nasıl seviyorsunuz?
Misafir
neLTu dedi:

Okurum abi dert degil ama her seyi biyolojik algilamayin; yedin elmayi salgiladin hormonu degil olay.

ancak her şey biyolojik?
Spoiler:
ruh falan diyorsanız ayrı

edit: Ahah Mad Dok'la aynı şeyi söylemişiz hemen hemen.
Misafir
Kizin tadina bakinca seviyorsunuz yani? Kiz sana hormon konusunda yardimci olamadiysa cik mi?

Neyse yeter bu kadar klqkldgqsg

Cepni! CIK DISARI. =D
Illdan
Üye
neLTu dedi:

Elmayi seviyorsan eger Illdan, nedenini aciklar misin? Neden seviyorsun Elma'yi?

Çünkü içindeki fruktoz beynimdeki kimi bölgeleri uyararak bizim "tatlı" olarak nitelediğimiz hissi almamı sağlıyor. Şeker enerji verici özelliği yüksek bir madde olduğu için insan beyni de şekeri "sevecek" şekilde gelişmiştir. Sadece fruktoz da değil, diğer pek çok kimyasal da farklı uyarılar sağlayarak benzer sonuçlara yol açar.

Bunun haricinde renginin Kırmızı veya Yeşil olması da yine zihnimde benzer tepkilere yol açar, aradaki fark "tat" hissinin aksine bu kez göz aracılığıyla bu işlemin gerçekleşmiş olması. Benzer bir durum "koku" için de geçerli.

Bunun haricinde kollektif bilinçaltı gibi kavramlara da girebiliriz ama Jung'ın teorileri henüz kanıtlanamadığı için kimi çevreler tarafından pek bilimsel bulunmamakta.

----------------------------------

Denemesi çok da zor değil arkadaşlar, elmayı çok seven birisini bulup şunları üzerinde deneyebilirsiniz:

1. ) Gözlerini bağlayın ve ufak bir dilim elma yedirin, daha sonra aynı şeyi burnu kapalıyken yapmasını isteyin. Tat alma duyusu koku duyusu ile bağlantılı olduğu için aynı zevki alamayacktır. (Bu yüzden grip olduğumuzda iştahımız kapanır)

2.) Önüne normal bir elma dilimi ve gıda boyasıyla renklendirilmiş bir kase elma püresi koyun. Özellikle rengi koyu yeşil veya gri olursa daha iyi olur çünkü bu rekler beynine yiyeceğin "bozuk" veya "çürümüş" olduğu bilgisini yollayacaktır.
Misafir
neLTu dedi:

Kizin tadina bakinca seviyorsunuz yani? Kiz sana hormon konusunda yardimci olamadiysa cik mi?

Neyse yeter bu kadar klqkldgqsg

Cepni! CIK DISARI. =D

modern dünyanın doğal ihtiyaçlarımızı istediğimiz gibi karşılamamıza izin verdiğini kim söyledi, ki ben romantik bir ilişkide zaten sevgiyi ararım, tutup da her çıktığımla amacım da cinsellik olacak değil. Sadece bu sevginin sebebinin üreme içgüdüsü olduğunu biliyorum/düşünüyorum.
Galadriel
Üye
Bu konu felsefe bölümüne taşınmalı agalar,kankalar...
Misafir
veya bilim ve teknoloji?
DharkanDharkan
Üye
Komik şeyler bunlar.
Misafir
Dharkan dedi:

Komik şeyler bunlar.

Ancak Bilim ve Teknoloji'ye açılıp konusu da azıcık değiştirilirse(duyguların kaynağı gibi) o zaman bu forumun göreceği en ilginç ve bilgilendirici tartışmalarından biri olabilir(din tartışmasından sonra).
Illdan
Üye
Felsefe'ye taşınabilir. ("Estetik" ve "güzellik" kavramlarını sorguladığı için.)

Bilim ve Teknoloji'ye de taşınabilir. (Duyguların kaynağı ve insan beyni üzerine olduğu için)

Neticede ben de yerinin burası ollmadığını düşünüyorum.
DharkanDharkan
Üye
İstediğiniz yere taşıyın, konu aşk meşk çok yanlızım gecelerde ışıksızıma gelecek.
discussioncontroller