Oyungezer Manifestosu
RelentlessRelentless
Üye
Herkesin bir potansiyeli var o zaman, bak bu iyi bir şey işte :D
Çağlayan
Üye
Elladan dedi:

Madem konu açıldı, 22 Kasım 2008'de yazdığım bir maili buraya kopyalayayım.

Spoiler:

"...Dergimiz birinci yaşına girdi, kutladık, eğlendik vs. aynı zamanda forumlar da birinci yaşına girdi bu sırada. Ben de geçen gün oturup düşündüm forumun geride kalan bir yıllık kısacık tarihini. Tabii durduk yere iş olsun diye yapmadım bunu, beni bunu yapmaya iten bir şeyler oldu forumda ve biraz düşündükten sonra kullanıcılar olarak forum yöneticilerinin yetkileri karşısında biz kullanıcıları savunacak haklarımızın olmadığını gördüm. Benim için bunun en basit örneği “Demirboynuz” nickli kullanıcının atılması olayı oldu. Hayır, kendisini tanımıyorum ama bu yine de O’na haksızlık yapıldığını düşünmeme engel değil ve madem ortada bir haksızlık (bana göre diyelim şimdilik) görüyorum bunu forum yöneticileriyle paylaşmamdan daha doğal ne olabilir. Birinin bu haksızlığa itiraz etmesi gerekir çünkü Demirboynuz artık bunu yapamaz (bu arada sürekli adı geçiyor, olay hakkında bir bilgin yoksa diye şu linki vereyim: http://www.oyungezer.com.tr/option,com_smf/Itemid,26/topic,8562.0/). Buna sonra yine değineceğim.

Çok da uzatmak istemiyorum, kısaca aklımdaki şey şu:
Forum yöneticilerinin ve kullanıcıların forumdaki hareket şekillerini ve kullanıcılar ile yöneticiler arasındaki ilişkiyi belirleyecek bir “Kullanıcı Hakları” ve bir de “Forum Kuralları” metni oluşturulmasını istiyorum. Evet, zaten forumun kuralları var ama bu kuralların kime, ne için ve nasıl uygulanacağı tamamen forum yöneticilerinin inisiyatifine bağlı. Aslında kurallar sadece hangi cezaların verileceğinden ibaret.

Burada şunun da farkındayım; Oyungezer Forumları’ndaki atmosfer çok rahat ve serbest, yöneticilerin kullanıcılara baskı yapması ya da keyfi cezalar vermesi gibi bir şey de söz konusu değil ama yine de yukarıda belirttiğim temelde hem forum yöneticilerinin kullanıcılara karşı sorumluluklarını ve yönetim yetkilerini belirleyecek hem de kullanıcıların hem diğer forum kullanıcılarıyla hem de yöneticilerle olan ilişkilerini belirleyecek bir kurallar bütünü oluşturulsaydı çok iyi olurdu. Herhalde bu tarz bir şey bir çeşit devrim olurdu forum yönetiminde. Belki de birkaç örnek vermeliyim daha iyi anlatabilmek için.

Mesela bunda birkaç önce forumda küfür etmek yasaktı, aslında hâlâ yasak ama bazıları sansürleyerek de küfür ediyor yine de. Forumlarda birisini ilk defa küfür ettiği zamanı hatırlıyorum da; çok büyük tepki çekmişti, “Bu Forumda Üstü Kapalı Bile Olsa Küfür Edilemez” diye bir başlık bile açılmıştı. Ama şimdi üstü kapalı olarak küfür edilebiliyor. Hatta forum yöneticilerinin bazı davranışları bunu cesaretlendirdi desem daha iyi anlaşılırım belki. Hatırladığım iki olay bile var, ki bunu yapanlardan biri de kendini tutamayarak patlayan Tuğbek Abi idi. Bu olay Tuğbek Abi’ye bakışımı değiştirdi mi? Hayır. Daha mı az seviyorum onu artık ya da daha mı az saygı duyuyorum? Kesinlikle hayır. Tabii ki forum yöneticileri de bizler gibi insanlar, onlar da sinirlendiklerinde küfür ediyorlar hatta belki üzüldüklerinde ağlıyorlardır bile ama orada olan şey yanlıştı ve silinene kadar gören gördü. Şimdi bunu telafi etmek içinse daha sert davranmak gerek belki de küfür eden kullanıcılara.

