Russell'ın Çaydanlığı
Shocktrooper
Üye
Tidus dedi:

En iyi arkadaşım bu kitabı okuduktan sonra ateist oldu. Peki ondan sonra ne oldu? İşi gücü Allah'a, dine küfür etmekti. Tabi ilk önce arkadaşlığımız bitti. Hiç ayrılmazdık. Sürekli yanyanaydık. Ama bitiyor dostluklar, saygı olmayınca. İşin açıkçası onun için fazla uğraşmadım. Ben din konusunu kapattıkça, o tekrar açıyordu ve küfür etmeye başlıyordu. Daha sonra bu kendini saldı iyice. Derslerini çalışmıyordu. Nasıl olsa yok olacaktı ve yok olana kadar hayattan faydalanabildiği kadar faydalanmalıydı. Çok yaşamalıydı. Siyasi görüşü de değişti. Komünist oldu. Eylemlere gidiyordu. Böyle yapa yapa sınıfta da kaldı. Tamamen kesildi muhabbet... Demek istediğim; şu an içerisinde bulunduğunuz sitenin html kodlarının belli tesadüfler zincirinin sayesinde oluştuğuna inanmak istiyorsanız... Buyrun inanın. Kimsenin kimseyi birşeyler için ikna etmesine gerek yok. Herkes ulaşmak istediği bilgiye ulaşıyor zaten bir şekilde...

Hahaha Samanyolundaki "ibret verici" hikayelere benzemiş :P
Creator
Üye
Dawkingin sitesine girdiği anda çarpılan tanıdıklarım oldu benimde. Sonrada haliyle komunist oldular.
Lightbringer Lord
Üye
Tidus dedi:

En iyi arkadaşım bu kitabı okuduktan sonra ateist oldu. Peki ondan sonra ne oldu? İşi gücü Allah'a, dine küfür etmekti. Tabi ilk önce arkadaşlığımız bitti. Hiç ayrılmazdık. Sürekli yanyanaydık. Ama bitiyor dostluklar, saygı olmayınca. İşin açıkçası onun için fazla uğraşmadım. Ben din konusunu kapattıkça, o tekrar açıyordu ve küfür etmeye başlıyordu. Daha sonra bu kendini saldı iyice. Derslerini çalışmıyordu. Nasıl olsa yok olacaktı ve yok olana kadar hayattan faydalanabildiği kadar faydalanmalıydı. Çok yaşamalıydı. Siyasi görüşü de değişti. Komünist oldu. Eylemlere gidiyordu. Böyle yapa yapa sınıfta da kaldı. Tamamen kesildi muhabbet... Demek istediğim; şu an içerisinde bulunduğunuz sitenin html kodlarının belli tesadüfler zincirinin sayesinde oluştuğuna inanmak istiyorsanız... Buyrun inanın. Kimsenin kimseyi birşeyler için ikna etmesine gerek yok. Herkes ulaşmak istediği bilgiye ulaşıyor zaten bir şekilde...

Arkadaşın bir ateisttir. Arkadaşın tanrı gibi bir varlık olmadığından dolayı hayatı boş bulmaktadır. Arkadaşın bu yüzden derslerine çalışmamaktadır ve hayatı boş bulduğu için komunist olmuştur. Buna göre bütün ateistler hayatı boş bulurlar, komunisttirler ve bir işe yaramazlar.

Afedersin ama Plato'nun savunması bu durumda pek doğru değil. Zira ben tanrısal bir varlığa inanmasam da hayatın boş olduğunu düşünmüyorum. Tersine, bir gün öleceğimi bildiğim için hayatımı olduğunca dolu bir şekilde yaşamaya çalışıyorum. Kitap okumak olsun, yeni deneyimler edinmek olsun veya sadece arkadaşlarımla vakit geçirmek olsun. Bu demek değildir ki kendim dışımdaki varlıkları umursamıyorum. Bir yandan da dünyaya ve bizi şu ana getiren medeniyete de katkı sağlamak gerek. Hatta bir birey yardıma muhtaç olan birini gördüğünde her zaman yardım eli uzatmalı. Uslu, iyi bir insan olup cennete gitmek için değil, kendi içinde tamamen bir dayanışma içinde yaşayabilen bir toplum statüsüne gelebilmek için.

Kısacası lütfen insanları genelleyip çamur atma ve biraz empati sahibi ol. Çünkü sen ne kadar benim değerlerime çamur atabiliyorsan, ben de kafamdan geldiği gibi senin değerlerine çamur atabilirim; ama atmamamın bir nedeni var.
smile
Üye
Aklıma Din Bu (I-II-III-IV), Kutsal Kitapların Kaynakları (1-2-3), Kulleteyn, Allah, Kur'an, DUA, Şeriat Böyle gibi bir çok kitabın yazarı olan Turan Dursun'un katliamı aklıma geldi. Bilmeyen araştırabilir.
Aslında çok güzel bir ülke burası, sadece işte adminlerimiz faşist. Her an sizde banlanabilirsiniz.
Tidus
Üye
Kimseye bu konuda cevap vermek istemiyorum. Dediğim gibi kimsenin kimseyi ikna etmesine gerek yok. Çamur falan da atmadım. Genelleme içeren bir cümle de yok. Sadece bir gözlemim vardı, onu paylaştım. Genelleme olarak algılandıysa herkesten özür dilerim.
Misafir
Tidus dedi:

=) . Her an Samanyolu TV den senaristlik ve FEM dershanelerinden abilik teklifleri yağabilir sana.Emin ol.

