Kahvekolikler Kulübü
AlphariusAlpharius
Üye

Ben bu filte kahve olayını makineye takılan, kahve emdirilmiş filtre (poşet çay gibi) sanıyordum, meğerse mesele başka türlüymüş; filtre ayrı, kahve ayrı alınıyormuş. Deneme amaçlı Monarch aldım ama kahve filtresini hiçbir yerde bulamadım. Ankara'da, Kızılay'da kağıt kahve filtresi bulabileceğim bir yer var mı? Kipa'ya ve Starbucks'a sordum ama sonuç hüsran oldu.

Bir de bu Irish Cream nedir? Toz halinde alınması mümkün müdür? Nerede bulunur?

Filtre için Tchibo'yu dene.
EytciEytci
Üye
Türk kahvesini çok seviyorum, sade ve yanında çifte kavrulmuş lokumla (: Özellikle akşamları güzel oluyor. Birde sohbet varsa 1 fincanda yetmez bana.
creiGncreiGn
Üye
image

Problem, kahvefags?
PiranhaPiranha
Üye
creiGn
Vay resim güzel çekilmiş ambiyans harikulade. böyle bir oturupta gelen geçene bakıp veya yanında birisi varsa onunla muhabbeti koyulaştıtıp böyle bir bardak çay içmeyelim ne kadar çok uzun zaman olmuş yaw onu hatırlattı...

Valla dediğim gibi çayın yeri ayrı kahvenin yeri ayrı, biri birine üstün daha güzel özel vs vs demek çok yanlış olur böyle yapılmamalı. çayı seven çayı kahveyi seven kahveyi içsin sevsin gitsin yoluna gerisi boş... Bu arada kahve dedikde kahvede "Jacobs Monarch" kesinlikle tavsiye ederim tadı aroması kokusu bu kadar kendine çeken başka kahve yok. yapması kağıt filtresi falan zahmetli gelebilir, Nescafe Classic 100gr paket fiyatına 3 TL ekleyip 250gr Jacobs Monarch alınabiliyor fiyatıda fazla gelebilir ama olsun değer yani...
creiGncreiGn
Üye

creiGn
Vay resim güzel çekilmiş ambiyans harikulade. böyle bir oturupta gelen geçene bakıp veya yanında birisi varsa onunla muhabbeti koyulaştıtıp böyle bir bardak çay içmeyelim ne kadar çok uzun zaman olmuş yaw onu hatırlattı...

Valla dediğim gibi çayın yeri ayrı kahvenin yeri ayrı, biri birine üstün daha güzel özel vs vs demek çok yanlış olur böyle yapılmamalı. çayı seven çayı kahveyi seven kahveyi içsin sevsin gitsin yoluna gerisi boş... Bu arada kahve dedikde kahvede "Jacobs Monarch" kesinlikle tavsiye ederim tadı aroması kokusu bu kadar kendine çeken başka kahve yok. yapması kağıt filtresi falan zahmetli gelebilir, Nescafe Classic 100gr paket fiyatına 3 TL ekleyip 250gr Jacobs Monarch alınabiliyor fiyatıda fazla gelebilir ama olsun değer yani...

Eheh, birkaç yıl önce Kızılay'da bir kafenin balkonunda çekmiştim fotoğrafı.

Şaka bir yana, ikisinin de yeri ayrı tabii ki. Her ne kadar kahveyi çay kadar sevmesem ve işin inceliklerini bilmesem de farklı kahveleri denemeyi, bilgisayar başında nescafe içmeyi severim. Ama benim için çayın yeri cidden ayrıdır ^^.
Rajaz
Üye
Ben 7/24 kahve içemem. Ancak çay, suyun bile yerini alıyor bazen. Şekeri ayarında atılmış, ayarında bir çay miktarıyla demlenmiş ve demliği de porselen olan çay'ı içmezsem hakaretten sayarım.

