OGZ Okur Temsilcisi Sizi Dinliyor!
Gullo
Üye
AgnusDei dedi:

Gullo, ben bugüne kadar din, siyaset yada cinsellik konuları mesaj atmadıysam da bu takip etmediğim anlamına gelmiyor. Senin bahsettiğin adminler kendilerinin görüşüne uymayınca konu kapatıyor demenin hiçbir aslı yok. Eğer bugün biri kalkar da dünya düz tepsi şeklindedir derse hepimiz onun akli melekelerinden şüphe ederiz dii mi? bazı üyelerde bazı konularda aynen bunu yapıyorlar ve admin gelipte buna müdahale edince kabahatli oluyor.

Akli melekelerinden şüphe etmenle kal o zaman.Hatta içinde istediğini düşünebilirsin.Hakaret edip , "sen malsın" muamelesi yapmaya gerek yok.Konuyu kapatmaya hiç gerek yok.Bazı konularda sertleştiğim olmuştur.Ama bakın şu din , siyaset , cinsellik konularına attığım mesajlara.Benim yazdıklarımla , anti-tez ( aslında mahalle ağzıyla yazılan laf atmalar demeliyim ) olarak yazılan cevapları bir karşılaştırın hangileri daha edepli ? Karşı tarafın görüşüne saygılı olmasam onu oraya yazmam zaten.Ama karşı taraftan neredeyse hakarete varacak şeyler duymak , üstüne adminlerin gelip , mesajları silip ve konuyu kapaması çok kötü.Düşünce özgürlüğünü savunuyorsanız , ona uygun davranacaksınız.Forumdaki sıradan bir konuda dahi ( ciddi konularda daha fazla ) , üyelerin çoğu ortak payda da buluştuğunda ( bunlar genelde aynı kişiler oluyor ) , aksi bir şey söyleyen kişi yerin dibine sokuluyor.Bunu anlayamıyorum bende.

Ayrıca adminlerin kuralları uygulayışında üstte belirttiğim noktalar hariç bir yanlış görmedim.Genel olarak bir şikayetim yok.

Foruma , bazı konuların ağır geldiği aşikar.İnsanlar hoşlarına gitmeyen bir şey görünce kuduz olmuş köpek gibi saldırmaya başlıyor.Gerçi burada admin gelip o mesajları silse , tartışma devam etse daha iyi olacak.
AgnusDei
Üye
Gullo dedi:

Akli melekelerinden şüphe etmenle kal o zaman.Hatta içinde istediğini düşünebilirsin.Hakaret edip , "sen malsın" muamelesi yapmaya gerek yok.Konuyu kapatmaya hiç gerek yok.Bazı konularda sertleştiğim olmuştur.Ama bakın şu din , siyaset , cinsellik konularına attığım mesajlara.Benim yazdıklarımla , anti-tez ( aslında mahalle ağzıyla yazılan laf atmalar demeliyim ) olarak yazılan cevapları bir karşılaştırın hangileri daha edepli ? Karşı tarafın görüşüne saygılı olmasam onu oraya yazmam zaten.Ama karşı taraftan neredeyse hakarete varacak şeyler duymak , üstüne adminlerin gelip , mesajları silip ve konuyu kapaması çok kötü.Düşünce özgürlüğünü savunuyorsanız , ona uygun davranacaksınız.Forumdaki sıradan bir konuda dahi ( ciddi konularda daha fazla ) , üyelerin çoğu ortak payda da buluştuğunda ( bunlar genelde aynı kişiler oluyor ) , aksi bir şey söyleyen kişi yerin dibine sokuluyor.Bunu anlayamıyorum bende.

Ayrıca adminlerin kuralları uygulayışında üstte belirttiğim noktalar hariç bir yanlış görmedim.Genel olarak bir şikayetim yok.

Foruma , bazı konuların ağır geldiği aşikar.İnsanlar hoşlarına gitmeyen bir şey görünce kuduz olmuş köpek gibi saldırmaya başlıyor.Gerçi burada admin gelip o mesajları silse , tartışma devam etse daha iyi olacak.