=). :) . Şu anlattığın hikayenin romantikliği beni benden aldı,başka diyarlara götürdü.

Hadi ciddiye aldım şu ibretlik hikayeyi ve sana bir cevap yazmak istedim.Şimdi ilk önce ibretlik hikaye 'ndeki mantıksal açıklıklara dikkat çekmek istiyorum:

Daha sonra bu kendini saldı iyice. Derslerini çalışmıyordu.

Nasıl olsa yok olacaktı ve yok olana kadar hayattan faydalanabildiği kadar faydalanmalıydı. Çok yaşamalıydı.

Siyasi görüşü de değişti. Komünist oldu. Eylemlere gidiyordu.

"Kendini saldı,derslerine çalışmadı" Bu cümle bahsi geçen arkadaşın işini gücünü bıraktığını,herşeyden elini çektiğini,bana dokunmayan yılan bin yaşasın ben şuraya köşeme çekilip oturayım dediğini ve böyle bir hayat tarzına geçtiğini söylüyor.
"Hayattan faydalanabildiği kadar faydalanmalıydı,çok yaşamalıydı" Şimdi bu önermede bize anlatıyor ki arkadaş hayatı dolu dolu yaşamaya,ne koparabilirsem yanıma kardır düşüncesiyle hayata 4 elle sarılmaya başlamış.allah allah ne acaip bir arkadaşmış bu.

Daha sonra bu kendini saldı iyice.
"Siyasi görüşü değişti.Komünist oldu.Eylemlere gidiyordu

Bu iki önerme arasındaki 17 farkı bulmaya çalışalım.Daha fazla bulursak ta şaşırmayalım.

Tamam insanlara ibret vermek,ateist komünist allahsızlara haddini bildirmek onların ne kadar aşşağılık olduğunu bir kez daha göstermek istiyorsun ama, bari ibretlik hikaye ni biraz mantık çerçevesine oturtmaya çalışsan.Gerçek bir komünist,nasıl kendini salar iyice?Hayır hem nasıl olsa yok olacak diyerek kendini salıyor hemde " eylemlere falan gidiyor" .

Kendimden örnek vereceğim.O arkadaşın yaptığının belkide 50 katı ısrarlı bir biçimde 20 yıllık arkadaşlarımla sürekli dini konularda tartışıyoruz.Ki o arkadaşlarımın babaları "cemaat" in önde gelenlerinden,kendileri 5 vakite 5 vakit.Ancak ilk zamanlarda onlar benim düşüncelerim konusunda rahatça at koşturup hakaretler düzmeyi kendilerinde hak görüyorken,benim basit bir mantıkla tanrı nın 2 sıfatının birbiriyle çelişmesini anlatmamı kendi inançlarına büyük bir saygısızlık olarak görüyor ve buna hakkım olmadığını söylüyorlardı.Fakat zaman geçtikçe o arkadaşlarımda kapalı annem ve 5 vakite 5 vakitlik babam da dahil yakın çevremdekiler artık böyle düşünmüyorlar.Nasıl kendi islam inançları onlar için dünyanın en normal ve alışılagelmiş şeyiyse,benim inançsızlığımda o kadar doğal birşey.ilk zamanlardaki tutumları,ben ateist im dediğim zaman "Yok öyle bişey.Musevimisin yoksa" iken şu anda çok daha farklılar.

Senin ibretlik hikaye 'ndeki arkadaşının küfür ettiğini söylediğin şeylerin ne olduğunu az çok tahmin edebiliyorum.Sanırım sadece "allah yoktur" o küfür dediğin şey.Belkide sen bakış açını değiştiremediğin için bu arkadaşlığının dağılmasındaki suçlu kişisin?

Onun sana küfrettiği için kitabı sorgulamaktansa,kitabı okuyarak kitabın mantığını çürütmeye neden çalışmadın?

Tidus dedi:

Kimseye bu konuda cevap vermek istemiyorum. Dediğim gibi kimsenin kimseyi ikna etmesine gerek yok. Çamur falan da atmadım. Genelleme içeren bir cümle de yok. Sadece bir gözlemim vardı, onu paylaştım. Genelleme olarak algılandıysa herkesten özür dilerim.

Bu mesajda da,

Genelleme içeren bir şey yok,bir gözlem var.
Genelleme yok gözlem var.
Genelleme yok.
Gözlem var.

Hmmm.Sanırım o gözlem in son derece genel bir genellemeiBir daha gözden geçir istersen.

Tidus
Üye
Tamam sen kazandın. Ben dünya üzerindeki en kötü kişiyim. Herkes sağlıcakla kalsın...
ElladanElladan
Üye
Şu son sayfayı okuyunca "bravo" dedim. Sizlerinkinden (bizlerin?) azıcık farklı bir dünya görüşüne, düşünceye sahip insanları çok güzel eziyorsunuz valla.
Elessar
Üye
Ben inanıyorum bu çaydanlığa kimse de beni bu sebepten yargılayamaz.
sonâdorsonâdor
Üye
Burak Özdemir'in "Levh-i Mahfuz" diye bir kitabı var.

Şu anda onu okuyorum, tam alakası yok aslında bu çaydanlık olayı ile ama, bu tarz konularda bilgi sahibi olmak ve "farklı" bakış açılarından da değerlendirmek için güzel gidiyor şimdilik.

Tavsiye ederim.
discussioncontroller