Russell'ın Çaydanlığı
Chosen One
Üye

Hayır, sadece saçmalamış olursun.

Bu ve benzeri konularda defalarca anlatıldığı üzere, teori denen şeyler birbirini açıklayan organize doğrular bütünüdür. Bugün yapılan bilimsel çalışmaların çoğu pek önemsemediğin "teorilere" dayanmaktadır. Örneğin görelilik kuramı ve kuantum kuramı da teoridir. Bilimin bunları "önemsemediğini" iddia etmek de cahilliğin dik alasıdır. Kaldı ki evrimin teori olması, insanların "yaratıldığını" göstermez.

Ayrıca bilimsel yöntemde değil teori, hipotezler bile son derece önemlidir. Bir hipotez hazırlamak büyük bir uğraştır ve çok fazla çaba gereklidir. Bir hipotez, teori olana kadar çeşitli kanıtlarla defalarca desteklenir ve defalarca doğrulanır. Yani lisede anlatıldığı gibi; "bi hipotez ortaya attım, bunu deneylerde doğruladım teori oldu. uu beybi bilim dünyası da onayladı kanun oldu heyo." şeklinde ilerlemez bilimsel süreç.

Edit: Ha tabi olayı böyle kestirip atmak koskoca bilim felsefesine ayıp oldu biraz. Fakat kabaca budur.

Evrimin teori olması insanların yaratılmadığını da göstermez di mi?

edit: soru ekini siliyorum.
TenaciousMidfielder
Üye
scientific method yazısını linklemişken bi okuyun derim metafizik öğeleri amaç kılarak hareket etmek (misal tanrının varlığını ya da yokluğunu ileri sürmek) bilimsel ahlaka ve metoda uyuyormuymuş...
anger rabbit
Üye
@Chosen One: Gösterir. Bilimsel teoriler doğru olmasa bile yerlerini yine başka teoriler alır. Nasıl Newton fiziğindeki yanlışların yerini görelilik teorisi aldıysa ve uçan spagetti canavarının konuyla ilgisinin olmadığı barizse; evrim teorisinin yerini yaratılış düşüncesi alamaz. Çünkü o teoriler uyduruldu da hop teori oldu diye bir şey yok ortada.

@TenaciousMidfielder: Bilim metafizik ögeleri amaç kılarak hareket etmez. Fakat o metafizik ögelerin fiziksel gerçeklikte bir etki yarattığı savunuluyorsa, bu etkinin varlığını inceleyebilir. Bildiğimiz gerçeklikle çeliştiği yerlerde de böyle bir şeyin olmadığı yorumunu yapabilir.
TenaciousMidfielder
Üye
ama "neredeyse" bu başlık altında ismi zikredilen tüm sözde bilim adamlarının yaptıkları bu maalesef. zaten pek de bilim camiasında saygın kişiler değiller. neden inatla onlardan örnek veriliyor anlamıyorum...
anger rabbit
Üye
Richard Dawkins konusunda niye böyle antipati sahibisin bilemiyorum ama bilim camiasında oldukça saygın bir kişi olduğunu düşünüyorum. Ha, Dawkins'in saygınlığı benim sorunum değil fakat lise müfredatlarına yaratılış savını koyma çabalarını protesto etmek için "O zaman Flying Sphagetti Monster dininin yaratılış açıklaması da konsun" diye imza toplayanlar da bizzat bilim adamlarıydı. Zaten "bilim kendi çapında takılsın, dinin alanına karışmasın" demek de pek gerçekçi bir yaklaşım değil.

Ayrıca, bilim metafizik ögelerini amaç kılarak hareket etmez fakat bu, bilimin bulgularının din kitaplarıyla çeliştiği yerlerde bilimin "dinin söylediğinin de doğru olabileceğini" kabul etmesi anlamına gelmez. Bir bilim adamının bu konuda kitaplar yazması da bilimsel kimliğiyle çelişen bir şey değildir. Richard Dawkins'in Tanrı Yanılgısı isimli kitabında bilim yapılmıyor tabii fakat elimizdeki bilimsel bulgularla inancın nasıl çeliştiğini oldukça net bir şekilde anlatıyor, dolayısıyla bilimden soyutlanabilecek bir kitap değil.

