İdam Cezası
sophia
Üye
Elegost dedi:

Şahsi kanaatimce, idam cezası yerine müebbet hapis verilmesi daha yerinde bir karardır, hatta "ceza" olarak ikisini yanyana koyarsak, müebbet hapis idamdan onlarca kat daha büyük bir cezadır.

Ne müebbet hapsin ne de idamın, bu iki cezadan herhangi birini kamu gözünde hakedecek suçları işleyen birisine karşı hiçbir caydırıcılığı olduğuna inanmıyorum. Hatta benim inançlarım bir yana, böyle cezalar yürürlükteyken hala bu cezaları alacak ağırlıkta suçların işlenmesi de benim çıkardığım sonuca işaret ediyor. Bu cezaların herhangi bir caydırıcılığı yokken verilmesi ise yalnızca suç işleyene işkence etme amacının taşındığını gösteriyor.
Misafir
sophia dedi:

Ne müebbet hapsin ne de idamın, bu iki cezadan herhangi birini kamu gözünde hakedecek suçları işleyen birisine karşı hiçbir caydırıcılığı olduğuna inanmıyorum. Hatta benim inançlarım bir yana, böyle cezalar yürürlükteyken hala bu cezaları alacak ağırlıkta suçların işlenmesi de benim çıkardığım sonuca işaret ediyor. Bu cezaların herhangi bir caydırıcılığı yokken verilmesi ise yalnızca suç işleyene işkence etme amacının taşındığını gösteriyor.

Peki caydırıcı cezalar nasıl olmalıdır? Veya, nedir bu caydırıcı cezalar? Ne ceza verilmelidir bu ikisinin yerine?
Electronation
Üye
müebbet hapisde hoşuma gitmeyen şey o adamın orada hala nefes alıyor olmasıdır. suçsuz yere idam edilen insanları örnek gösterecekler olacaktır burada göstermeyin, bunların çoğu askeri darbelerde "gerçekten" hak hukuk olmadan yapılan infazlardır.

sophia
Üye
Elegost dedi:

Peki caydırıcı cezalar nasıl olmalıdır? Veya, nedir bu caydırıcı cezalar? Ne ceza verilmelidir bu ikisinin yerine?

Caydırıcılıktan ziyade rehabilitasyona yönelik yaptırımlar olmalı. Suçlunun değişme ihtimalini kabul etmemek, insanların kötü birey ya da iyi birey olarak doğduklarına inanmaya bağlanıyor (Eğer çok kapalı olduysa açıklarım.). Benim böyle bir inancım olmadığı için ise insanların düzelebileceğini düşünüyorum. Yani olay inanca (Bu inanç dinden falan da gelebilir. Benimki yalnızca gözleme dayalı.) bağlanıyor. Eğer bazılarının ölümü doğuştan hakettiğine inanıyorsan müebbet tabi ki makul bir çözüm.
Electronation
Üye
sophia dedi:

hiç bir ülkede caydırıcılığı yok zaten mesela iran, mesela amerika, mesela çin. çok fazla idam oluyor fakat işlenen suçlar yine işleniyor. ben açıkcası aşırı derecede rahatsız oluyorum çocuklara tecavüz edip öldüren insanların birşekilde yaşayabilmesine.
Apis
Üye
Şimdi ilk olarak burdaki yığınların arasında bulamasamda Prof. Füsun Sokullu-Akıncı'nın Kriminoloji kitabında cezaları ağırlaştırmanın, suçu aynı oranda azaltmadığını istatistiksel olarak açıklanıyordu (ki kitabı bulunca edit ile daha ayrıntıya girerim). Bunu ilk olarak belirtmenin nedeni idam cezasının sanıldığı kadar caydırı olmadığını belirtmektir.

İkinci olarak idam, geri dönüşü olmayan bir yoldur. Daha sonra eğer hükümlünün masum olduğu anlaşılırsa bu cezadan dönemezsiniz.

Üçüncü olarak benim görüşüme göre bir insan hayatını sonlandırmak bir insanlık suçudur. Nefsi müdafaa olmadıkça... Bunun dışında, özelliklede devlet eliyle, bir insanın öldürülmesi kabul edilemez bir durumda olmalıdır.

Ve son olarak gene şahsi görüşüm olarak, ölüm kolay ve kısa bir cezadır. Bir anda olur ve gider. Ama bir ömür boyu hapis vede tecrit çok ama çok daha korkunç bir cezadır. Hükümlü kesin olarak çok ama çok daha uzun bir süre acı, ızdırap, sıkıntı ve pişmanlık yaşayacaktır.

Ek olarak tarihsel açıdan belirtmek isterim ki Menderes'ten Deniz Gezmiş'e kadar geniş bir yelpazede insanların "gerçekten" ölmeyi hak edip etmedikleri de düşünülmelidir zira pratikte sadece eli kanlı katiller idam edilmemiştir Türkiye de.
Lonly_Wolf
Üye
Bence idamın da müebbet hapisin de yerine şöyle bir ceza verilse suç oranı yüzde 90 düşer.
Gözleri kör edilecek.Kulakları sağır edilecek.Dilinin tad alma özelliği kaybettirilecek,iki kolu ve iki bacağı kesilecek ve ailesine teslim edilecek.(Hayır ben bir satanist değilim:-))
Phantom Lord
Üye

Bence idamın da müebbet hapisin de yerine şöyle bir ceza verilse suç oranı yüzde 90 düşer.
Gözleri kör edilecek.Kulakları sağır edilecek.Dilinin tad alma özelliği kaybettirilecek,iki kolu ve iki bacağı kesilecek ve ailesine teslim edilecek.(Hayır ben bir satanist değilim:-))

İdamdan ne farkı var bunun?
Misafir
sophia dedi:

Caydırıcılıktan ziyade rehabilitasyona yönelik yaptırımlar olmalı. Suçlunun değişme ihtimalini kabul etmemek, insanların kötü birey ya da iyi birey olarak doğduklarına inanmaya bağlanıyor (Eğer çok kapalı olduysa açıklarım.). Benim böyle bir inancım olmadığı için ise insanların düzelebileceğini düşünüyorum. Yani olay inanca (Bu inanç dinden falan da gelebilir. Benimki yalnızca gözleme dayalı.) bağlanıyor. Eğer bazılarının ölümü doğuştan hakettiğine inanıyorsan müebbet tabi ki makul bir çözüm.

İlk mesajımda, konuyu açan arkadaşın sunduğu cezaları karşılaştırmak istemiştim sadece ve rehabilitasyon konusuna hiç girmek istemedim konuyu biraz farklı bir noktaya getirecek diye, çünkü idam cezası konusundan uzaklaşıp suçlunun topluma kazandırılabilirliğine geçeceğiz (:

Geçelim bari. Açıkçası, ben de isterim, insanların işledikleri suçları tekrar işlemeyecek şekilde tedavi görmelerini, topluma kazandırılmalarını ve tekrar insanca yaşamalarını. Fakat, benim kendi inancıma göre de bu sistem kolaylıkla aldatılabilir bir sistem olacaktır, ve üstelik tekrar toplum içerisine geri dönme olasılığını artıran bir sistem insanların daha fazla suç işlemesine neden olabilir. Bana biraz uzak geliyor o şekilde bir yeniden kazandırma yönteminin kullanılması.

Her iki şekilde de ( rehabilitasyon /idam,müebbet ) suç oranında büyük bir değişim olacağını sanmıyorum.

Bu dediğinin herhangi bir mantıklı yanının olduğuna inanıyor musun gerçekten?
salih32salih32
Üye

şeriat olmaz mı bu dediğin?
discussioncontroller