Assassin's Creed yazısı ile ilgili
Misafir
Öncelikle Ali Sezgin Bey kusura bakmasın fakat inceleme böyle bir oyuna göre kısa ve öz olmamış. Belkide bu kısalık ve özlük oyunun bazı gizemleri oynanmadan öğrenilmesin diye de olabilir, bu tamam. Fakat OG'in 2. sayısını almamın nedeni bu incelemeyi okumaktı. Ve incelemenin Olgay üstadımız tarafından yapılacak diye umuyordum. Fakat "Ali Sezgin" görünce hayal kırıklığına uğradım. Ama bu demek değil ki Ali Sezgin kötü yazıyor!

Yanlışları bildirmek istiyorum.

1- Dünya Coğrafi Keşifler denen çağın başlaması ve sonuna doğru İngilizceyi konuşmaya başladı. Oysa Orta Çağ öncesi ve Orta Çağ'da Oğuzlar ve Selçuklular sayesinde Andolu, Arap Yarım Adası ve Sina bölgelerinde Türkçe adeta ikinci dil haline gelmişti. Oyun döneminde ise Selçuklu Atabeği Nureddin Zengi Şam'ı kuşatmış, Eyyubilere yardım etmiştir. Zaten bu bölgeler Haçlılardan önce Büyük Selçuklularındı. Yani Haçlılar Kutsal Toprakları Araplardan değil bizden aldılar! Şam'da Türkçe konuşuluyorsa bu yüzdendir. Osmanlılar ise daha sonra...

Fakat Ali Sezgin arkadaşımız Türkçe konuşmaları şöyle açıklamıştır. "Biliyorsunuz Osmanlı zamanında Şam bir dönem Türklerin elindeydi. AC'in en önemli kentlerinden olan Şam'da Türkçe konuşulduğunu duymak bu yüzden sizi şaşırtmayacaktır."

Ek bilgi: Osmanlılar Şam'a yaklaşık 4.5 asır hakim oldular. Yani bir dönem değil  ;D

2-Diğer bir yanlış ise Tapınakçıların Türkçe konuşmasının anormal olarak anlatılması. Bölgede yaşamak isteyen kim varsa Türkçe bilmeli (ben söylemiyorum tarihçiler). Özellikle bu gün Orta Doğu dediğimiz bölgede. Dönemde büyük işler başarmış ama güce olan açlıklarından dolayı Tapınakçı olmayı seçen Acem ve Türk komutan, alim vs.. olduğu bilinmektedir. Örnek Hasan Sabbah'tır. Kendisi İranlı'dır. Oğuzlardan eski olduğu kanıtlanmış/bilinen fakat en son bulguların Oğuzlar'da görüldüğü Türk İstikbarat Teşkilatının, Selçuklu'daki dönem görevlisi olarak bilinen Nizam-ül Mülk'ün yönetti teşkilattan ayrılıp sapık inançlarla Haçlılara yardım edip Türklere olmadık eziyetler yapmıştır. Teşkilatın içeriğini bildiğinden de Nizam-ül Mülk'ü öldürmeyide başarmıştır.

Yanlışlar bunlar. Ben bir tarih sever olarak bu yanlışları büyütebilirim lütfen aşırı tepki vermeyin. Hadi Tapınakçıların Türkçe konuşması ters gelebilir ama ilk anlattığım yanlış tarihi büyük bir yanlıştır. Dönemde Osmanlılar belki daha Bileciğe bile varmamış göçebe bir boy/aşiretti. Şam'da Türkçe konuşulması Selçuklulardan dolayıdır.

Son olarak Sinan Bey'den isteğim böyle ağır tarihi konulu oyunların Olga'ya verilmesidir. Hatta Assassin's Creed'in PC versiyonu çıkınca tekrar bir inceleme yapılmasını ve bunun Olgay tarafından yapılmasını rica ediyorum.

Saygılar
Halife  :byebye:

(offfff işte dikkatli ve bilinçli okur  :evet: )
Misafir
Tarihsel hataları göstermen iyi olmuş ama genel olarak oyunun geneli açısından fikir vermekten ziyade yazının salahiyeti açısından espri yapmayı amaçlayan cümleleri düzeltmişsin yani bu Ali Sezgin işini kötü yapmış demek değil, sadece bir iki noktayı atlamış demek. İncelemeyi onun yapması kötü olmuş yargısına atlamak biraz acımasızca sanki.
Misafir
Valla Olgay üstadı tanısan sende büyük bir hevesle onun yazmasını beklerdin. Evet hitabım biraz ağır olmuş . Yazı iyi ama işte oyunun bazı özellikleri eskiden var olan özellikler gibi yazılmış gibi geldi bana. Yani şimdi spoilerda varmek istemiyorum, işte neyse. Genel olarak tarihi yanlışlar ağır basıyor yazıda. Belki görmek istediğim özellikler yazılsa spoiler olabilir zaten 2. cümlemde yazdım. Neyse hayırlısı ehüehüeh.

