İdam Cezası
Proper
Üye
"..İdam ettiğiniz kişi ölür ve orada herşey biter onun için.." demiş Tanistlin, benim düşüncem de bu paralelde, bu konuyla ilgili.
Ölüm ne demek yahu, her şeyin sonu, böyle bir şey o kişi için ceza niteliği taşıyamaz ki, mantıksal çerçeve dışında. Ceza en basit anlamıyla tekrarlanmaması için caydırıcılık özelliği taşımalıdır, adam neyi tekrarlıyacak yahu, ölmüş?!
Yaşama hakkı demek bile saçma yani evet haktır fakat 'hak' kelimesini diğerlerinden ayırmak için kullanıyoruz burada kullanılması dahi saçma. Bir insan ne yaparsa yapsın idam cezası(!) diye bir şeyle karşı karşıya kalmamalıdır.
joseph fouchejoseph fouche
Üye
AgnusDei dedi:

Suç işleyebilecek kişiyi nasıl hatasız olarak tespit edebileceksin bende sana bunu soruyorum... Kimsenin alnında ben suç işleyeceğim diye yazmıyor. Her töre olayında illa intikam alınmadığı gibi, aşirette bir sürü insan var, hangisinin ne yapacağını nasıl tespit edeceksin suç işlenmeden önce? Sürekli takip edemezsin ki bu insanları. Keza verdiğin örneklerden devam ederek, her tinerci=potansiyel suçlu demek de doğru değil, tiner bulduğu sürece kimseye dokunmayabilir, aaa sen tiner kullanıyorsun gel bakiim içeri, sen suç işleyebilirsin demek doğru mu? Yapılamsı gereken öyle bir durumda o kişinin tedavi edilmesi değil midir?

birini tespit etmene gerek yok bir suçluyu idam ettiğinde birisini öldürmeyi düşünenler cayacaktır biz niye takip edelim
AgnusDei
Üye

birini tespit etmene gerek yok bir suçluyu idam ettiğinde birisini öldürmeyi düşünenler cayacaktır biz niye takip edelim

Caymadıklarını bir sayfa önce yazdım ama, okumuyor musun?
Golden Eagle
Üye
Size ait olmayan birşeyi alamazsınız. Canda bunlardan biridir. Karşımızdaki dünyanın en manyak katili, sapığı vs. olsa bile onun canını alamazsınız.

Bir diğer konuda ölüm kurtuluştur. Hayatının sonuna kadar bir hücrede tıkılıp kalmaktansa ölmek kurtuluş olacaktır. Kimse küçük bir hücrede yıllarca kalmak istemez.

Ayrıca, idam var diye kabul edelim suçluyu idam ettik peki ya suçsuzsa.

Bir suçluyu idam etmek insanı kahraman yapmaz akisine katil olursun.

İdam geri gelsin mi gitsin mi den önce şu hapishane şartlarını düzeltilmesi daha iyi olur içeridekiler ne kadar suçlu olurlarsa olsunlar onlarda insan.
hayalgezerhayalgezer
Üye
İnsan tarafından kurulan her yapı insan tarafından yıkılmaya mahkumdur bana göre.Bu yüzden insanları olası suçluluğunu görecek ve başarılı bir şekilde çalışacak bir düzen yaratabilseniz bile bu yokolmaktan kurtulamayacak bir düzen olur.Unutmamalıyız ki,ceza alan da cezayı veren de insandır.Hiç suçu olmadığı halde mahkum olanlar varken olası suçlulara düzenlemelerin gelmesi toplum için tehlike çanları anlamına gelebilir.

İdam konusunda ise,bazı arkadaşlar idamın ve cezaların caydırıcılığından ve topluma uyumu sağlamlaştırmasından bahsederken bazıları da rehabilitasyon gibi "barışçıl" yöntemlerden bahsetmiş.

Peki ya idamın da rehabilitasyonun da amacı toplumun iyiliği değil de hizada durmasını sağlamak içinse? Vatan hainliğinden,düzeni değiştirmeye çalışmaktan yargılanıp idama gidenler "rehabilite olduklarında" da öldüklerinde de düzenin istediği şekle gelmiş sayılabilirler.

Kendisi gözümde çok aşağı bir yerlerde de olsa, göreceğiz yakında devletin asmayıp beslediğinde bazı katillerin nasıl değiştiğini ya da değişmediğini.

Ab'de ise çocuk sapıklarının cinselliklerinin kurutulması öneriliyor eskiden idam düşünülürken.
Electronation
Üye

mesela iran, fuhuş, zina büyük suç idam var ucunda. fakat irandaki insanlar inatla fuhuş ve zina yapıyorlar. cayma var mı ? ı ıh.
hayalgezerhayalgezer
Üye
İnsanın temel doğasını ölüm tehdidi ile bastırmak işe yaramıyor görüldüğü gibi. İran'da eşcinseller hakları için ölüm pahasına savaşıyorlar.

Üstelik Ahmedinecad'ın "ülkemde eşcinsel yok." tutumuna rağmen.
salih32salih32
Üye

Arkadaşlar o dediğimin mantıklı olduğunu,yapılabilcek olduğunu felan iddia etmedim.Sdece daha etkili olacağını yazdım.

Ayrıca Salih32 bunun şeriat olduğunu iddia ertmende de bir mantık göremedim ben.Şeriat demek islam kuralları demektir.Bir inan bunun şeriat olduğunu iddia ediyorsa islam kurallarını bilmiyır demektir.

Çok şükür islam bilgim var.benim kastettiğim şey laik bir ülkede yaşıyoruz ve şeriat kuralları laik bir topluma göre değildir.şeriat kanunlarına göre bir insan suçluysa kolu vs kesilebilir bir sakınca yoktur(senin dediğin gibi).
sophia
Üye

1. Satan ingilizcede şeytn demektir.Şeytan kötülük demektir.Satanistlikte bu anlattığım tarzdan şeylei yapmak demektir.

2.Saçma olabilir ama idamdan daha etkili olacağı kesindir.

Yine aceleyle çıkmam lazım ama dayanamadım.

1- İngilizce dersi için teşekkürler ama bir inanç olarak Satanizm'in kötülükle uzaktan yakından alakası yok. Sana şimdi Satanizm'i anlatmaya niyetim olmadığı için biraz araştırma yapıp kendin öğrenmeni ya da bilmediğin bir konuda konuşmamanı öneriyorum.

2- Kesin falan değil"dir". Anlattığın tarzda cezaların olduğu toplumlarda suç oranı bizimkinden daha az değil (Yine araştırma yöntemiyle aynı sonuca ulaşabilirsin.).
ThyestesThyestes
Üye
Bence idam olması gereken birşey çünkü ömür boyu hapis hiç bir zaman olmuyor bir şekilde okadar suç işlemiş biri serbest kalıyor. Örnek verelim hemen Pedro Alonso Lopez 300 çoçuğun ölümünden sorumlu olan bir seri katil onun için çocuklar birere oyuncak gibi. Ve hapishanedeyken adam "Öldürmek benim görevim.Eğer bir gün serbest kalırsam kesinlikle öldürmeye devam edeceğim" gibi bir açıklamak yapmış. Ve bu adam şuanserbest sadece 17 yıl hapis yatmış. Demek istediğim bu gibi insanlar kesinlikle idam edilmeli. Türkiye dende örnek verebiliriz Abdullah Öcalan gibi. Bu gibi kişiler bence yaşamayı hak etmiyorlar ve kesinlikle idam edilmeliler.
discussioncontroller