Paradox Interactive Oyunları
Misafir
Paradox beni hep yanılttı !    2. dünya savaşı adına ne çıksa hepsini bütün oyunları oynamaya çalışan biri olarak Hearts of Irona klasik adayı olarak gördüm kurdum ama yanıldım. Web sitesinde "tarihi sen yarat bütün karar mekanizmanla kendi düşman ve dostunu belirleyebilirsin" şeklndeki vaadi koca bir yalan. Ne yapsam yapayım Almanyayı kontrol ederken müttefikler tarafından saldırı alıyorsun. Üstelik bunları geçtim oyun süresi oldukça kısa. Malesef yan ülkeler sanki sadece bulunsun diye konulmuş. Hiçbir şekilde ortadüzey bir seviyeye dahi atlatamıyorsun.
Europa Universalis III dediler büyük bir heyecanla kurdum oyunu ama o da ne ? Sunduğu haritada beyaz bölgeler var. Etkileşim içinde olamayacağımız birsürü bölge. Eğer ben bir kıtanın tamamını kendi rengime boyamazsam hiç tadı çıkmaz öyle oyunda oynanmaz ne anladım bu işten!  Doomsday var rafımda ama henüz oynamadım endişeleniyorum o da diğer bahsettiğim iki oyun gibi olacak diye. Ondan hep gizemi içinde paketi kalsın istiyorum ama belli de olmaz. İşte Paradox özetim budur kendimce. 
eolas
Üye
HOI konusunda haklısın; ama EU'da beyaz alanlar sonradan keşfedilecek yerler. Eğer oralara kaşif tipi adamlar gönderirsen yavaş yavaş açılıyor etraf; ayrıca bir haritayı kendi rengine boyamak değildir bir oyunun tadı (ya da ben öyle düşünüyorum). Küçücük; ama çok tehlikeli bir bölgedeki ülkeyle büyük devletlere kafa tutabilmek güzel oluyor asıl.
AlphariusAlpharius
Üye
Zaten tek bir oyunda tüm dünyaya yayılmak çok zor, eğer EU2'den Victoria'ya geçiş falan yapılırsa mümkün olabilen bir olay o.
kuzux
Üye
aslında eu2 de baya mümkün tüm dünyaya yayılmak(ben çok yaptım ordan biliyorum).
ayrıca hearts of iron'da uğraşırsan tarihi baştan yazabilirsin.paradox sağolsun oyunu öyle bi yapmış ki çok rahat modlanabilmekte.Hem almanyayı kontrol ederken müttefiklerden saldırı almamak da mümkün.rheinland'e asker sokma,avusturyayla birleşme,çekoslovakya'yı yutma,memel'i isteme,bide danzig'de geri adım at.bak bakalım müttefikler saldırıyo mu??? ;D
AlphariusAlpharius
Üye
EU2'deki Permanent Terra Incognita'ları göz önüne alırsak yine de mümkün olmuyor tüm dünyaya yayılma=) Ama ben de Fransa ile baya yayılmıştım özellikle tüm Kuzey Amerikaya ve Avusturalyaya.
GokSucan
Üye
EU2'de dünyaya yayılmak mümküm.Misal İspanya tüm Güney Amerika'yı parsellemişdi.Bende Beyaz alanlar dışındaki Tüm Afrika'yı ele geçirmişdim.

Tarihi değiştirmek ne kadar mümkün olabilirki.Kuzux'un dediği gibi herşeyden vazgeçersen belki değişir, ama Almanya ile Müttefikler arasında bir savaş kaçınılmazdı değil mi?
kuzux
Üye
ee sovyetler herkesten önce davranıp almanyayı işgal etseydi kaçınılabilirdi(gerçi o zamanda sovyetlerle müttefikler arasında bir savaş olurdu).veya hitlerin bir şekilde devrilip yerine müttefikler yanlısı birinin getirilmesiyle de olabilirdi(tarihsel açıdan hitlerin devrilmesi mümkündü ama yerine müttefik yanlısı birinin geçme olasılığı pek yoktıu)
kuzux
Üye
yeni developer diary.oyundaki savaş sistemini anlatıyor hafiften:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=334113
GokSucan
Üye
kuzux dedi:

ee sovyetler herkesten önce davranıp almanyayı işgal etseydi kaçınılabilirdi(gerçi o zamanda sovyetlerle müttefikler arasında bir savaş olurdu)