Sanırım anlaşılamamışım. Daha açık olayım öyleyse. Mesela konu din olduğunda, ben inandım dersin, konu kapanır, kimse sana niçin inanıyorsun diyemez, derse komik olur, çünkü din başlı başına bir inanç olayıdır. Ama mesela cinsellik, daha spesifik olarak eşcinsellik tartışıldı, sen de dahil bazı üyeler, "bu bana göre hastalık" dediniz. İşte burda bunu diyemezsiniz. Çünkü bu olayın sana göresi bana göresi yok. Niye? Çünkü bu İNANÇ işi değil, bilimin işi. Tıp bugün bize hastalık değil diyorsa değildir, tıpkı bilim bugün bize dünyanın yuvarlak olduğunu söylediği gibi. Eğer sen kalkıp, bilimin aksine ben böyle inanıyorum dersen, o zaman dünya düz demiş olursun, bunu anlatmaya çalışmıştım. Admin de gelir elbette buna müdahale eder. Bu müdahaleden dolayı da o admin, (olayda berkanttı) sorumlu olmaz.

Edit: Ayrıca lütfen, kuduz köpek gibi saldırıyorlar gibi tanımlamalar sana yakışmıyor.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
AgnusDei dedi:

Sanırım anlaşılamamışım. Daha açık olayım öyleyse. Mesela konu din olduğunda, ben inandım dersin, konu kapanır, kimse sana niçin inanıyorsun diyemez, derse komik olur, çünkü din başlı başına bir inanç olayıdır. Ama mesela cinsellik, daha spesifik olarak eşcinsellik tartışıldı, sen de dahil bazı üyeler, "bu bana göre hastalık" dediniz. İşte burda bunu diyemezsiniz. Çünkü bu olayın sana göresi bana göresi yok. Niye? Çünkü bu İNANÇ işi değil, bilimin işi. Tıp bugün bize hastalık değil diyorsa değildir, tıpkı bilim bugün bize dünyanın yuvarlak olduğunu söylediği gibi. Eğer sen kalkıp, bilimin aksine ben böyle inanıyorum dersen, o zaman dünya düz demiş olursun, bunu anlatmaya çalışmıştım. Admin de gelir elbette buna müdahale eder. Bu müdahaleden dolayı da o admin, (olayda berkanttı) sorumlu olmaz.

Edit: Ayrıca lütfen, kuduz köpek gibi saldırıyorlar gibi tanımlamalar sana yakışmıyor.

Din konusu öyle kapanmıyor işte...
AgnusDei
Üye
Dark_Blue dedi:

Din konusu öyle kapanmıyor işte...

kapanmadığını biliyorum Dark Blue, ne yazık ki çok çirkin (hele hele tartışılan konuya hiç yakışmayacak düzeyde çirkin) cümleler kuruluyor, sonra da admin gelip kapatınca kabahatli oluyor. bakın sadece aklımda kalan bir örnek din konusu ile ilgili, üslubun ne kadar önemli olduğu konusu için dikkate değer diye düşünüyorum, mesela bir üye kalktı Hz Muhammet için çocuk tecavüzcüsü dedi. Peki bunu bu şekilde söylemek yerine, şu şekilde yazabilirdi, ben hz Muhammedin küçük yaştaki kız çocukları ile evlilik yaptığını duydum, bu konuda sizin bilginiz neidr? Şimdi iki uslüp arasındaki fark açık değil mi? böyle bir usluba da bu forumda kimse, sen ne diyorsun demezdi.
Dexter
Üye
Gullo dedi:

Forumdaki sıradan bir konuda dahi ( ciddi konularda daha fazla ) , üyelerin çoğu ortak payda da buluştuğunda ( bunlar genelde aynı kişiler oluyor ) , aksi bir şey söyleyen kişi yerin dibine sokuluyor.Bunu anlayamıyorum bende.

