OGZ Uzakdoğu Dövüş Sanatları
Mr. Web[TR]
Üye
Yeni başlayana biraz ağır sorular geldi ama şimdilik araştırabildiğim kadarı ile izah etmeye çalışayım.

Morihei Ueshiba, Aikido'nun kurucusudur. Kendisi hayatı boyunca bir çok savaş sanatı öğrenmiştir ki bunlara Yagyu-ryu, Aioi-ryu ve Hozoin-ryu dahildir. Ama zamanın önemli bir kısmını da Takeda Sōkaku'nun öğrencisi olarak geçirmiştir ki kendisi Daitō-ryū Aiki-jūjutsu'nun kurucusudur. Ueshiba zaman içerisinde öğrendiklerini harmanlayarak Aikido'yu kurmuştur ve temelinin çoğunu Daitō-ryū'ya oluşturmaktadır. Tekniklere bakıldığında da çoğunun Kenjutsu'dan geldiği görülmektedir. (Okuduklarımın bir özeti diyebiliriz buna.)

Buraya kadar olan kısmını belki duymuşsundur Kubidik. Tekniklerin direk hangi Ryu-Ha'ya ait olduğunu bilmiyorum ama bu durumda Daitō-ryū olması muhtemel. (Ryu-Ha'nın tam anlamını bilmemekle birlikte senin kullanışına bakarak doğru cevap verebilmişimdir umarım. :sweatdrop: )

Videodaki Sensei, Nanadan(7. Dan) Nebi Vural'dır. Zamanında kurucu Morihei Ueshiba'nın öğrencilerinden olan Nobuyoshi Tamura tarafından yetiştirilmiştir. Kendisi şu anda Aikido ve Budo Federasyonunun teknik direktörüdür, Fransa'da yaşamakta ama Avrupa'nın bir çok yerinde seminerler veriyor. Türkiye'de yılda birkaç kere geliyor. En yakını 26-30 Aralık tarihlerinde ODTÜ'de oldu ve ben de katıldım. Bu arada 2010 yılında vefat eden Nobuyoshi Tamura da o seminerlere olabildiğince katılmış. Şu an Federasyonun takviminde yer alan seminerlere buradan ulaşabilirsiniz.

Ben şu an Hacettepe Aikido Topluluğu ile çalışıyorum, hocamız da Sandan(3. Dan) Birhan Bekaroğlu. Sürekli bir savaş sanatı öğrenmek istemiştim ama sürekli de araştırmaya üşenmiştim. Öğrenci topluluklarını karıştırırken de bunu görünce gideyim dedim. Şimdilik gayet de memnunum. Ne kadar yeterlidir değildir tartışmasına girmeyeceğim şu zamanda. Daha 6. Kyu sınavından geçtim. (Aikido'da 7'den başlayıp 1. Kyu'ya kadar gidiyor, sonrasında Dan'lar geliyor tabiki.)

Öfff... terlettin be Kubidik. :D Neyse bu kadar söz şimdilik yeter. Nebi Hocanın beğendiğim bir videosunu daha koyayım.

[video]

Hiç savaş sanatlarıyla uğraşmamış arkadaşlar bunları izleyip "sahte ya la bu" diye başından savabiliyorlar. Başlarından savdıkları şeyin yüzlerce yıllık çalışmalardan türediğini düşünme lüzumuna katlanmadan söylüyorlar bunları malesef.

Aikido ile genelde rakibi kontrol etme, saldırınn enerjisini kullanarak rakibi yönelendirmeye çalışılır. El, bilek, dirsek, boyun kontrolleri öne çıkar ve eklem kitlemeleri bence oldukça sağlam. Videolarda, hatta canlı izlerken bile ne oldukları anlaşılmıyor tam... tekniğe maruz kalana kadar anlamak pek mümkün de değil. İnanın bana o minderin üstünde çektiğim acılar oldukça gerçek hissettiriyordu. :lol:

Son olarak da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Aikido Festival'inin fragmanını paylaşayım. Fragman geçen seneki festivalin gösteri kısmından kareler ile editlenmiş. Her yerden adam geliyor bunlara, inanılmaz güzel bir ortam oluşturuyor.

