İdam Cezası
Supertramp
Üye
idam cezası çok enterasan bişey insan psikolojisi için. Anlaşılması ve bir o kadar da değişik yerlere çekileiblir. Şöyle düşünün bir de idam cezası alan cinayet işlemiş birisini öldürmeniz. Sizi(bunu destekleyenlere) de dolaylı yoldan katil yapmaz mı?

Şunu da bir düşünün: Kısasa kısas mantıklı mıdır?

Tecavüz suçtur. Çok ciddi bir suçtur. Bunu engellemek için çözümler bulmak yerine cezyla caydırmak mantıklı mıdır?

Cinsel arzuları artan bir adam tecavüz etmeden 2 türlü tatmin edebilir kendini.

1- Sevgilisi veya hayat kadını ile
2- Masturbasyon ki bunu o kadar ayıp olarak görüyoruz ki insanları caydırmaya çalışıyoruz.(Caydırmaya çalışanlar gerçekten var. Eski yeşilçam oyuncularının yaptığı bir reklam vardı örneğin.)

Sizce buna parası olmayan veya sevgilisi olmayan birisi masturbasyonun ayıp olduğu ve ona öyle aşılandığı bir insan ne yapabilir?

Bazıları akıl hastası olduğu için(bundan cinsel hazdan çok egemenlik tatmini alanlar gibi) yapıyorlar. Bazıları ise bunlar en tehlikelileri kadınları değerli görmedikleri sadece birer cinsel tatmin malıveya sadece gereksiz bir varlık gören insanlar varki onlara yapılabilecek hiçbirşey yok eğitimsizliğin sonucudur bu.

birisi için bir sonuca varmadan önce onu bu hale getiren şeylerin sebebini düşünün ki o yanlış yargılara varmayın.
berx
Üye
İdam cezası o kadar ağır mı peki gerçekten? Suçluyu öldürerek eğer müebbet hapse çarptırılsaydı yıllarca yaşayacağı vicdan azabından, çekeceği çileden bir anda kurtarıyorsun. Cezadan çok ödül gibi duruyor, suçluyu öldürerek onun ailesine, sevdiklerine ceza vermiş olursun en fazla.
Supertramp
Üye
Benimde bu gruba dahil olduğum bazı insalar vicdansal olarak hiçbir şeyden sorun yaşamazlar(Ben katil değilim korkmayın). Bazı suçlular hiçbir şekilde vicdan azabı çekmiyorlar. Çünkü umursamıyorlar. Onları ölümde korkutmuyor. Hapishanelerde işlediğin suça göre sana davranışlar değişiyor.(suçular ayrı, gardiyanlar ayrı davranıyor. Feodal sistem bir nebze.)

Yalnız suçluları onursuz sanmayın o kadarda. Çocuk tecavüzü ve tacizi suçlarında haberlerde de görmüşsünüzdür hapse atılıyorlar ve bir süre sonra kendilerini asıyorlar(o ipi kendisi bulmuyor, veriliyor.) veya bıçaklanarak öldürülüyor. Suç işleyenin ailesi zaten bu benim oğlum mu diye perişan oluyor genelde(bazı pişkin aileler de gördük ^^senin çocuğun öldü benim çocuğum yaşıyor onu rahat bırak diyen^^ yaşayan çocuk da katil olandı.) Suçluyu öldürmek daha çok ailesine ceza yani kısasa kısas gibi oluyor.
nomad1840
Üye
bana kalırsa müebbet ve idam yerine çok daha ağır bir ceza yöntemi bulunulabilir.idam olunca kurtulan suçlu oluyor. müebbette ise suçlu tek başına bir koğuşta ama karnı doyuyor sonuçta. bana kalırsa çok daha ağır cezalar bulunabilir örneğin hamurabi yasaları geri getirilebilir el kol bacak kesilebilir bence bu daha ağır bir ceza olacaktır.
Rajaz
Üye
Suç, psikolojinin alanına giren ve doğrudan doğruya insan ruhu ile alakadar bir durumdur.