Şunu uzun zamandır duyuyorum ama bir türlü denk gelemedim. Eğer kolaydaysa iki üç link atabilir misin örnek olarak.
Melwasul
Üye
AgnusDei dedi:

kapanmadığını biliyorum Dark Blue, ne yazık ki çok çirkin (hele hele tartışılan konuya hiç yakışmayacak düzeyde çirkin) cümleler kuruluyor, sonra da admin gelip kapatınca kabahatli oluyor. bakın sadece aklımda kalan bir örnek din konusu ile ilgili, üslubun ne kadar önemli olduğu konusu için dikkate değer diye düşünüyorum, mesela bir üye kalktı Hz Muhammet için çocuk tecavüzcüsü dedi. Peki bunu bu şekilde söylemek yerine, şu şekilde yazabilirdi, ben hz Muhammedin küçük yaştaki kız çocukları ile evlilik yaptığını duydum, bu konuda sizin bilginiz neidr? Şimdi iki uslüp arasındaki fark açık değil mi? böyle bir usluba da bu forumda kimse, sen ne diyorsun demezdi.

Kesinlikle katılıyorum, zaten başından beri tartışılan da belli kişilerin üslup konusundaki tutumları. Bu derece çirkinleşenler süresiz şekilde banlansa bir problem kalmaz diye düşünüyorum çünkü sayılarının fazla olmadığına inanıyorum.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
AgnusDei dedi:

İşte,konu din gibi,siyaset gibi konular olunca insanlarda tahammül ve hoşgörü sıfıra iniyor.Bunu anlatmaya çalışıyorum.Yoksa,herkes senin yazdığın gibi bir uslup ile tartışmayı devam ettirebilse,hiçbir sorun olmazdı.
AgnusDei
Üye
Dark_Blue dedi:

İşte,konu din gibi,siyaset gibi konular olunca insanlarda tahammül ve hoşgörü sıfıra iniyor.Bunu anlatmaya çalışıyorum.Yoksa,herkes senin yazdığın gibi bir uslup ile tartışmayı devam ettirebilse,hiçbir sorun olmazdı.

İşte Melwasul aslında kesin çözümü öneriyor, ama o çözüm kesin olmakla birlikte, çok despot bir görünüm sergileyebileceği için, (ki şu esnekliğinde bile sorun yaratılıyor) yukarıda bir öneri olarak, kişinin o topiğe girişi münkünse teknik olarak engellensin, devamında ceza verilsin demiştim. yani konu kilitlemenin şöyle bir sakıncası var Dark Blue, tartışmasını bilen insanları da etkiliyor, insanlar birbirlerinden pek çok sey öğrenebilirler, işte konu kilitlemek kurunun yanında yaşın da yanması demek oluyor. Bu yüzden sevmiyorum kilitlemeleri ben de.
hannibal_king
Üye
limp1803 dedi:

Berkant Adminlik`ten çıktı  :(

Berkant hala admin. Siteyle uğraşmaya tam gaz devam ediyor. Bıraktığı moderatörlüktü.

Gullo dedi:

...Düşünce özgürlüğünü savunuyorsanız, ona uygun davranacaksınız...

Bu bize miydi, değil miydi, emin olamadım?

Gullo dedi:

Gerçi burada admin gelip o mesajları silse , tartışma devam etse daha iyi olacak.

Devamlı olarak yaptığımız bir aktivite aslında bu. Artık gündelik rutinlerimin arasında diyebilirim. Ama çoğu kişinin ruhu bile duymuyor doğal olarak.

Ayrıca işlerin çığrından çıktığı noktada konunun kilitlenmesi kaçınılmaz oluyor. Sanırım pek çok kişi sadece bu konu kilitlemelerimizi gördüğü için "Önce izin veriyorsunuz, sonra gelip konuya kilit vurup, gidiyorsunuz." deniliyor. Böyle, vurdumduymaz bir tavır sergiliyormuşuz gibi. Ama hiç de öyle değil durum.
manager80manager80
Üye
Şahsi görüşüm bu tarz soru ve itirazların belli ölçüde serbest olduğu konular çığırından çıkmaya müsaitler. Aslında "Şunlar moddur, şunlar da Okur Temsilcisidir. Ban yemeyi haketmiş kişiler bu arkadaşlara öm atabilirler" Tarzı bir kural olsa sanırım bu tür tartışmaların önüne geçilebilir. Yada banlanan ver siteye giriş yapamayan arkadaşlar şu mail adresine mail atıp durumları hakkında bilgi verip- alabilirler şeklin de de bir yaklaşım fena olmazdı hani. Neyse aklıma öneri geldikçe yazarım yine. Kalın sağlıcakla ^_^
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller