OGZ Uzakdoğu Dövüş Sanatları
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Küçükken herkes Jackie Chan, Sammo Hung, Yuen Biao, Bruce Lee, Steven Seagal vb. kişilerin filmlerini izledikten sonra bu haraketleri kendisi evde denemiş ( Hiyaaayt, Heeeyt vb. bağırmalar da dahil ) ve uygulamaya çalışmıştır.

Peki bu sanatlarla profesyonel olarak ilgilenen var mı?

Mesela ben 2 ay Wing Tzun stili Kung Fu ve 1 sene Siak Lak Hang stili Kung Fu eğitimi almıştım. Şu an Ninjutsu çalışıyorum. Aranızda buna benzer Kung Fu, Karate-Do, Tae Kwon Do, Jujutsu, Aikido vb. sanatları daha önceden çalışmış veya halâ çalışan varsa bizimle paylaşsın. Anlatsın öğrendiklerini.

İstekli arkadaşlar varsa da elimden geldiği kadar onları eğitim alabilecekleri yerlere doğru yönlendireceğim. Buyrun söz sizin...
Çağlayan
Üye
Kendini savunma teknikleri değil de onların ruha kattığı güç dikkatimi çekiyor. Yani Tae Kwon Do, Juijutsu, Aikido sonrası Nirvana'ya erişmek istiyorum ben ;D

Aikido'nun fazla bir numarası yok gibi geldi bana, zamanında izlemiştim biraz. Güreşe çok benziyor. Tae Kwon Do özellikle tekmeler üzerine yoğunlaşan bir spor dalı yanlış bilmiyorsam.

Bir de Shaolin var, hepsini döver  ;D
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Aslında sanat dediğin, söylediğin gibi Shaolin Kung Fu'su. Tae Kwon Do daha 50 yıllık sanat, yeni yeni gelişiyor. Kung Fu 3000-4000 yıllık bi sanat.

Benim asıl merak ettiğim chi (yaşam) enerjisi. Adamlar bi toplu iğneyi fırlatırken chi enerjisini elinde toplayıp (artık nası yapıyosa) bi  fırlatıyo iğne duvara, cama hatta aynaya falan saplanıyo.

National Geographic ve Discovery izleyenler denk gelmiştir böyle belgesellere. Discovery'de Mind Body And Kick Ass Moves adlı bi program vardı. Bi adam dünyayı gezip sürekli dövüş ustalarıyla konuşuyordu. Hatta bi adam cinsel organıyla tır falan çekiyodu. Bulabilirsem o videoyu koyarım.

Edit : İşte o görüntüler

Bu da Taiwan Swat timi :
Çağlayan
Üye
Chi işte dediğim. Sanırım meditasyon başlığı açmamız gerekiyor bunun için. Ve bu tür sporlar hem aklı, hem ruhu geliştirdiği için chi enerjisini de güçlendiriyorlar sanırım.

Bir de evdeki eşyaları bir düzene göre yerleştirme sanatı vardı. Feng Shui. Yeşilliği doğuya koyuyorsun, kırmızı kazağını evin kuzeyine fırlatıyorsun falan.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Feng Shui bir savaş sanatından ziyade yaşam felsefesi. Eşyaları doğru dizme ve şans getirme amaçlı. Fakat Çinliler'in Chi Japonların ise Ki adını verdiği enerji benim ilgimi çekiyor. Adamlar acı hissetmeden veya bir yerlerini kırmadan iş yapmak için vücutlarındaki enerjiyi çeşitli yerlerinde toplayabiliyorlar. Ruhun enerjisi olarak adlandıran da var, biyolojik enerji olarak adlandıran da. Temel olarak nefes alma ile alakalı ama.
Laçin
Üye
Shaolin kung-fu sunun bir tek chi gücü varki bunu yapabilmek için çine shaolin tapınağına gidip bi 20 yıl eğitim görmeniz gerekebilir.Ancak benim tavsiyem ilgilenenler varsa eğer karate-do süper bir spor dalıdır.Hani zayıflamak için değilde gerçekten bu dersi veren ruhu için öğreten bi hocaya denk gelirseniz ölümcül bir silaha dönüşüp aynı zamanda bu gücü başka bir insanın kötü olursa bile onun üzerine kullanmayacak kadar erdemli hale gelirsiniz.Bi de karatedede bir nevi chi gücü vardır bilirsiniz öküz kuvvetinde bile olsanız kremit kırmak çok zordur ama adam bi vuruşla 20 kiremit kırıyo.Neyse fazla uzatmadan karateye gidin iyidir ;D
Çağlayan
Üye

Feng Shui biraz tırışka geliyo ama ben chi enerjisine inanıyorum. Allah bize ruh vermişse bununda bir enerjisi vardır di mi. Biz bi adam yapsak, içine kalp, ciğer, damar falan koysak bi de kanla doldursak sonra beynine elektrik versek, kalbini pompalatsak o adam yaşar mı, tabi yaşamaz. Birinin yaşaması için ruh lazım, ruh varsa bunun bir enerjisi de vardır. Yanlışmıyım ?

