilgili detaylar gelince o "Olmaz ya imkansız" dediğimiz 3 boyutlu GTA olacağını öğrenince günler geçmek bilmedi.GTA 3 2001 yılında PS 2 platformunda piyasaya çıktı.2002 yılında PC,2003 yılında Xbox için piyasaya sürüldü.Artık GTA hayatımızın bir parçası olmuştu.Liberty City'de bir bireydik,ama sıradan bir birey değildik.Gerçek hayatta yapamadığımız her türlü pis işi yapıyor,o çok hızlı spor arabaları son sürat sürüyorduk.GTA 3'ten sonra GTA Vice City ve GTA San Andreas oyunları çıktı.Bu iki oyun da çok sevildi ve hala da oynanır.

SELAM SİZE LIBERTY CITY SOKAKLARI

İlk paragrafta kısaca bir şekilde GTA tarihçesinden bahsettim.Şimdi ise benim GTA ve GTA 3 ten sonra en iyi GTA oyunu olarak gördüğüm GTA IV evlerimize konuk oldu.Her oyununda çıtayı yükselten GTA serisi GTA IV ile adeta tavan yaptı.Artık bizi çok daha canlı bir şehir bekliyordu.Gerçek hayatımızla vedalaşma vakti gelmişti.Gerçek hayattaki Ahmet,Mehmet değil de artık hepimiz Nico Bellic olmuştuk.Keşfedilmek için bekleyen koskoca bir Liberty City,geçilmeyi bekleyen harika bölümler,tam gaz sürülmeyi bekleyen harika araçlar beni oyuna çağırdı.İsteklerini kıramadım ve bende gerçek hayatımla vedalaştım.Şimdi ise sizlere yaşamış olduğum GTA IV deneyimlerime göre izlenimlerimi aktaracağım.

AMERİKAN RÜYASI...

Bir gemi yaklaşıyor Liberty City limanına doğru...Limanda şişman,sevimsiz bir adam arabasıyla beraber bekliyor geminin limana gelmesini...Gemi limana geliyor ve içinden Nico Bellic adında bir Sırp iniyor "Kuzenimmm!" diyerek sarılıyorlar limanda bekleyen adamla birbirlerine.Arabaya atlıyor iki kuzen.Oyundaki baş karakterimiz Nico Bellic'in kuzeni Roman'ın evine doğru yol alıyoruz.Yolculuk bitiyor ve eve varıyoruz.Ancak Nico gördüğü manzara karşısında şok oluyor.Daha önce kuzeni Roman'ın Liberty City'de krallar gibi yaşadığını anlatan mektuplarının bir düzmece olduğunu anlıyor.Bir saray beklerken kendisini virane gibi bir evde buluyor.Gitmek istiyor belkide ama kalmaktan başka seçeneği yok.Çünkü Liberty City'e sadece lüks bir hayat yaşamak için değil bir intikam için geliyor.Bundan sonraki hayatını kuzeninin palavrasını bir kenara bırakıp lüks yaşamak ve intikamını almak çizgisi üzerine kuruyor.Liberty City sokaklarında macera başlıyor...

DAHA CİLALI,DETAYLI,YAŞAYAN BİR LIBERTY CITY

Oyun GTA 3 oynayanların bilgi sahibi oldukları Liberty City adlı şehirde geçiyor.Ama şehir inanılmaz bir gelişme göstermiş durumda.Karşımızda 24 saat yaşayan bir şehir var.Peki nedir bu yaşayan şehir?Size şöyle anlatayim;Liberty City işleri sadece sokakta gezmek olan boş insanlardan yaratılmış bir şehir değil.Spor yapan,parkta bir banka oturup kitap okuyan,yağmur yağınca kafasına bir gazete kağıdı tutup hızla yağmurdan kaçan,trafik kazalarına daha duygusal bakan bir insan topluluğu var.Böylece oyunda kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz.İşte bu belkide GTA serilerindeki en büyük devrim olarak gösterilebilir.

