Paradox Interactive Oyunları
kuzux
Üye
sanırım o crown of the north daki toplumsal sınıf olayı crusader kings de de var.hatta bu dediklerinin üstüne bide crusader kings'deki karakter yönetimini de eklesinler tam olsun :p

ayrıca paradox forumlarında yılbaşı çekilişinde orjinal hearts of iron 1 kazandım!! :D.şimdi tek sorun oyunun kargoyla kanada'dan buraya hasarsız gelip gelemiyeceği ;D
Laçin
Üye
Europa universalis hakkında tatmin edici bilgiler alabileceğim bir türkçe site varmı?
Laroca
Üye
http://www.gamersgate.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&category_id=8&product_id=204&option=com_virtuemart&vmcchk=1
  EU3 ün Napoleon's Ambition adında ek paketi çıkmış ve çok da güzel olmuş. Ajan sistemi oldukca gelişmiş, çatır çatır ajan gönderiyor yapay zeka. Artık bir şeylere karar vermeden önce onun nelere sebep olacağını kolaylıkla görebiliyoruz. Yani herseyin ayrıntısıyla +sı -si yazılmıs. Mesela ben prestijin neye yaradıgını bilmezken 6 özelliğe bonusu oldugunu ögrendim. Oyuna zorluk seviyeleri gelmiş ve genel anlamda yapay zeka artırılmış.
  Baslarken değişik özelliklerle başlıyabiliyoruz(parasız koloni, 0 enflasyon gibi). Bunlar da oyunun gidişatını tamamen değiştiriyor.
  Oyunun başlama tarihi 1821'e çıkarılmış. Fransa'ya ayrı bir önem verilmiş Napolyon zamanında Fransa, Revolutionary France'ye dönüşüyor fakat bunun ne artısı olduğunu daha anlayamadım. 45. seviye teknoloji gerektiren 5 yeni fikir gelmiş ve hepsi de diğerlerine göre çok daha yararlılar.
  Ticaret de biraz gelişmiş. Tüccar gönderme işini otomatiğe alabiliyoruz. Ambargo dışında herhangi bir marketimizi (trade center) istediğimiz ülkeye kapatabiliyoruz. Tabi onlar da aynısını bize yapıyorlar, hatta oldukça çok yapıyorlar. Artık cot larımızı kapatabiliyor ve başka şehirlerde yeni cotlar kurabiliyoruz. Eğer istersek başkentimizi bile taşıyabiliyoruz.
  Oyunun beğenmediğim iki yanı var. Biri advisorların biraz değişmiş olması. Mesela 5 yıldızlı bir colonist yılda 1 colonist getirirken artık kolonileşme şansını %10 artırıyor. Aynı şekilde merchant %10 compate şansını, misyonerler ve ajanlar da başarı şansını artırıyor.Bu değişiklikler yüzünden de bazı ülkelerde hiç bir zaman kolonimiz ya da ajanımız olmayabiliyor.
  Beğenmediğim ikinci yanı da geri kalmış ülkeler daha da geri kalmış gibi.Teknolojik bakımdan gelişmek için diğer ülkelerin 10 katı para harcasalar da daha geri kalıyorlar. Ben Timurlar'la oynarken gelir bakımından dünyada ikinciyken ve hazineye 0 para veriyorken. Avrupalı ülkeler 8.teknoloji seviyesindeyken ben daha ikideydim.
  Bana ilk oynadığımda yeni bir oyun gibi gelen bu ek paketi herkese öneriyorum.Herşeyi bıraktım bunu oynuyorum artık. COD4 Crysis gözüme bakıyorlar beni oyna diye ama Eu3 beni uzun süre oyalayacak gibi.
  Oyundan biraz bahsedip sorumu sorarım derken inceleme yazısı gibi oldu.Artık sorayım sorumu: Oyunda bazen (yanlış anlamadıysam) x-y savaşının sonucunda x'in kralı öldüğünde ülke y'ye katılacak diye birşeyler çıkıyor.Fakat biz hiç savaş sonucunda böyle bir istekte bulunamıyoruz.Nasıl yapıcaz bu isteği ya da ben yanlış mı anlamışım herşeyi?
Derjagger
Üye
Onlar taht savaşları.Monarklar birbiriyle akraba oldukları için bir monark ölünce diğer monark o ülkenin tahtında hak iddia edebiliyor.Fransız ihtilaline kadar Avrupalılar arasındaki savşların ana sebebi o gözüküyor.(aslında gerçek sebep herzaman ki sebep ya neyse)
Oyunda eğer royal marriage oalyına girdiysen sanada öyle bir şans doğabilir.Tabii eğer monarchy le yönetiliyorsan.Yoksa benim gibi yönetim şeklini ilk fırsatta Republice çevirdiysen  bu konuda hiç şansın yok.aslında bu olay çok iyi takip edilmeli çünkü benimn başıma geldi.Hiç kimse savaşa girmeyince evlilik yoluyla portekiz topraklarının  ve sömürgelerinni üzerine oturdu Fransa bi de üstüne  İspanya tahtını aldı.Sap gibi kaldım Fransaya karşı. 
giraykhan
Üye
Bu Paradox un oyunlarını nerden bulacaz bi yardım edin bende eu2 vardı oda vista da sorun çıkarıyor.hearts of iron ile eu3 istiyorum hiçbiryerde görmedim orjinali de yok kopyasıda nerden bulabiliriz
Laçin
Üye
Birincisi yazdıklarınıza dikkat edin lütfen,bu forum'da Kopya paylaşımı yasaktır,paylaşmanın yanında kopya ile ilgili soru sormakta yasaktır.Ayrıca internetten satın alabilirsiniz.Eğer yok satın almam derseniz,buradan birilerine özel mesaj atıp bilgi alın,nasıl ediniceğinz hakkında.İyi günler.
giraykhan
Üye
hayır yanlış anladın beni kopyasını bile görmedim diyorum piyasada.paradox un türkiye dağıtımı var mı?
kuzux
Üye
paradox'un resmi türkiye dağıtımı yok ama
http://www.paradoxshop.com/ den oyunları kutulu olarak alabilir
veya
http://www.gamersgate.net/ ten download sürümünü satın alabilirsin.
kuzux
Üye
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?t=337265
minik bir sürpriz...
Spoiler:
TUTMAYIN BENİ!!!!ASDASDASDASDFGHH!!! :dans:
Laçin
Üye
Hehe, süper ;D
discussioncontroller