Kahvekolikler Kulübü
Gullo
Üye
Piranha dedi:

Gullo, kalsiyumla olayın alakasını anlayamadım kalsiyum başka birşeyle alakalıydı sanki...

Çağlayan , kahve kalsiyum emilimini yavaşlatır dedi ya , ben de boyum uzun olduğu için ( 1.90 ) daha fazla uzamayayım diye benim için iyidir yani demeye çalıştım. Olay budur :D bir sene sonra açıkladım geç oldu kusura bakma :P

PiranhaPiranha
Üye
Gullo dedi:

Çağlayan, kahve kalsiyum emilimini yavaşlatır dedi ya , ben de boyum uzun olduğu için ( 1.90 ) daha fazla uzamayayım diye benim için iyidir yani demeye çalıştım. Olay budur :D bir sene sonra açıkladım geç oldu kusura bakma :P

Ha bak mesajımda da aynı şeyden bahsetmişim birde soruyorum alakası ne diye :D Bak şimdi Çay, Kahve gibi içeceklerin vücuda yararlı birşeyi azalttığı doğruda ama sanırım o Kalsiyum değil Demir olacak. Bu yüzden kahve falan içecekseniz, yemeklerden 1-2 saat öncesi veya sonrası için deniliyor.. Yiyeceklerden aldığımız özellikle "demir" vitamini, Çay ve Kahve nedeniyle vücuda emilimi azalıyor doğru ama o kalsiyum değil Çağlayan sanırım vitamin-mineral isimlerini karıştırmış. (keşke kendide buralarda olsada bizi yorumlarından mahrum bırakmasa)...
AbidikMobidikAbidikMobidik
Üye
Kahvekoliklerin yanında kahve de hede demeyin be :p Ayıp oluyör.
O değil de filtre kahve sevenlere sorum var: Ne alıyorsunuz kahve olarak? Kendiniz mi çektiriyorsunuz yoksa :O
PiranhaPiranha
Üye

Kahvekoliklerin yanında kahve de hede demeyin be :P Ayıp oluyör.
O değil de filtre kahve sevenlere sorum var: Ne alıyorsunuz kahve olarak? Kendiniz mi çektiriyorsunuz yoksa :O

Yok öyle değil. Çektirme olayı Türk kahvesi için geçerli birşey, hani cezvede annelerimiz yapar ya yada kız istemeye gidildiğinde önünüze gelen kahve budur ;D .Filtre kahve ise sanırım Almanya menşeiyli birşey Almanyada çok acayip içilir. ülkemizde bazı açılan FastCafe tarzı yerler var ya orada yapılan kahveler bu kahvedir. İsmi ise kahveyi koyduğumuz Filtre kağıdından gelir. (bu bilgileri bilmeyenler ilk defa bu kahveyi duyanlar için yazıyorum). Kahveler meyvesuyu kutusunun azcık küçüğü paketlerde satılır ordan filtreye burdanda fincana süzersin mis gibi olur en azından Nescafe gibi hazır kahvelerden çok daha güzeldir... AbidikMobidik, sormuşsun sana önerebileceğim filtre kahve "Jacobs Monarch" markalı olan hiç fena değil. zaten ülkemizde böyle paketli marketlerde satılan pek fazla çeşidi yok...

(alta) EDIT_: MR.Kubidik - ee doğrudur bizde eskilerin Nescafe'cilerindeniz ;D İşte yeni kahve türüne sonradan görmeler gibi saldırmış gibi olduk (aslında çokdan bildiğim şeyde neyse)... ama tadı harika yaw. tam anlamıyla kahveyi hissedebiliyorsun kokusuyla tadıyla mükkemmel. Hani marketten Nescafe alırsın poşeti ilk açtığın anda o kafayı bulduran kahve kokusu yükselir ya, işte bunun daha keskinini düşün ve devamlı böyle durduğunu bozulmadığı düşün işte fitre kahve böyledir. Mesela açtıkdan birkaç gün sonrası Nescafede o ilk günkü ne tadı kalır ne kokusu hiçbişey kalmaz...
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Türk kahvesi dışında pek kahve içmiyorum vallaha. O fincanda telve olacak arkadaş. Kahve böyle damara işleyecek. Gavurun kahvesi pek yaramıyor bana :D

Nescafe'nin soğuk kahveleri fena değil ama, günahını almayayım adamların.
Gord10Gord10
Üye
Nescafé'nin espressosunu da oldukça severim. Tercihim soğuk süte espresso ekleyip karıştırmak, sonra da buz eklemektir (buzları, kahveyi sütle iyice karıştırmadan içeceğe eklemeyin, aksi takdirde kahve taneleri buza yapışıp iğrenç bir tat bırakıyorlar).

Filtre kahvelere de bayılırım, sonbahar/kış akşamları çalışırken iyi gidiyorlar. Starbucks'ınkileri ve french press'i severim. Sütsüz ve şekersiz olmaları tercihim.

