Zaman makineniz olsaydı? & Zamanda yolculuk mümkün müdür?
Infrawhite
Üye
RedBeard dedi:

Bakalım uzaylılar kabul ediyor mu bu tanımı. :P

Sayısı tamamen aynı olmamakla beraber uzaylıların herhangi bir zaman tanımının sezyum atomuna ait aynı radyasyonun periyotları cinsinden ifade edilebileceğini düşünüyorum. :)

Beğenenler: [Deleted User]

RedBeardRedBeard
Üye
Aslında başka gezegenden bir bilim adamı ile, dünyalı bir bilim adamı tartıştırmak gerekir abi. Şöyle bişi varolsa ne güzel olurdu var ya.. =)
LovermanLoverman
Üye

RedBeard dedi:

Bakalım uzaylılar kabul ediyor mu bu tanımı. :P

Sayısı tamamen aynı olmamakla beraber uzaylıların herhangi bir zaman tanımının sezyum atomuna ait aynı radyasyonun periyotları cinsinden ifade edilebileceğini düşünüyorum. :)

Evet aynısını ben de düşünüyorum :)

Oyun dergi forumunda böyle bir post yazmaya niye kastın usta, hangi kitlenin anlamasını bekliyorsun?

Beğenenler: Neal Caffrey, guin

ultimate_35ultimate_35
Üye
ben anlarım şahsen uzay bilimleri benim uzmanlık alanım :D tabi oyun yapımı veya senaristliğide öyle ama en çok bilimi seviyorum
:D

uzaylı demeyelim de yaşam formu diyelim uzaylı çok saçma kalır alien in türkçe anlamı zaten yaratık demek uzaylı diye çeviren insan ne garip insanmış

yanlız bişey daha demek istiyorum sayılar ve matematik insanların uydurduğu bir dil yani çok basit ve sıradan saçma hataları olabilecek bir dil bence evrensel değil evreni çözmekte zorlanır şunun gibi şeyleri hep sorgulamışımdır neden 1 veya 2 diye rakamlar var neye göre nasıl buldunuz bunları 7/7 = 1 miş vay be (bU Örnekler çok saçma gelebilir o zaman başka örnekten başlayalım mesela fizikten) fizikten gireyim en iyisi F=m.a yapıyoruz ya kuvveti bulmak için bence bulamıyoruz sadece yaklaşık değerini buluruz çünkü Kütle ile ivmeyi çarparsan kuvveti rakamsal olarak kesin nasıl bulabilirsin ki bulamassın malesef

yada 4/3(pi)r(küp) kürenin alan formülüymüş güya kesin olarak buluyomuşuz. hayır kesinlikle bulmuyoruz yaklaşık değerini buluyoruz

yani Bilimde(fizik ve kimya için) veya Matematikte hiçbirşey kesin değildir Ya sana yaklaşık değeri verir ve bulursun yada hiçbir şey veremez

Hatalarım veya eksiklerim varsa gelin konuşa konuşa durumu tartışır öğrenirizi bişeyler :D
CombiningPersonCombiningPerson
Üye
alien yabancı demek
herhangi bir formülle de "hah bunu kesin olarak bulursunuz" diyen bi hocam olmadı şimdiye kadar
ReyJeyReyJey
Üye
gerçekten uzman bir kişinin görüşlerini okuduğumu hissettim

teşekkürler
RaanazRaanaz
Üye
İki dönemdir modern fizik alan biri olarak şöyle açıklayayım: Zamanda yolculuk mümkündür, zaten şu an zamanda yolculuk yapıyoruz hepimiz.

Tabi hepimizin ilgisini çeken kısım bu değil, daha çok zamanın akış hızını değiştirmekle ilgileniyoruz.

Relativistic bakışa göre, hızınız arttıkça zaman yavaşlar, yani ışık hızına ne kadar yakınsanız o kadar yavaş geçer zaman (time dilation). Şöyle açıklayalım: Bir uzay gemisine bindiğinizi düşünün. Hızınız ışık hızına yakın olsun (ışık hızı c ise hızınız V = 0.3c gibi mesela) Dünyadan 2011de ayrılsanız 2015te geri dönseniz, dünyada geçen zaman 4 yıldır. Bu zaman T0 diyelim.

