Günlük Tartışma İhtiyacı
Amenquiver
Mod

suya ihtiyacı olan birisinin su içerken isteksiz davranması gibi bir durum olamaz heralde

Benim diyalize girme ihtiyacım varsa bunu isteyerek yapıyorum denemez ki ama ?
sonâdorsonâdor
Üye

Benim diyalize girme ihtiyacım varsa bunu isteyerek yapıyorum denemez ki ama ?

Zorunluluk o.

Zorunluluk ile ihtiyaç kavramlarını farklı görüyorum ben. Zorunluluk biraz daha teknik anlamda nedense bana göre, ihtiyaç ise hani hep denir ya, "temel ihtiyaçlar" tarzında. Biyolojik açıdan diyelim o halde, daha açık olsun.
Amenquiver
Mod
Hayır zorunluluk değil bir ihtiyaçtır. İş yerindeki kılık kıyafet yönetmeliğine uyman zorunluluktur ama diyalize girmen ihtiyaçtır.

Edit: Çok kural koyucu gibi konuşmuşum , öyle gelmiş klavyeden affola :) Bence hepsi tabi.
Amenquiver
Mod
Teknoloji ve getirdikleri konusunda ne düşünüyorsunuz ? Geniş bir soru oldu biraz daha basit bir örnek soruya bakalım.

Yani mesela elektrik bulunmasaydı neremiz eksilirdi ? Teknoloji popülasyonun beraberinde getirdiği bir zorunluluk mu ? Yoksa insanoğlunun kendini arayışı ve büyük egosunun bir neticesi mi ? İlkel kabilelerin yaşamı bizimkinden çok daha mı tatsız ve renksizdi ?

Teknolojinin önemini yadsıyamadığım sadece tıp dalı geliyor aklıma.
creiGncreiGn
Üye
İnsanoğlunun teknolojiyi durmaksızın geliştiriyor oluşu elbette daha fazla kazanmak, daha fazla tüketmek, daha kolay ulaşmak, daha kolay yapmak içindir.

Bir malı elle üretirken "neden daha fazlasını üretip daha çok para kazanmayayım?" düşüncesiyle üretim bandını keşfetmiş. "Daha uzağa gideyim" diye ulaşım araçlarını bulmuş.

Tıp gibi birkaç kritik alanı saymaz isek teknolojinin doğrudan doğruya zorunluluklardan değil de günlük hayatı kolaylaştırmak ve zenginleşmek adına geliştiğini düşünüyorum. Hatta buradaki temel motivasyonun zenginleşmek olduğunu söylemek yanlış olmaz gibi geliyor bana.
Amenquiver
Mod
Açıkçası ben teknolojinin gelişimine anlam veremiyorum. Amerika'ya 10 saatte yada 1 yılda gitmek umrumda değil. Amerika'ya gitmemi sağlayacak şartlar gene teknolojini bir ürünü.

Hırs ve zenginleşmek kesinlikle büyük bir etken evet. İnsanoğlu her zaman ilerlemek , sınırlarını zorlamak ve avantaj elde etmek istiyor sanırım.

Mesela move , kinect falan geliyor. Aslında o kadar manasız ki. "Eğlence için ama" argümanını ise kabul etmiyorum. Eğlence teknolojiyle beraber dojazı artan bir şey değil.

Bu konuda kafam allak bullak kusura bakmayın. Dediğim gibi tıp bütün bu söylediklerime büyük bir cevap. Teknoloji beraberinde devasa ölümler getirmiş olsa bile insan sağlığına sağladığı yarar yadsınamaz. Ya da belki kendi oluşturduğu hastalıklara ve eksikliklere çözüm arayan bir şey haline dönüşmüş olabilir tıp başlı başına. Mesela ilkel kabilelerde kanser var mıydı , aids var mıydı ?
creiGncreiGn
Üye
Teknolojinin getirileri olduğu kadar götürülerinin de olduğu doğru. Ama dediğim gibi zenginleşme hırsı büyük rol oynuyor teknolojinin gelişiminde ve bu gelişim bütün insanlara eşit oranda fayda sağlamıyor doğal olarak.
Amenquiver
Mod
Öpüşmek neden bu kadar etkili ve baştan çıkarıcı ? Dudakların ne gibi bir biyolojik özelliği var ki çoğu düşmanı bir birine kitleyebiliyor ?