Başka bir örnek vereyim. Blogger kapatılınca forumda haklı bir infial uyandı, herkes ilgili konuya gelip düşüncelerini ifade etti, aralarında forum yöneticilerinden olanlar da vardı. Sonra forum yöneticilerinden biri üstü kapalı olarak hatırladığım kadarıyla (hatırladığım kadarıyla çünkü Tuğbek Abi o konuyu silmek zorunda kaldı) küfür etti. Daha sonra Fox nickli bir kullanıcı bu yöneticiyi uyardı. Dediğim gibi daha sonra o mesaj da konunun kendisi de silindi. Asıl ilginç olansa bu kullanıcı daha sonra formdan atıldı. İlk başta yapılan açıklamada BayRed olduğundan “şüphelenildiği” söylendi daha sonra BayRed olduğundan emin olunduğu belirtildi ve en sonunda Fox’un kullandığı bilgisayarın IP’si ile BayRed’in kullandığı bilgisayarın IP’sinin aynı olduğunu gösteren bir resimle konuya nokta konuldu. Ama olay buraya gelene, yani forumdan birileri çıkıp da neler olduğunu sorana kadar bir açıklama yapılmadı ve en sonunda yapılan açıklama ise kullanıcıların baskısıyla oldu tam olarak. Ayrıca “Kart Yiyen Kullanıcılar” başlığında hiçbir açıklama yapılmadı bu konuda (16 Ekim’den 26 Ekim’e kadar bir girdi yok, Fox 24’ünde atıldı.).

Tamam, Fox BayRed olduğu için atıldı ama atıldığı zaman o kadar yanlıştı ki, çok kolay bir şekilde insanların gözünde “yöneticilere itiraz ettiği için atıldı” ya da “bu forumun yöneticileri de X gibi işine gelmeyeni banlıyor” şeklinde algılanabilirdi bu olay ve bence böyle bir izlenimi yok etmek de hiç kolay olmazdı. Şu an şaka yollu da olsa etrafta dolaşan torpil geyiği gibi bir süre sonra insanların diline dolanabilirdi. Ki madem bu forum BİZLERİN, ki ben öyle hissediyorum, o zaman hem sevdiğim bu insanların zan altında kalmasını önlemek, işlerini kolaylaştırmak, hem de forumdaki güzel atmosferin bozulmasına engel olmak için bir şeyler yapmalıyım diye düşünüyorum. İşte bu yüzden bir takım kurallar, açık, yoruma mümkün olduğunca kapalı kurallar, olsun istiyorum.

Peki nasıl kurallardan bahsediyorum? Şöyle şeyler mesela:

Hiçbir kullanıcı suçu kesin olarak kanıtlanmadıkça forumdan atılamaz. (forum üyelerinin her şeyi görmesi önemli burada)

Yönetici kapattığı konunun son mesajına konuyu neden kapattığını belirten bir mesajı xxx sürede yazmak zorundadır.

Eğer bir kullanıcı ÖM yoluyla söylediği bir şeyden dolayı atıldıysa, atılmasına neden olan mesaj kanıt olarak sunulur. (Her zaman mümkün olamayabilir.)

Konusu kapatılan/silinen kullanıcı konuyu kapatan/silen yöneticiye, konu kapatıldıktan/silindikten sonra xxx saat süre içinde attığı mesaja xxx süre içinde cevap alır.

Israrla başta yeni kullanıcılar olmak üzere diğer kullanıcıları azarlayan, küçümseyen mesajlar atan kullanıcı xxx cezası alır.

Daha önce ceza almış kullanıcı a) x kadar süre içinde b) x kez ceza alırsa forumdan atılır.

Moderatörler tarafından kilitlenen konuya sadece adminler, bir admin tarafından kilitlenen konuya ise sadece o adminin kendisi mesaj atabilir. (sadece açıklama yapmak gibi belirli amaçlarla)

... gibi şeyler aslında aklımda başka şeyler de vardı ama hem not etmemişim hem de msn’den yazan bir arkadaşım sayesinde unuttum ne yazacağımı iyice. Ve evet biliyorum zaten siz ceza verirken belirli şeylere dikkat ediyorsunuz ve cezalar tutarlı oldu şu ana kadar ama yine de şu kıstasları hepimiz görsek?

Aslında bütün bunlardaki amacım Demirboynuz’un başına gelenin başka kimsenin başına gelmemesini sağlamak. Bilmiyorum belki ÖM yoluyla cevap verilmiştir kendisine ama onları da bizler göremediğimiz için bilemiyorum. Atıldıktan sonra hiçbir şekilde itiraz hakkımız olmuyor ve bari o aşamaya gelene kadar kişiler kendini bir şekilde savunabilsin.

