Yurtdışında üniversite okumak
J!W3
Üye
Birisi bana bunu detaylı olarak anlatabilir mi? Yurtdışında üniversite nasıl okunur? Ne yapılması gerekir? Burada TM okuyup orada herhangi bir fen bölümü seçilebilir mi vs. vs. anlatan olursa sevinirm. (A.B.D.) bi de herhangi bir üniversite var mı bildiğiniz?(girilebilir, harvard fln demeyin düşüp bayılıcam :))
HazeHaze
Üye
Orada bölüm falan çok farketmiyor sanırım, sonuçta hepsi paralı. Ya okuyup çalışacaksın, ya da burs kazanacaksın. Gerçi burs olmasa da zorunlu ihtiyaçları karşılamak için para lazım. ABD üniversite dolu, sallasan bayağı bir bulursun yani. Mesela dayım kabul etse şu üniversitede okuma şansım olabilirdi: http://www.uccs.edu/ Ühü...
Laçin
Üye
Aldığın diploma notuna göre yerleşiyorsun ve en az 3,50 falandı herhalde ;)
J!W3
Üye
şu an 10. sınıftayım ve ortalamam 3.03 ilk sınavlara göre, tm okuyorum ve dönem sonu ortalamamı 3.50 + çıkarmak için kasıyorum. Umarım okuyabilirim orada ama dediğiniz gibi zor ve para lazım. Peki bu SAT sınavı hakkında bilgi verebilir misiniz? Amerikanın öss'si sanırım?
HazeHaze
Üye
Gibi. Wikipedia'dan farklı birşey bilmiyorum, oraya bak istersen. İngilizcen vardır herhalde? (Lan Arapçası bile var, Türkçesi yok!)
Laçin
Üye
Olmaz tabii wiki'yi takmıyoruz ki :(
Misafir
SAT Amerikanın ÖSS'si evet, ama Kimya falan yok diye biliyorum. Üniversite sisteminin ise şöyle olması gerek: çömez olarak ilk senende bir bölümün yok, temel dersleri alıyorsun. Ya ikinci senenin ikinci dönemine kadar ya da başka bir deadline'a kadar spesifik bölümünü seçiyorsun. Onu okuyorsun, mezun oluyorsun. Böyle diye biliyorum.
Laçin
Üye
Amerikada öss bizimki gibi değil galiba,yani okul bitmeden sınavlara giriyorsun sonra toplamda aldığın puana göre bir yer seçiyorsun falan filan.
HazeHaze
Üye
Hm... Senede 7 kere yapılıyor, Matematik ve İngilizce bilgisi sınanıyor, çok da ucuz sayılmaz, ACT denen bir benzeri var, ACT iç, SAT kıyı kesimlerde daha çok kullanılıyor, bazı üniversiteler hiç sallamıyor... Ne karışık işler lan...
abuxe
Üye
Amerika'da sistem o kadar farkli ki,ama oncelikle dilini halletmeye bak.Bunun disinda cok iyi okullara ilk etapta girmeyip sonrasinda transfer olmayi dusunuyorum dersen iki yillik kolejlere gidip sonrasinda 4 yillik universiteye basvurabilirsin.Boylesi hem daha ucuz,hem dort yillik okula gore dersler daha kolay.Ayrica bu sistemi sakin Turkiye'de ki sistem gibi dusunme.Orada transfer ogrenciler oldukca onemli bir yuzde teskil ediyor.SAT dedigin sinav bana gore oldukca kolaydi.Aslinda kolay demek yanlis olur cunku sadece sayisal kismi fullemistim.Sozel kisim faciaydi.Ingilizce icinde yaklasik 4 ay dil okuluna gittim ancak Anadolu lisesi cikisli oldugum icin iyi kotu bir Ingilizce temelim vardi.Ingilizce yeterlilik sinavi(cogu okul TOEFL ister ancak bazi okullarin kendi sinavi mevcuttur)vermek durumundasin.Bununla beraber vize sorunuda var tabii.Ben su an green cardliyim ancak ilk gittigim zaman ogrenci vizesi ile dil okulu araciligi ile giris yapmistim.Bu yontem oldukca sik kullanilan bir yontem.Bununla beraber universite veya koleje basvuracagin zaman(2 yillik kolejler SAT skoru istemezler ve kabul almasi cok daha kolaydir)lise transkriptinin Ingilizce tercumeli orneginide okula sunmalisin.Ben 04 Ekim'de gitmistim.Sonrasinda orta hali ama 4 yillik bir okula kabul aldim,tabii oncelikle TOEFL Ve SAT'i halletmistim.Lise ortalamam 4.02 idi,tabii bu orada 4luk sistem baz alinarak 3.20 civari birsey yapiyordu.4 donem sonunda Gatech'e kabul aldim,kismetse bahar 08de oradan kaldigim yerden devam edecegim.Bunu soylerken anlatmak istedigim orada transferin kolay oldugu ve onune iyi bir okul hedefini orta vadede koyma sansin oldugunu belirtmekti.
Insallah hayirlisi olur senin icin:))
HazeHaze
Üye
Evet, vize de sorundur. Ben geçen sene aldım, ama soğuk terler döktüm. Çamaşırınızın rengine kadar sorguluyorlar. İngilizce bilmek şart olmasa da, okuyacağın için lazım tabii. :P Dayımın Amerika'da olmasından 10 yıllık vizeyi kaptım, ama sizin için o kadar kolay olmayabilir. Özellikle 9/11'den sonra iyice sıkılaştı önlemler.

Bir de, siz siz olun, görevlilere "akıllılık" yapmayın. Yani havaalanındaki güvenlik görevlileri "Ne var bunun içinde?" diye sorduğunda "Ehaha! Bomba var, bomba!" diye "şaka" yapmaya kalkarsanız, sizi içeride bir güzel (2-3 saat kadar) terletirler. Türk olmasa da, birinin başına gelmiş, o yüzden söylüyorum. (Amerika'dan dönüşte dayım da sıkı sıkı tembihlemişti. (Tek başımıza dönüyoruz zaten. :P) Zaten İngiltere'den uçağa sıvı patlayıcı sızdırmak isteyen teröristlerin zamanına gelmişti.)(Benim uçuş ertelenmemişti ama, dayımlar ne olur ne olmaz diye 2 gün ileri aldırmıştı. Havaalanındaki görevli hanımın "He's going to London? Poor guy..." demesi de pek yardımcı olmadı. :ihi:)
discussioncontroller