Sovyetler böyle bişey yapmazdı çünkü Almanya İngilizlerin hızını kesiyor, İngiliz sömürgelerini istiyordu buda Sovyetlerin işine gelirdi(bugünkü Çin üretimi ile o zaman ki Almam üretimini birbirine benzetebiliriz.)Ruslar; İngilizlerin Gücünü kıran ve kendilerine bulaşmayan bir güçü kendi elleriyle yok etmek istemezler di değil mi?
Ayrıca Sovyetler saldırsa bile Almanya ile anlaşmış olan İtalya ve Avusturya, Rusya'ya saldırır.Bunu fırsat bile İngilizlerde durdurmak istedikleri Almanya'ya savaş açar böylece sonuçaları farklı olacak bir başka 2.Dünya Savaşı çıkmış olurdu.

kuzux dedi:

veya hitlerin bir şekilde devrilip yerine müttefikler yanlısı birinin getirilmesiyle de olabilirdi(tarihsel açıdan hitlerin devrilmesi mümkündü ama yerine müttefik yanlısı birinin geçme olasılığı pek yoktıu)

Hitler'in devrilmesi mümkündü ama gelen kişininde müttefik yanlısı olması zordu.Savaşı önlemek için Almanya'nın üretim faliyetlerinin durdurmalı, sömürgecilik haraketinden vazgeçmesi lazımdı ki bu da düpedüz vatan hainliği olurdu ve o kişiye karşı bir devrim yapılarak en az Hitler kadar tehlikeli biri Almanya'nın başına geçerdi.

Bence 2. Dünya Savaşını durdurmak için 1. Dünya Savaşı'nın sonuçlarını değişitirsek mümkün hale gelebilir.Çünkü Versay Antlaşması(yada Paris barış konferansı) yeni bir şavaş çıkarmak için yapılmış gibiydi.Paris Barış Konferansındaki her mağlup ülkenin yeniden şavaştığı(farklı amaçlarla olsada) da zaten ortada.
Derjagger
Üye
Bence paradox oyunları strateji konusunda tek.strateji oyunları konusunda büyük bir atılım yaptılar.Eksikleri var mı ?var hemde müthiş.Her oyunu diğer oyunun bir eksiğni gösteriyor ve diyorsunuzki keşke victoria daki şu özellik Hearts of Iron dada olsaymış.Mesela üretim ve ham madde çeşitliliği Victoriada çok güzel,ayrıca bu hammedelerin oyundaki birim üretimlerine etkileri iyi düşünülmüş,keşke bu özelik  hearts of ıron dada olsaydı diyorsunuz ve şevkiniz kaçıyor.Askeri birim çeşitliliği hearts of ironda çok iyi,farklı seçeneklere müthiş bir imkan tanıyor.KOmbinasyonlar sınırsız.Keşke Victoriada ve EU^3 dede bu olsaydı diyorsunuz.Sadece 3 farklı birimle bu iş olmuyor diyorsunuz(süvari,topçu ,piyade)Ticaret olayı keşke 3 oyunundada bir bütünü olsaydı diyorsunuz.
Hayalim şu ki Victoria,EU3 ve Hearts of Iron un özelliklerini birleştirecek bir oyun.Biraz (çok fazla değil) grafikle bu oyun sadece oyun değil, mükemmel bir tarih simülasyonu olur.(Birde crown of the north taki toplumsal sınıfların varlığını,ve etkisini ekleyebilseler..sonucu düşünmek bile istemiyorum.)
discussioncontroller