"Total War"un Geleceği
plaion
Üye
Empire Total War çıkalı yaklaşık 6-7 ay oldu. Çoğunluk oyunu oynadı; özellikle oyun ilk çıktığında epey sorunu olsa da bu sorunlar zamanla giderildi hala sorunları var oyunun yine de Total War’ın en son harikası oldukça başarılı bir oyun oldu.

Peki gelecekte ne var Total War için, 19-20.yy oyunu? ETW’ye bir ek paket? Ya da eski serilere dönüş (MTW, RTW, STW). Ya da belki TW serisi bitecek  :o bu mümkün değil tabii ki:

“SEGA is supporting The Creative Assembly to develop the Total War strategy series, as well as exploring ambitious new ventures.” CA sitesinden.

Burada bazı ufak analizlerle bunu tartışalım istiyorum. Başlıyoruz :)

i.19-20.yy, 1. ve 2. Dünya Savaşları temalı bir TW oyunu

Böyle bir oyunu istemeyen yoktur heralde yıllarca FPSlerde gördüğümüz Dünya Savaşlarını TW oyunu olarak görmek.

Fikir gayet güzel hatta gidişata (RTW-MTW-ETW) uyuyor fakat, işin diğer boyutlarına bakmak gerekirse:

Ø Böyle bir oyun en başta savaş haritasını toptan değiştirecektir. Bir kere devasa boyutlarda bir haritaya ihtiyaç duyulacak, uçaklar, tanklar, uçak gemileri...
Ø Olay sadece bu da değil harita gerçekten devasa olmalı çünkü dikkat ettiyseniz şimdiye kadarki oyunlar hep belli bir alanda olan ve biten savaşlara eğiliyordu ki bu da gayet normaldi. Ancak Dünya Savaşlarında bunu yapmak neredeyse imkansız kilometrelerce cepheleri savaş haritasına sığdırmak epey bir sorun yaratacaktır.
Ø Bir diğer sorun yeni oyuncaklar: tanklar ve uçaklar. Oldukça büyük bir sorun olacaktır bu; oyun için sırf tanklardan oluşan ordular saçma olacağından (ne yalan söyleyeyim ben sadece uçaklardan tanklardan ordular yaparım böyle birşey olsa :D) buna bir engel konulacak bu da bazı savaşlarda saçma dengesizliklere yok açacaktır.
Ø Ana haritaya bakacak olursak burada da büyük yol bulma problemleri, özellikle tanklar ve uçaklar için, ortaya çıkacaktır.
Ø Bir diğer problemde bu dönemdeki savaşların yıkıcı özelliğinin çok fazla olması yani silahlar daha ölümcül bu da daha fazla askerin savaş ortamında bulunma zorunluluğu demek, ki kendi adıma daha savaş haritası bu boyuttayken bile ben bir yere yoğunlaşmışken bazen bir birliğimin ani bir atlı saldırısına uğradığını ancak onlar kaçmaya başladıktan sonra farkediyorum.

Kısacası teknoloji el verse bile (yani bilgisayarlar kaldırabilse bile) böyle bir oyun ancak şu şekilde yapılır çok çok geniş açıdan RTS gibi tüm savaş alanını görebilmek gerektiğinde zoom yaparak yine TW görüntüsüne kavuşmak, bence bu bir TW oyunu olmaktan çıkar.

