"Total War"un Geleceği
AgnusDei
Üye

Agnus Dei'nin de söylediği gibi ne dersek boş ama Paradox Interactive bir gün Europa Universalis'e Total War'n savaş haritasının benzerini yapmaya karar verirse işte C.A. o zaman biter. =)

Ya da CA'dakiler EU'nun yapay zekasını copy/paste yapsalar da sorun çözülür. Ama yapmak istemiyorlar, zira bu oyunun harita üzerinde oynanmasından çok sürekli savaşlarla gerçek zamanlı oynanmasını tercih ediyorlar ve bu tercihlerinde, gerçeklikten ödün verilmesi, CA'dakiler için birşey ifade etmiyor, ama biz oyuncular için çok şey ifade ediyor. İşte sorun bu noktada çıkıyor. ETW'un ilk çıktığı halindeki diplomasi yapay zekası görecekli olarak iyi duruyordu, ancak sonraki yamalarla bu pamuk ipliğinde duran diplomasi dengelerini allak bullak ettiler. Bunu bilmeden yaptılar diyemeyiz hiçbirimiz. Niye yaptılar? Çünkü oyunun ilk halinde müttefiklerin, gerçek birer müttefik olarak davranıyorlardı, sana haksız savaş açıldığında asker yollayıp sınırlarını koruyorlardı, seninle beraber savaşıyorlardı vs. Bu CA'dakilerin işine gelmedi ve oyunu berbat etme sürecine girdiler ve şu anki durumu da ortada.
Komutan
Üye
Sehir kusatmalarinin kalktigini nereden cikardiniz? Sehirler Empire'da gayet guzel kusatiliyor? Sanirim benim anlamadigim baska bir seyden soz ediyorsunuz.

Agnus, diplomasiye Napoleon'da bir iki yeni secenek eklenmis. Karsi tarafi baska bir devletle savasa grmeye veya baska bir devlete ticari ambargo uygulamaya zorlayabiliyorsun. Ama tabii yine savastan kacis yok  :) Ozellikle de Napoleon doneminde oldukca agresif bir diplomatik ortam olmasi lazim.

Hani Empire iyiydi kotuydu ayri bir tartisma ama satis olarak cok basarili oldu, diger Total War oyunlarindan daha cok satti. Multiplayer olarak kac kisinin oynayip oynamadigi hic muhim degil, cunku firmanin karini etkilemiyor. Bunun disinda, Napoleon donemi Turkiye'de az bilinir ve pek sevilmez(ben bunu Turklerin o donemde pek iyi durumda olmamalarina bagliyorum), fakat batida bu donemin meraklisi cok.

20. yuzyildaki savaslarin Total War oyunlarina pek uygun olmadigini dusunuyorum, cunku 20. yuzyildan itibaren savas mantigi cok degisti. Creative Assembly'nin en tepedeki yoneticilerinden Mike Simpson da benzer sekilde dusunuyor. 1. Dunya Savasinin eglenceli olmadigini daha sonraki savaslar icin ise tamamen farkli tarzda bir oyun yapilmasi gerektigini soyluyor. Bir de Rome 2 yapabileceklerini ima ediyor.

http://www.n4g.com/pc/News-433250.aspx

NowGamer: Speaking exclusively to Creative Assembly Studio Director Mike Simpson. "World War I isn't fun." He argues "So you'd probably want to skip over that and go to World War II or modern warfare, and at that stage your battle fields get much bigger. You've got where, what we've got at the moment is four kilometres or so, you've suddenly got 40, or 400. An then if you go up to 40 kilometres you're talking, rather than 100 men in a unit, it's a 100 tanks in a unit."

