İdam Cezası
creiGncreiGn
Üye
İdam cezasının mutlaka caydırıcılığı olacaktır; en piskopat suçlunun bile iş o ölüm anına geldiğinde sakin kalabileceğini zannetmiyorum. Ömür boyu bir hücrede kapalı kalmaktan çok daha kötü bir şey.. Ölümden bahsediyoruz burda.. Lütfen yaşama hakkı derken yaşama hakkı elinden alınan insanları düşünün.. Bir caydırıcılığı olsun ya da olmasın (ki kesinlikle olduğunu düşünüyorum) gerçekten ağır suç işleyen insanlar hakkında bu karar verilebilmelidir.. Topluma geri kazandırmak, yaşama hakkına saygı gibi konulardaki düşüncelerimi yukarıda belirtmiştim.
AgnusDei
Üye
Şimdi, rehabilitasyon (tretman) zaten infaz hukumuzda olan bir süreçtir, ancak maalesef, ülkemizin koşullarında bu hapishane şartlarında uygulanabilirliği çok düşük, yine de yok değil. Bakın, uzmanlık alanımdır ceza hukuku, masterımı da bunu üzerine yapmıştım, bu idam cezası ile ilgili size sayfalar dolusu şey söyleyebilirim ama baygınlık geçirebilirsiniz. Çok kısaca ana başlıklar halinde belirteyim. Aslında tek bir cümle bile yeterli. Beccaria'nın çok önemli bir eseri var, çıktığı zaman gerçek ismini yazamamıştır, kiliseden korkusundan Suçlar ve Cezalar, mümkünse okumayan arkadaşlar bir okusun isterim. O kitapta bir cümle var ki, "Suçluyu kazıyın, altından insan çıktığını göreceksiniz" diyor. Aslında bu herşeyi özetlemeye yeter bir cümledir. İnsanız ve hepimiz hatalar yapabiliyoruz, ne kadar ağır olursa olsun, insan olma vasfımızı değiştirmiyor bu.

Bakın ceza hukukunda bir ilke vardır, "şüpheden sanık yararlanır" (tam adı ile in dubio pro reo) ilkesi. Bu niçin var hiç düşündünüz mü? Amaç şudur, suçsuz 1 kişi ceza alacağına, 100 tane suçlu dışarda olsun daha iyidir mantığı. Elbette bu tartışılabilir ve masum insanın hataen dahi olsa bir ceza alması korkunç birşey ve hayır, konuyu başlatan arkadaşımın dediğinin aksine o kadar çok ki masun yere ceza alanlar. Yargıtay boş yere bir sürü dosyayı esastan bozup iade etmiyor....

Ölüm cezası bir ceza değildir aslında, bir devlet eliyle intikam almaktır. Ceza olması için, bir yarar sağlanması amaçlanmalıdır. Oysa ölüm cezasında iş bitiriliyor, kati surette. İdam, daha öncede belirtilmiş, geri dönüşü imkansız bir yaptırım. Şimdi düşünün kendinizi idam cezası veren bir hakimin yerin koyun ve yıllar sonra ortaya çıkan yeni deliller ışığında o adamın masum olduğunu anladınız? Hiç mi vicdan azabı çekmezsiniz? Sizin kararınızla bir insan ölüyor, bu kolay birşey değildir arkadaşlar. Ayrıca, kimse, kimsenin canını almaya hakkı yoktur, ister kamusal yetki kullansın, ister katil olsun farketmez. İkisi de aynı kapıya çıkıyor, sadece biri temelini yasalardan aldığından meşru sayılıyor ama ya sonuç?

Kısa yazacağım dedim ama uzadı, kusura bakmayın, dediğim gibi daha yazılacak çok şey var. Ama arkadaşın dediği gibi, rehabilitasyon aslında uygulanabilir bir mertebeye getirilebilirse, çok işe yarıyor ve bunun örnekleri de var, bazı ceza ve tevkifevleri, öyle güzel kıurslarla mahkumlara meslek ya da hobi edindiriyorlar ki, çıktıktan sonra da buna devam ediyor o insanlar ve topluma tekrar entegre olarak yaşayabiliyorlar. Sıktıysam da kusuruma bakmayın arkadaşlar.
joseph fouchejoseph fouche
Üye
bence önemli olan suçlu değil suçlu potansiyeli taşıyan insanalara caydırıca olması
AgnusDei
Üye

bence önemli olan suçlu değil suçlu potansiyeli taşıyan insanalara caydırıca olması

:) Bu senin dediğin potansiyel suçlu kavramını pozitivist ekolcüler ortaya atmıştır ilk olarak. Derler ki, bazı insanlar doğuştan suçlu olarak doğarlar, bu nedenle ne yaparsanız yapın onların suç işlemesine engel olamazsınız, bu tarz insanları suç işlemeden önce tespit edip gerekeni yapmalıyız. Peki soru şu: Bu doğuştan suçlu insanları nasıl tespit edeceğiz. Bu ekolün kurucusu, aslında bir kriminolog, adını şu anda hatırlayamıyorum, emekliliğini buna harcıyor, hapishane hapishane geziyor ve yatan mahkumların fiziksel ortak yönlerini tespit ediyor ve sonunda bir profil çıkartıyor, diyor ki, işte bu profildeki tipler doğuştan suçludur. Yani bu ne kadar hatalı bir yaklaşım demeye gerek yok değil mi? Dolayısı ile potansiyel suçlu diye bir kavram yoktur, hepimiz, insan olmamız babında potansiyel suçlu sayılabiliriz, eğer bu bakış açısı ile bakarsak.
Phantom Lord
Üye
AgnusDei dedi:

Kısa yazacağım dedim ama uzadı, kusura bakmayın, dediğim gibi daha yazılacak çok şey var. Ama arkadaşın dediği gibi, rehabilitasyon aslında uygulanabilir bir mertebeye getirilebilirse, çok işe yarıyor ve bunun örnekleri de var, bazı ceza ve tevkifevleri, öyle güzel kıurslarla mahkumlara meslek ya da hobi edindiriyorlar ki, çıktıktan sonra da buna devam ediyor o insanlar ve topluma tekrar entegre olarak yaşayabiliyorlar. Sıktıysam da kusuruma bakmayın arkadaşlar.