Yalnız çoğu yer çay yapmayı bilmiyor. Çay mı içiyorum zift mi anlamıyorum bazen. Yalnızca 1 kere bir yerde bir çay içtim, hala aklımda o. Tavşan kanı gibi bildiğin, yumuşacık içimi ve çok tatlı tadı vardı. :)
Nuvole BiancheNuvole Bianche
Üye
Çay şefkattir, dostluktur, güvendir.
Kahve ise sevişmektir,ilişkidir, heyecandır…
Çay ne kadar dışa dönük ise, kahve de gitgide o kadar içe dönük bir keyif içeceğidir.
Kahveyle çayı birbirinden en kesin ve keskin biçimde nasıl ayırırız ?
Öpüşünce birbirimize geçirdiğimiz ağzımızdaki kahve tadıdır.
Çaydan geriye kalan ise sohbetimizin tadıdır.
Kahve kokudur… Önce koku.
Kahveyi dilden damaktan önce burun sever.
Kimileri “kokulu” çayı çaydan saymaz.
Oysa kokusuz kahve kahveden sayılmaz.
Fakat gözün arzularını ve keyiflerini de yabana atmamalıyız.
Fincanın üzerinden kahveye;
o kara kuyuya bakıp başı dönmeyen,
yükseklik korkusuna kapılmayan var mıdır?..
Hayatın ilk bakışta sıradan gibi gözüken
ama güzel sürprizlere açık çağrıları vardır.
Kimi zaman insan sesine bürünür bu çağrılar:
Bunlardan biri “Hadi, söyle bir çay içelim”dir.
Öteki ise daha ılıktır, daha derindendir: “Gel, bir kahve iç ! Sonra gidersin…”
Nasıl ince belli çay bardaklarını avuçlarımızla kavramak sadece bedenimizi değil, üşümüş ruhlarımızı da ısıtırsa…
Değil kahve içmek; kahve içmeyi istemek bile bizi hem kendimizle hem de hayatla
bir an için bile olsa barıştırır.
Haa, bir de ‘ben çay içmem!’, ‘ben kahve sevmem..’ diyenler var…
Onların aslında neyi sevmedikleri
ve hayatın hangi tatlarını ıskaladıklarını gördünüz herhalde.
Not: 6 Nisan 2008 ,Pazar günü Sabah gazetesinde Hıncal Uluç tarafından yayınlanmıştır.

Gelelim konumuza. Ben kahveyi çok severim. Tadı, o eşsiz kokusu(ve bu kokuyu veren 4-(4-hidroksifenil)-2-bütanon gibi karakteristik organik bileşenleri) ve tabi ki insanı canlandıran kafeiniyle kahve benim vazgeçilmezlerimdendir. Üstelik vize ve final haftalarımdaki en önemli yardımcımdır.:D Şunu da belirtiyim, hazır kahve demleme kahvenin içerdiği kafeinin 2/3’ü kadar kafein içeriyor. Gerçi kahvenin içerdiği kafein miktarı kahve çekirdeğinin türü, olgunluğu, kavurma ve demleme işlemleri gibi birçok parametreye bağlı. Dolayısıyla kahveli içeceklerin içerdiği kafein miktarları çok çeşitlilik gösterir. Kahvenin fizyolojik etkileri ise ne üretim ne de demleme yöntemlerine bağlı. Sadece içerdiği kafein miktarına bağlıdır. Kendi tecrübelerimden de biliyorum, günde üç ve üzeri fincandan fazla kahve içmek pek iyi olmuyor. :D Siz siz olun, kahveyi fazla kaçırmayın.
Rajaz
Üye
Kahve ne önerirsiniz? Tamamen yabancıyım, filtre meselesine de el atamadık. Nescafe Classic alacaktım yalnız Jacobs'ı görünce vazgeçtim, daha bir albeniliydi. Yalnız iki farklı versiyonu var, biri Monarch olan diğeri de sarı olan, ismini unuttuğum.

Hangisi peki? Farkları neler? İçim farkı nasıl? :)
EnewwssEnewwss
Üye
Jacobsunki nescafeden daha iyi. Sakın starbucks falan alma da :)

Yeni uyandım. Kendime sert bi kahve yapayım şimdi.
Rajaz
Üye
Abi benim bulunduğum yerde 2 marka var işte biri Nestle, diğeri Jacobs. Başka firma bilmem ben. :/
discussioncontroller