Mesela bazı kültürlerde anne - oğul dudaktan öpüşebiliyor, kültürel bir boyutu da var bu öpüşmenin.

İyi öpüşen bir bireyin karşı konulamaz bir çekiciliği de oluşuyor karşı şahıs açısından. Nedir ki yani bu ?

Felsefik bir konu değil. "Oğğğğ göt meme" olmasın diye burada konuşma gereği hissettim.
SnakeSnake
Üye
en kaba tabirle insanoğlunun duygusal iletişimini paylaşma noktasında tercih ettiği bir iletişim yöntemi. konunun uzmanı değilim, yani evrim sürecinde insanoğlunun duygusal olarak nasıl evrimleştiği hakkında uzman bilgi sahibi değilim, ama bizim türümüzün seçtiği yöntem bu diye düşünüyorum. beyin evrimleşme sürecinde metabolizmaya uygun olarak böyle bir yöntem belirlemiş kendisine. elbette söylediklerim çok yüzeysel ama olayın gelişimi kabaca bu şekilde sanırım. :D daha bilgili arkadaşlar konuyu detaylı anlatırlarsa güzel olur.

birebir aynı olmasa da benzer bir örnek yunuslar. bir araştırmada, dokunmanın yunuslar için müthiş derecede rahatsız edici olduğunu, bunu kendi yaşam alanlarının ihlali olarak algıladıklarını okumuştum mesela. yani fiziksel ve zihinsel evrimimiz ile olduğu kadar kendi türümüz ile de alakalı bir durum öpüşmenin duygusal bağ kurmada bu kadar etkili olması.

-----

bir önceki konuda ilgimi çekti onun hakkında da bir kaç kelam edeyim.

Tıp gibi birkaç kritik alanı saymaz isek teknolojinin doğrudan doğruya zorunluluklardan değil de günlük hayatı kolaylaştırmak ve zenginleşmek adına geliştiğini düşünüyorum. Hatta buradaki temel motivasyonun zenginleşmek olduğunu söylemek yanlış olmaz gibi geliyor bana.

öncelikle bu yoruma sonuna kadar katılıyorum. modernizm/modern hayat teknolojinin gelişip son kullanıcı olarak hayatımıza daha çok girmesi sonucu yaşanan değişimden başka bir şey değildir. yani modern hayat dediğimiz şey aslında yemek yerken çatal/bıçak kullanmamız ya da masamızdaki çatal/bıçağın belli bir açıya göre yerleştirilmiş olması değil, tam tersine yemeği daha kolay tüketmemize yardımcı olacak buluşlar olmalarıdır. bu bağlamda "modern insan" genellemesi de çuvallamış bir önermedir. çünkü "ilkel" addettiğimiz atalarımız yeterli teknolojileri keşfetmiş olsalardı, uçan araçları bizden daha önce keşfetmiş olurlardı. bu açıdan modernizm teknolojinin getirdiği yanılsamalardan biridir bence.

teknoloji hakkındaki kafa karışıklığının en büyük sebebi de bana göre neye/hangi amaca hizmet ettiğinden kaynaklanıyor. yani eğer hayatımızı büyük araştırma laboratuvarlarında geçirmiyorsak ya da çok üst düzey bir yönetici falan değilsek ipad gibi bir aletin "hayat kurtarıcı" gibi bir fonksiyonu kalmıyor genel tüketici için. aynı şey savaş sanayii için de geçerli; teknolojik yatırımların büyük ölçüde savaş teknolojilerine yatırılıyor olmasından dolayı pek çok üniversite kendi araştırmalarına zar zor fon yaratabiliyorlar. hani bu çok alakasız bir örnek gibi görünse de çoğu ülke bilimsel araştırmalar yerine savunma sanayisi adı altında savaş teknolojilerine fon ayırmaktan geri kalmıyor.

bu noktada şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza; elimizde kendimizi "geleceğe" ışınlayabilecek müthiş bir potansiyel olmasına rağmen biz bu potansiyeli kitle imha silahlarını geliştirmek için, yani kendimizi geçmişe ışınlamak için kullanıyoruz ve teknoloji namına hayatımıza ipad gibi ürünler giriyor ve bu durum gittikçe büyüyen bir teknolojik çöplüğe dönüşüyor.
discussioncontroller