MW2 Multiplayer ile ilgili merak edilenler
Misafir
Oyunun bu bölümü daha çıkmadan herkes(ben dahil) tarafından eleştirildi ancak çok şahane olmuş.Altta yazanlar sadece kendi görüşlerim.

[center]Oyuna Giriş[/center]

Çok korkarak açtım çoklu oyuncuyu.Daha 1.Level olduğum için her maça giremediğimi gördüm.Team Deatmatch ve Free for All açıktı sadece.Neyse dedim girdim Team Deathmatch'e ve çok şaşırdım.Lobide beklerken o anda mümkün olan en iyi sunucuyu seçiyor ve maça başlamak için gereken oyuncu sayısı kadar kişi topluyor lobiye.Üstelik hiç beklemiyorsunuz herşey çatır çatır oluyor ve oyununuz hemen başlıyor.

[center]Ping Meselesi[/center]

Türk sunucu olmadığı için diğer oyunculardan daha yüksek pinge sahip oluyorsunuz ancak oyunun kalitesine etkisi %2 civarında oluyor.Yani neredeyse fark etmiyorsunuz bile.İlk girdiğim sunucu biraz kötüydü itiraf edeyim.Oynayamadım ve çıktım sinirden.Ama genelde hiç sorun olmuyor bu konuda rahat olabilirsiniz.

Son iki gündür lagsız oyun bulmak imkansız hale geldi.Oyunu yeni alacak olanlar almasın,parasını çöpe atmasın.Artık dedicated desteği mi gelir yoksa bu lag sorununa yama mı bilemem ama düzelmeden oynamak istemiyorum bir daha.

[center]Oynanış[/center]

Başlarda çok tuhaf geliyor.Daha önce Call of Duty oyunlarında hiç yabancılık çekmezdiniz ancak bu oyunda biraz yabancılık çekiyorsunuz.Bu da yepyeni bir oyun yaptıklarını kanıtlıyor aslında.Çok geçmeden alışıyorsunuz ve alıştıktan sonra bırakamıyorsunuz.XP sistemi ve Challenge'lar harika olmuş.Ayrıca oyunun içinde gerçekleşen olaylar var.Örneğin oyunda beni en çok vuran ve dolayısıyla en çok sinir eden kişiyi öldürdüğüm zaman oyun öyle şeyler yapıyor ki hem öcünüzü aldığınızı hissediyorsunuz hem sevindirik oluyorsunuz ve bu da sizi oyuna daha çok bağlıyor,hırs yapıyorsunuz.Silah sesleri,vuruş hissi,her silahın kendine has kontrolü var.Örneğin Level 1 iken savaştığınız silahlarla kendi sınıfınızı oluşturduğunuz silahlar arasında ciddi uçurumlar olduğunu fark ediyorsunuz.Ateş ederken "İşte budur beaaaa" diyorsunuz içinizden.Açıkçası diğer Call of Duty oyunlarından çok daha iyi bir Multiplayer oynanışına sahip.

[center]Perkler ve Silahlar[/center]

Kesinlikle ilk oyundan daha iyi.Her perk kendi arasında ikiye ayrılıyor.Örneğin ben Stopping Power kullanıyorum ve bu perk üstümdeyken belirli bir sayıda kill rekoru yaparsam Stopping Power Pro. açılıyor.Bu da çok daha güçlü bir Stopping Power etkisi yaratıyor.Tüm perkler böyle(şu ana dek gördüğüm kadarıyla)

Oyundaki silah yelpazesi de oldukça geniş.Maç aralarında silah değiştirmek için menüye girdiğimde kafam dönüyor.Aynı şekilde eklentilerde oldukça fazla.

[center]Genel Olarak[/center]

Şimdilik beklenenin oldukça üstünde görünüyor.Hele ki çıkan onca kargaşadan sonra bu kadar iyi bir çoklu oyuncu modu hiç beklemiyordum.Verdiğim 90TL'nin hakkını veriyor.

Tavsiye ederim.

[hr]

[center]limp1803'ün hazırladığı rehberin ilk bölümü spoiler altındadır.[/center]
[center][spoiler=Rehber 1.Bölüm]Assault Rifle`lar

M4 Carbine (M4A1)(İlk Assault silahı)(Şarjör Kapasitesi:30): Eski Call Of Duty 4 oyunculuranın favori silahı olan M4 Carbine maalesef büyük bir şekilde güç düşürülmesine gitmiş,silah seri atışlar yapıyor fakat güçsüz bir silah olduğu için bir düşmanı öldürmeniz yarım yada 1 şarjörünüze bitirmenize neden oluyor fakat çevremdeki bazı insanları silahı çok etkin bir şekilde kullanıyor,bana göre çok güçsüz bir silah ama belki siz daha iyi kullanabilirsiniz bu silahı.

