İdam Cezası
Electronation
Üye
elegost'un söylediği gibi rehabilitasyon aldatılabilir birşeydir. adam "iyileşmiş" numarası yapabilir pek ala. hemde merak ediyorum ben "ailem beni anlamıyor" diyen bir ergeni rehabilite etmek (buradaki rehabilite kelimesini yanlış anlamda kullanmış olabilirim, fakat verdiğim mesajı anlayabilirsiniz diye inanıyorum) zorken insan öldürmekten zevk alan birini nasıl rehabilite edilebilir ?
Lonly_Wolf
Üye
Arkadaşlar o dediğimin mantıklı olduğunu,yapılabilcek olduğunu felan iddia etmedim.Sdece daha etkili olacağını yazdım.

Ayrıca Salih32 bunun şeriat olduğunu iddia ertmende de bir mantık göremedim ben.Şeriat demek islam kuralları demektir.Bir inan bunun şeriat olduğunu iddia ediyorsa islam kurallarını bilmiyır demektir.
creiGncreiGn
Üye
Rehabilitasyonun aldatılabilirliği bir yana ben "insanlık suçu" işleyenlerin tekrar topluma dönmesini ve insanca bir yaşam sürmesini istemem.. Düzelebileceklerine zaten inanmam, ki inansam bile böyle bir şeyi istemem. Bazı şeylerin bir bedeli olmalı ve bir insanı öldürenlerin, bir çocuğa tecavüz edenlerin, keyfi cinayetler işleyenlerin ödemesi gereken bedel kurbanlarına yaşattıklarından daha düşük olmamalıdır. İlla idam olsun demiyorum fakat; idamın bir insanlık suçu olduğu ve yaşama hakkının kimsenin elinden alınamayacağını düşünürken neden suçlunun tarafından bakıyorsunuz olaya? Asıl madur suçlu mudur ki burada? Tecavüz maduru kadın mı; kadına tecavüz eden, az bir cezayla kurtulan ve yüzsüzce yaptığını marifetmiş gibi anlatan hayvan mı madur durumdadır? Ya da çocuk olsun bu tecavüz kurbanı, daha etkili olabilir örnek açısından.. Tecavüze uğramanın küçük bir çocuğun zihninde ve kişiliğinde yol açacağı kalıcı tahribatın, mahvolmuş bir hayatın sorumlusu rehabilitasyona tabi tutulup topluma geri mi kazandırılmalıdır?
sophia
Üye

hiç bir ülkede caydırıcılığı yok zaten mesela iran, mesela amerika, mesela çin. çok fazla idam oluyor fakat işlenen suçlar yine işleniyor. ben açıkcası aşırı derecede rahatsız oluyorum çocuklara tecavüz edip öldüren insanların birşekilde yaşayabilmesine.

Ben öyle insanların yaşayabilmesine değil daha en baştan o hale gelip de öyle yaşamaya ya da ölmeye mahkum olmalarından çok rahatsız oluyorum.

Bence idamın da müebbet hapisin de yerine şöyle bir ceza verilse suç oranı yüzde 90 düşer.
Gözleri kör edilecek.Kulakları sağır edilecek.Dilinin tad alma özelliği kaybettirilecek,iki kolu ve iki bacağı kesilecek ve ailesine teslim edilecek.(Hayır ben bir satanist değilim:-))

1- Satanizmle ne alakası var?

2- Hayatımda duyduğum en saçma cezalardan =)

Elegost dedi:

İlk mesajımda, konuyu açan arkadaşın sunduğu cezaları karşılaştırmak istemiştim sadece ve rehabilitasyon konusuna hiç girmek istemedim konuyu biraz farklı bir noktaya getirecek diye, çünkü idam cezası konusundan uzaklaşıp suçlunun topluma kazandırılabilirliğine geçeceğiz (:

Geçelim bari. Açıkçası, ben de isterim, insanların işledikleri suçları tekrar işlemeyecek şekilde tedavi görmelerini, topluma kazandırılmalarını ve tekrar insanca yaşamalarını. Fakat, benim kendi inancıma göre de bu sistem kolaylıkla aldatılabilir bir sistem olacaktır, ve üstelik tekrar toplum içerisine geri dönme olasılığını artıran bir sistem insanların daha fazla suç işlemesine neden olabilir. Bana biraz uzak geliyor o şekilde bir yeniden kazandırma yönteminin kullanılması.

Her iki şekilde de ( rehabilitasyon /idam,müebbet ) suç oranında büyük bir değişim olacağını sanmıyorum.
Bu dediğinin herhangi bir mantıklı yanının olduğuna inanıyor musun gerçekten?

Konu suçlunun topluma kazandırılabilirliğine eninde sonunda gelecekti zaten =) Çıkmam gerektiği için uzun uzun yazamıyorum şimdi ama geri gelince bu konunun tartışılmasını isterim =)

Çıkmadan not: Evet, ben de bir tecavüz suçlusunun adı geçtiğinde içten içe ölümünü diliyorum ama gerçekten böyle bir şeyin yapılması ve dilenmesi arasında çok fark olduğunu düşünüyorum. Benim ya da başka herhangi birinin vicdanını rahatlatmak için kurulmuş bir cezalandırma sistemi, bence saçmalığın daniskasıdır.
Secret_Assassin
Üye

Arkadaşlar o dediğimin mantıklı olduğunu,yapılabilcek olduğunu felan iddia etmedim.Sdece daha etkili olacağını yazdım.

