Operation Flashpoint : Dragon Rising
Death6Death6
Üye
                                       Operation Flashpoint:Dragon Rising

Bütün zırhlı araçları kaybettik ve helikopter düştü.Alpha,Beta,Charlie ve Delta artık köyü kendiniz savunacaksanız.Gözüm camdan dışarı uzun yeşil bir vadinin doğu ucuna bakıyordu.18 asker köyde stratejik noktalara pusmuşlar ve sessizliğin korkutucu boşluğunun bitmesinden korkuyorlardı.Güneşin ışığından gözüm kamaşıyor ve gökyüzüne bakıyorum bulutlar güneşin yansısıyla büyüleyici bir görüntü oluşturuyor.Güneşten gelen bu aydınlık ışığı bizim bulunduğumuz çukur vadiye vuruyordu.
Kalp atışım hızlanmaya başladı heyecanlıydım.Gözümü açıp kapayıp derin bir nefes aldım.Düşman 285,Doğu yaklaşıyor diye fısıldadı makineli tüfekçi.Düşmanlar doğudan yaklaşıyorlar ekledi sıhhiyeci.Sol evden bağırışlar duyuluyordu ki camlar kırıldı her tarafta kurşunlar sekip tahta duvarı deliyordu.Korkunçtu ölümü hissediyordum yere attım kendimi.Yukarı baktığımda çatı yok olmuş açık gök yüzüyle karşı karşıyaydım.Ayaklarımı hissetmiyordum.Çin askerleri etrafımızda bağırıyorlardı çok yaklaşmışlardı.Timdeki herkes çaresizce evi savunurken tek tek düşüyorlardı.Sesler gittikçe yaklaşıyordu.Eve girip Johanson’ı vurdular bana doğru gelip bir iki saniye baktıktan sonra kurşunu sıktı Çin askeri.

Kendi Vücudumu gördüm kanlar içinde…

Load From Last Checkpoint

[img width=780 height=487]http://screenshot.xfire.com/screenshot/natural/518e6717039bc99cac7fe069f7936d160b5ed2f8.png[/img]

Evet arkadaşlar merhaba gördüğümüz gibi ve belki duyduğunuz gibi Operation Flashpoint:Dragon Rising geçen günlerde piyasada su yüzüne çıktı.Efsane Operation Flashpoint’un yenisi olacak bu oyun çıkmadan çok tartışıldı ve eleştirildi.Genellikle dolaşan yorumları ise Operation Flashpoint’un orijinal yapımcılarının artık Codemasters için çalışmadığı idi.Nedensiz lafları bir kenara atmanın zamanı geldi ve bakalım Codemasters nasıl bir iş çıkarmış.

Oyuna girdiğimizde ve kampanya başlattığımızda ilk bölüm tutorial tarzında bir hava veriyor.Küçük bir adada timimizle gemiye ve havaya karşı roket atar sistemlerini patlatmak için geliyoruz.Bunlar 2.cil görev ana görevimiz Radarı etkisiz hale getirmek.Başlangıçta görüntülerin güzelliği göze çarpıyor.Basit ama kaliteli görüntüler sağlanmış.Göz güzelliği ise bol bol var.Yürüdükçe,koştukça seslerin çok gerçekçi ve atmosferik olduğunu fark ediyorum.Çatışmadaki kalp atışının ve ortamın başka bir oyunda benzer olduğunu söyleyemem.

Taktik Menüsü gözüme çarpıyor yürürken duruyorum.Çeşitli Taktiksel özellikler verilmiş.Yayılım tarzı,ateş izinleri ve emirler,saldırı şekilleri ve taktikler vb onlarca farklı şekil ve özellik sunuyor bize.Düşmanların olduğu bir hendeğe saldırı yapmadan yapay zeka’yı denemeye kalkışıyorum.Timimden bir askeri düşmanın önüne yolluyorum geri kalan 2’sine Flank Right emrini veriyorum.Önden giden asker yaslancak bir duvar buluyor ve bütün ateşi üstüne alıyor kolundan vuruluyor ama yaylım ateşi açıyor tepedeki düşman birliklerine, aynı anda 2. tim sağdan sarıp tepedeki düşmanlarla çatışmaya girip hepsini
arkadan vuruyor ve bölgeyi temizliyor.Tepeye çıkıyorum ve gerekli kişilere sıhhiye bakım yapıyor.

