Gman (Spoiler dolu)
Misafir
Gman

Açıklama

G-Man, gizemli bir birlik adına çalışan, basit bir görevli olarak bilinmektedir. Aslında kendisi, boyutlar arası çalışan bir büroktratdır. Bu yoldan çıkılarak, kendisinin bir tür temsilci veya hizmetkar olduğu söylenebilir. Gerçek isminin ne olduğu ve ne tür amaçların peşinde olduğu ise halen bir sırdır.

Kararları, bağlı olduğu iş verenler birliğinden alarak, uygulamaktadır. Gerçekleştirdiği işlerin bu yol ile yürütüldüğü düşünülmektedir.

Bazılarına göre birliğe bağlı, G-Man benzeri bir çok kişinin olduğunu düşünülmektedir.

Görünüş

Orta yaşlarda görünen G-Man, uzun boylu, zayıf ve aşırı derecede solgun deri renginin yanısıra siyah, askeri saç kesimli, son olarak ise mavi ile yeşil karışımı gözler, ilk bakıldığında fark edilen özellikler arasında yer almaktadır.

Her zaman, koyu mavi takım elbise üzerine siyah kravat ve kendi varlığının simgesi olarak gösterilen, sağ elinde bir çanta ile dolaşmaktadır.

Kişilik

Genel olarak, oyuncuyu uzaktan izleyen G-Man, yaşananlar ile etkileşime girmek istemeyen (bazı durumlar dışında) bir kişi olarak bilinmektedir.

--

Pek fazla bilgi vermek istemeyen, sırlar ile dolu konuşmaları, kendisinin önemli bir kişi olduğunu kanıtlamaktadır.

Bu durum ise ortama karışıklık katarak, kendisinin aslında hangi tarafta olduğunu anlamamızı zorlaştırmaktadır.

İnceleme

Government Man (devlet adamı) terimi, devlet adına çalışan, sürekli olarak siyah takım elbiseler giyen kişiler için kullanılmaktadır. Fakat G-Man, devam oyunlarında gelişen olaylar sonucunda diğer devletlere (özellik ile ABD) bağlı bir çalışan olduğu düşüncesi ortadan kalkmıştır.

Sanatçılar tarafından, bir çok yapımda çalışanlar, acımasız, devlet tarafından gerçekleri saklamak ile görevli, üst seviye kişiler olarak tanımlanmaktadır.

G-Man ve kişiliğinin, büyük ölçüde The X-Files (Gizli Dosyalar) dizisinde yer alan ve sürekli olarak sigara içen kişiden esinlerek, tasarlandığı düşünülmektedir.

Ayrıca Men In Black (Siyah Giyen Adamlar) serisi, bu konuya farklı bir örnek olarak gösterilebilir.

--

Konuşmalarında sesinin gergin ve yavaş olması, kelimeleri söylerken zorluk çekmesi, bize kendisinin insan konuşmasına alışık olmadığını göstermektedir.

Gereksiz duraklamalar yapması ve kelimeler arası geçişlerde zorlanarak, nefes alması gibi sorunlar yaşamaktadır.

Ayrıca s harfi ile sonlanan kelimeleri, gerektiğinden fazla uzatmaktadır. (yılan gibi, tısssss)...

--

Başka önemli bir öğe ise kendisinin oyun evrenindeki önemi. Karşılaştığı hiç bir güç,

--

İnsanlık şüphesi

Yetenek

Çalıştığı güçler ve gözlemleri sayesinde, istediği her türlü bilgiye erişebilen G-Man, zaman ve yaşam kavramlarının ötesinde, olağan üstü güçler ile donatılmıştır.

Çağın ötesinde olarak tanımlanan, zaman ve ileri derecede ışınlanma gibi güçler üzerinde yönetimini, sürekli olarak yanında taşadığı çanta sayesinde kullandığı düşünülmektedir. Tüm bu bilgiler ele alındığında, kendisinin Yunan efsane biliminde yer alan ve ölümsüz tanrılar adına çalışan kişilere benzetilebilir.