Ha, Bertrand Russel kimmiş ki tanrıyla ilgili metaforlar üretiyor, dersen. Kendisinin aynı zamanda ünlü bir filozof olduğunu da hatırlatmak isterim.

Ayrıca yine söylüyorum; bilim metafizikle ilgilenmez çünkü metafizik zaten yoktur. Eğer metafizik bir kavramın fiziksel bir etkisi olduğuna inanılıyorsa, bu iddianın gerçekliği pek ala sorgulanabilir.
Misafir

Ha, Bertrand Russel kimmiş ki tanrıyla ilgili metaforlar üretiyor, dersen. Kendisinin aynı zamanda ünlü bir filozof olduğunu da hatırlatmak isterim.

Yanlız ben birde şu açıdan değinmek istiyorum olaya;ki Tanrı Yanılgısı'nde Dawkins te bir bölüm boyunca bununla ilgili yazıyordu: Ünlü bir filozof olmasa,ünlü olmasa,filozof olmasa bile;neden tanrı fikri hakkında metaforlar üretemesinki?Tanrı fikrinin Flaying Spagetti Monster dan veya İki Dev İstakoz fikrinden veyada Çaydanlıktan ne farkı varki?
TenaciousMidfielder
Üye
hayat yeterince absürd, tanrı bu absürdün en büyük dişlisi; hayatını bunlara adayan insan da en büyük salaktır. isterse dünyanın en zeki insanı olduğu kabul edilsin. çıktığı kürsünün de ben içine pisleteyim.
evet bertrand russel kimsin sen? adam mısın?
yukarıda ismini zikrettiğin konuştuğun insanlar hakkında yeterince bilgim var. ama insanlar onları kabul ediyor diye benim de onları kabul etmemi beklemeniz garip.
benim derdim tanıryla inanmayanla inananla değil. sadece bir çok insan türedi son zamanlarda; insanlara saygı duyuyorlar fakat işte bu gibi durumlarda örneği inanan insanlara içlerinden gerizekalı düşünmeyen araştırmayan gözüyle bakıyorlar. kimse inanmadığı için hayatını 10 numara sürdürmüyor inanan da inandığı için 10 numara bi hayat sürdürmüyor.
bunlarla uğraşmayın olmadığını düşündüğünüz ya da kanıtladığınız bir şey hakkında bu kadar çok yorum yapmanız bu kadar çok düşünmeniz bence size bir şey kazandırmıyor. çünkü kesin koşullusunuz.
richard dawkins dinler hakkında yeterli araştırma yapmış biri mi? bana göre çelişkileri iddia eden insan teoloji ve teoloji tarihi hakkında bir kürsüsünün olması gerekir. çünkü din bilimi (!) zaten pozitif bir bilim değildir.
son olarak kendi fikirlerinize sahip değilsiniz bunca sayfa boyunca bence diye yargılarınız var ki bunların doğruluğunu bilmiyorsunuz, bunların dışında konuşulanlar ise başkalarının söylediği sözler.
abesle iştigal benim işim, abes biri olmak da hoşuma gidiyor ama eminim ki abesle iştigal ettiğinizi şu an size söylesem çok da mutlu olmazsınız sanırım.
dediklerim biraz saldırgan mizaç çizebilir size karşı ama sözüm meclisten dışarı...
anger rabbit
Üye

