All Points Bulletin - Ön İnceleme
XtreMaD
Üye
All Points Bulletin

Uzun zamandır GTA dışında böyle bir oyun görmemiştim.Daha doğrusu bu tür bir oyun.Bu türler yalnızca görüntü kalitesiyle olmuyor.Kalite ve eğlence gerçekten çok önemli.Fazla uzatmadan incelemeye başlayalım.

Oyunu ilk gördüğümde olmuş dedim.Tabii şimdilik sadece videolardan gördüm.Beta sürecine başvurular başladı.Bende başvurdum tabii.Bu yazının en altında sizinde başvurmanız için gerekli linki veriyorum.Aman diyim, yaş sınırına dikkat edin :) Eğer beta testlerine kabul edilirsem burada bütün izlenimlerimi yazıcam.

Oyunun yapımcısı Realtime Worlds.Realtime Worlds'ü GTA serisinin doğuşundan tanıyoruz.Yayıncılığını ise Electronic Arts üstleniyor.Oyun PC ve Xbox 360 platformları için çıkacak.MMO türündeki bu oyun gerçekten çok eğlenceliye benziyor!

[img width=246 height=300]http://www.rayplus.com/wp-content/uploads/2009/09/apb-chars-246x300.jpg[/img]Oyunun yapım planı 2005'de başladı.PC ve Xbox 360 platformları için geliştiriliyor oyun.Xbox 360 için çıkacağının iptali gibi dedikodular çıksada bu dedikodular firma tarafından yalanlandı.Yalnızca "düşük öncelikte" çıkacak.Yani oyunu ilk olarak PC platformlarında göreceğiz demek oluyor bu.Sanırım Realtime Worlds konsollara tepeden bakıyor.PC'nin hep yanında :)

Oyun içi

[img width=418 height=309]http://www.rayplus.com/wp-content/uploads/2009/09/apb-wont-have-normal-subscription.jpg[/img]Oyun modern zamanda geçiyor."Polisler" ve "suçlular" arasındaki çatışmalar üzerine.Oyuncuların hayatta kalabilmeleri için gruplaşmaları zorunlu.Şehrin kontrolü için iki tarafta bir savaşta.24 saat boyunca saldırı ve savunma bu oyunda sizleri bekliyor! Durmaksızın eğlence yani.

Oyun içinde başka yapabileceğiniz şeyler ise para kazanmak,araç sürmek, karakterinizin özelliklerini kullanmak.Örneğin; bir suçlu olarak, grubunuzla veya tek başınıza mağazalar soyabilirsiniz.Daha sonra polis peşinize düşecektir ve sizin için bir arama bülteni çıkaracaktır.Bu yüzden grubunuzla bu tür işleri yapmanızda fayda var.

Şehir

Oyunun modern bir şehirde geçeceğini söylemiştik.Şehrin adı San Paro.Oyuna 100 oyuncu katılabiliyor.Ve oyunda tam 1000 adet normal şehir insanı var.Gerçekten yaşayan bir şehir olacakağa benziyor San Paro.GTA'nın Liberty City'sinden sonra belkide APB'nin San Paro'su da çok popüler olur.

[img width=780 height=438]http://www.rayplus.com/wp-content/uploads/2009/09/all_points_bulletin_screenshots_1.jpg[/img]

Karakterler

Oyunda kendi karakterimizi kendimiz yaratıyoruz.Ve tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi istediğimiz şekilde her özelliğini arttırabiliyoruz.Fiziksel özellikler, kıyafetler bunlara birkaç örnek olabilir.Oyunda ne kadar başarılı olursanız, özelleştirebileceğiniz şeylerde o kadar artıyor ve aynı oranda "güzelleşiyor".Yani oyunda kıyafet seçimleri farklı farklı.Ve oyundaki başarınıza göre yeni kıyafetler açılıyor.E tabi en sonuncusu genelde en güzeli olur :) Oyunun Symbol Editörü sayesinde kendi işaretimizi belirleyebiliyoruz.Buna "tag" de diyebiliriz.

