OGZ Uzakdoğu Dövüş Sanatları
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye
@kubidik

abi sitene girdim, budo taijutsu bir spor değlidir yazmışsınız ilk cümlede.

mesela ben uzun süredir spor yapmıyorum. spora başlamak yerine bi dövüş kursuna gideyim kondüsyonum olur diye düşünüyordum hem belki bir şeyler kaparım diyordum da, o şekilde olmuyor galiba?

çok aptalca bir soru oldu belki ama olsun, kusura bakma :D
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
@edward

Evde çalışmak için sana bir program verilecek. Kondüsyon için onlar yeterli. Bazen derslerde de yapıyoruz, fakat fazla değil. Orası dojo, body salonu değil. Var olan süremizi savaş sanatı öğrenmeye harcıyoruz, six pack çıkarmak için evde çalışmak gerekiyor usta :)

Ayrıca o yazı doğrudur, Bujinkan budo taijutsu spor değildir. Müsabakamız yok, puan sistemimiz falan yok. Bizim yaptıklarımızı müsabakada yapsan adam haşat olur. Ring sporlarına bak, siklet vardır. Neden? 50 kilo adamın karşısına 90 kilo adamı çıkartırsan paketler onu. Çünkü kural var. Adamlar sadece vuruş yapıyor veya güreşiyorlar. Kafes dövüşü yapıyorsalar da 2-3 kilitleme dışında her şey yasak. Bizde hayatta kalmak için her yol mübah. 2 metre 90 kilo bir adam beni kaldırsa, neden hala adamın kollarına falan vurayım? Aklımdan zorum mu var? Gözlerini oyarım, boğazını sökerim, kulağını yırtarım, ya da burnuna kafa atarım. Kaslı birine karşı kas kullanırsam daha kaslı olan kazanacaktır her türlü. Ama adamın dizleri, yüzü, boğazı, kaburgaları (butsumetsu), kasıkları, biceps ve bilekleri gibi vurulacak tonla yer var. Bunların bir kısmından da dünya kadar sinir geçiyor. Kyusho denilen bu noktalara yapılan basit vuruşlar kolun uyuşmasına hatta felce ve bayılmaya kadar gidiyor. Ayrıca denge bozma, fırlatmak gibi şeyler var. Bunlar fizik kuralları ile alakalı. Lonly_Wolf judo yapıyormuş mesela, o da anlatır. Bu işler için güce gerek yok. Ha bu tabi ki güç işe yaramıyor değil. Fakat teknik mutlak olarak galip geliyor. Bacak kadar çocuk var yerden yere atıyor beni. Biz bir de göstermelik çalışmıyoruz, yani dalıyorum çocuğa. Direnç gösteriyorum, atıyor vallaha. Neden? Vuruş var, kilit var, boğuş var, denge bozma var. Adam durup dururken atmıyor beni, çakıyor bir önce. Sonra dengemi bozuyor. Aklım dövüşmekten ziyada düşmemeye gidiyor, o sırada atıyor beni.

Strateji diye bir şey var yahu. Odun gibi kick boks çalışıp sokakta gezenlere kıl oluyorum. 20 sene çalışmış, 2 tane ameleden sille tokat dayak yiyor.
Üye
kas değil abi, ben kendimi zinde hissetmek istiyorum, kaslı olmasam da olur.

sizin yer yakınmış, kafama yattı, bir ara uğrayabilirim o zaman.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Bekleriz her zaman. Taihenjutsu öğrendikten sonra seni zinde biri yapacağız. Her pozisyonda yuvarlanabildiğinde, 1 metre engelin üzerinden balıklama betona atlayabildiğinde, sana kılıçla dalıyorlarken korkudan 10 metre uçup yuvarlanabildiğinde vücudunun nelere kadir olduğunu göreceksin. Ayrıca 5 dk yer dövüşü çalışalım senle, ciğerin açılır. Keh keh.

Alta EDIT:

Korkmamayı da öğreniyorsun abi, rahat ol. Dayak yemeye alışıyor insan :)
Üye
korktum yahu böyle =D
YojimboYojimbo
Mod
Ben de zaman yaratabilirsem kendime boksa geri döneyim diyorum. Tabi boks yaptığımda 70 kiloydum, şimdi bodybuilding ile 100 kilo oldum, haliyle ağır sikletlerle idman yapacağım için, fena dayak yemem olası :D Amerikan Futbolu döneminde esnekliğimi ve kondisyonumu koruyabiliyordum bir nebze, fakat onu da bırakmak durumunda kalınca, son bir kaç senedir BB dışında bir şey yapamadım (özellikle antrenör olduktan sonra), esnekliğimi kaybettim büyük oranda sonuç olarak ve kas kütlemden dolayı da daha çabuk yoruluyorum. Çok daha güçlü olmamın yanında eskiye nazaran, bu gibi dezavantajları da göz ardı etmemek lazım tabi.
kurtkapankurtkapan
Üye
Kas kütlesi arttıkça, çevikliğin vs. azalıyor illa. Tank olup çıkıyorsun sdf.
YojimboYojimbo
Mod
Aynen öyle :)

Esnekliğini nispeten koruman mümkün kas kütleni arttırırken esasında, ona uygun çalışırsan. (Benim zamanında Amerikan Futbolu'ndan dolayı yapmak zorunda olduğum idmanlar gibi) Fakat bunu yapmayıp komple ağırlığa abanırsan (benim son 2 senem gibi :)) esnekliğini ve çevikliğini dramatik bir şekilde kaybediyorsun :D

Ha şu var, mevcut durumumda, tutturabilirsem tek yumrukta bayıltırım karşımdakini :) Bokstan dolayı -kısa bir süre yapmış olsam da- hala tekniklere az çok aşinayım keza.
kurtkapankurtkapan
Üye
Ben de1 yıl kadar aikido ya gittim. Şimdi sorsan hiç hareket hatırlamam ancak hareket girişlerinden hep, yürürken dans ediyor gibiyim. hiç dans edemem sdf salonda hareketler arasında filan mesela, etrafta dolaşırken hoca niye dans ediyorsun olm diyor sdf

şöyle ki, ayakları açarak yürüyorum, işte gard pozisyonunda adımlar vb, unutulmuyor. Babamın söylediği, aikido'nun bana en büyük atkısı bir duruş kazanmam oldu. Hem dengeli, hem de kendinden emin bir duruş.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
@kurtkapan

İşte dediğin şey japon sanatlarındaki taijutsunun etkisi. Vücudunun günlük hareketi gelişiyor. Zıplayamadığım yüksekliklere zıplıyorum, yere düşünce çakılmayıp yumuşakça iniyorum. Ekmeği yeniyor bu işlerin vallahi.
discussioncontroller