Biraz da oyunla beraber gelen yeniliklerden söz etmek istiyorum.Hatırlarsanız GTA San Andreas'ta arabalarımız kirleniyordu.Ancak bu kirliliği temizlemek için araba yıkama alanları yoktu.Bu eksiklik GTA IV ile giderilmiş durumda.Artık camları kanlanmış,toz toprak olmuş arabamızı araba yıkama alanlarına götürüp yıkatabiliyoruz.
Bir başka yenilik ise oyunda artık internet kafelerin bulunması.İnternet kafeye gidip maillerimize bakabiliyor,çöpçatan sitelerinden kız arkadaş edinebiliyoruz.Ayrıca bazı görevlerde internet kafelere uğramanız gerekecek.Oyunun oynanışına dolaylı da olsa etki eden bir yenilik olmuş internet kafe.
Liberty City bizim GTA 3'te bıraktığımız şehirden daha da gelişmiş bir şekilde çıkıyor karşımıza.Emniyet artık suçlular için daha teknolojik önlemler alıyor.Örnek vermek gerekirse artık polis araçlarında bilgisayar var.Bu bilgisayar sayesinde suçluların sicillerine ulaşılabiliyor.Bu sistem oyundaki bazı görevlerde işimize yarıyacak.
Oyunda araçlar için de önemli yenilikler var.Artık dilediğimiz zaman farları açabiliyor,sellektör yapabiliyoruz.Ayrıca araçların hasar modellemeleri takdire şaheyan olmuş.Farlar kırılıyor,camlar çatlıyor,kaporta düşüyor...Ama en önemlisi artık yolda gidemiycek araçlar patlayıp yok olmuyor.Patlıycak bir hasar almayan ama motoru kötü halde bulunan bir araç çalışmıyor.Nico'nun bu duruma tepkisi ise "Come on (Hadi ama)" şeklinde oluyor.

GÜNEŞİN DOĞUŞU EŞLİĞİNDE BİR FİNCAN KAHVE...

En güzeli sonlara sakladım :) Şimdi sizlere oyunun grafikleri hakkında bilgilerimi aktaracağım.Öncelikle PS 3 için çıkartılan oyun PC'ye port edilirken ortaya çıkan bug lar haricinde muazzam grafiklere sahip.Oyunu oynarken sürekli fotoğraf çekme ihtiyacında hissediyorsunuz kendinizi :) Güneşin doğuşu,patlama efektleri,ihtişamlı köprüler,trafik! fotoğraf arşivinizi süslemek için can atıyor.Özellikle patlama efektlerinden söz etmek istiyorum.Gerçekten gerçeğe çok yakın patlama efektleri var oyunda.Patlamalar ise duruma göre değişiyor.Standart bir patlama boyutu yerine olaylar zincirine göre patlamalar oluyor.Araç patlamalarında şarapnel parçaları sıçrıyor,Nico eğer bu patlamanın yakınındaysa havaya uçuyor (mecazi anlamda değil gerçekten uçuyor :)) Patmala efektlerini size bir tavsiye vererek bitirmek istiyorum.Oyun sırasında insanların yoğunlukta olduğu bir yere el bombası ile girin.Pimi çekin ama bombayı atmayın.İnsanların kaçışlarını sizin onları kovalamanızı keyifle izleyeceksiniz.Ama kaçınılmaz son bombanın patlaması ile kendinizi hastanenin çıkış kapısında bulacaksınız :)

Patlama efektlerinin yanı sıra kırılma ve parçalanma efektleri de çok güzel olmuş.Kırılan camlar yok olmuyor, küçük parçalar halinde sıçrıyorlar.Elektrik direkleri kökünden sökülmüyor kırılıyor ve elektrik bağlantılarında bir akım ortaya çıkıyor.Masalar,sandalyeler ve diğer eşyalar artık ölümsüz değiller.Kırılıyorlar yada parçalanıyorlar.Kahve fincanını,ketçabı insanların kafasına atıp eğlenebiliyorsunuz.Ayrıca oturup TV izleyerek günün yorgunluğunu atabiliyorsunuz :)

Grafiksel olarak oyunda bazı yerler varki buraları görmediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir.Özgürlük anıtı ile bir fotoğraf çekinmelisiniz mutlaka.Times Square meydanında mutlaka bir fotoğrafınız olmalı.Çöpçülük bölümünde anınızı bir fotoğrafla süslemelisiniz mutlaka :) Daha fazla ipucu vermiyorum sizleri de oyunu keşfetmeye davet ediyorum...

