Trickster (Yani Sahtekar ve Kötü tanrılar) mevzusu
Electronation
Üye
Her mitolojide bulunan, insanların zaaflarından yararlanıp onları kötü yola çeken, kandıran, kötü bir insana dönüştüren tanrılardır bu hilebazlar. Her mitolojide görülebilir bunlardan. Örnek vereyim iskandinavlarda Loki var. Loki şekil değiştirebildiğinden insanları her türlü yoldan çıkarır, hatta Baldr'ı nasıl öldüreceğini yaşlı bir kadın kılığına girip direkman Friggden öğrenmiştir.

Yunanlarda Fesatlık ve Nifak tanrıçası Eris var. Piyuv, anlatsan anlatılmaz Lokiyle yarışıyor resmen. Bir gün bir düğün yapılır, Eris pek hazzedilmeyen bir kimse olduğundan davet edilmez. Erisde bunu gururuna yediremez tabi, nifak planları kurar. Planını uygulamaya geçirir, Athena, Hera ve Afroditin önüne üstünde "En güzel tanrıçaya." yazan altın bir elma atar. Bunlar birbirlerine girerler tabi "En güzel benim.", "Yo hayır en güzel benim.", "Hadi ordan kevaşe !" tarzı kavgalar içine girerler. Baktılar kavganın sonu yok, Zeusdan onların arasından en güzelini seçmesi için hakemlik yapmasını isterler. Ki bildiğimiz üzere Zeus çakalın bayrak tutanı, bu işin altından kalkamayacağını bildiğinden Paris'e angaryayı yıkar. Athena parise bilgelik ve savaş gücü teklif eder, Hera ise Paris'e kudret teklif eder ama Paris hafiften lale bir insan olduğundan "Bana güzel verin." der Afroditte Paris'e dünyanın en güzel kadını Helen'i kaçırmasında yardım eder. Bu sebeptende truva savaşı çıkar. Nice babayiğitler can verir Eris'in fesatlığı yüzünden.

Bildiğiniz bu tarz mitolojik kimseler varsa burada hikayelerle felan paylaşınız efendim.
Legionator
Üye
Bir de Thief serisinde paganların taptığı bir Trickster vardır ki mitolojinin oyunlara etkisine örnek olarak gösterilebilir.
ragnor
Üye
Trickster god arketipi özellikle kızılderili ve afrika mitolojilerinde sık sık yer bulur. Genellikle örümcek ya da çakal gibi bir hayvanla sembolize olur. Gerçi çakal'ın konuyla alakası olmayabilir ben karıştırıyo olabilirim ama örümcek kısmı doğru :). Hmm wikipedia'ya baktım çakal doğruymuş :). ( http://en.wikipedia.org/wiki/Trickster )

Eris'i ise trickster god arketipinde saymamız zor gibi geliyor bana. Zaten bütün olayı o hikayede kavgayı başlatan olmaktır. Başka bir yerde adının geçtiğini hatırlamıyorum. Asıl trickster Hermes'tir. Hmm wikipedia'dan çektiğim ikinci kopyada bana gösterdi ki Eris'te sayılıyomuş, olsun sayılsın pek ciddiye alamıyorum ben onu :).

Son olarak tavşanında birçok trickster god ile eşleştirilmiş bir hayvan olduğunu 3. wikipedia kopyam ile sizinle paylaşayım. Ve tabi modern zamanların en sevilen trickster'ı Bugs Bunny'e de bir selam çakalım ve bu mesajı burada bitirelim. :)

Electronation
Üye
sayın ragnor, bu eris dürzüsü yüzünden koskoca bir şehir yokoldu :) kendisi gayet fesattır.
MonthiusMonthius
Üye
Supernatural'da da işlemişlerdi Trickster'ı. Yanlış hatırlamıyorsam 2. ve 3. sezonlarda birer bölüm olmak üzere 2 kere. Gerçekten de çok başarılı bölümlerdi, çok iyi işlemişlerdi, izlemenizi tavsiye ederim.
Electronation
Üye
ben de izledim o bölümleri. =)

Spoiler:
trickster'ı gerçeğe uygun yapmışlar, ölümlü ve çarpıtma yeteneğine sahip. örneğin loki de bir tricksterdır mekanları ve zamanı çarpıtabilir, şekil değiştirebilir.
Fool Arcana
Üye
O bölümlerdeki Trickster Loki diye hatırlıyorum zaten.

Yanılıyor olabilirim sadece Trickster diye geçiyor olabilir.
Electronation
Üye
sırf trickster diye geçiyor diye hatırlıyorum ben, lokiden esinlenmiş olabilirler ama gerçek loki değildi sanırsam.
drouzzindrouzzin
Üye
Pek mitoloji sayılmaz ama kendi yarattığım evrende Lypya adında bir tanrıça vardır ki kendisi trickster sayılabilir pekala. Ölümlülerin gözüne bir buçukluk olarak görünür genelde ve kendisini "dilek ve şans tanrıçası" olarak tanıtır. Onların en zor ve dar zamanlarında ortaya çıkarak, bir dileklerini yerine getirme sözü verir ancak hep olabilecek en kötü sonuçlar doğuracak şekilde gerçekleşir o dilek.

Bu arada Loki'nin de trickster olduğunu bilmiyordum, şu iskandinav mitlerine dalmam lazım. :)

Editus: Şimdi aklıma geldi de, Prometheus da aslında trickster sayılır. Anlatacak kadar iyi bilmiyorum aslında hikayelerini ama, Zeus'u kandırmış birisidir kendisi. Tanrıları, hayvanların kemiklerini, sakatatını yemeye mahkum ederken, insanlara da lezzetli eti bırakmıştır.
Cathodic
Üye
Forgetten Realms de Cyric galiba bu sınıfa girer dimi?
Legionator
Üye
Cathodic dedi:

Forgetten Realms de Cyric galiba bu sınıfa girer dimi?

FR'de Shar trickster sınıfına girer ama Cyric'ten emin değilim. Gerçi yalanların tanrısı olduğuna göre mümkündür. Bir de drowların yalan tanrısı vardı, o da trickster olabilir.
discussioncontroller