hayat yeterince absürd, tanrı bu absürdün en büyük dişlisi; hayatını bunlara adayan insan da en büyük salaktır. isterse dünyanın en zeki insanı olduğu kabul edilsin. çıktığı kürsünün de ben içine pisleteyim.
evet bertrand russel kimsin sen? adam mısın?
yukarıda ismini zikrettiğin konuştuğun insanlar hakkında yeterince bilgim var. ama insanlar onları kabul ediyor diye benim de onları kabul etmemi beklemeniz garip.
benim derdim tanıryla inanmayanla inananla değil. sadece bir çok insan türedi son zamanlarda; insanlara saygı duyuyorlar fakat işte bu gibi durumlarda örneği inanan insanlara içlerinden gerizekalı düşünmeyen araştırmayan gözüyle bakıyorlar. kimse inanmadığı için hayatını 10 numara sürdürmüyor inanan da inandığı için 10 numara bi hayat sürdürmüyor.
bunlarla uğraşmayın olmadığını düşündüğünüz ya da kanıtladığınız bir şey hakkında bu kadar çok yorum yapmanız bu kadar çok düşünmeniz bence size bir şey kazandırmıyor. çünkü kesin koşullusunuz.
richard dawkins dinler hakkında yeterli araştırma yapmış biri mi? bana göre çelişkileri iddia eden insan teoloji ve teoloji tarihi hakkında bir kürsüsünün olması gerekir. çünkü din bilimi (!) zaten pozitif bir bilim değildir.
son olarak kendi fikirlerinize sahip değilsiniz bunca sayfa boyunca bence diye yargılarınız var ki bunların doğruluğunu bilmiyorsunuz, bunların dışında konuşulanlar ise başkalarının söylediği sözler.
abesle iştigal benim işim, abes biri olmak da hoşuma gidiyor ama eminim ki abesle iştigal ettiğinizi şu an size söylesem çok da mutlu olmazsınız sanırım.
dediklerim biraz saldırgan mizaç çizebilir size karşı ama sözüm meclisten dışarı...

şey, peki.
Misafir
Sadece davayla kalsa yine çok kötü.Ama durum ondanda vahim.Noter onaylı Milli Moron'umuz Adnan Oktar a.k.a Harun Yahya hem yazar Dawkins için hemde Tanrı Yanılgısı kitabının çevirmeni için dava açmıştır.Hatta yanlış hatırlamıyorsam çevirmen için açtığı davayıda kazanmıştı fakat karar sonradan bozulmuştu.Yani çevirmen ve yapımcıda hüküm giymişti.Ardından bir ara kitap piyasada yasdaklandı.

Ve dahası,eğer antisansür vs gibisinden bir program kullanmıyorsan Richard Dawkins'in internet sitesini açmaya çalış.Karşılaşacağın şey kırmızı ve kocaman fonta "BU SİTEYE ERİŞİM YASAKTIR" olacak.Artık gerekçe falan vermeye bile gerek duymuyorlar.

Ayrıca siteyi açmayı başardıktan sonrada müthiş iftihar duyacağınız şu manzarayla karşılaşıyorsunuz:

Şahsen ben yabancı insanlarında bulunduğu platformlarda Türkiyedeki şartları,özgürlük denen şeyin kelime olarak bile geçerliliğini yitirmeye başladığını anlatmaya,duruma dikkat çekmeye çalışıyorum.Dawkins e son derece minnettarım şu banner için.Geniş kitlelere ülkedeki durum ulaşabiliyor.

Ayrıca yine bu dava olayıyla ilgili ve harun yahya nın harika photoshop yetenekleriyle ilgili şu videoyuda tavsiye ederim:
http://www.facebook.com/video/video.php?v=1241503320697&ref=mf
Tidus
Üye
En iyi arkadaşım bu kitabı okuduktan sonra ateist oldu. Peki ondan sonra ne oldu? İşi gücü Allah'a, dine küfür etmekti. Tabi ilk önce arkadaşlığımız bitti. Hiç ayrılmazdık. Sürekli yanyanaydık. Ama bitiyor dostluklar, saygı olmayınca. İşin açıkçası onun için fazla uğraşmadım. Ben din konusunu kapattıkça, o tekrar açıyordu ve küfür etmeye başlıyordu. Daha sonra bu kendini saldı iyice. Derslerini çalışmıyordu. Nasıl olsa yok olacaktı ve yok olana kadar hayattan faydalanabildiği kadar faydalanmalıydı. Çok yaşamalıydı. Siyasi görüşü de değişti. Komünist oldu. Eylemlere gidiyordu. Böyle yapa yapa sınıfta da kaldı. Tamamen kesildi muhabbet... Demek istediğim; şu an içerisinde bulunduğunuz sitenin html kodlarının belli tesadüfler zincirinin sayesinde oluştuğuna inanmak istiyorsanız... Buyrun inanın. Kimsenin kimseyi birşeyler için ikna etmesine gerek yok. Herkes ulaşmak istediği bilgiye ulaşıyor zaten bir şekilde...
discussioncontroller