"Rome 2, Yeah... that's interesting"
AgnusDei
Üye
Komutan, şeir kuşatmaları var ama nasıl var? Surlar yok, biz o surlara merdiven dayayamadıktan sonra ben ona kuşatma demem :D Hem ayrı bir saçmalık ne biliyor musun? Gerçi hala öyle mi bilmiyorum ama oyunun ilk halinde duvar çekilmiş olan bir şehri kuşattığınızda level 2 fort kuşatması nasıl oluyorsa aynen öyle oluyordu. Yıldız şeklinde duvarlar, şehir falan yok ve siz level 2 fort defansı yapıyormuşsunuz gibi oluyordu. sen buna kuşatma diyeblirsin ama ben demiyorum. Diplomasi alanında çalışıyor olmaları olumlu tabii ama bunun düzgün işlemesi de en az seçeneklerin varlığı kadar önemli.
masterchiefemre
Üye
total war serisi  ne bileyim artık kendini fazla tekrar etmeye başladı, her yeni oyunda grafik iyileştirmesi yapılıyor bir de diploması konusunda bazı rötuşlar yapılıyor
boogieman
Üye
Empire TW'yi niye hiç kimse beğenmiyor hala anlamış değilim. Yapay zeka'nın çok iyi olmaması dışında(önceki oyunlarda easy'de bile zorlanırdım, ama ETW'de en zorda farklı bölgelerde savaşmıyorsanız oyunun ortalarına kadar hiç zorlanılmıyor) bir totalwar'u totalwar yapan herşey var;büyük ordularla savaşlar,yakın dövüşlerde askerlerin gerçekten dövüştüğü hissi, kuşatmalar, deniz savaşları, ticaret(ticaret şu ana kadarki tüm totalwarlardan daha iyi ama daha da detaylandırılabilir), diplomasi(tabi yapay zeka'dan dolayı pek işe yaramıyor çoğu zaman), dünya haritasında taktik belirlememiz ve ülkemizin gelişimini ona göre belirlememiz(hele liman, maden, tarla, kasaba hepsini ayrı ayrı yönetme imkanı verildi ya her zamankinden daha iyi oldu). Tabi eğer tüm bunları daha eski bir dönemde(ortaçağ en uygun dönem bu iş için ama daha yeni m2tw çıktı, o yüzden rtw şu an bu iş için en uygunu) geçen bir totalwar'a eklerseniz ya da yine etw ile aynı dönemlerde geçen bir oyun yapar(ki bu da olmaz çünkü daha yeni etw çıktı bu dönemi kapsayan) ama her alanda ayrıntının dibine vurursanız işte  o zaman o oyun totalwar adını gerçekten hak etmiş, seriyi olması gereken yere taşımış bir oyun olur.
plaion
Üye
napolyon diplomasi açısından son nokta olur gibi. yani bu oyunda hallettiler hallettiler yoksa diplomasi konusu gerçekten kapanmış demektir total war da. bu arada rome 2 geliyor heralde :)

dönemi pek sevmesemde rome 2 güzel olur ben nedense rome da kamerayı hiç sevmemiştim çok yakın duruyordu savaş alanına sanki. her neyse olası bir rome ancak 2011 sonları yada 2012ye gelir daha çok var ona o yüzden şu napolyon çıksa artık:P
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Rome 2 olacaksa iyi yapsınlar bari. Sırf Romalılar'a kasmasınlar. Sağlam bir Hun hikayesi olsun, Cermen hikayesi olsun, Keltler'den de bahsedilebilir, Mısır falan da olabilir. O dönemde zibilyon tane medeniyet var yahu.

Napolyon biraz patlak duruyor gözümde. Aynı oyuna cila atmışlar biraz. Yenilik göremedim çok. Ayıp ediyolar... cık cık cık.
amateur
Üye

Geçen sayfalardada konuşulmuştu bu baya ,bu çok kötu olur ,Total War u Total War yapan özelliklerin tümü kaybolur ,çünkü bu oyun sadece dunya haritasında oynana bir strateji oyun değil,giderler 2100 yılında geçen bir strateji yaparlar,tüm dunya haritasını bögelere ve şehirlere bölerler ,alın size total war derler,işte bu olmaz,total war bu değil.

Şimdi biraz kişisel olacak ama benim gibi çok düşünen var ,Empire Total War genel olarak sadece dergilerden ve web sitelerinden yüksek not aldı,ama oyunculardan ? malesef empire tw nin oyuncu sayısı ,Medieval 2 ve Rome tw oyuncu sayısına erişemedi (Steam ,TW serisinde,de hala en çok multiplayer olarak oynanan oyun Rome Total War,sonra Medieval 2 Kingdoms,sonra Empire),ona rağmen bir ek paket kaçınılmazdı,amacı zaman kazandırmaktı,yıllardır aynı taktik,ve Creative Assembly kesinlikle şu an yeni oyunun yarısını tamamlamıştır bile ,ve bu 2011 de kesin gelir ,ama eğer konuya dönersek,empire neden tutmadı ? çünkü bunca yıldır Shougunla başliyan ve Medieval 2 ye kadar devam eden aynı havayı,atmosferi ve stratejiyi kazanamadı ,kimisi ok ve kılıç olmadan total war olmaz dedi,kimisi şehir kuşatma ve duvar yıkma olmadan total war olmaz dedi,ki bende öyle duşunuyorum ,olay askerlerin sayısının fazla olması değil,ama sen o aynı sayıya tüfek ,tabanca verip taaa 500 metre ilerdeki duşmanlara saldır dersen,ve oyuncu sadece iki taraftaki askerlerin ölmesini izliyorsa,ben buna total war demem,gemi savaşları dediler,harika video lar yayınladır,resmen bayıldık ,ama gel görki gemi savaşları görsellikten öte bi şey değildi,aşırı derece sıkıcı ve üzün sürüyordu ,şehir kuşatmalarına son verdiler ,vs vs .....