WILD DANCES

Bir GTA oyunu hangi konuda sürekli iyi olmuştur ve takdir görmüştür?Aslında cevabı çok basit.GTA oyunları sesleri ve müzikleriyle her zaman beğenilmiştir.Pek çok oyunda olmayan radyo sistemi,gerçeğe yakın sesler,harika karakter seslendirmeleri ile ulaşmıştır bunada.GTA IV yine seriyi bozmuyor ve atalarının izinde harika sesler ile devam ediyor.

Nico Bellic,Roman,Little Jacob,Phill Bell,Playboy X,Elizabeta,Vlad ve diğerleri harika görüntülerinin yanı sıra çok iyi seslendirilmişler.Sadece baş karakterler değil ikinci sınıf karakterler de çok iyi seslendirilmiş.Ayrıca herkes aynı şekilde sular seller gibi İngilizce konuşmuyor.Nico'nun çok akıcı ve sağlıklı bir İngilizce konuşamadığını anlamak için size bir lise ingilizcesi bile yetiyor.Ayrıca zenci dostlarımız (Örnek: Playboy X) daha heyecanlı bir şekilde konuşuyorlar ve tavırları da daha renkli.

Karakter seslendirmelerinin yanı sıra şehirdeki mevcut sesler de oyuna çok iyi yedirilmiş.Bozulan motorun çalışmama sesi,ani fren (acı fren) sesi (kazalarda sık sık rastlıyacağız :)),korna sesi,yayaların tepkileri,silah sesleri,TV ve telefon! (evet oyunda bir telefonumuz da var) sesleri gerçekten harika hazırlanmış.Telefon demişken onun hakkında da biraz bilgi vermek istiyorum.

Telefon GTA oyunlarına GTA Vice City ile bir giriş yapmıştı.Oyunun başlarındaki bir görevde şişman aşçıyı öldürerek alıyorduk telefonu.Ama telefon sadece gelen aramaları kabul etmemize yarıyordu.Aktif bir telefon sistemi yoktu.GTA IV ile ise telefon hayatımızda önemli bir yere kavuşuyor.Telefonla arayıp görev alıyor,taksi çağırıyor,polis çağırıyor,hile yazıyor,insanlarla konuşuyor ve en önemlisi multiplayer moduna giriş yapıyoruz.Ayrıca bir bölümde başarısız olursak telefonumuza mesaj geliyor ve görevi tekrar yapıp yapmak istemediğimiz soruluyor.Telefon yardımı ile görevi tekrar yapmak size kalmış :) Ayrıca telefonu fotoğraf çekmek için de kullanabiliyoruz.Oyunun 2. yarılarına doğru elinizdeki takoz telefon gidicek ve yerine kamerası olan bir telefon gelecek.Telefonunuzun titreşimi açabilir,mesaj ve arama sesini değiştirebilirsiniz.

Yazımın sonuna gelirken puanlamayı yapmak istiyorum.İşte GTA IV'ün benden aldığı not;
GRAFİK:4
SES VE MÜZİK:5
HİKAYE ATMOSFER:5
EĞLENCE:4
(Puanlama 5 üzerinden yapılmıştır)
Şimdiye kadar yapılmış en iyi GTA oyunu.Kaçırmayın alın,oynayın.Buglar olmasa,şehirde yapılacak daha fazla alternatif iş olsa oyun tam not alabilirdi.
9,1
(Puanlama 10 üzerinden yapılmıştır)

Black Dino RangerBlack Dino Ranger
Üye
Beni bu oyuna bağlayan yegane şey o müthiş atmosferidir. Güzel bir inceleme. ;)
discussioncontroller