Buna ben de inanıyorum. Discovery'de diye anımsıyorum, bir belgesel izlemiştim konuyla ilgili. Amerikalı bir bilim adamı, bir zamanlar vücuduna şiş sokan ve şiş saplanan yerden damla kan akmamasıyla meşhur olan din tarikatını merak edip incelemiş. (Tv'de "hayyada hayya" sesleriyle kafa sallarlardı hatta) Bunun gücünü auraya bağlamış, hatta termal kamera ile incelendiğinde bu kişilerin şiş saplanan yerlerinde auralarında dalgalanma meydana geliyormuş.

Auranın çok güçlü olduğunu söylüyorlar, herkesin yaydığı aura farklı. Güçlendirilebiliyor lakin uzun bir çalışma gerekiyor. Normal bir insan sarı renk yayıyordu sanırım ama çok güçlü kişiler (6.hissi kuvvetli olan insanlar mesela) mor ya da kırmızı aura yayarlarmış.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Biz Wing Tzun Kung Fu öğrenirken bunlar öğretilmezdi. Sadece yakın mesafede düşmanı bertaraf etme anlatılırdı. Şimdi Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi'nde bir hoca buldum. Recep Ali Kalaycı isimli bir adam. Türkiye Wushu Kung Fu derneğinin de bir üyesi. Bu işi de çok iyi biliyor. Çin'de turnuvalara falan gitmiş, eğittiği öğrencileri iyi derece yapmışlar. Bayramdan sonra buraya başlamak istiyorum. Ayda 40 ytl hem mekan da süper.

Wushu nedir ? :

Wushu çince dövüş sanatı demektir. Kung Fu'nun anlamı ise zor iş, güzel teknik gibi bişey.
Wushu, Kung Fu'da bir bölümdür. Çin'de eskiden orduda öğretilen Kung Fu stilidir.

İçinde:

1- Nanquan ( 5 hayvan stili ve Hung Gar stilinin birleşimi )

2- Changquan ( anlamı Uzun Yumruk'tur. Akrobatik taklalar,tekme ve parandelerden oluşur.)

3- Taichiquan( bildiğimiz chi enerjisini kullanma stili )

4- Dao ( palaya benzer bir çin kılıcı )
http://www.mantisswords.com/dao.jpg

5- Jian ( düz çin kılıcı )
http://dana.ucc.nau.edu/msb46/prod_sword4.jpg

6- Mızrak
http://mediatheek.thinkquest.nl/~lla067/images/chinese-spear.gif

7- Sopa

gibi stiller ve teknikleri barındırır. Yani Wushu = En iyi stillerin birleşimi. Youtube'da bunlarla ilgili güzel videolar bulabilirsiniz.

StormOrjin
Üye
Aslında bu sporların arasında yapan kişinin kendini en çok adaması gereken Karate-do. Özellikle Türkiyede. Kata sıraları baştan savma şekilde düzenlendiği için adam gibi öğrenmek kataları çok zor oluyor. Örnek olarak ben Kankudai ve jion katalarını daha kahverengi kuşağa geçerken öğrenmek zorunda kaldım. Aslında Kankudai 2.dan (siyah kuşak ustalık derecesi.), jion 1.dan (siyah kuşak ustalıktan önceki çıraklık derecesi) katalarıdır.

Ayrıca İstanbul yada İzmir'de nasıl durumu bilmiyorum ama bazı öğrencilerin ağlayarak maçlardan puan koparmaya çalışması yüzünden ben karateyi bıraktım 1 yıl önce... Ayrıca karate epey agresif bi spor olduğu için çok iyi kondisyon gerekiyor. Aslında Bodrum'a istediğim zaman gidebileceğim bi araç  olsa altımda tekrar başlarım ama ulaşımdada problem var burada... =S

Yinede yeni başlıyacak olanlar varsa ve sporda bir yerlere gelmek istiyorlarsa, bu spora zaman ayırmanın bir yolunu bulmaları gerekiyor. Haftanın hergünü en azından 1 saat çalışmadan biyerlere ulaşmak çok zor.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Bence de bu sporlar yan gelip yatmayla olmuyor. Ne kadar antrenman o kadar hız ve bilgi. Türkiye'de kung fu sporunu temsil eden pek çok kişi var.

Emin Boztepe mesela. Adam şu anda dünyanın en iyi wing tzun kung fu ustalarından biri (Pusat dizisinde oynuyor.)
Yılmaz Aydın, Recep Ali Kalaycı, Cevat Alp vb.
ForzaeagleForzaeagle
Üye
Yaz tatilinde katılacak kurslar listesinden çıkmayı başaramamış bir nottan ibaret.Ve gelecek yaz da katılamıyacam anlaşılan.Ama hep özendiğim ve bazen ihtiyaç duyduğum sporlar.Ama severek takip ederim.
discussioncontroller