Sadece gerçek zamanı haritada değil ,strateji haritasında (dunya haritasında ) ,limanlar ayrı yerde,madenler ayrı yerde,gelişme binalarını ayrı yerlere koydular,haritada bile seçilemez hale geldiler ,ve stratejik olarak aşırı dezavantajlı oldular ,ve daha anlatılacak bi sürü şey.

Peki ben neden uzun uzun anlattım bunlar ,demek istediğim eğer gelecekti total war I,II dunya savaşlarını konu alacaksa,Empire ın yolunu izlemeye mahkum kalacaklar,ve bu kesinlikle bir total war olamaz,sadece adını kullanan ayrı bir strateji oyunu olur ,yada başarılı olan Hearts of Iron serisinin çakması olur ,ama eğer bu adamlar iyi iş yapmak istiyorlarsa,kesinlikle ya Rome 2 yada Shougun 2i düşünmeliler,eski Total war havasına geri dönmeleri lazım ,yoksa ben ikinci dunya savaşı stratejisi istersem gider Company of Heroes oynarım,ne işim olur total war la ? sonuç olarak CE nin seçimi nedir bilmiyorum,ama zaman olarak eski yıllara dönmeleri şarttır bence .,aksi takdirde EA in yaptığı hatayı yapacaklar,EA gitti tüm NFS yi sildi,sadece adını kullandı,sıfır ve yepyeni (hatta kopya ) bir oyun çıkarttı ,sonuç ? her ne kadar oyun güzel olsada,eski NFS fanatikleri hiiiç beğenmedi,şimdiki NFS yi SHift yapanlar değil,Burnout u yapanlar yapıyor ve oyunu gene toptan değiştiriyorlar,neden ? çünkü Shit bir hataydı ,ve CE eğer Napoleon zaman dilimden sonra olan bir zaman dilimi seçerse ,kesinlikle çok büyük bir hata yapmış olarak .

Bilmiyorum, belki de sadece 1. Dünya Savaşı'nı konu alan sağlam bir oyun oynama isteği benimki.
SerakSerak
Üye
  Napolyon'dan umutluyum ama fazla değil. Empire daki hataları durağanlığı telafi edip dinamik bir oynanış getirirseler güzel bir iş ortaya çıkabilir. empire bana bayağı durağan geldi hiç bir total war da yaşamadığım bir hissi empire da yaşadım ve empire ın oynanışını sıkıcı buldum. Bunu daha önce hiç bir tw oyununda yaşamamıştım. Knight of pain in dediği gibi Empire boş uğraşılmamış geliştirilmemiş bir oyun değil. Ama bunların olması oyunun çok zevkli olduğu anlamına gelmiyor.
  Diplomasiye gelince bu konuda fazla ümidim yok. Adamlar ya diplomasi yapamıyorlar ya da yapmak istemiyorlar. En azından artık fazla işe yaramasa da geri zekalı olmayan bir diplomasi var. Son halini bilmiyorum en son böyleydi.
  rome2 ye gelince Empire daki sosyal sınıflar yönetim anlayışı döneme uygun bir şekilde oyuna eklenirse harika olacaktır. Ama diplomasininde adam edilmesi lazım tabii.
ElladanElladan
Üye
Bir ara bir anket yapmışlardı, o ankette Asya'da geçen bir oyun seçeneği de vardı. Alternatif olarak o da ilginç bir seçenek olabilir. Bugün OGZ'nin Ocak sayısını okurken bir yerde "bir oyunu mükemmel yapan şey detaylarıdır" diye bir cümle gördüm sanırım Olgay yazmıştı, CA biraz da detaylar üzerinde çalışmalı bence. Mesela Gamespot forumlarında birisi -daha önce anlatmıştım bunu- "keşke askerler geri geri yürüyebilseydi" demişti, gerçekten çok ufak bir şey ama savaşın gidişatını değiştirebilecek bir özellik ve oldukça da mantıklı bir istek.
discussioncontroller