Half-Life

Black Mesa'da yaşanan kazadan sonra son savaşa kadar olanları kayıtsızca izleyen G-Man, Gordon için iki seçenek sunar. Kendisi için çalışmasını yada bir tanık olarak ölmesini. Gordon, yaşamayı seçer.

Opposing Force

Black Mesa'da yaşanan kazadan, yaklaşık olarak 3 ay öncesinde G-Man, Santego Askeri Merkezinde ortaya çıkar.

Kendisi askeri güçler ile,Black Mesa tesisinde geçecek bir görev için anlaşır. Anlaşma sonucunda askerler, görev için özel olarak eğitilirler.

Bu eğitimler boyunca ise Adrian, bir çok kez G-Man tarafından izlenir.

Görevin başlangıcının ardından son savaşa kadar olanları izlemekle ile birlikte, çeşitli yerlerde oyuncuya yardımcı olan G-Man, Adrian için bir seçenek sunmaz.

Adrian, önemli bir tanık olarak, sonsuzlukta tutulmaya karar verir.

'n nukes shit out of facility!!? : )

Blue Shift

G-Man, Barney ile ilgilenmesede, oyun sırasında bir kez görünmektedir.

Decay

G-Man, Gina ve Colette ile ilgilenmesede, oyun sırasında bir kez görünmektedir.

   [glow=red,2,300]ALINTI: Project Half-Life/Barnz[/glow]

barnz'dan başka bir yazı(direk c/p yaptım):

Görünüş
------------

//HL1'de mavi gözler, HL2'de yeşil gözler??! bkz. Gearbox G-Man model!!!

share similarities with Freeman

----

misunderstood servant of people

----

nihilanth/nil_deceive

Bir kişinin (büyük olasık ile G-Man) Gordon'u kandıracağından bahsetmektedir.

Deceive you...he'll deceive you.

----

nihilanth/nil_man_notman

Gordon'u bekleyen kişinin (büyük olasık ile G-Man) bir insan olmadığını söylemektedir. Bu kişinin varlığını bildiğine göre, kendisinin öleceğini bildiği söylenebilir.

You are man...he is not man...for you he waits...for you.

----

Michael Shapiro tarafından seslendirilmiş, Frank Sheldon surat

MATRIX BENZERİ

IN HL1 GMAN MADE YOU

IN HL2 GMAN USES YOU

IN HL3 GMAN WILL LET YOU DIE

GORDON SEÇİLMİŞ THE ONE

----

Çantasının üzerinde bulunan Black Mesa simgesi, devam oyununda kaldırılmıştır.

G-Man'in yaşlanmaması

G-Man'nin bir diğer garip özelliği ise onu gören canlıların veya makinelerin ona karşı hiçbir saldırıda bulunmamalarıdır. Örneğin Half-Life 1'de Xen canlıların hiçbiri G-Man'e aldırmamaktadır.

Başka önemli bir öğe ise kendisinin oyun evrenindeki önemi. Karşılaştığı hiç bir güç,  ÜST

bombayı açtığına göre askeri eğitimi

----

Var olan bir gerçek ise G-Man'e iş veren kişilerin Combine'leri kendilerine karşı bir tehdit olarak görmesidir. Doktor Gordon Freeman; Combine'lerin atadığı Xen'ın yönetici olan Nihilanth'i öldürmesi sayesinde Combine'ler Xen'daki egemenliğini yitirmiş ve bu sınır dünyası (Xen) G-Man'in iş verenlerinin eline geçmiştir. Doktor Freeman'ın yaptığı işlerden etkilenen G-Man onu çeşitli görevlerde kullanmak amacıyla iş verenlerine danışıp ona bir iş teklif etmiştir. Bu işi ise doktor Freeman kabul etmiş ve G-Man için çalışmaya karar vermiştir. Bunun üzerine G-Man; doktor Freeman'ı  zamanın durduğu bir siyah boşluğa koyar. Bu iş teklifi kararını G-Man vermeden önce doktor Freeman'ı Black Mesa'daki macerası sırasında çeşitli zaman aralıklarında izlemiş ve onun vereceği görevler için ideal kişi olduğunu anlamıştır.