[video]
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Ryu ha ile kastedilen çalıştığınız savaş sanatının hangi okul olduğudur. Örneğin bujinkan'da 9 tane çalışıyoruz biz:

Togakure-ryū Ninpō Taijutsu (戸隠流忍法体術)
Gyokko ryū Kosshi jutsu (玉虎流骨指術)
Kuki Shinden Ryū Happō Bikenjutsu (九鬼神伝流八法秘剣術)
Koto Ryū Koppō jutsu (虎倒流骨法術)
Shinden Fudo Ryū Dakentai jutsu (神伝不動流打拳体術)
Takagi Yoshin Ryū Jūtai jutsu (高木揚心流柔体術)
Gikan Ryū Koppō jutsu (義鑑流骨法術)
Gyokushin-ryū Ryū Ninpō (玉心流忍法)
Kumogakure Ryū Ninpō (雲隠流忍法)

Bizim çalıştığımız silahlı teknikler genelde kukishin ryu'nundur. Togakure ryu'nun teknikleri ninja silahlarını kapsa. Kör eden tozlar, patlayıcılar, shuriken, ninjato... Takagi yoshin ryu Shogun'u koruyan muhafızların kullandığı bir stildir. Koto ryu ve gikan ryu kemik kırma ve eklem kilitleri üzerinedir. Shinden fudo ryu daha yakın dövüş ağırlıklıdır ve boğuşmaktan/yer dövüşünden çekinilmez. Gyokko ryu biraz Wing Chun'a benzer. Vuruşları hızlı ve süreklidir.

Bu arada bize geçenlerde Aikijujutsu çalışan bir zat geldi. Ueshiba sensei'den de bahsetti. Aslında bu sanatı bulan zat kişiye göre öğretirmiş. Polislere jujutsu, sivil halka aiki, daha ciddi savaşçı ruhlu insanlara ise bunun birleşimi olarak aikijujutsu öğretiyormuş. Ueshiba sonradan aikido'yu kurmuş dedi. Ama içinde Kİ tekniklerinin fazla olmadığını söyledi. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Özledim lan Dojoyu... Kısmet olursa önümüzdeki atlarda tekrar başlamak isterim ancak Sensei beni paket eder diye korkmuyor da değilim hani.
baypalbaypal
Üye
peki bu işin masrafı ne kadar
sabah 9 akşam 6 çalışan biri için ?
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Dojodan dojoya değişir. Krav Maga çalışan elemanlar vardı taksimde galiba. Harbiden yahudi işi, ayda 200 dolar falan veriyorlardı. Japon sanatları genelde 100 lira veya 200 lira arası olur. Verilen eğitimin kalitesi ve hocasına göre değişir. Mesela Bujinkan Budo Taijutsu eğitimi veren tek dojo bizimki. Bizim dojoda ayriyetten jujitsu dersleri veren arkadaşlar da var. Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu (en eski kenjutsu okullarındandır) eğitimi veren tek kişi de bizim dojomuzda bulunuyor. Bu tarz yerler haliyle diğerlerinden biraz daha pahalı olabiliyor. Zira senseilerimiz her sene Japonya'ya gidip orada da çalışıyor. Yurt dışından yabancı hocalar gelip seminer yapıyorlar. Adamlar bedava gelmiyor malesef. Gelenlerin de çoğu asker veya polis, yani deneyimli kişiler. Kendilerini ağırdan satıyorlar :)

Fakat kimsenin ödeyemeyeceği miktarlar değiller. Sigarası alkolü olmayan adamın rahatça biriktireceği paralar. Olay biraz disiplinde bitiyor. Eğer bir sanat çalışacam diyorsan gidip çalışacaksın.
TyraelTyrael
Üye
Usta senin dojo yakınmış bana ya, aylık aidatı tam olarak nedir? Öğrenciyim, zorlanabilirim belki maddi olarak. Bir de, cahilliğimin kusuruna bakma yabancıyım biraz doğu kökenli stillere, uyguladığınız dövüş sanatı aikido/hapkido benzeri mi? Bir dönem Hapkido çalışmıştım da, ona binaen sordum.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
@tyrael

Hayır, benzediğini söyleyemem. Öncelikle bujinkan'da dönen, uçan, kafaya tekmeler pek yok. Kavgada uygulanabilirliği olmayan şeyler bunlar. Aikido gibi sadece kilitleme üzerine de değil. Bol bol vuruş, boğuşma, güreş, yer dövüşü, silah kullanımı içeriyor. Aikido ve Hapkido gibi sanatlar 1920 ve 30'larda türemiştir. Yani savaş deneyimleri yoktur malesef. Buradan bir fiyat yazmayacağım, fazla reklam gibi olmasın. Amacım sadece insanları yönlendirmek. Özelden mesajını yolladım hacım.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Konu boş durmasın diye devam ediyorum arkadaşlar.

Duncan Stewart'ın shurikenjutsu marifetlerini gösteriyor videomuz. Bujinkan'ın sağlam adamlarından kendisi.

MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Arkadaşlar bugün Yeditepe Üniversitesinde KONTAKT 3 organizasyonunda Bujinkan Haburamu Dojo olarak ufak bir gösteri yapacağız. Gelen arkadaşlar varsa İnan Kıraç sahnesinde görüşürüz. Teatral bir şeyler hazırladık, izlemesi zevkli olacaktır diye umuyoruz. Hepinizi bekliyoruz.
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye
ben geliyorum. saat kaçta hemen oraya doğru ilerleyelim.
discussioncontroller