Peki siz o hızda haraket ederken sizin için de 4 yıl mı geçer?

Cevap: Hayır.

Işık hızına yaklaştıkça kalbiniz daha yavaş çarpmaya, dolayısıyla daha yavaş yaşlanmaya başlarsınız. Eğer dünyada kalan bir ikiziniz varsa, siz 1 yıl yaşlanmışken o 4 yıl yaşlanmış olacak (örnek için verdim, hesaplamadım)

Dolayısıyla astronotların yaptığı da aslında bir zamanda yolculuktur.

Şu videoda zamanda yolculuğun 3 basit 3 de karmaşık yolu anlatılıyor.

Beğenenler: ultimate_35

LovermanLoverman
Üye
Işık hızına çıkıp gidip de gelememek var, gelip de bulamamak var.

Bence bana göre değil. Gideyim 10 dakika tur atayım derim gelirim anam ölmüş babam ölmüş. Hadi onlar ölsün, dünyayı bulamamak var bi de zaar.

O an nereye mıcacağız millete aha astronotun gemisi orda kardeşim oraya git mi diyeceğiz? İnsaf yav.

Ters bunlar hep
JerryJerry
Üye
Soru yanlış.

"Zamanda geriye gitmek mümkün müdür?" diye sorulması lazım. İleriye dönük zaman yolculuğu ile ilgili gayet tatmin edici cevaplar var.

Bilal mod on;

Geriye gidebilmek için, o anların farklı boyutlar içerisinde varlığını koruyor olması lazım. Öyle ki her anı fotoğraf çekerek, sakladığınızı düşünün. Bu durumda zamanda geriye doğru gidebilen bir kişi, bu anlardan birini yakalayabilir. Peki yakaladığı bu evrede yaptığı değişimler günümüzü etkiler mi?

Cevabı basit; Hayır. Tek yapabileceğimiz yeni bir boyut yaratmak olur. Şimdiki zamandan farklı bir döngü yaratılır. Bu da şimdiki zamanı etkileyen bir değişim olamayacağını gösterir.

Bilal mod off.

Not: Bir ara ciddi ciddi kafa patlamış, çeşitli kaynaklardan bu sonuca varmıştım.
RaanazRaanaz
Üye

yanlız bişey daha demek istiyorum sayılar ve matematik insanların uydurduğu bir dil yani çok basit ve sıradan saçma hataları olabilecek bir dil bence evrensel değil evreni çözmekte zorlanır şunun gibi şeyleri hep sorgulamışımdır neden 1 veya 2 diye rakamlar var neye göre nasıl buldunuz bunları 7/7 = 1 miş vay be (bU Örnekler çok saçma gelebilir o zaman başka örnekten başlayalım mesela fizikten) fizikten gireyim en iyisi F=m.a yapıyoruz ya kuvveti bulmak için bence bulamıyoruz sadece yaklaşık değerini buluruz çünkü Kütle ile ivmeyi çarparsan kuvveti rakamsal olarak kesin nasıl bulabilirsin ki bulamassın malesef

yada 4/3(pi)r(küp) kürenin alan formülüymüş güya kesin olarak buluyomuşuz. hayır kesinlikle bulmuyoruz yaklaşık değerini buluyoruz

yani Bilimde(fizik ve kimya için) veya Matematikte hiçbirşey kesin değildir Ya sana yaklaşık değeri verir ve bulursun yada hiçbir şey veremez

Hatalarım veya eksiklerim varsa gelin konuşa konuşa durumu tartışır öğrenirizi bişeyler :D

Fizikle matematiği bir tutman :D Matematik bir kabul etme, postulat gibi bir şeydir. Yani 1 +1 = 2 diye kabul etmişsindir, zamanında 3 diye kabul etmiş olsalar o şekilde yazacaktık.

Ancak fizik kimya ve diğer bilimler, adı üstünde bilim, gözlemlere ve deneylere dayalıdır. F=ma bir kabul etme değildir, deneylerle ispatlanmış bir kanundur. Newton'un haraket kanununun 3 maddesinden biridir. Hatta rölativistik olarak bulunan ve ispatlanan formüllerde eğer cismin hızı ışık hızından çok çok düşükse (dünya gibi) F=ma doğrudur.

discussioncontroller