Assassin's Creed yazısı ile ilgili
cungaraman
Üye
bende 3 kişi konuşurken lafa girmek istemem ama Laçin'e kesinlikle katılıyorum öpüşüp barışmanızı temenni ediyorum:)
Halife
Üye
Yok laçin o kadarda ileri gitmem heralde. Tartışma burda kalır aslında bence tartışmada değil İSTİŞARE :-)
Misafir
Dergiyi daha almadığım için Assassin's Creed yazısı hakkında yorum yapamayacağım. Gerçi tartışmanın nedenini de tam anlayamadım. Sonuçta bir yazıyı beğenmemek anormal birşey değil. Her okuyucunun yetersiz bulduğu yazılar olabilir.
Halife
Üye
Şimdi çok konuşuyor gibi görünecem. Ashc konu beyenmemek değil. Güzel normal bir yazı. Sorun ise Tarihi yanlışlıkların yapıldığı.
Bobiwankenobi
Üye
Halife,

Eleştirilerin için teşekkür etmek istiyorum. Ve arkadaşlar; bir yazı için kesinlikle birbirinizi kırmayın, gerekirse toplatır dergileri yerim o sayfaları teker teker :) . Öncelikle, oyunun geçtiği döneme ve oyunun hikayesi ile alakalı bilgileri iki önemli nedenden dolayı yazmak istemedim. Hem oyunun başındaki büyük "twist" ( Altıncı his filminin sonunu söylemek gibi olurdu bundan bahsetmek) hem de alakalı alakasız çoğu dergi ve internet sitesinin Haşhaşinlerin tarihçesi ve benzeri konuları defalarca işlemiş olması oldu.

1. İlk hata sanırım basit bir editör hatasından kaynaklanmış. Anlattığım üzere oyunun dönemi ile ilgili bilgileri, Assassin's Creed'in içerdiği önemli yeniliklerden bahsetmek için mümkün olduğunca kısa tutmaya çalıştım. Bir dönem Şam'ın türklerin elinde olduğunu belirttiğim cümlem, büyük ihtimalle basit bir yanlış anlaşılma sonucu edit esnasında Osmanlıların elinde olduğu olarak çevirilmiş. Yoksa o noktada bir hata olmaması gerekiyordu.

2. Burada ise bir hatadan çok sanırım bir yanlış anlaşılma var. Tapınak Şovalyelerinin askeri gücü dönemin haçlı ordusundan gelmekteydi ve tahmin edebileceğin üzere bu grubun askerlerinin arasında dilimizi konuşan Türk haçlıların olması oldukça mantık dışı bir durum. Yazımda şaka ile karışık bu durumu eleştirmek istedim ancak yazından anlayabildiğim kadarıyla yine yanlış anlaşılmışım.  :)

Yine de görüşlerin için tekrar teşekkür etmek istiyorum. Eski bir siyaset bilimi öğrencisi olarak tarihimizle ilgili oyuncuların olduğunu görmek beni çok sevindiriyor. Kim bilir belki ileride Assasin's Creed ve  oyunun geçtiği 11. yüzyıl hakkında bir dosya konusu hazırlayabiliriz.  :)

Ali Sezgin
Halife
Üye
1. Anladım yazının taslağında Türk geçiyormuş. Bu tamam.
2. Evet, oyunda Tapınakçılar bir örgütten öte askeri birimler. Dolayısı ile çok ama çok düşük bir ihtimal Türk olmaları fakat Türkçe konuşmaları yüksek ihtimal.

Sorun çözüldü. Cevap için teşekkürler Ali.
Laçin
Üye
Demekki ney miş,inceleme gayet iyimiş,ellerine sağlık dreamon ;D
Halife
Üye
laçin ezme şimdi sende beni. Editörden geçereken bir değişim olmuş. Şuanki hali ile dediklerim doru diğilmi :D . Birde inceleme kötü demedim ki eksik var dedim. Neyse ben Orange Box'uma kavuştum artık hayatla irtibatımı kesiyorum. :-)
Laçin
Üye
;D ;D ;D ve hayırlı olsun orınjbayks ın ;D
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Hocam ne kavgaymış be ;D ! Oyun ya bu oyun. Herkes hata yapar.
discussioncontroller