Ayrıca Salih32 bunun şeriat olduğunu iddia ertmende de bir mantık göremedim ben.Şeriat demek islam kuralları demektir.Bir inan bunun şeriat olduğunu iddia ediyorsa islam kurallarını bilmiyır demektir.

Bilmem farkettin mi ama senin bu söylediğin ömür boyu işkenceden farksız...
Arantias
Üye
Hamurabi Yasaları
Lonly_Wolf
Üye
sophia dedi:

B

1- Satanizmle ne alakası var?

2- Hayatımda duyduğum en saçma cezalardan =)

1. Satan ingilizcede şeytn demektir.Şeytan kötülük demektir.Satanistlikte bu anlattığım tarzdan şeylei yapmak demektir.

2.Saçma olabilir ama idamdan daha etkili olacağı kesindir.

@Secret_Assasain

Evet farkettim.İşte bu yüzden bu suç oranını yüzde 90 azaltır.

Ayrıca burada idamın insanlık suçu olduğundan,insanların yaşam haklarının ellerinden alınamayacağından bahsedenler olmuş.Bir evi basıp 43 kişiyi öldüren 8 kişinin.Küçücük kıza tecavüz edip sonrada yakarak öldüren hayvanın yaşam hakkı olduğunu nasıl iddia edersiniz ki.Binlerce insanın hayatını cehenneme çeviren.Savaşlarda binlerce masumu öldüren liderlerin.Yaşam hakkı olduğunu nasıl iddia edebilirsiniz ki?
joseph fouchejoseph fouche
Üye
bildiğim kadarıyla idamın müebbetten daha caydırıcı bir etkisi var :D
Electronation
Üye
creiGn dedi:

Rehabilitasyonun aldatılabilirliği bir yana ben "insanlık suçu" işleyenlerin tekrar topluma dönmesini ve insanca bir yaşam sürmesini istemem.. Düzelebileceklerine zaten inanmam, ki inansam bile böyle bir şeyi istemem. Bazı şeylerin bir bedeli olmalı ve bir insanı öldürenlerin, bir çocuğa tecavüz edenlerin, keyfi cinayetler işleyenlerin ödemesi gereken bedel kurbanlarına yaşattıklarından daha düşük olmamalıdır. İlla idam olsun demiyorum fakat; idamın bir insanlık suçu olduğu ve yaşama hakkının kimsenin elinden alınamayacağını düşünürken neden suçlunun tarafından bakıyorsunuz olaya? Asıl madur suçlu mudur ki burada? Tecavüz maduru kadın mı; kadına tecavüz eden, az bir cezayla kurtulan ve yüzsüzce yaptığını marifetmiş gibi anlatan hayvan mı madur durumdadır? Ya da çocuk olsun bu tecavüz kurbanı, daha etkili olabilir örnek açısından.. Tecavüze uğramanın küçük bir çocuğun zihninde ve kişiliğinde yol açacağı kalıcı tahribatın, mahvolmuş bir hayatın sorumlusu rehabilitasyona tabi tutulup topluma geri mi kazandırılmalıdır?

katılıyorum creign. insanlık suçu diyorsunuzda onlarının canını almak hakkıda. peki ya onların canını aldığı insan-insanlar ? kimi hayvan 1 ya da 10 la yetinmeyip onlarca ya da yüzlerce cinayet işliyor, tecavüz ediyor.

idam cezası sadece insanların hayatını karartanların değil, dünyanında hayatını karartanlara karşıda işlemesini istiyorum. ormanları katledenlerin, derelere, denizlere atık dökenlerin de idam cezasına mahkum edilmelidir bence. milyonların hayatıyla oynuyorlar.
Misafir

Bir insanın diğer bir insan üzerinde adalet hükmü vermeye (ve bunu o insanın ölümüne götürmeye) hakkı yoktur ve bunu hiçbir mantık içinde açıklayamazsınız. Suça karşılık adalet arayışından bahsedenler olmuş, önce bir düşünün ki idam cezası esas olarak kişiye uygulanan bir ceza değildir, topluma gözdağı amaçlı ve kitle etkisi gözeten tepeden inme bir karardır. İdam ettiğiniz kişi ölür ve orada herşey biter onun için, bu, cezanın denge sağlayıcı ve sözde toplumu iyileştirici niteliğini yok eder.

Bir uyarı yapayım yeri gelmişken, lütfen konuya katkıda bulunacak olgunlukta mesajlar yazın, bu olgunlukta olduğunuzdan emin değilseniz biraz üslup ve düşünce gözlemi yapın. Bacaklarını koparalım, gözlerini dağlayalım, yok pipisine çomak sokalım gibi pişmemiş laflarla dolmasın bu konu, lütfen.
discussioncontroller