Hazır bilene denk gelmişken şunu sormak istiyorum, bu rehab olayı uygulanırken herkeste başarıya ulaşmayacağı da göz önüne alınması gerekmiyor mu? Yani dönüp gelip müebbete dönülmeycek mi?
AgnusDei
Üye
İşe hiçbir zaman başarısız olacağız diye başlamayız dii mi? Bunda da böyle, ama elbette ne yapılırsa yapılsın rehabilite edilmeyi reddeden insanlarda olacaktır. Ama bunun sonu o kişiyi öldürmek değil, toplumdan uzak tutarak izole etmektir.
Lonly_Wolf
Üye
Bir de ".....yı öldürürüm paşa paşa yatar çıkarım."Tarzında laflar eden insanlar var.Sizce idam cezası bunlar için caydırıcı olmaz mı?

Ayrıca şunu da belirteyim. Yazdığım bacaklarını,kollarını keselim gözünü kör edelim şeklindeki mesajı böyle bi ceza uygulanabilir diye yazmadım.Sadece bi düşünün böyle bişey olsaydı suç kalırmıydı  diye yazdım.
AgnusDei
Üye

Bir de ".....yı öldürürüm paşa paşa yatar çıkarım."Tarzında laflar eden insanlar var.Sizce idam cezası bunlar için caydırıcı olmaz mı?

Ayrıca şunu da belirteyim. Yazdığım bacaklarını,kollarını keselim gözünü kör edelim şeklindeki mesajı böyle bi ceza uygulanabilir diye yazmadım.Sadece bi düşünün böyle bişey olsaydı suç kalırmıydı  diye yazdım.

Yanılıyorsun arkadaşım. Fiziksel cezalar caydırıcı mahiyette olsaydı, bugün halen bu tarz cezaları uygulayan devletlerde hiç suç işlenmiyor olması ya da en azından suç oranlarının çok düşük olması gerekirdi. Bak, kırbaç cezası, uzuv kat-i cezası, recm gibi fiziksek cezaları uygulayan ülkeler mevcut (Suudi Arabistan, İran, Yemen, bazı Afrika ülkeleri ilk aklıma gelenler) Ama bir de istatistiksel olarak baktığında bu ülkelerde suç oranları da çok yüksek. İran, idam infazlarını halkı korksun diye vinçle halka açık olarak gerçekleştiriyor, biliyorsunuz, ama peki ya idamlık suçlar işlenmiyor mu?

Senin dediğin olay, yani cezaların şiddetinin çok yüksek olması, ilk başlarda şok etkisi yaratarak evet suç oranlarında bir düşüşe sebep oluyor, ama insanlar her moda uyum sağlama eğiliminde olan canlılar, bir süre sonra bu yüksek cezalara da adapte olup, yine bildiklerinin okumaya devam ediyorlar. Ayrıca suç ve ceza arasındaki oran da çok önemlidir, ceza bir intikam değildir, bunu da gözönünde bulundurmak gerek.
joseph fouchejoseph fouche
Üye
AgnusDei dedi:

:) Bu senin dediğin potansiyel suçlu kavramını pozitivist ekolcüler ortaya atmıştır ilk olarak. Derler ki, bazı insanlar doğuştan suçlu olarak doğarlar, bu nedenle ne yaparsanız yapın onların suç işlemesine engel olamazsınız, bu tarz insanları suç işlemeden önce tespit edip gerekeni yapmalıyız. Peki soru şu: Bu doğuştan suçlu insanları nasıl tespit edeceğiz. Bu ekolün kurucusu, aslında bir kriminolog, adını şu anda hatırlayamıyorum, emekliliğini buna harcıyor, hapishane hapishane geziyor ve yatan mahkumların fiziksel ortak yönlerini tespit ediyor ve sonunda bir profil çıkartıyor, diyor ki, işte bu profildeki tipler doğuştan suçludur. Yani bu ne kadar hatalı bir yaklaşım demeye gerek yok değil mi? Dolayısı ile potansiyel suçlu diye bir kavram yoktur, hepimiz, insan olmamız babında potansiyel suçlu sayılabiliriz, eğer bu bakış açısı ile bakarsak.

ben onu demek istemedim yani suç işleyeck olan mesela töre cniayeti veya cinnet anlarında veya bir tinerci idamı bilirse bu onların üzerinde caydırıcı bir etki yapacaktır
AgnusDei
Üye
Suç işleyebilecek kişiyi nasıl hatasız olarak tespit edebileceksin bende sana bunu soruyorum... Kimsenin alnında ben suç işleyeceğim diye yazmıyor. Her töre olayında illa intikam alınmadığı gibi, aşirette bir sürü insan var, hangisinin ne yapacağını nasıl tespit edeceksin suç işlenmeden önce? Sürekli takip edemezsin ki bu insanları. Keza verdiğin örneklerden devam ederek, her tinerci=potansiyel suçlu demek de doğru değil, tiner bulduğu sürece kimseye dokunmayabilir, aaa sen tiner kullanıyorsun gel bakiim içeri, sen suç işleyebilirsin demek doğru mu? Yapılamsı gereken öyle bir durumda o kişinin tedavi edilmesi değil midir?
discussioncontroller