Kesmek ve biçmek çözüm değil. Şöyle örnek vereyim;

Adam sağ eliyle suç işledi, sol elini kestiniz. Sağ eliyle yeniden işlemeyecek mi? Hadi onu da kestin, ayaklarıyla işleyecek. Onları da kestin, ağzı, yani dişleriyle işleyecek. Olur ya, eli bacağı yok, çağırdı bir kişiyi yanına, kulağına eğilirken kulağını ıssırdı ve koparttı. Dişlerini söktün. Hiçbir şey yapamazsa gözleriyle bakarak insanlara zarar verebilir, evet verir. O kadar çok bakar ki, bakmasanız bile bir süre sonra cinnet geçirecek kadar gerilirsiniz.

Yani kes kes bitmez arkadaşlar, kesmek çözüm değil.

İdam çözüm mü diye sorulabilir. Çözüm olabiliyor, evet. Nihayetinde acıdan hoşlanan insanlar bile(ve evet, bu kadar cani olupta bir elini kesmeniz ona haz verebilecek insanlar mevcut) ölümden korkabilirler. Bu tartışılabilir. Küçücük çocukları öldürmüş, tecavüz etmiş(Allah böyle sapıklardan hepimizi korusun), öldürmüş, kesmiş caniler var. Merak ediyorum, bu insanımsılara gelince insan hakları falan diye büt büt ötüyorlar ekranlarda. Neden 1 tane bile sokakta, çöpten bayat ekmek toplayanlar insan değiller mi? Onlar için neden insan haklarıyla ilişik bir sivil toplum kurumu oluşturulmuyor?

Dahası da var. Biz sıradan halk olarak bu çöpten ekmek toplayıp yiyen binlerce insanı göz ardı ediyoruz da, neden idam cezasına çarptırılması gündeme gelen bir cani için sayfalarca wall of textler döşeyip, televizyonlarda "insan haklarına aykırı" bik bikleri ötüyoruz?

Garip başladı, garip devam etti yazım kusura bakmayın. Çok spontane yazdım çünkü.

Bence öncelik ne idam, ne başka bir şey. Öncelikle insanı hiçe sayan, insandan daha önemli hale gelmiş ekonomik sistemleri bir kenara bırakmalıyız. Sonra, halkın tamamından kesimlerin temsil edildiği(gerçek temsil, siyasete alet olmuş temsiliyet değil) sivil toplum kuruluşları bir araya gelecekler ve doğru düzgün bir halk sistemi, bir yaşam şekli oluşturulacak.

Yani böyle boktan efür püfür sistemler devam ettikçe bir bok olacağı yok açık ve seçik olacaksam.
sultan ısultan ı
Üye
*
Lütfen

Kayserde üc cocugunu kaybeden annelerin yüregine nokta kadar da olsa
huzur verecek cözümünüzü yazarmısınız.
..
goo_khangoo_khan
Üye
O annenin duygularını anlamak mümkün değil elbette yaşamadan. Ancak sayfalar önce Agnus Dei'nin yazdığı gibi, intikam alarak huzur bulan bir toplum fikri çağımızda pek de sağlıklı değil.

-----
Bu idam konusu bu forumun belki de en net argümanlara sahip konusu. Aslında Agnus Dei'nin konuyla ilgili yazdıkları toplansa hem oldukça bilgilendirici olur, hem de idam tartışması bitmiş olur. Bu arada, Agnus Dei görünmüyor artık buralarda değil mi..
QuendarthQuendarth
Mod
Bıraktı forumu.
goo_khangoo_khan
Üye
Forum için ciddi kayıp olmuş.
hadicanımoradan
Üye
İdam olmaması gereken bir şeydir. Kimseye bir faydası yoktur.
discussioncontroller