Ekleme: Ali kusura bakma Tarih delisi olduğumdam fazla yüklü yazmışım. Kusura bakma.  :'(
Laçin
Üye
Evet,inceleme başarılı bence ama olgay ustanın incelemesini bende isterdim,yazacağı inceleme bir de blog'un daki yazıları gibi olsaydı off of,demeyin keyfime gitsin ;D
Barnz
Üye
Forum hayatımda gördüğüm en büyük terbiyesizliği yaptığın için seni kutluyorum. OG Tarih Topluluğundan ödülün yakında yola çıkar.
Misafir
Barnz seni Crysis bölümündende tanıyorum hiç bulaşma bana, Türk tarihi veya Türklükle ilgili bir yanlışı söyledim mi direk saldırıyorsun tekrarlıyorum bulaşma bana!

Bu arada aklıma gelmedi yazının kısa ve bilginin az oluşu şöyle yorumlanabilir: İnternetteki oyun siteleri yazılarını istediği kadar uzatabiliyor fakat online basından farklı yazılı basında yazılar kısıtlı. Örneğin editör bu yazı 5000 kelimeyi geçmeyecek diyor eee yazar ne yapacak kısıyor kimi yerden. O zaman Assassin's Creed yazısındaki tek eksik tarihi eksikliktir. Bunları da zaten söyledim. Ali tekrar kusura bakma.
Barnz
Üye
Bulaştım bile. Burası bir forum ortamı, istediğim görüşümü bildirmekte özgürüm. Tıpkı senin şu an yaptığın gibi.

Ali, benim uzun zamandır beri arkadaşım ve bu iş için ne kadar sıkı çalıştığını biliyorum. Yazıları hazırlamak için nasıl stres harcadığını, bu konuda ne kadar heyecanlandığına tanık olan az sayılı kişiden biriyim.

Yazarlar her yanlış yaptığında bunları suratına vurmanın güzel bir davranış olduğunu sanmıyorum. Daha önceden de yazarlar tarafından bir çok yanlış yapıldı, ama birisi çıkarak, senin gibi aşağılayıcı, etik olmayan bir davranış sergilemedi.
Laçin
Üye
Peki neden tartıştığınızı sorsam banada bağırırmısınız ???
Misafir
Yo gayet kabul edilebilir yanlışlar. Senin abarttığın kadar değil. Hitabım ağır evet ama bunun daha ağır görünmesi internet ortamıdır. Karşında sadece yazılar gördüğünden ben nasıl bir tavırla yazıyı yazdım anlayamıyorsun. Çünkü mimiklerimi görmüyorsun. Ayrıca önceden yazarlar yanlış yapmış ve kimse yazmamışsa demek ki okurlar üstün körü okuyup geçiyorlar yada benim kadar bu işlerle (Tarih-Oyun) ilgilenmiyorlar. Yani onların hatası.

Hani profile koyarsan koy Barnz kabul edilebilir bir eleştiri yaptım. Her mesajımda yazdım gibi madem hitabım ağır ve yanlış algılandı görevimi yapar, Ali'den özür dilerim ama sadece oyunun özelliklerinin eksik olduğunu iddamdan dolayı. Tarihi eksiklikler mesajım için özür dilenecek bir durum yok çünkü cidden yanlışlar. 

Ekleme:

Laçin, neden olacak. Barnzi'nin ortalığı velveleye vermesinden.
Misafir
image

Biraz sakin.
Laçin
Üye
İki kişi konuşurken lafa girmek istemem ama şunu belirtmek isterim,insanların birbirlerini kırmasındaki en büyük etmen yazacakları ve söyleyeceklerini iki kere görüp,düşünüp,tartışıp(kendisiyle) söylememesi.Peki siz saygı değer iki arkadaşa soruyorum,Bu hararetli tartışmadan sonra elinize ne geçecek? ,hadi biriniz birinizi bastırdınız,bir birinizi bir buluşmada görünce ne konuşacaksınız ??? hadi onuda geçtim,şimdi gelip admin konuyu kapatınca ne yapacaksınız,eğer tartışma kavgaya dönerse birbirinizimi vuracaksınız ??? biliyorum şimdi ben suçlu çıkacağım ama bunu sizlere söylemek bir forum görevidir bizim için ;)
discussioncontroller