nasıl seviyorsunuz?
Illdan
Üye
neLTu dedi:

Ask konusuna alalim sizi.

Icten gelen nedensiz cekim kuvvetine bilimsel arastirma yapmak, bir kilif uydurmaya calismak gereksiz degil mi? Guzel vakit gecirmek ve ortak yonlerin olmasi guzel bir sey fakat sevgide uyumluluktan ziyade duygulari paylasmak daha cekici geliyor bana. Geriye kalan tek sey birbirini tamamlamak. Biraz farkli olmasina izin verin partnerinizin yahu, heyecan olsun. =D

Böyle bir şeyin var olabileceğine inanmak benim için pek mümkün değil. Bilimin amacı zaten "kılıf uydurmak", nedenini bilmediğimiz şeylerin temelindeki mantığı kavramaktır. Psikoloji biliminin ortaya koyduğu gibi bizim sebebi hakkında en ufak bir fikrimizin bile olmadığı davranışlarımızın pek çoğu aslında çocukluk dönemimizde bilinçaltımıza işlenen olayların uzun vadeli sonuçlarıdır. Örneğin: pek çok kızın birlikte olacağı erkekte babasına benzer özellikler aramasının elektra kompleksi ile ilişkisi ortaya konulmuş durumda.

Diğer yandan elma örneğine bakacak olursak biz elmayı sevdiğimiz için yediğimizi düşünüyoruz ancak olay aslında yediğimiz için sevmemizden ibaret. Hayatında ilk kez elma yiyecek bir insanın zihninde elma ile ilgili bir anı yoktur bununla beraber elmayı yediğinde meyvenin içindeki kimyasallar beyne kadar ulaşacak bir zincirleme tepki başlatır ve bize elmanın "tatlı" ve "güzel" olduğu bilgisi aktarılır. Bu artık o kadar açık bir şekilde açıklanmış ve kanıtlanmış bir durum ki itiraz etmek bile abes kaçıyor beence (ha bilimin kendisini geliştirmesi için sürekli olarak sınanması gerekir orası ayrı).

Çok denemek isteyen birisi varsa yakın bir arkadaşının en sevdiği yemeği gıda boyasıyla mora, griye veya koyu yeşile boyasın ve tepkisini ölçsün. Yemeğin tadı değişmeyecek ancak verilen tepki değişecektir, çünkü her şey beynimizde bitiyor.

Annelik duygusu'nun bile hormonlarla yakından ilişkisinin ortaya konulduğu bir çağda kimi olayların "sebepsiz yere olduğunu" iddia etmek bana hiç mantıklı gelmiyor.

--------------------------

Aşk konusu çok farklı bir eksende şu anda, bence buradan devam edelim :P
Mad Dok
Üye
Söz konusu çekim kuvvetinin "nedensiz" olduğu pek gerçekçi bir izah olmaz, bilimsellikten uzak, romantik bir yaklaşım olur.
Aşk hakkında, salgılanan feromonların önem taşıdığını biliyorum, geri kalan bilgim kulaktan dolma biraz.
Dauril
Üye
Alıştığım şeyi seviyorum ben.
DharkanDharkan
Üye
Çok ateşli seviyorum ben.
Misafir
qsdqsd ya abi ask diyorsunuz hala.

Cinsel yaklasiyorsunuz cok. Sevgi ben yerine sen demektir; sadakat, saygi, baglilik, sorumluluk, ozveri ister, bunlar ile beslenir ve buyur. Ne gibi bir nedeni olabilir soyledigim seylerin dusunun biraz. Siz bu tarz duygular hissettiginiz birinde neden ariyor musunuz?

Elmayi seviyorsan eger Illdan, nedenini aciklar misin? Neden seviyorsun Elma'yi?
Mad Dok
Üye
neLTu dedi:

Cinsel yaklasiyorsunuz cok. Sevgi ben yerine sen demektir; sadakat, saygi, baglilik, sorumluluk, ozveri ister, bunlar ile beslenir ve buyur. Ne gibi bir nedeni olabilir soyledigim seylerin dusunun biraz. Siz bu tarz duygular hissettiginiz birinde neden ariyor musunuz?

Richard Dawkins-Gen Bencildir

Eski de olsa içerik bakımından güncel, "sevgi" duygusunun içgüdüsel sebeplerini öğrenmende yardımcı olacağını düşünüyorum :)

Tavsiye tabi ^^
cemreserpal
Üye
Kalbimizle.
SwooshSwoosh
Üye

Kalbimizle.

aslında, hipotalamusunla.
Misafir
Okurum abi dert degil ama her seyi biyolojik algilamayin; yedin elmayi salgiladin hormonu degil olay.
Mad Dok
Üye
neLTu dedi:

Okurum abi dert degil ama her seyi biyolojik algilamayin; yedin elmayi salgiladin hormonu degil olay.

Tam olarak o aslında, her şey maddesel kökenli. Kabul etmemekte serbestsin tabi; ama aksi bir duruma henüz rastlandığını gözlemleyemedim.

Sevgi, bağlılık, bunlar evrimsel zorunluluklardır :)
discussioncontroller