BOİNC - Oyun değil
Norman
Üye
Değişik bir şey yapmak istiyorum. Bu sefer önemli bir şeyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Televizyonlarda, gazetelerde, internet sitelerinde sık sık bilimin ne kadar ilerlediğinden, hastalıklara çareler bulunduğundan, diğer galaksilere yapılabilecek yolculuklardan, yer yüzünün taşıdığı gizemlerin çözümlenmeye başladığını falan görüyoruz. Tüm bu gelişmeler belli milletlere, zümrelere, şirketlere mal edilsede aslında tüm insanlığın ortak mirası. Apollo 11’in aya inişinin 40. Yıl dönümünün kutlandığı şu günlerde, bu başarıyı sadece ABD’li mühendislere mal etmek aslında bütün insanlığa karşı yapılan bir haksızlık bence. Binlerce yıldır savaş meydanlarında ölen, hastalıklara çareler bulan, yollar inşa eden, avcılık yapan, kısacası şu anki medeniyetimizi temelini oluşturan insanlarla birlikte, insanlığın bütün başarıları ve hayal kırıklıkları aslında hepimizin. Sadece “güç” ve “para” denen kavramlar yüzünden henüz bunun farkına varamamış durumdayız. Aslında her birey ekonomik bir birim olarak gelecekte imza atılacak başarı ve hayal kırıklıklarına imza atıyoruz. Peki daha fazlasını yapabilir miyiz? İşin bağlama kısmını bitirip anlatmak istediğim konuya başlayabilirim artık.

Sanırım bu yazıyı okuyan herkes SETİ@Home’u duymuştur. Duymayanlar için kısa bir bilgi vereyim. SETİ, “Search for Extraterrestrial İntelligence” (yazması çok zor) yani “Dünyadışı zeka araştırması”’nın kısaltması. Porto Riko’da bulunan radyo teleskopla kaydedilen bilgilerin, dünya üzerindeki kişisel bilgisayarlar kullanılarak işlenmesi için geliştirilen sistemin adı SETİ@Home. Konu hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaşlar Deppdyve, Google ve Bing size yeteri kaynak sağlayacaktır. Ancak araştırmalarınızda göreceğiniz sonucu şimdi ben burada size aktarayım; SETİ@Home 2005 yılında kapatılmıştır. Ama hemen üzülmeyin, SETİ araştırmaları hala devam etmekte ve sizde evinizdeki bilgi işlem gücü ile yardımcı olabilirsiniz. Peki nasıl? İşte başlık burada giriyor; BOİNC.

BOİNC. Güzel dilimiz sayesinde eğlenceli bir şeyler çağrıştırıyor. Değil. Sıkıcı? Değil. Hayatınızda hiç bir değişikliğe sabep olmayacak bir şey? Evet. Peki ne işe yarar BOİNC? BOİNC SETİ@Home ile aynı mantıkla çalışıyor. Yani atıl durumdaki işlem gücünü bilimsel işlemler için kullanmak için altyapı sağlamak. Şöyle ki, evden çıkarken bilgisayarınızı kapatmadınız. Bir süre sonra ekran koruyucu gibi devreye giriyor BOİNC. İnternetten sizin seçtiğiniz proje üstüne işlenmemiş verileri çekiyor ve işlemeye başlıyor. Veriler işlendikten sonra sonuçlar tekrar servera yükleniyor.

Peki hangi projeler var? Şu an BOİNC’in sayfasından bakıyorum da, yarısını anlamıyorum. Mesela “Climateprediction” var, iklim tahminlemesi sizinde anladığınız gibi. Chess960@Home, satranç, içinde yaşadığımız Samanyolu Galaksisinin 3 boyutlu haritasını oluşturmayı amaçlayan Milkway@Home, pulsarla ilgili bilgi edinmeyi amaçlayan Einstein@Home, kuantoların hareketleriyle ilgili Quantum Monte Carlo@Home, geçtiğimiz günlerde dünyayı yok edeceğinden korkulan ancak ateşlenemeyen Büyük Hadron Hızlandırıcısının elde edeceği bilgileri işlemek için LHC@Home, proteinlerin benzerliklerini belirleyip halka açık bir veri tabanında insanlığın hizmetine sunan SIMAP sadece bir kaçı. Projelerin bir çoğu üniversitelere ait. Bir kaçı ise özel sektörün. Ancak mantık aynı, elimizdeki atıl işlem gücünü insanlığın işine yarayacak bilgiye çevirmek.

BOİNC “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” ve “damlaya damlaya göl olur” atasözlerimizin modern ispatı. Peki BOİNC kimler için uygun? Öncelikle bilgisayarını hiç kapatmadan sürekli birşeyler indiren kişiler en azından uyku vakitlerinde işlemcilerinin bir kısmını BOİNC’e ayırabilirler. Nede olsa hiçbir download manager işlemciyi %100 kullanmıyor. Günde 7 saat çalışacak BOİNC’in kimseye bir masrafı olmaz. Üstelik oyunlarda, filmlerde gördüğümüz uzay gemileri, taşıma araçları, süper ilaçlar gibi gelişmiş teknolojilerin üretilmesine katkı sağladığını bilmenin verdiği rahatlıkta var.

Referans linkler;

http://boinc.berkeley.edu/index.php
http://boinc.berkeley.edu/projects.php
http://tr.wikipedia.org/wiki/SETI@home

Aras ORTAÇ
BiqBossBiqBoss
Üye
Yararlı bir şeye benziyor tabi amacından sapmazsa. Çoğu projelerin başarısız olması ya da tamamen ortadan kalkması bu gibi nedenlerden ötürü meydana geliyor. Katılmak isterim aslında. Bilgi için teşekkürler.
Eaststreetz
Üye
Seti@Home bitti diye duymuştum devam ediyormuş demek.
tyler
Üye
seti home bi bilim dergisinin içindeki cd de bulmştm. 2 aydır yüklü ve dış varlıklardan olası bir mesaj bulabilmek için yapılan araştırmaya katıldm :) iyi bir konuya değinmişsn. herkesn yüklemesi gerekir die düşnyorm. ayrıca bilgisayarı hiç kasmyo
discussioncontroller