OGZ Uzakdoğu Dövüş Sanatları
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
@fairon

Wushu günümüzde geleneksel kung fu'nun gösteri versiyonu ve olimpik hali oluyor. 2 bölüme ayrılır Sanshou ve Tao Lu. Sanshou kısmı kick box gibidir fakat atışlar da vardır. Tao lu ise karatedeki kata gösterileri gibidir. Nan quan ve Chang quan olarak ikiye ayrılır. Nan quan güney stilleri ağırlıklıdır ve çok zıplama içermez. Chang quan kuzey stillerine yoğunlaşır ve akrobasiye önem verir. Jian, dao, guan dao, mızrak, sopa gibi bir çok silah kullanımı da var.

Şahsi kanaatim sadece gösteri üzerine olduğudur. Sanshou savunma konusunda işe yarar mı? Hiç yoktan iyidir. Lakin, gerçek kung fu ile alakası yok. Çin'in olimpiyatlara girme çabası ile alakalı biraz.

İlla ki kung fu öğreneceksen wing chun, siak lak hang veya xing yi quan çalışılan yerleri önerebilirim. Fakat önereceğim en iyi Seçkin Köknar hocanın Jeet kune do eğitimidir. Türkiye'de çok sahtesi var zira.

xing yi quan: https://www.facebook.com/events/256222324523452/?fref=ts

Siak lak hang: http://www.siaklakhang.com/

Jeet kune do: http://www.jkdturkiye.com/

Wing chun'u ise kendin arayıp seçebilirsin. WTEO ve EBMAS gibi bayağı organizasyon var. Yukarıda yazdığım yerler istanbul'da bu arada. Başka bir şehirdeysen adres konusunda yardımcı olamam ama sanat hakkında bilgi verebilirim.

Japon sanatları çalışacağım diyorsan, koryu yani Sengoku Jidai dönemi savaş sanatları çalışabileceğin tek yer Bujinkan Haburamu Dojo. Vuruş, silah, yer dövüşü, yuvarlanma, eklem kilidi, boğuş, çoklu saldırı gibi pek çok şeyi öğreniyoruz.

Sorularına göre yardımcı olmaya çalışacağım abi.

@moreau

Çalıştığın yerin web sitesi, videoları vs. varsa paylaşabilir misin abi? Hayırlı olsun bu arada.

Beğenenler: Edward The Paladin

sultan ısultan ı
Üye
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye

bu şov baya güzel bir şeye benziyor. ne kadar doğru acaba?

izleyeyim yine de bi hepsini
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye

Fakat önereceğim en iyi Seçkin Köknar hocanın Jeet kune do eğitimidir. Türkiye'de çok sahtesi var zira.

Jeet kune do: http://www.jkdturkiye.com/

siteye bi baktım cerrahpaşa tıp fakültesi spor salonu diyor yahu, hiç de haberimiz yok oysaki

gerçi site en son 2010 da falan güncellenmiş, artık yok sanırım
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
@edward

Abi biraz geç yazıyorum kusura bakma. Human Weapon benzeri Fight Quest var bir de. Aynı format, programın adı farklı sadece. Tavsiye ediyorum. Facebook üzerinden Seçkin Köknar hocayı eklersen yardımcı olacaktır. Şu anda tam nerede çalışıyorlar ben de bilmiyorum.
YojimboYojimbo
Mod

@edward

Human Weapon benzeri Fight Quest var bir de.

O programda, Kyokushin Karate etkilemişti beni baya. Gerek idmanlarıyla, gerek teknikleriyle cidden badass oluyormuş bu sanatla uğraşan abiler ve ablalar. Bizim elemanları da çok fena pataklamışlardı zaten :)

SYSCLEANER
Mod
Hepsi hikaye Wing Chun şahane tavsiy ederim çok şık adam dövmeyi öğreniyorsunuz :P O diilde omzum ne zaman çıkacak onu merak ediyorum böyle yumrukmu atılır..
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
@yojimbo

Batıdaki gibi olimpik sporcu yetiştirme kafasıyla eğitilmiyor japon karate öğrencileri. K1'e veya Kudo'ya falan katılıp kafa göz kırıyor adamlar. Çok sakat dalıyorlar şerefsizim.

@sys

Ülkemizde malesef çok sömürülen bir sanat wing chun. Belli bir seviyeden sonra özel ders veya 1000 dolarlık seminerlere girmeyenler yerinde sayıyor malesef. Ayrıca pek dövüşmeyi öğreten wing chun hocası görmedim. Salih Avcı arada gelip bir şeyler gösteriyordu. O adam dışında Murat Kaplan vardı bir de. Gerisi direk ticarete dökmüş işi.

Youtube'da Master Wong'u izlemeni öneriyorum. Wing Chun'u mma, boks ve güreşe karşı uyarlamış birisi. Sürekli soru-cevap ve anlatım şeklinde videolar koyuyor. Dediğim konulara da çok değiniyor. Ayrıca cockney aksanıyla konuşan bir çinli anasını satayım, izlerken kapılıyor insan :)

furiousboy11
Üye
Merhabalar öncelikle yeniyim ve savaş sanatlarına ilgiliyim 3.5 yıldır aikido ile uğraşıyorum kendo öğrenmek istiyorum ve ben solağım bir etkisi olur mu sağ ilr kılıcı iyi tutamıyorum ama şöyle sorunum var soldan kaza geçirdim sol bileğim birazcık pert sağa göre bir sorun teşkil eder mi gerçi eskisi gibi sorun yok ve tarihte solak samurai var mıydı sağ ile tahta katana kullanmayı denedim hedefe tutturamıyorum sol ile nokta vuruşu yapabiliyorum ne yapmalıyım aikido ve kendo sinerjisi iyi midir? Aikido teknikleri kendo kenpo gibi silah tekniklerine benziyor kaçışlar saldırı eklem alma gibi şeyler sizce en bıçak mı daha ideal olur benim için kılıç mı sinsiliği severim ve sinsiyim yarım m dibine girincrye kadar fark edemezsiniz beni ayak sesim yok denecek kadar az ve görüş açılarını bilirim bunh zevkine korkutmak için kullansam da yakalanmadım bu güne kadar
ReyJeyReyJey
Üye
baba yaslamaya geliyor

image

Beğenenler: Nesteress

discussioncontroller