[img width=660 height=310]http://www.rayplus.com/wp-content/uploads/2009/09/apb.jpg[/img]

Müzikler

APB dünyası müziklerle dolu olacak.100'ün üzerinde lisanslı şarkının yanı sıra, kendi şarkılarınızıda oyuna ekleyebiliyorsunuz.

Müzik mi yapıyorsunuz ? Şarkılarınızı lisanslatmak üzere APB'ye yollayabilirsiniz.Şarkılarınız oyuna eklenecektir! artist.program@apb.com E-posta adresine;

    * Grubunuzun adını (Tek başınızaysanız "Sahne Adı"nızı.
    * Web site veya MySpace adresinizi
    * Ve emeği geçenler bölümü

ekleyerek yollayabilirsiniz.

Not: Şarkı bilgilerini eksiksiz doldurunki şarkınız APB tarafından lisanslatılabilsin ve haklar korunabilsin.Sanatçıların bir albüme bağlı şarkıları kabul edilmeyecektir.(Yani Tarkan'ın şarkısını koyup yollayamazsınız)

Detaylı bilgi için APB'nin kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Oyunu oynayabilmek için yalnızca oyun CD'sini satın almanız yetiyor.Yani aylık üyelik filan derdi yok.

Oyun gerçekten eğlenceli olacağa benziyor.Özelliklede kendi şarkılarınızı oyuna ekletebilmek genç müzisyenlerin ilgisini çekebilir.Oyun motoru olarak Unreal Engine 3.0 kullanılıyor.Grafikleri oldukça beğendim.Fizik motoruda videolardan görüldüğü kadarıyla güzele benziyor.Zaten MMO türü oyunlar ülkemizde büyük rağbet görürken böyle bir oyunun ülkemizde başarılı olmaması düşünülemez.Aslında ülkemizin yanısıra tüm dünyada MMO oyunlar büyük ilgi görüyor.Sanırım bu ilginin arkasında "oyununuzu tüm insanlara göstermek" ve "karakter gelişimi yapabilmek" yatıyor.

Elimdeki bilgiler bu kadar.Yeni bilgiler geçtikçe bunlarıda paylaşacağım.Belki bu yazıya eklerim, belkide yeni yazı olarak paylaşırım.Yada her ikisinide yaparım (:  2010 Mart ayını sabırsızlıkla bekliyorum ben şahsen.Tabii az öncede belirttiğim gibi "Beta Tester" olmak için başvuruda bulundum.Umarım ki kabul edilirim ve bu oyunu oynayabilmek için Mart ayını beklememe gerek kalmaz :) (Burada bir parantez açayım.İlk Çeyrek,Bahar,Mart şeklinde bigliler var.İlk çeyreğin Bahar olarak yalnızca Mart'ı kapsadığını düşünürsek, sonuç olarak oyunun Mart ayında çıkacağı anlaşılıyor.Tabii bir gecikme olmazsa)

Şimdiden herkese iyi eğlenceler diliyorum.Mart'a şunun şurasında 6 aycık kaldı.Dileriz ki bu süre çabuk geçsin ve herhangi bir erteleme olmasın...

Oyun videolarını bloguma ekledim.Videolar için linkler:

http://www.rayplus.com/2009/05/28/all-points-bulletin-trailer/
http://www.rayplus.com/2009/06/07/all-points-bulletin-e3-2009/
http://www.rayplus.com/2009/06/10/all-points-bulletin-karakter-yapimi/
http://www.rayplus.com/2009/09/21/all-points-bulletin-yeni-video/

Her türlü yeni bilgi ve videoyu ekleyeceğim.Oyunla ilgili tüm bilgilere blogumdan ulaşabilirsiniz.

www.rayplus.com (Adres çokyakında değişecektir.Zaten değiştidiğinde otomatik olarak yeni sayfaya yönlendirecek.)
Dhazun
Üye
bekliyorum bu oyunu da.. bilgisayarı yenilemem lazım ;D
Ryso
Üye
Bloom efektine batırılmış oyunlar yüzünden kusma durumuna geldim :hmm:
Bir tek bende mi oluyor bu? :d
discussioncontroller