[img width=780 height=487]http://screenshot.xfire.com/screenshot/natural/2d52e236f8875ffdb77147db3ad80dabda2537b3.png[/img]

Tepede dururken 5 saniyelik bir dikkatsizliğim sonucu bu çatışmayı uzaktan duyan düşmanlar bizi arkadan sarıp hepimizi vuruyorlar.Kendi taktiksel hatama kızıp düşmanın böyle taktiksel ve zeki davranmasına şaşırıyorum.AI çok iyi yapılmış diyebilirim çok mantıklı davranıyorlar duruma göre.Bunun bir tek kötü yanı bazen çok akıllı AI ‘lar inanılmaz bir şekilde saçmalıyorlar.Donup kalıyorlar yada yanlış hareketlerde bulunuyorlar ama bunun ihtimali pek bir düşük.Bir eklenti olarak Yapay zeka sizin emrinizle çok kötü araba sürüyor düz arazide iyi olsalarda engebeli yerlerde çok takılıp zorlanıyorlar.

Konsol’damı oynuyorum ben? Bunu pek anlayamadım doğrusu niyeyse oyundaki konsol havası bilgisayar sürümünde hala var gibi.Oyunu yaparken daha çok konsola yöneldiklerini belli ediyor Codemasters.Oynanış tarzı görüntü yapılar vb şeyler Konsol tarzında yapılmış ve bilgisayarda genişletilmiş havasında.

Skira adası 277.698 km2 büyüklüğünde bir ada ve inanılmaz şaşırıyorsunuz çünkü ilk görevdeki ada bile büyük geliyor ve haritayı açtığınızda Skira’nın yanındaki küçük bir adacıkta olduğunu görüyorsunuz.Skira adasının detaylı çizimleri çok hoş az yerleşik alan olsada harita çok güzel ve detaylı yapılmış.Oyunda 50’den fazla araç ve 70’ten fazla silah bulunuyor.Hepsi gerçek silah efektleri sesleri ve balistiklerine sahip.Oyundaki her kurşunun bir düşüş mesafesi var ve bir sekme oranı zarar sistemi var.

Ejderha acımasız.

Hem de çok acımasız.Çinlilerin güçlü ordusu bu oyundan eksik olmamış.Zırhlı Çinliler cidden çok korkunçlar özellikle yakın çatışmalarda.Helikopterlerden inen özel timler,havada gezinen Çin helikopterleri vadide dolanan zırhlı taşıyıcılar vb bir sürü düşman birliği sizin taktiksel zekanızı test ediyor ve sizi zorluyor.Düşmanlar salak ve nasıl olsa silahım var ben çok iyi oynuyorum diyip bir yere saldırırsanız çok yakın zamanda ölürsünüz.Düşmanların bir görüş açıları ve sizin eğilerek yada ayakta durmanızın farkını ve önemini bilmeniz gerekiyor.Yüksek alanlarda yapay zeka sizi hemen algılarken alçak bölgelerde yapay zeka sizi fark etmeyebiliyor.

[img width=780 height=487]http://screenshot.xfire.com/screenshot/natural/0d155ff46617bf2333c408f9928f2c9cf28ebbbe.png[/img]

Stealth

Sessiz ve operasyonel görevlerde bulunuyor kampanyada gece görüşlerimizi açıyoruz susturucularımızı takıp göreve gidiyoruz.Sessizlik atmosferi iyi verilmiş çünkü duruma göre tim askerleriniz sizinle ya fısıldayarak ya normal konuşarak yada bağırarak iletişim kuruyorlar.Çatışma iznini sizin ateşinizle başlamayı seçip çok taktiksel ve eğlenceli bölümlerde buluyoruz kendimizi.Dragon Rising burada çeşitli farklılıkları belirtmiş bir güç çatışmasında düşünce ve mantık tamamen farklıyken sessiz ve gizli görevlerde başka düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