Olasılık: %10

ii.İkinci olasılık bir ek paket. OGZ’de de belirtildiği gibi yakında bir Napolyon seferleri temalı bir ek paket çıkma olasılığı çok yüksek. Bunun yanında yeni taktik Amerikalı müşterileri memnun etme durumu araya girip ek pakette bir Amerikan İç savaşı ya da Amerikanın kıtada yayılmasını konu alan bir bölüm de yer alabilir. Dönem içinde geçtiğinden ve TW her oyununa bir ek paket çıkardığından:

Olasılık: %90

iii. Bir devam oyunu (MTW3, RTW2, STW 2)

MTW, RTW’den sonra onun grafik kalitesiyle tekrar yapılınca oldukça sevinmiştk (Değil mi :P). Dolayısıyla ETW ile getirilen yenilikler belki MTW 3 ya da RTW 2 olarak karşımıza çıkabilir. Ancak bu konuda şöyle düşünüyorum MTW3 şu an için çok erken bir proje. Yakın zamanda çıkmış bir oyun ve oyuna getirilecek yenilik deniz savaşlarıyla kısıtlı olacak ki Ortaçağ deniz savaşları bir Yeniçağ kadar etkili değil. RTW 2 bence MTW 3’e göre daha avantajlı, Her ne kadar MTW 2 ile RTW arasında grafik açıdan neredeyse fark olmasa da RTW yapılalı çok oluyor ve RTW seveni oldukça fazla. Yine de RTW de bir noktada geri planda kalıyor bana göre, RTW’ye 2 ek paket çıktı yani bir derece güncel sayılır oyun oysa, bir STW oldukça eski ve grafik açıdan en geri kalmış TW oyunu olarak unutuldu neredeyse. Bence bir STW ihtimali çok daha yüksek belki bu oyuna Çin’i de katılıp uzak doğu fethine başlar CA.

Olasılıklar:
MTW 3: %25
RTW 2: % 40
STW 2: % 60

Bu oyunların yanında bazı fikirlerimi de paylaşmak istiyorum. Bence CA özellilkle bir dönemi atlamıştır 16.-17.yylar. Osmanlının gücünün doruğu olan bu dönem arada kaynamıştır örneğin. Halbuki TW mantığı adı üstünde Total War mantığıyla en çok uyuşan dönem bu dönemdir şöyleki:
“ Toplumbilimci Pitirim Sorokin savaşların süresini, savaşan devletlerin kayıplarını, savaştan etkilenen diğer devletlerin sayısını, nüfusa göresaavşanların oranlarını hesaplayarak ve on beşinci yüzyılı 100 kabul ederek, savaşınyüzyıllar boyunca artan yoğunluğunu şu biçimde göstermektedir:

12.yy: 18
13.yy: 24
14.yy: 60
15.yy: 100
16.yy: 180
17.yy: 500
18.yy: 370
19.yy: 120
20.yy: 3080” (Oral Sander, Siyasi Tarih (1918-1994))

Görüldüğü gibi atlanan 16 ve 17. yylar aslında oyunun adına uygun savaşların şiddetinin en fazla olduğu dönemlerdir. Ancak yinede böyle bir oyunun çıkma olasılığı oldukça düşük hatta yok gibi.

Bir diğer uzak ihtimal Karayip merkezli sadece “Americas” da geçen bir oyun bunu MTW 2 ek paketinde yapmaya çalışsalarda bence o bölüm bir haçlı savaşları tadını vermiyordu.

Başka bir ihtimal Asyayı konu alcak bir oyun bu durumda Moğollarda işin içine girecektir tabii. Bu buradaki fikirlerden en olabilir olanı biraz araştırırsanız yabancı bir çok forumda Asya merkezli (Özellikle Cengiz Han dönemi) bir TW isteniyor.

Yine son bir fikir de bir “Son Samuray” TW oyunu :D

Evet epey bir yazı yazdım :) Sizinde konudaki fikirlerinizi merak ediyorum. Belki ben 19-20yy oyunu için çok karamsarım bilmiyorum  ;)
Misafir
Bence Amerika kıtasının dahada yoğunlaşacağı yeni bir ekpaket gelecektir.
hayalgezerhayalgezer
Üye
E:TW,ilgi çekici ve eğlenceli bir oyun.Ama eksik ne yazık ki..

