Elveda Balkanlar : Unutulan Vatan
Prince
Üye
Balkan Harbi'ni, Balkan Göçü'nü, Edirne'nin işgal edilişini ve kurtuluşunu tüm ayrıntılarıyla anlatmak amacıyla kaleme alınmıştır.

Bu kitap Balkanlar'dan, anavatanlarından göç edenlerin ve Kuşçubaşı Eşref'in etrafında bir avuç isimsiz kahramanın Edirne'nin işgalden kurtarılması için verdiği insanüstü mücadelenin öyküsüdür.

Bu kitap, bir zamanlar bizim olan diyarların unutulan, unutturulan öyküsüdür...

* * *

"Ey Balkanlar, bu ayrılık yürekten midir? Nasıl gideceğiz? Neyle gideceğiz? Biz gitsek, yüreğimiz burada kalacak. En önemlisi buralar bizsiz, buralar öksüz kalacak. Hey gidi Koca Osmanlı. Buralar sensiz kalacak. Aysız, yıldızsız kalacak. Kur’an’sız, mescitsiz, camisiz kalacak. En önemlisi hey Koca Osmanlı, Balkanlar duasız kalacak! Bizler yetim, bu diyarlar da öksüz kalacak. Bir yanımız hep eksik olacak"

Balkan Muhacirlerinden Yusuf

* * *

"Enver Bey siz şimdi İstanbul’a dönün... Biz de başımızı alıp gidelim. Ne olacak? Belki bir yerde beklenilmeyen bir savaş olur, erir gideriz; zaten Edirne’yi kurtarmak için yola çıktığımız zaman ahdimiz bu değil miydi?

Biz bu yola çıkarken, başımıza geleceklere peşin peşin razı olmuş insanlarız Ama bugün elimize geçen fırsatı kaçırırsak, tarih bize lanet eder. Bu fırsat, düşmanın kucağında ve bıçağında olan milletdaşlarımızın son ümididir. Tarihin tükürüğünü yüzümde duymak istemiyorum.

Kuşçubaşı Eşref

Bunlar yazıyordu kitabın arkasında... Aslında sırf bu sözler bile beni çok etkilemişti, ki  kitabı okuyunca daha da hayran kalacaksınız. Anavatanından koparılan bir halkın çilelerini, ve anavatanı kurtarmak için herşeye inat savaşan bir avuç kahramanın hikayesi... Kurtuluş Savaşı'mızı biraz daha iyi anlamak için okunması gerekn bir kitap... Gerek barındırdığı tarihi gerçekler, gerek yazarın kullandığı dil, gerekse olayların okuru hiç sıkmayacak şekilde öyküleştirilmiş sunumu kitabı tek solukta okunabilir kılıyor... Israrla tavsiye ediyorum...
discussioncontroller