Manzara

Karşımızda bir vadi arka planda kuşlar cıvıldıyor ve tam olarak 3km uzakta bir köye topçu ateşi yağıyor.İşte Operation Flashpoint:Dragon Rising için genelleme yaparsak.İyi bir devam oyunu olmuş.Arma II’yi 1.0 haliyle optimizasyon ve stabil olmasıyla geçmiş.Oynayışı ve tarzı simülasyon ve gerçekçi çatışma simülasyonudur.Görüntüler çok gereksinim olmadan hoş gözüküyor.Oyunda her görevi yaparsanız 15 saat civarı bir oynayış uzunluğumuz var.Taktik seven arkadaşlarımızın kesinlikle bir deneyip tatmasını tavsiye ediyorum ama her şeyi havaya uçurcam kafasındaki insanlar bu oyundan uzak dursunlar bu bir Arcade oyunu değil.Oyunda toplam olarak 36km yürüdüm. :)

Bir İnceleme’de burada bitiyor.Okuduğunuz için teşekkürler –Death6

+                                                                                                                              -
------------                                                                                                 ---------------------------
Görüntüler  Sesler                  Taktiksel Çeşitlilik                           Botlar aptallaşabiliyor                Multiplayer Sorunları
Atmosfer     Harita Genişliği   Optimizasyon                 Görevler arası bağlantı       Konsol Havası 

Kendim not vermeyi sevmem çünkü notlar herkezin kendi zevkine göre artabilir yada azalabilir sadece kötü ve iyi noktalara değiniyorum.

Uluslararası Notlar

Zoo Magazine (UK) - 5/5
IncGamers - 9.4/10
CHIEF Magazine (NL) - 93%
Games.ch (Germany) - 93%
PC Zone UK - 90% and Classic Award
Power Unlimited (NL) - 90%
Gaming Heaven - 90% and Silver Award
hrej.ch (Czech) - 9/10
Gamesradar - 9/10
Hardgame2.com (Spain) - 9/10
Electronic Theatre - 89/100
Gamersnet.nl - 88/100
PC Gamer Sweden - 87%
Play.tm - 85%
XGN (Dutch) - 8.5/10
Meristation (Spain) - 8.5/10
3D Juegos PC Review - 8.4/10
gram.pl - 5 out of 6
Pelit Magazine (Finland) - 83%
Vandal.net (Spain) - 8.3/10
IGN PC Review - 8.2/10
IGN UK - 8.1/10
Official Xbox Magazine - 8/10
Gameplayer (Swedish) - 8/10
Multiplayer.it (Italian) - 8/10
Now Gamer - 7.8/10
Gamestar (Germany) - 78%
PC Games (Germany) - 77%
Gamespot - 7.5/10
Official PS3 Magazine - 7/10
Eurogamer - 7/10
Videogamer.net - 7/10
BonusWeb.cz (Czech) - 6/10
Dagbladnet (Norway) - 3/6
Doupe.cz (Czech) - 5/10
Eurogame.cz (Czech) - 4/10
EnewwssEnewwss
Üye
çok güzel bir inceleme... tebrik ederim.
yuco34
Üye
arkadaslar bu oyunda 3. bölumu gecemedım ya :( takıldım kaldım. koye baskın yapıyorlar herkesı olduruyorum nerdeyse ama olmuyr :S yuco34@hotmail.com cvp larsanız sevınıırm.
deathly hallowdeathly hallow
Üye
Çok güzel bir inceleme, ama inceleme içeriğinden alakasız bir eleştrim olacak. Herke"z"in demişsin, çok basit bir hatadır bu; doğrusu "herke's'in"dir tabii ki ^^
MR.MONEY
Üye
güzel yazmışsın kardeşim ellerine sağlık
discussioncontroller