İdam Cezası
FaironFairon
Üye
kurtkapan dedi:

Oda çeker cezasını o zaman.Ama işte "insani duygular" İnsan bazen kendini kaybedebilir.Makine değiliz ya sonuçta.

Hadi mağdur durumdaki kişiyi anladık diyelim, sinirine engel olamadı insanlık hali vb. Peki diğerleri neden böyle bir cezanın var olmasını istiyor sakin kafada olmalarına rağmen ?
kurtkapankurtkapan
Üye
Fairon dedi:

Hadi mağdur durumdaki kişiyi anladık diyelim, sinirine engel olamadı insanlık hali vb. Peki diğerleri neden böyle bir cezanın var olmasını istiyor sakin kafada olmalarına rağmen ?

Bi örnek vereyim o zaman..Bilindik bi idamlığımız var zaten.Apo adı.Türkiye Halkı'na çeşitli acılar yaşatmış onlarca,yüzlerce kişinin kanını eline almış bir yaratık.Halk düşmanı kısaca.Bu adamın idamını bende destekliyorum mesela.Çünkü nedeni basit.Halk suçlusu.Belkide öldüreceği bir sonraki kişi ben yada ailemden biri olacaktı.Diğer idamlıklarda aynı kategoriye giriyor işte.
FaironFairon
Üye
kurtkapan dedi:

Bi örnek vereyim o zaman..Bilindik bi idamlığımız var zaten.Apo adı.Türkiye Halkı'na çeşitli acılar yaşatmış onlarca,yüzlerce kişinin kanını eline almış bir yaratık.Halk düşmanı kısaca.Bu adamın idamını bende destekliyorum mesela.Çünkü nedeni basit.Halk suçlusu.Belkide öldüreceği bir sonraki kişi ben yada ailemden biri olacaktı.Diğer idamlıklarda aynı kategoriye giriyor işte.

Tamamda inanan birisi için Apo diğer tarafta yeterince cezasını çekicek zaten ? Dini kurallar dogmatiktir abi istisna yapılamaz, yapılıyorsa o dine uyulmuyor demektir.
kurtkapankurtkapan
Üye
Fairon dedi:

Tamamda inanan birisi için Apo diğer tarafta yeterince cezasını çekicek zaten ? Dini kurallar dogmatiktir abi istisna yapılamaz, yapılıyorsa o dine uyulmuyor demektir.

Tamam işte.Dini kurala uymayanda cezasını çeker.Ancak gözü arkada kalmaz.
Knightege
Üye
kurtkapan dedi:

Konuyu dağıtmayayım ama aponun idamı onu adamların gözünde şehit yapar , saçma davaları uğruna yüceltir.
Haphishanede çürümesi daha iyi.
kurtkapankurtkapan
Üye
Knightege dedi:

Konuyu dağıtmayayım ama aponun idamı onu adamların gözünde şehit yapar , saçma davaları uğruna yüceltir.
Haphishanede çürümesi daha iyi.

çürümüyor ki rahatı yerinde :çatal:

neyse.
Ben terör suçlularının ve seri katillerin gerekli psikolojik testlerden(terör suçluları hariç) geçtikten sonra yüksek makamca alınacak kararlar ile idamını haklı buluyorum.
FaironFairon
Üye
kurtkapan dedi:

Tamam işte.Dini kurala uymayanda cezasını çeker.Ancak gözü arkada kalmaz.

Derdimi anlatamıyorum sanırım. İnanan birisine göre dini kurallara uymayanlar ya da inanmayanlar da ceza çekmiyor mu ? Hatta sonsuza kadar çekiyor. Yoksa inanmayan kişi yırtıyorda diğer tarafta ben mi kaçırdım o kısmı ? Burada inanmayan kişinin konuyla alakası yok pek. Tekrar söylüyorum bir devletin yasaya bağlı olarak ceza vermesinin mantığı değil burada konu, inanan birisinin devletten bağımsız olarak bu cezaları istemesi ve gerek duyması. Gerçi hani yanılmıyorsam Kuran'da da geçiyor dünyada da cezalandırma o yüzden konu muhtemelen dine ve çelişkilerine kayıcak gibi.

Birde Knightege'ye katılıyorum, bu tarz örgütlerin liderleri asıldığında kahraman olurlar ve hapiste yattıklarından daha çok zarar verirler.
boogieman
Üye
kurtkapan dedi:

çürümüyor ki rahatı yerinde :çatal:

neyse.
Ben terör suçlularının ve seri katillerin gerekli psikolojik testlerden(terör suçluları hariç) geçtikten sonra yüksek makamca alınacak kararlar ile idamını haklı buluyorum.

:weirdface:
kurtkapankurtkapan
Üye
boogieman dedi:

:weirdface:

?
psikolojik testlerden kastım ikinci örneğim olan seri katillerdi.neymiş niyeti acaba?vardır bi psikolojik bozukluğu.
Ancak terörist seri katilden öte birşey.
nesly
Üye
Cezalar, toplum düzeni için gereklidir, bir arada yaşayan insanlar için yani...
Çünkü, bir insanın yaptıgı kötü seyden dolayı ceza alması, diğer insanları, o kötü şeye karşı caydırır, yapmamalarını sağlar.
Nasıl olsa benim inancım da diğer tarafta cezalandırılmak var, deyip de ceza vermemek saçma olur.Birincisi seninle aynı inancı paylaşmayan insanlar olabilir, ikincisi kendini fazlasıyla İslam dinine bağlamış olan insan bile en azından "küfür" islama göre "haram" sayılmasına rağmen küfür etmekten kaçınmıyor ya da kaçınamıyor.Yani dinine bağlı insanlar da hata yapıyor.Çünkü insanız, çünkü zaaflarımız ve isteklerimiz var, 5 duyumuzla hareket ediyoruz ve yeri gelip "düşünemeyen" bir beynimiz, üzeri örtülmüş bir "vicdanımız" var.Kimseyi her hatasından sonra akıl ve vicdan sahibi yapmak üzre rehabilitasyona alamayız, imkanlar el vermez, bana göre, "keşke alabilsek"...O ayrı...
discussioncontroller