The Secret of Monkey Island : Special Edition
Misafir
The Secret of Monkey Island: Special Edition

[img width=363 height=518]http://lh6.ggpht.com/_trbW53uh43c/SkDWSj6_ReI/AAAAAAAAAfg/GN-4iGm7l5s/MonkeyIslandSpecial_thumb[3].png?imgmax=800[/img]

'My name is Gaybrush Threepwood! Prepare to laugh!'

Macera türünün müdavimleri bilirler ki, LucasArts bu konuda akla gelen ilk isimlerden biridir. Aynı oyuncular ve hatta diğerleri (Ki ben bu diğerlerinin içindeyim.) LucasArts'ın kulaklarının çınlamasını en çok sağlayan oyunlardan birinin Monkey Island serisi olduğunun da bilincindedirler. Aynı zamanda bu serinin ilk iki oyunu kimilerince tüm zamanların en iyi oyunları olarak kabul edilir. Şimdi size günün sorusu: Bu serinin ilk oyunu olan The Secret of Monkey Island günümüze uyarlanırsa ne olur? Hep beraber görelim bakalım ne olmuş ne bitmiş.

Ne yalan söyleyeyim, Macera türü ile aram diğer türler kadar iyi olmadığından, The Secret of Monkey Island: Special Edition'ı (TSoMI SE) ilk duyduğumda pek bir şey ifade etmemişti bana. Sonuçta 20 senelik bir oyunun cilalanmış haliydi, ne kadar iyi olabilirdi ki? Sonrasında hakkında bir ton olumlu yoruma, incelemeye falan rastlayınca, önyargılarımdan sıyrılıp merakıma yenik düştüm ve vurdum kendimi Melee Island'ın yollarına... Gerisini hatırlamıyorum... (Aslında hatırlıyorum ama hep öyle derler ya.)

Öncelikle oyunun hikayesinden bahsedeyim. Esas oğlanımızın adı Gaybrush Threepwood. Oğlanımız ne işle meşgul belli değil ama korsan olmak için yanıp tutuştuğunu biliyoruz. Gaybrush, Melee Island'ın yolunu tutar ve bu uğurda didinirken, aşık olduğu adanın valisi Elaine hayalet korsan LeChuck tarafından kaçırılıyor ve asıl macera başlıyor. Eğlenceli bir hikayeye sahip bir macera oyununu ne daha eğlenceli hale getirir? Karakter ve diyaloglar tabi ki; ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, oyundaki her bir karakter ve her bir cümle yapımcıların keskin zekasının ve engin mizah anlayışlarının birer ürünü. Öyle ki, her karakterle etkileşime girmek, tüm diyalogları tıklamak için can atıyorsunuz. Kazancınız ise, durmadan gülümseyen suratınız ve arada patlattığınız kahkahalar oluyor.

[img width=590 height=382]http://blog.gamer20.com/wp-content/uploads/2009/07/the-secret-of-monkey-island-special-edition-screenshot-590x382.jpg[/img]
Oyunun başlarında Scumm Bar'le epey işiniz olacak.

Yeni oyuna başladığınız anda ilk oyunun ilk sahnesi size göz kırpıyor, MIDI müziğiyle, piksel piksel grafiğiyle. Daha sonra beklenen oluyor ve tamamıyla yenilenmiş grafikler, mp3 formatında tema müziği ile sahneye çıkıyor ve birisi yakışıklılığıyla, diğeri güzelliğiyle göz kamaştırıyorlar (Özellikle yeni bulut ve su animasyonlarına bayıldım). Müzik bitiyor, yapımcıların isimleri son buluyor ve oyuna başlıyoruz.

Gaybrush ile tanışmamız da burada, oyunun başında oluyor zaten. Gaybrush, adanın gözlemcisi ile konuşurken, 'Special Edition' takısının oyuna eklediği en büyük üçüncü özelliği ile karşılaşıyoruz; seslendirme. Oyunun seslendirmeleri gerçekten muhteşem arkadaşlar, daha iyisi olamazdı hatta. 'Bu oyunu seslendirmesi olmadan düşünemiyorum.' diye düşünürken, beni oyunun ilk versiyonu ile tanıştıran bir tuş keşfettim (Keşfettim diyelim, öyle olsun.), 'F10' tuşu. Oyun içinde nerede olursanız olun (Menüler hariç) bu tuşa basar basmaz grafiği ile müziği ile tamamen eski oyuna dönüyorsunuz ve iki versiyonu istediğiniz gibi karşılaştırabiliyorsunuz. Bir süre sonra oyunda en çok kullandığınız tuş haline geliveriyor. Bu dahiyane fkir kimin bilmiyorum ama, internetten fellik fellik ilk versiyondan görüntüler arama derdinden kurtardığı için şükranlarımı sunuyorum kendisine efendim.

