Günlük Tartışma İhtiyacı
Amenquiver
Mod
E tamam ben de mutluluk ideal bir sonuçtur dedim. Huxley'in evrenine laf olsun diye girdim :)
gameovergameover
Üye
Cesur Yeni Dünya lafı açılmışken hemen dalayım konuya =) Bence Huxley, günümüz için de geçerli olan gözlemde bulunmuş. Özellikle de ülkemiz için bu daha çok geçerli sanırım. Onun dünyası çok abartılı tabi, ama bir yere kadar da doğru.
Amenquiver
Mod
mutluluk konusunda diyorsan pek alakası yok sanırım.
O_r_a_k
Üye
Mutluluğun TDK sözlüğünde anlamına bakarsak “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan doğan kıvanç durumu” gibi ütopik bir durumla karşılaşırız fakar mutluluk tanımı herkese göre izafi ve görece olduğundan tdk sözlüğündeki tanım pekte anlamlı kalmıyor.Mutlulukta her görece şey gibi kişiden kişiye değiştiğinden burdaki her cevapta kişiden kişiye değişir.Yani mutlak gerçeğin oladığı gibi bu sorununda mutlak bir cevabı yoktur :)

Benim cevabıma gelirsek

E tamam ben de mutluluk ideal bir sonuçtur dedim. Huxley'in evrenine laf olsun diye girdim :)

Katılmıyorum. Mutluluk yaşanmışlığın getirdiği ideal bir sonuç değil ulaşılmak istenilen bir sonuçtur. Fakat çoğu gerçekler bu sonuca ulaşılmayı güç bazende imkasız kılar bu gibi durumlarda ya yardan yada serden geçmek gerekir ki arkadaşın sorduğuda budur biri uğruna diğerini feda edebilirmiyiz yada etmeli miyiz?Benim görüşüm huxley ile aynı herzaman bir üçüncü yol olmalı ve acı gelen gerçeklerle rağmen mutlu olabilmeli insan.
Amenquiver
Mod
İdeal sadece amaçtır zaten. İnsan ideal'e ulaşmak için hep bir yol üstündedir , kendi açımdan ideal'e asla ulaşılamayacağını düşünüyorum. Bir söz vardı "yetişemesen bile yaklaşırsın"
O_r_a_k
Üye
Amaçsa herhangi bir sorun yok aynı fikirdeyiz zaten.Ben ideal bir sonuçtan farklı anlamlar çıktığı için katılmıyorum demiştim.Amaçla , sonuç her aynı olmuyor maalesef gerçi bence hiçbir zaman aynı olmuyor ya.
Amenquiver
Mod
Burda fikirlerimizi ayıran amaç ve sonuç kelimeleri değil de ideal algısı bence  :) tüm bileşenlerin ideal sonucu dediğimde "olabilecek" en iyi sonuç geliyor aklıma "olacak" en iyi sonuç değil.
O_r_a_k
Üye
Tamam ama ideal kelime anlamı ile "en iyi" olabilir fakat olabilecek gibi bir ihtimal içermez ki.İdeal sonuç dediğinde "olabilecek en iyi sonuç" anlamı çıkmaz aksine "en iyi sonuç" anlamı çıkar yada ben öyle çıkardım.
oropheroropher
Üye
Tartışmanızı balla kesip yeni bir konuya yelken açmak isterim..
isteyen yukarıdaki tartışmaya devam edebilir, isteyen bu konu hakkında fikirlerini belirtebilir..

bahsedeceğim konu aslında haftasonu gireceğim ders öncesi verilmiş bir ödev..
Haber Etiği dersi için verilen bir makale var elimde ve mevcut durum ile makale arasındaki çatışmayı buraya taşıyayım dedim..

Herkesin haberler ile ilgili düşüncesi sanıyorum "objektif olmalıdır" tabanında olsa gerek..
öncelikle sizlerden aşağıdaki yazıyı okumanızı rica ediyorum, biraz uzun ama okumaktan gocunacağınızı sanmıyorum;
http://www.acikradyo.com/default.aspx?_mv=a&aid=26049&cat=100

Bunun ışığında size göre "objektiflik" insanları kör etmek için kullanılan bir araç mı yoksa haberciliğin sırtını yaslaması gereken mutlak bir gerçek mi?
Bir haberci mevcut durumu her kesimin görüşlerine yer vererek "yansız" sıfatıyla okuyucuya aktarmalı mı yoksa haberci yorumlarıyla halkın dikkatini bir noktaya çeken ve görülmeyeni gösterip mümkün olduğunca "yanlı" olan kişi mi olmalı?

düşüncelerinizi bekliyorum..
oropheroropher
Üye
noldu kitlendiniz :D
discussioncontroller