Daha da kötüsü forumda “yönetim ne yaparsa doğrudur” diye düşünen sayısı azımsanmayacak bir grup var. Forum yöneticileri de insan onlar da hata yapabilirler dediğim zaman kimse buna ihtimal vermek istemiyor (çünkü çok seviyorlar onları ve konu onlar olunca ilginç bir savunma şekilleri var [sanki kimsenin kimseye karşı savunulması gerekiyormuş gibi]). Bir gün birisi yanlışlıkla forumdan atılırsa destek olacak kimse çıkmayacağı gibi büyük ihtimalle çoğunluk da üzerine çullanacaktır. Belki bu tarz bir kurallar düzenlemesi o herkesin düşündüğünün aksine düşünen adamın tek dayanağı olacak.

Niye peki bunlarla uğraşıyorum, çok büyük problemler mi bunlar? Belki değil ama Tuğbek Abi’nin “Bu Forum Nasıl Düzgün İşler” konusuna yazdığı “Siz de gayet iyi biliyorsunuz ki daha açıldığı ilk günden beri ev sahibisiniz aslında bu forumda çoğunuz.” cümlesi bana bunu yazdıran şey. Madem forum BİZİM o zaman onu korumak da bize düşmez mi? Forumdaki arkadaşlarım bana “Eğer bir sıkıntın varsa konu aç forumda,” dediler “cevabını alırsın kesin.” ya da “Özel mesaj yoluyla sorabilirsin.” Evet, bunlar da seçenekler ama ben istedim ki doğrudan bir konu açmak yerine ilk önce bana yol gösterebilecek birisinden fikir alayım, ÖM gibi gizli saklı da olsun istemedim, her şey herkesin gözünün önünde olsun, gizli bir şey de yok zaten..."

Elladan, yazdığın mail gerçekten çok güzel. Mailde belirttiğin kuralların pek çoğu artık forumda uygulanmakta, en azından şeffaf forum yönetimi anlayışına elimizden geldiğince uymaktayız. Ancak ceza sistemi üzerinde daha esnek bir anlayışımız var.

Şu hareketin cezası x gün, bu hatayı yapmanın cezası y gün olayı yok. Moderasyon, üyelere ceza verirken sabit kurallara göre değil; olayın geneline bakarak ve ağırlıklı olarak üyenin forum içerisindeki tavrını göz önüne alarak ceza verilip verilmeyeceğine karar verir; eğer cezalandırılmış üyenin hatasını anladığını görüyorsak ceza kaldırılabilir ya da süresini azaltabiliriz.
Illdan
Üye
Elegost'un alakaya çay demle bir sebepten banlanması, Judas'ın yaşadıkları ve Serbest Atış'ın durup durup höt diye tepeden gelen bir emirle kilitlenmesinden sonra bu "forum sizin, forum hepimizin, lay lay lom" muhabbetleri o kadar komik geliyor ki... Bu "forum" denilen şeyin kendi zekası olan organik bir yapı değil de ortak ilgi alanları olan insanların altında toplandığı bir "çatı" olduğunu unutmuşsunuz ne yazık ki; kimi üyeler "forum"dan bahsederken gerçek bir kişilikten, aklı ve düşünme yetisi olan bir varlıktan bahsediyormuş gibi konuşuyor ama öyle değil. Bu forumu forum yapan hiç bir soru sorulmadan "aynı ip'den girmişler demek ki aynı kişi bunlar" diye banlanan, "modlarla tartıstığı için" haksız yere 5 gün ceza alan üyeler ve forum olsa da olmasa da bu insanlar yaşamaya devam ediyor ama o insanlar olmadan "forum" artık eski "forum" olmuyor. Bana inanmakta veya inanmamakta hepiniz serbestsiniz ama "forum" denilen şeyin yöneticilerden ibaret olduğunu zannedip üyelerini "virüs üyeler, pis maşalar" diye banlayanların halini de gözünüzün önüne bir getirin bence.
Çağlayan
Üye
Moderatörler de hata yapabiliyor, esas nokta hatanın çözülebilmesi. Elegost itirazını bildirdiği gibi banı açıldı.

Judas olayı ise biraz benim hatam. Hasta olduğum için Judas'ın banını ancak banın sona erdiği gün açtırabildim, geç kaldığım için hatalıyım. Monthius da tartışmayı forumda sürdürme konusunda hatalıydı, keşke bana haber verilseydi.

Serbest Atış ise daha çnce pek çok kez şikayet edildi. Forumda Serbest Atış'a ihtiyaç olmadığını o kadar çok kişi söyledi ki. Ortamı geren, üstelik foruma pek katkısı bulunmayan bir başlıktı. Forumun ihtiyacına göre Serbest Atış yeniden açılabilir. Ama bir düşünün, daha önceki başlık da bu başlık da kilitlendi. Belki de Serbest Atış konseptini uygun kullanamıyoruzdur?