Hazır söz tuşlardan açılmışken, oyunda ikincil olarak en çok kullandığınız 'H' tuşundan bahsetmemek haksızlık olur.  TSoMI SE zor bir oyun değil, ama olur ya eğer bir bulmacada takılırsanız 'H' tuşu yardımınıza koşuyor. Bu tuşun yaptığı şey bize üç farklı seviyede ipucu vermesi. Mesela bir yerde takıldınız diyelim; 'H' tuşunu kullanıyorsunuz, oyun size bilmece gibi bir ipucu sunuyor. Eğer bu ipucu da bir çağrışım yapmazsa, ikinci basışınızda ipucunu biraz daha açıyor. Yine mi anlamadınız? Oyun bu sefer sinirlenip ipin ucunu kaçırıyor ve 'Git şunu yap, şöyle yap, onu bununla kullan, aç!' gibisinden yapmanız gereken her şeyi sırasıyla söylüyor. Siz de oyuna küsüp bu tuşu fazla kullanmamaya gayret gösteriyorsunuz; hatta siz isteseniz de eliniz gitmiyor.

[img width=551 height=296]http://i32.tinypic.com/2r298nd.jpg[/img]

Oyunun komut ve envanter sistemi de revize edilmiş. Eskiden neredeyse ekranın yarısını kapsayan envanter ve 'open, pick up, pull' gibi komut ekranını artık ayrı ayrı 'alt' ve 'ctrl' tuşunu kullanarak açıyorsunuz. Ayrıca komutlar için klavyeye tuşlar atanmış (Mesela 'Open' için 'O' tuşu) ve farenin topunu kullanarak komutlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bu yeni sistemin eskiye göre daha zorlayıcı olduğu söylenebilir fakat grafiklerden alınan hazzı ikiye katladığı da su götürmez bir gerçek. Ayrıca bu 'Zorlayıcılık' eliniz yeni sisteme bir alıştı mı ortadan kalkıyor.

Peki bu oyunun hiç mi eksisi yok? Kadı kızı misali; elbette var ama baştan söyleyeyim, bu eksilerin tek sebebi oyunun eski versiyona bütünüyle sadık kalmasından kaynaklanıyor. Mesela Stan ile gemi ekstralarını konuşurken Gaybrush'ın aynı cümleyi 10 kere falan tamamen aynı ses tonu ile tekrarlaması sıkıyor biraz. Aynı ses tonu diyorum, çünkü Gaybrush korsanlarla söz dalaşı yaparken aynı cümleyi duruma göre farklı ses tonları ile söyleyebiliyor. Ayrıca, kılıç dövüşlerinde toplamda 15 kere filan kapıştığınız korsanlardan sadece 3 tip olması da sıkıcı olabiliyor. Daha iki dakika önce yenildiğim adama hiçbir şey olmamış gibi 'My name is Gaybrush Threepwood. Prepare to die!' demem ve koskoca korsanın da geçmişi hemen silip attığını görmem beni pek memnun etmedi açıkçası. Ama yine de böyle dediğime bakmayın siz, her şeye rağmen şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, bunlar sadece devenin yanında pire kalıyor ve oyun zevkinizden sadece minnacık götürüyor.

Geldik sona... Sayın okurlar, bu oyun muhteşem bir oyun. Macera oyunu müdavimi olun ya da olmayın, bu başyapıtı muhakkak oynayın diyorum. Hatta macera türüne başlamak için bundan daha iyi bir oyun yok diyeceğim de,  TSoMI SE'den sonra başka bir macera oyununa şans verir misiniz şüpheliyim. Son olarak, sizleri yapımcılar adına 1 dakikalık bir saygı duruşuna davet ediyorum... Dikkat!

[img width=460 height=276]http://static.guim.co.uk/sys-images/Technology/Pix/pictures/2009/7/21/1248170273292/Secret-Monkey-Island-001.jpg[/img]

Karne
Grafik : 10/10
Ses : 10/8
Hikaye/Atmosfer : 10/10
Eğlence : 10/9
homesick alienhomesick alien
Oyungezer
oley pek hoş yazmışsın samimi patates, eline sağlık :)
Jon IrenicusJon Irenicus
Üye
Gaybrush...  :rofl:

İnceleme kısa da olsa insanı oyunu oynamaya teşvik ediyor :)
Misafir

oley pek hoş yazmışsın samimi patates, eline sağlık :)

Sağol Serpil abla, çok teşekkür ederim. Senin incelemen de çok güzeldi, hatta oyunu oynamamdaki en büyük etkendi diyebilirim. =)

Gaybrush...  :rofl:

İnceleme kısa da olsa insanı oyunu oynamaya teşvik ediyor :)

Teşvik varsa, kısalık teferruattır! :P ;D
discussioncontroller