Bu yüzden ilk önce eksiklerini kapatmalılar.
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Emipre Total war a ekpaket gelir,daha sonra ya RTW2 yada STW2 yapılmalı,başka turlu olmaz.
Misafir
HOI 3 geliyor.ETW'ı ya geçecek ya geçecek :D
Wurde
Üye
Tüm olasılıklar güzel gözüyor. Fakat TW delisi olan ben artık devam oyunlarını almak için  tereddüte düşeceğime eminim. Herkes bu oyunu sevmiş olabilir ama "It's not my problem!"
AlphariusAlpharius
Üye
İkinci dünya savaşında geçen bir oyunun Total War contextinde yapılması imkansıza yakın. Ek paket kesin çıkacaktır zaten, bir sonraki oyun için de tekrar eski çağlara döneceğimizi öngörüyorum.
plaion
Üye
benim canımı sıkan oyun bir süre sonra kısır döngü içine girecek bu gidişle yani MTW 4 oynamak da istemem heralde :P
AgnusDei
Üye
Ben isterim, hem de seve seve, ki tarih aralığında en sevdiğim dönemdir ortaçağ. Aslında keşke Empire çağında geçeceğine, yine ortaçağda geçseydi de, bu şekilde oynanabilseydi, hatta hepsi sadece ortaçağda geçseydi, yine de farketmezdi benim için. Ortaçağdan kendi adıma daha güzel bir tarih aralığı yok.

Bunun dışında ek pakete değinecek olursam, klasikleşmiştir, her TWa bir ek paket gelir, hatta RTW'a 2 ek paket gelmişti, ne olabilir, aynen dediğin gibi ya Napolyon dönemi ya da Amerika kıtası olabilir, ki RoI da buna çok sığ da olsa değinmişlerdi, ama şöyle bir kuzey güney savaşı patlasa mesala, oynasak hiç hayır demem, kesin güneyli olurum :D
SerakSerak
Üye
Tercihim Rome2 olur. Benim tercihim CA için önemli değil ama tahminim de o yönde. Empire a bir ek paket ve sonra yeni bir Total war. Peki neden rome olsun? Bence serinin en güzel oyunudur. Bundan da önemlisi multiplayerda en başarılı ve en sevilen Totalwar oyunu olmuştur ki ne yazıkki o dönemi kaçırdım. Ama hala multi Romtw oynayan önemli sayıda insan var. Batılı oyuncuların önemli bir kısmı modern savaşların olduğu bir TW istiyor ama Rome2 isteyenlerin de önemli sayıda olduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca modern bir total war oyunu baştan aşşağı yeni bir oyun demektir. makinalı tüfeklerin havanların tankların ağır topların uçakların oyuna eklenmesi demektir ki bunlar oyuna iyi uyarlanmazsa sonuç felaket olabilir yani ticari açıdan riskli bir durum. Ayrıca modern savaşlar çoğu zaman savaşan insanların birbirini görmediği uzaktan yapılan savaşlardır. 100 km öteye mermi yollayan bir obüs oyuna nasıl uyarlanacak? Fırtına sebebiyle düşen bir uçak oyuna nasıl uyarlanacak? Bunlar oyunun yapımı ve dolayısıyla satışı bakımından hep risk içeren durumlar.
Apis
Üye
I. Dünya savaşı ağırlılı olarak siper savaşları içerdiği için açıkçası ToTal War'a uyarlanabilecek güzel bir evre bence.

Ama II. Dünya Savaşı gerek taktikler, gerek kullanılan araç gereç bakımından bir Total War oyunu olamaz diye düşünüyorum.

Şimdi ise sırada Napolyon savaşlarının geleceği ise kesin bence. Savaşların en şiddetlilerinden ve büyük ölçekli olanlarından birinden bahsediyoruz. Zaten ETW nin bittiği tarihe bakarsanız yeteri kadar açık.

Fakat sonrasında I. Dünya savaşı yerine tekrar Romaya dönerler gibi geliyor çünkü orda kazanç garanti.   
discussioncontroller