Bu arada; hem sütsüz, hem de soğuk kahvenin nasıl yapıldığı hakkında bilgisi olan var mı? Tabi ki önce sıcak kahve yapıp sonra onu soğutmaktan başka, bu şekilde olduğu zaman tadı kötü oluyor.
PiranhaPiranha
Üye
Gord10 dedi:

Nescafé'nin espressosunu da oldukça severim. Tercihim soğuk süte espresso ekleyip karıştırmak, sonra da buz eklemektir (buzları, kahveyi sütle iyice karıştırmadan içeceğe eklemeyin, aksi takdirde kahve taneleri buza yapışıp iğrenç bir tat bırakıyorlar).
Filtre kahvelere de bayılırım, sonbahar/kış akşamları çalışırken iyi gidiyorlar. Starbucks'ınkileri ve french press'i severim. Sütsüz ve şekersiz olmaları tercihim.
Bu arada; hem sütsüz, hem de soğuk kahvenin nasıl yapıldığı hakkında bilgisi olan var mı? Tabi ki önce sıcak kahve yapıp sonra onu soğutmaktan başka, bu şekilde olduğu zaman tadı kötü oluyor.

valla bu konuda tartışmalar bilizmezlik efsaneler sürüyor :D Yani soğuk kahve olayının; hem sütsüz hem soğuk olması yada normal sıcak suyla yapıp soğutulması vb dışında başka hangi seçeneklerle nasıl olabilir bende tam kestiremiyorum. keşke başka bir yol olsa. sıcak yapıp soğutma işini evet gerçekten kötü oluyor hiç denemeyin. Yine tek yapılabilecek, kahveyi soğuk sütle hazırlamak. peki bunu nasıl yaparsınız? mesela Kahve kupasının/bardağı içine kahveyi koydukdan sonra çok çok az sıcak su ekleyip (kahve erisin kendine gelsin) kupanın tamamını soğuk sütle doldurmak...

Gord10 - Bende kahvede ister Nescafe ister filtre kahve böyle çok az süt katılmış hafif şeker eklenmiş halde daha güzel içimi rahat bulurum daha bir hoş olur. Tabiki dikkat edilecek nokta kahveye katılacak sütü ve şekeri dengede ayarında kullanmak sonra kahve kötüleşebilir... ha birde dışarda satılan kahvelik 'Süt Tozu' şeylerini kimseye önermiyorum aman uzak durun kahveyi berbatlaştırıyor...
AbidikMobidikAbidikMobidik
Üye
Piranha, zaten Monarch alıyorum genelde ulaşması kolay tadı güzel olduğundan. Ben Filtre kahvede kullanılan kahvenin türk kahvesine göre farkı çekimi sadece gibi geliyor çok da hakim değilim bişey diyemiycem.Bir ara migros aromalı filtre kahve satıyordu, bi onları bir de şu kurukahveci mehmet efendi menşeli filtre kahveleri merak ediyorum efendim. Bir arkadaşım Tschibo dan alıyor, onun da şu yanı güzel, 250 grlık paketler halinde sattığından daha taze kalmış kahveniz oluyor. Bir de koskoca 500lük monarch paketini alınca saklamak için şu hava geçirmez saklama kaplarından kullanın derim, 

Şahsen bu instant kahve kahve tadı vermiyor alışınca filtre kahveye. Süt tozu olayına ben de karşıyım , üşengeç değilseniz sıcak sütle şukela olur kahve , tabi alkolle sorununuz yoksa vb krema likörüyle vb da tavsiye ederim.

Bi arkadaşın portakallı yapıyorum ben dedikten sonra ben de kıç boyunca portakallı içmiştim kahvemi, nasıl yapıyorum anlatayım :

Portakallı kanyaklı filtre kahve:
Olay direkt portakal kabuğunu filtre kahve süzgecine bir miktar rendelemek, french presse eklenince de aynı sonucu verir sanırım, bi dilim portakal da atıyordum hatta. Ayrıca evde dediğim gibi kanyak brendi vb varsa oldukça hoş olabiliyor içine eklenince az bir miktar.

Aslında espresso çaydanlığı(!) da var evde de üşeniyorum muntazaman :D
pucca8pucca8
Üye
Çaresizlik bana bunuda yaptırdı;
Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman çelebi demek ya ayranı olmayana tahtrevalli ile seyahat imkanı karşınızda çakma e3spresso tarifi.
Bir miktar Espresso kahvesi(o kadarda çakma demedik) alınır. Şu plastik ucuz kahve makinalarına yarım kupa su koyulur 1 yemek kaşığından az olmamak kaydıyla istediğiniz kadar kahve ilave edilir.(kahve az olursa sulu tuhaf birşey oluyor.) kaynatılır. İçmeden önce ufak delikli çay süzgecinden süzmeyi unutmayın bardağında dibini sakın içmeyin afiyet olsun :sick: :woohoo:
Legionator
Üye
Ben bu filte kahve olayını makineye takılan, kahve emdirilmiş filtre (poşet çay gibi) sanıyordum, meğerse mesele başka türlüymüş; filtre ayrı, kahve ayrı alınıyormuş. Deneme amaçlı Monarch aldım ama kahve filtresini hiçbir yerde bulamadım. Ankara'da, Kızılay'da kağıt kahve filtresi bulabileceğim bir yer var mı? Kipa'ya ve Starbucks'a sordum ama sonuç hüsran oldu.

Bir de bu Irish Cream nedir? Toz halinde alınması mümkün müdür? Nerede bulunur?
discussioncontroller