Önerdiğim Eklentiler:Red Dot Sight,Silencer.

Famas(Level 4)(Şarjör Kapasitesi:30):M4 den sonra açılan Famas kullanırken çok zevk aldığım ve düşmana zor anlar yaşattığım bir silah oldu.Tetiğe tek basışınızda 3 tane kurşun atan Famas düşmanını %75 ihtimalle öldürüyor.Kullanmanızı tavsiye ettiğim silahlar biri.

Önerdiğim Eklentiler:Red Dot Sight,Acog Sight,Holographic Sight.

Scar-H(Level Cool(Şarjör Kapasitesi:30):Eski oyundaki M4 unutun,bana en büyük süprizi yapan silahlardan biri Scar`dır.İnanılmaz güçlü,rakibinize hedef alın ve tetiği çekin Scar gerisini halleder.Silahın en büyük özelliklerinden biri hiç tepmemesi (Özellikle silencerla).Muhtemelen seveceksiniz çünkü çok güzel bir silah.

Önerdiğim Eklentiler:Her türlü eklenti bu silaha çok uygun ama Silencer şahsi tercihimdir.

Tar-21(Level 20)(Şarjör Kapasitesi:30):Scar la arasında 12 level olması sizi yanıltmasın bu silah Scar dan güçlü değil ortalama bir silah olması dışında yüksek geri tepme oranı beni çok üzdü ama bunu silahın yüksek atış hızına bağlayabiliriz sanırım ama dediğim gibi siz yinede bir deneyin belki sevebilirsiniz.

Önerdiğim Eklentiler:Mars Sight,Silencer.

FAL (Level 28)(Şarjör Kapasitesi:30) :Scar dan sonra en çok vakit geçirdiğim silahlardan biri çok güçlü inanılmaz güçlü,kurşunları teker teker atıyor.Herkesin kullanabileceği bir silah değil bu ustaların elinde maç çevirecek rakibe alanı dar edecek silahlardan biri bu !

Önerdiğim Eklentiler:Her türlü eklenti(Silencer dışında)

M16A4 (Level 40)(Şarjör kapasitesi:30):İl oyunda ilk açılan silahımız M16 hiç bir değişikliğe gitmemiş,bildiğiniz M14,Famas gibi 3`lü atıyor kurşunları ama ona nazaran biraz daha güçsüz fakat Ateş edebildiği uzaklık (Range) Famas dan çok daha yüksek ama ben şahsen bunun yerine Famas`ı tercih ederim.

Önerdiğim Eklentiler:Red Dot Sight,Holographic Sight.

Maalesef bundan sonraki silahları daha açamadım,Lvl 48 olarak geziniyorum etrafta,Sub-Machine Gun,Light Machine Gun,Snipers,Launchers,Hand Guns,Machine Pistols u yarın açıklayacağım şimdi ise perkler:

Mavi Perkler

Marathon:Sınırsız koşma

Pro:Objelerin üstünden çok daha hızlı atlama

------------
Sleight Of Hand:

Çok Hızlı bir şekilde şarjör değiştirebilme.

Pro:Daha Hızlı Hedef Alma (ADS)
------------
Scavenger:Cesetlerden mühimmat toplama (Başka silahdan kurşun alabiliyorsunuz)

Pro:Daha fazla kurşun
------------
Bling: Silaha iki eklenti takabilme (Örn:Silencer + Red Dot Sight)

Pro:2.Silaha iki eklenti takabilme.

------------
One Man Army:Hayattayken istediğiniz zaman sınıf değiştirmenizi sağlar.

Pro:Daha hızlı sınıf değiştirme.

------------
Kırmızı Perkler

Stopping Power:Kurşunlarınız daha fazla hasar verir.

Pro:Araçlara daha fazla hasar verir (Helikopterle mesela)

------------

Lightweight:Daha hızlı koşarsınız.

Pro:Çok daha hızlı bıçaklarsınız.

------------

Hard Line:Killstreak`ler 1 tane daha az kill gerektirir(Örn:Uav 2 kill`de,Care Package 3 kill de açılır)

Pro:Death Streak`ler 1 az ölüm gerektirir.

------------

Cold-Blooded:Uav sizi göremez,hava saldırıları (bombalama,helikopter,Ac-130,Chopper Gunner sizi göremez)Thermal algılıyıcalar sizi göremez ve son olarakda Otomatik Turretler sizi göremez.

Pro:Düşman üstünüze doğru silah doğrulttuğunda adınızı göremez ve Cross Hair ı (imleçi) kaybolur.

------------
Danger Close:Daha yüksek patlayıcı hasarı.

Pro:Hava desteği daha fazla hasar verir.

------------
Yeşil Perkler

Commando:Bıçaklama mesafesiniz arttırır.

Pro:Düşme hasarı almazsınız.

------------

Sitrep:Düşman Patlayıcılarını görebilirsiniz.

Pro:Düşman Ayak seslerini çok daha net ve yüksek duyarsınız.

------------

Ninja:Düşman Kalp atışı sensör`lerinde gözükmezsiniz.

Pro:Ses çıkarmadan yürürsünüz.

------------

Steady Aim:Silahın geri tepme etkisi azaltır.

Pro:Daha uzun süre nefes tutma.

------------

Scrambler:Eğer düşman yakınlarınızdaysa düşman radarını bozar yaklaştıkça radar görülmez olur.

Pro:Aktive ettiğiniz Claymore`ların patlama süresi yükselir.

----------------------------------------

Kill ve Death Streak`ler

UAV(3 Kill) Cheesyüşmanı belli bir süre,radarınızda kırmızı noktacıklar halinde gösterir,böylece düşmanı bulmak çok daha kolay olur.

Counter UAV (4 kill)Cheesyüşmanın Radarını bozar.Düşman Radarında hiç bir şeyi göremez böylecede ateş edilen yeri bulamaz.

Sentry Gun: ( 4 Kill) : Otomatik olarak ateş eden,dayanıklı kendi kendine ateş edebilen bir turret`dir kendileri.

Care Package(4 Kill) :Tamamen şansınıza göre bir Kill Streak düşer bu bir Predator Missile,AC-130,Helikopter,Harrier Strike..... gibi şeyler olabilir.

Predator Missile (5 Kill) :Gökyüzünden kontrol edebildiğiniz bir roket olur kendileri ateş ettiğiniz anda düşman haritada gözükür.

Precision Air Strike (6 Kill) : Ne tarafa doğru olduğunuz belirleyebildiğimiz hava saldırısı.

Harrier Strike: (7 Kill) : Hava Saldırısı yapıldıktan sonra ekstra olarak bir Şavaş uçağı düşmanı temizler.

Attack Helicopter (7 Kill) : Saldırı helikopteri.

Emergency Air Drop (8 Kill) : İsteğiniz yere 4 tane Care Package atar,bunun içinden inanılmaz güçlü Kill Streak ler çıkar.

Stealth Bomber (9 Kill) : Düşman radarında görünmeyen bir hayalet uçak istediğinz bölgeyi ağır bombardıma tutar.

Chopper Gunner (11 Kill) :Bir helikopterden düşmana belli bir süre ateş açarsınız çok güçlüdür almak zordur ama alıncada en az 5 kill alırsınız.

AC-130 (11 Kill) : İlk oyundaki Death From Above görevini hatırlayanlar bilir,Ağır Bir bombardıman uçağını kullanıyorsunuz, o kadar güçlüki kaybettiğiniz bir maçı lehinize bile çevirebilir.

EMP (15 Kills) : Havadaki tüm düşman hava destek ünitelerini patlatır.

Tactical Nuke (25 Kill) : Atom bombası atar haritaya atan kişi sorgusuz sualsiz birinci olur.

Death Streaks

Copy Cat: 3 kere ölürseniz düşmanın sınıfı çalabilirsiniz.

Painkiller: 4 kere ölürseniz canınız 10 saniyeliğine 2 katına çıkar.

Matrydom : 4 kere ölürseniz  arkanızdan bir el bombası bırakır.

Final Stand: 4 kere ölürseniz harekete geçer,Las Stand in ana silahı kullana bildiğiniz hareket edebildiğiniz ve belli bir süre sonra hayata geri dönebildiğiniz versiyonu.

Önerdiğim Perk ve Silah  Kombinasyonları

Normal Assault için:

Ana Silah:Scar-H (Eklentisi Red Dot Sight veya Silencer) veya herhangi bir Light Machine Gun (Red Dot Sight veya Grip)

İkincil silah: AA-12 (Dar alanda hızlı ateş gücü ve inanılmaz güç)

Equipment:Frag Granade

Özel Bomba olarak: Stun x2

1.Perk = Sleight Of Hands

2.Perk=Stopping Power

3.Perk= Steady Aim
------------------------
Yok Hacım ben gizli takılır süpriz atak yaparım derseniz:

1.Silah:MP5 veya UMP45 (Eklenti olarak Silencer) veya herhangi bir sniper (Heart Beat Sensor veya Silencer yada ikiside birlikte)

2.Silah ise: G18 Silenced

Equipment:Fırlatma Bıçağı,sniper olursanız Claymore

Özel Bomba = Stun x2

1.Perk=Sleight Of Hands,Sniper ise silahınız Bling

2.Perk=Cold Blooded

3.Perk=Scrambler
----------------------------
Bu da bana uygun değil ben adam öldürmek değil takım arkadaşlarıma yardım etmek isterim derseniz:

1 Silah = Riot Shield (Böylece düşman ateşi üstünüze gelecek)

2.Silah= G-18 Akimbo

Equipment:Semtex

Özel Bomba = Sis Bombası

1.Perk:Marathon

2.Perk=Light Weight

3.Perk=Commando[/center]
sawwormsawworm
Üye
Artık alırsın bana da bir MW2 di mi Erdem? öhöm, öhöm.
Misafir
Öğrencilik hayatından kurtulduğum gibi alıyorum söz ;D
Dexter
Üye
4 bar: En iyisi budur. 3 veya 2 bar bağlantısı olanlara karşı sağlam avantajlısınız ve onları birkaç milisaniye daha önce görürsünüz. Köşeyi döndüğünüzde 2-3 kişi görürseniz ve bağlantıları 2-3 barsa, çok büyük ihtimalle hepsini alırsınız. Size köşeyi dönüp onları vurmuşsunuz ve pek ateş edememişler gibi gelirken, onlar sizi gördükleri anda öldüklerini sanacaklar.

3 bar: Oynanabilir. Muhtemelen çoğunlukla göreceğiniz bağlantı bu olacak. Diğer 3 barlara karşı oyununuzu oynarsınız, ama 4 barlı biri karşınıza gelirse ve birbirinizi aynı anda görürseniz çok büyük ihtimalle ölürsünüz. Siz ateş ettiğinizi sanarken killcam'de izlerken ya ateş edemediğinizi ya da bir iki mermi sıkabildiğinizi göreceksiniz. Lag'in kısmen hissedilebilir olduğu bağlantı kalitesi.

2 bar: Eğer bu bağlantıyı görüyorsanız oyundan çıkın, uğraşmayın bile. Durup dururken öleceksiniz, ama killcam'den izlerken anlayacaksınız ki rakibiniz sizi görmüş, gülümseyerek nişan almış, önce topuklarınıza uyarı atışı yapıp sonra da headshot çekmiş.

1 bar: İşte avantajın sizde olduğu bağlantı kalitesi. Düşmanlarınız sizi etrafta ışınlanırken görecek ve asla vuramayacak. Sizin de biraz mermi saçmanız gerekebilir ama frag üstüne frag alacasdasfgaasd...
lewolewo
Üye
selamlar ; peki online olara x-fire veya türk ip adresi varmı bildiğiniz yardımcı olursanız sevinirim.
Misafir
X-Fire serverları göremeyeceksin  artık

çünkü kimse artık Server alamıyor,herkes Random bir şekilde Serverlara giriyor

Bu arada Silahlar ve Perk ler ve En iyi kombinasyonlar hakkında mini rehber yapıcam yarın :)

Çok Önemli Edit:

Dexter ın söyledikleri doğru çıkıyor oyunun içinde bitmemiş 4 tane oyun modu bulunmuş:

Arena = Haritanın ortasında bir bayrak spawn oluyor bayrağı ilk kapan yada karşı takımdaki tüm oyuncuları öldüren takım kazanıyor

Global Thermal Nuclear War=Arenanın Atom Bombalı versiyonu bu sefer haritanın ortasında bir nuke spawn oluyor amaç nuke u alıp kullanmak.

Vip=2 takımdan birinde,rastgele olarak bir kişi şeçiliyor,bir takım o kişiyi korurken diğer takım öldürmeye çalışıyor.

One Flag= Koruyucular Bayrağı koruyor,Saldıranlar bayrağı almaya çalışıyor

Bu arada bana 2 tane mod geldi

Mosh Pit

Deathmatch Express
esmf
Üye
yanılıyorsam düzeltin lütfen, MW2'de server yok oyuncular arasından baglantısı en iyi olan server olarak oyunu sahipleniyor. dedicated serverlar yok dolayısı ile server diye tabir ettiğiniz yani oyunu host eden bir player...
Misafir
Evet :)
esmf
Üye
ve buna ek olarak, sadece çekirdek çıtlamayı bırakamayacağınız bir illet sanardım, taki bu MW2'nin başına oturana kadar :)
lewolewo
Üye
bende baya bi kastım yenı yenı şeyler eklendı bu arada ülke bayraklarında türkiye yok..
Misafir
Evet

Maalesef hala 3.Dünya ülkesi sayılıyoruz
discussioncontroller