Günlük Tartışma İhtiyacı
Amenquiver
Mod
mutluluk hayattaki tüm bileşenlerin ideal sonucudur. soru bence anlamsız.
sonâdorsonâdor
Üye
"Mutluluk" kavramının ideal sonuç olmayacağı bir durumun varlığını reddetmek de anlamsız geldi bana şimdi.

Hani, yaşanan, girilen her durumun sonunda insanoğlunun illaki bir şeyler hissetmesi, mutlu veya mutsuz olması gibi bir sınırlama getirilmemeli.

"Duygusuz" diye nitelendirilen insanlar yok sayılıyor bu durumda. Farazî anlamından da bahsetmiyorum buradaki "duygusuz" un.
O_r_a_k
Üye
Bence güzelliği bir tarafa bırakırsak mutluluk mu yoksa gerçek mi gayet güzel bir soru.Fakat bu soruy cevaplamak için önce insan ne için yaşar sorusunu cevaplamak gerekir.Gerçekten insan ne için yaşar mutlu olmak için mi ,yoksa gerçekçi olup dünyadaki tüm iğrençliklere ,aşağılıklara katlanıp idallerine ulaşıp zor bir hayat sürmek için mi.Hem mutlu olup hem gerçekçi bir yaşam sürmek ne yazıkki herzaman mümkün olmayabiliyor bazı gerçekler çok acı gelebiliyor peki insan bu durumdan hangisinden vazgeçmeli gerçeğe sırtını dönüp hayal aleminde o meşhur toz pembe gözlüklerlemi yaşamalı ofelya gibi, yoksa mutluluğu feda edip acı gerçeklerle mi yaşamayı öğrenmeli?

Hazır yeri gelmişken gerçek nedir yada realite? Görüp dokunabildiğim şeyler midir gerçekle , görüp dokunamasamda varlığını saptadığım x-ışınlarıda gerçekmidir  peki ya görüp dokunamadıklarım varlığını hiçbir şekilde saptayamadığım şey aslında yok mudur yani şey aslında şey değilmidir bu durumda.Düşünüyorum o halde varım diyor düşünür ama belkide var olduğum için düşünüyorumdur.Gördüğüm bir masa ben onu düşündüğüm için mi var?Yada benim onu düşündüğüm(gördüğüm) şekliyle mi var ,gördüğüm masa gerçekten dört ayaklımı yoksa benim düşüncemde mi böyle.Maddemi özden gelir yoksa tin'midir gerçekte maddeyi var eden.Güneşin altında yeni hiçbirşey yok mu gerçekten yoksa bir dakika önceki ben aynı ben değil miyim, ben değişiyorsam gerçek nasıl sabit kalır o zaman.Peki oda değişirse değişen gerçek gerçek midir?

Biraz şaçmaladım sanırım ama mazur görün nasılsa felsefe başlığındayız değil mi?Zaten felsefedede cevaplardan çok sorulardır aslolan.
Dark Templar
Üye
Gerçek nedir konusu çok daha derin be orak. yani günlük tartışma ihtiyacı başlığı için uygun değil sanırım. ama bunun için yeni bir başlık açılabilir.
Evet sorudan Güzelliği çıkaralım. Mutluluk mu? Gerçek mi? (huxley bağlantılı oluşmuştur bu düşünce)
O_r_a_k
Üye
Huxley'in cesur yeni dünyası bu soruna en güzel örnek fakat o bile bu iki düşünceden biri için diğerinin feda edilmemesi gerektiğini kendi değimi ile cinnet ile delilik arasında bir üçüncü yolun bir ara yolun bulunması gerektiğini söylüyor.

Gerçek tanımına gelirsek sanırım haklısın yeri burası değil belki gerçek nedir isimli bir başlık daha uygun olur fakat dediğim gibi önemli olan cevaplardan çok gerçek nedir'in getirdiği diğer sorular.
ElladanElladan
Üye
Ben kırmızı hapı seçerim. Mutluluk yani. İnsanoğlu'nun yegâne amacı bu değil midir evrende, mutlu olmak? Bu durumda sorunun cevabı mutluluk olmalı ya da insanların amacı nedir gibi yeni bir soru mu çıkacak ortaya? Oradan da milyonlarca başka soru.
Amenquiver
Mod
Huxley'in mutluluğu anti-ütopik bir mutluluk tabi.
Dark Templar
Üye
@amen
niye? cesur yeni dünya'da yaşayan insanların mutlu olmadığını iddia edebilir miyiz?(bir kaçı hariç, kitlesel konuşmak gerekirse)
Amenquiver
Mod
Huxley'in mutluluğu ideal bir ruh halinden ziyade kandırmaca ve robotlaşma üstüne kurulu bir anti-mutluluk. Sanmıyorum ki Huxley'in düşlerindeki mutluluk bu olsun.

senin "gerçek mi mutluluk mu ?" dediğin soru da burda önem kazanıyor işte.
Dark Templar
Üye
Sorduğum soru cesur yeni dünya sakinleri ile ilgiliydi. Yazarın mutluluk düşüncesi nedir demedim ki ben.
Mutluluk mu gerçek mi sorusu günümüz dünyası için de uygun diye düşündüğüm için sordum.
discussioncontroller