---

Half-Life 2'de ise G-Man Şehir-17'nin çeşitli kısımlarında yine doktor Freeman'a gözükmektedir. Yani yine eskisi gibi doktor Freeman'ı izleyip onu kontrol etmektedir. Half-Life 2'nin sonunda ise doktor Freeman Citadel'in tepesinde yer alan dev teleport makinesini yok etmiş ve doktor Breen'inin Evren-36'ya kaçmasını önlemiştir. Dev teleport makinesinin patlaması sırasında ise G-Man birden ortaya çıkmış ve o an zamanı durdurmuştur. G-Man; doktor Freeman'ı kısa bir zaman içinde yaptığı işlerden dolayı tebrik etmiş ve doktor Freeman'a özel olarak gelen iş tekliflerinden bahsetmiştir. Geçen seferki gibi doktor Freeman'a iş teklifi konusunda seçme şansı tanımak yerine bu sefer onun yerine kendisi karar vermiş ve ona daha fazla bilgi vermeden doktor Freeman'ı zamanın durduğu siyah boşluğa yeniden kapamıştır. Daha sonra ise G-Man birden ortadan kaybolmuştur.Evet millet bundan sonra Gman hakkındaki fikirlerimizi, teorilerimizi, görüşlerimizi bu başlık altından yürütebiliriz.

Önemli not: buradaki yazılara ep2'de ortaya çıkan bilgiler dahil değidir.
AyDrOiD
Üye
keşke o bilgileride dahil etseydin çok daha farklı şeyler ortaya çıkabilirdi.

şahsen alyx-gman arasındaki ilişkiyi tam olarak anlamış değilim
Barnz
Üye
Alyx, G-Man tarafından Black Mesa kazası sırasında kurtarılıyor. G-Man'in işverenlerinin Alyx'in o zamanda bir çocuk olduğu için yararsız olduğunu düşünsede G-Man onları dinlemiyor.

Aralarında doğrudan bir ilişki bulunmuyor, fakat aynısını Eli ve G-Man için söyleyemem. Neden G-Man'in Eli ile ilgilendiğini ve onu kazadan önce uyardığı ise bir gizem.

Ayrıca merak ediyorsan, Azian'ında nasıl öldüğü bilinmiyor. Gerçi Eli ve direnişin kilit karakterlerine bu kadar yalandan sonra nasıl güvenebileceğimizde bir tartışma konusu.
Misafir
ep2'deki muhabirimiz barnz'ı dinlediniz. şimdi reklamlar... :P :P
Gordon_FreemanGordon_Freeman
Üye
g-man gerçektende half-life ın en gizemli karakteri ve hikayede çok önemli bir yeri var. g-man çoğu half-life oyununda karşımıza çıkmış ve konuşmalarıyla daima kafamızda soru işaretleri bırakmıştır. g-man in birilerine bağlı olarak çalıştığını ise half-life 2 ve episode two daki konuşmalarında geçen "bazı kısıtlanmalarım var" gibi sözlerinden anlayabiliyoruz.
erozbeyerozbey
Üye
en gizemli karakter Grigori adam neyin nesi ne yapıyor ne ediyor belli değil :D
Zarfa
Üye
Grigori kim yha su revelholm hikayesimi yine ?
erozbeyerozbey
Üye
ravenholmun fatihi :D

Father Grigori:"Ya Ravenholm beni alır,ya da Ben Ravenholm'ü Alırım..."
flavius julius
Üye
Vortigauntlar G-Man ile iki kez yüz yüze geliyorlar ama ep1 başında G-Man'ı engelliyorlar mı yoksa ona yardım mı ediyorlar orası tartışılabilir mi?
erozbeyerozbey
Üye
bence engelliyorlar
Zarfa
Üye
engelliolar neredenmi anladim cunku g-man


Gidiyorum ama donusum hena olacak


Diyor :)
discussioncontroller