Bir de haksızlık olduğunu düşündüğünüz zaman cidden bana mesaj atın, Facebook'tan dürtün, beni haberdar edin olaydan. Daha rahat çözümleniyor olaylar, gerekli açıklamaları da yapmaya hazırım ben.
DharkanDharkan
Üye

Burada bir çeşit "Oyungezer Manifestosu" var. Kurallar ve sıraları değiştirilebilir.

Kural 5 - Bir üyenin mesajına, mesaj ne kadar saçma olursa olsun, facepalm resimleri ile yanıt verilemez.

Neden?

Kural 3 - Forumda tüm üyeler eşit haklara sahiptir.

Burda da belirtildiğine göre umarım yeterince dikkat edilir.

editto:
Illdan dedi:

Elegost'un alakaya çay demle bir sebepten banlanması, Judas'ın yaşadıkları ve Serbest Atış'ın durup durup höt diye tepeden gelen bir emirle kilitlenmesinden sonra bu "forum sizin, forum hepimizin, lay lay lom" muhabbetleri o kadar komik geliyor ki... Bu "forum" denilen şeyin kendi zekası olan organik bir yapı değil de ortak ilgi alanları olan insanların altında toplandığı bir "çatı" olduğunu unutmuşsunuz ne yazık ki; kimi üyeler "forum"dan bahsederken gerçek bir kişilikten, aklı ve düşünme yetisi olan bir varlıktan bahsediyormuş gibi konuşuyor ama öyle değil. Bu forumu forum yapan hiç bir soru sorulmadan "aynı ip'den girmişler demek ki aynı kişi bunlar" diye banlanan, "modlarla tartıstığı için" haksız yere 5 gün ceza alan üyeler ve forum olsa da olmasa da bu insanlar yaşamaya devam ediyor ama o insanlar olmadan "forum" artık eski "forum" olmuyor. Bana inanmakta veya inanmamakta hepiniz serbestsiniz ama "forum" denilen şeyin yöneticilerden ibaret olduğunu zannedip üyelerini "virüs üyeler, pis maşalar" diye banlayanların halini de gözünüzün önüne bir getirin bence.

Çok güzel bi imza çakıyorum bunun altına da.

Son olarakta, bu forum lafta bizim. Bu forum derginin ilk zamanlarında bizimdi. Artık ihtiyacı yok o yüzden bunu yerine getirmenin gerekli olmadığı düşünülüyor sanırım.
Çağlayan
Üye
Neden yasaklandı, çünkü...

Kimse, en aptalca mesaj yazan bile, facepalmı hak etmez.

Bir noktadan sonrası "saf yeni üye" mesajı değil, forum trollü mesajıdır. Trollü de beslemek yerine ilgili mesajı moderatöre bildirebilirsiniz.

Ayrıca bu kadar eski bir mem'i hala kullanmak yerine, yenilerine yol açmalı artık.

Dexter
Üye

Ayrıca bu kadar eski bir mem'i hala kullanmak yerine, yenilerine yol açmalı artık.

[img width=368 height=415]http://i34.tinypic.com/2efkpio.png[/img]

Yo Çağlayan, I'm so happy for you and imma gonna let you finish; but Facepalm is one of the best memes off all time.
Misafir
Git isine ya. klqsjdngklqg
TodzaTodza
Üye

Bir noktadan sonrası "saf yeni üye" mesajı değil, forum trollü mesajıdır. Trollü de beslemek yerine ilgili mesajı moderatöre bildirebilirsiniz.

"Asmayalım da besleyelim mi" sözü geldi birden aklıma,nedendir bilinmez...A short drop and a sudden stop..o yee beybi ;D ;D
Çağlayan
Üye
Dharkan dedi:

Son olarakta, bu forum lafta bizim. Bu forum derginin ilk zamanlarında bizimdi. Artık ihtiyacı yok o yüzden bunu yerine getirmenin gerekli olmadığı düşünülüyor sanırım.

Yapma Dharkan ya :( Moderasyon hataları olabilir ara sıra ancak "forum lafta üyelerin" dedirtecek kadar kötü ne oldu bu forumda?

Cidden bi sıkıntınız, forumda kötü işleyen bir nokta dikkatinizi çekiyorsa söyleyin bana; bunun üzerine gideyim. Atış Serbest'in kilitlenmesi eğer bu kadar canınızı sıktıysa başlık açıp o başlığa ihtiyacımız olup olmadığını irdeleyelim tartışalım mesela. Herhangi bir moderatörün ya da benim bir yanlışımı gördüyseniz söyleyin, kendimize çeki düzen verelim.

Eleştiriler yapıcı olursa hem kırıcı olmazsınız, hem de biz düzeltebiliriz bir şeyleri.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller