Dragon Age üzerine bir eleştiri yazısı.
cilasun
Üye
Dragon Age : Origins'i ben de sıkı bir rpg oyuncusu olarak uzun süredir bekleyenlerdendim. Ancak şunu belirtmeliyim ki, ben Baldurs Gate oynamış biri değilim, fakat çok benzer özellikler gösteren Icewind Dale serisinin hastasıyımdır, bunun dışında da genel geçer tüm action-rpg vs. güzel ne bulursam oynarım türde...
Fakat hayatımda ilk defa bir oyun için ekran kartımı değiştirdim, o kadar heycanla bekliyorum bu oyunu yani anlayacağınız. Fakat inceden bir hayal kırıklığı yaşadım yaklaşık 20-30 saatlik bir oyun tecrübesinin ardından, neden mi?

1. Baştan itibaren istediğimiz sayıda üyeden oluşan, istediğimiz özelliklerde, istediğimiz bir parti yaratamıyoruz. İlla ki oyunun hikayesi sırasında bize dayattığı gerekli gereksiz, soylu soysuz, güçlü zayıf karakterler arasından seçimler yapmamız gerekiyor. Dahası bu karakterlerin sınıflarını falan istediğiniz şekilde tutturabilseniz dahil, karşılaştığınızda, belirli seviyelere gelmiş olduklarından, bilgisayarın otomatik yetenek büyü dağıtımlarına boyun eğmiş oluyoruz. Örneğin ben Morrigan'ı takıma aldığımda, hanfendi gitmiş örümceğe dönüşme gibi en tiksindiğim bir yetenek ağacından ilk yeteneğini almış bile. Ya da Leliana ablam gitmiş hem okçuluk hem de rogue yeteneklerine dağıtmış sınırlı yetenek puanlarını...Kısaca şöyle adam gibi bir 4-4lük parti kuramıyoruz. OLMUYOR!

2. Büyücü seçmediğiniz müddetçe, savaiçı ve rogue'ların büyü ve yetenekleri çok sınırlı, çok zayıf, hiç tatmin etmiyor. 3. seviyede cardınlarla savaşırken de kalkanımı savuruyordum, 15. seviyede ejderhalarla savaşırken de pek farklı birşey yapmıyorum. Kalkanı kılıcı savurup duruyorum. Rezillik.

3. Oyunda 1 kişi de olsanız aynı tecrübe puanını kazanıyorsunuz, 4 kişi olsanız da....Ya da fark varsa bile ben farkedemedim. Ki bu fark o kadar az ki zaten, tek tabancayı geçin, 2-3 karakterlik partilerle bile ilerleme kaydetmek için bu oyunun dahisi falan olmanız lazım. Oysa Icewind Dale'de isterseniz 1 kişi de oyunu güzelce bitirebiliyordunuz, 6 kişi de...Zira 1 kişi giderseniz seviyeniz 20 lere falan ulaşıyordu, 5 kişi giderseniz belki 9-10'da kalıyordunuz. Kısaca 4 kafadar yerine 2 tane aslanlar gibi kan kardeş modunda takılmamamız bu oyunda mümkün değil.

4. Eşya, silah vs. seçenekleri inanılmaz zayıf. Yani bu çağda çıkan bir oyunda, bu kadar az eşya olması, utanılacak birşey. Ulan yakında Diablo 3 çıkıyor. Valla yapımcılar ortadan kaybolsunlar, yoksa dalga geçerler benden söylemesi. "3 armor, +%10 fire resistance"  böyle zırh mı olur lan? Hiç mi Diablo, Wow gibi oyunların neden bu kadar çok sattığını, bağımlılık yaptığını araştırmadınız, daha iyi daha güzel eşya hırsımızı körüklemeden, değil dragon's age, artık tetris gelse oynanmaz.

Valla, şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Tabi bu işin eleştiri kısmıydı, yoksa övülecek de birçok yani var. Ancak görüyorum ki bir dragon age krizidi almış oyun camiasını, basınını....Lütfen kendimizi kandırmayalım. Bu oyun öyle 9.5'luk bir oyun değil. Ne o derinlikte, ne o özende bir oyun. Özgürlük hissini vermek öyle iki level-scaling yaparak olmuyor...Gerekirse Diablo gibi lineerliğin bayrak sallayanı bir oyun yaparsın, ancak öyle bir karakter yaratım çeşitliliği, eşya çokluğu yaratırsın ki, o en özgür oyun olur...Yarattığınız karakter sadece size özgü olur...Ki Icewind, Diablo vs. bunlar 9-10 sene evvel çıkmış oyunlar, dikkatinizi çekerim.

Fikirlerimi değiştirecek güzel yorumlarınızı bekliyorum, şöyle bir beyin fırtınası yapalım da rahatlayalım :).


Kişisel Notum:
10 üzerinden

Grafikler: 8
Hikaye:    9
Kendini tekrar oynatabilirlik: 6  (oynanabilirlik bu anlama mı geliyor tam emin değilim)
Müzik:  6  (yakışmadı İnon Zur..)
Eğlence katsayısı: 8


Ortalama sonuç: 7.4
DharkanDharkan
Üye
RPG'deki itemizasyonu Hack n Slash oyunlarıyla karşılaştırmak ne kadar mantıklı bilemeyeceğim.

Ayrıca rogue ve warrior'a ne gibi bir özellik olabilirdi onu da söylesen kuru kuru eleştirmeden daha iyi olur.

ve tam bitiriyordum ki yazmayı;

Hiç mi Diablo, Wow gibi oyunların neden bu kadar çok sattığını, bağımlılık yaptığını araştırmadınız, daha iyi daha güzel eşya hırsımızı körüklemeden, değil dragon's age, artık tetris gelse oynanmaz.sıkı bir rpg oyuncusu rpg'den bunu beklemez üzgünüm.
ttng
Üye
dragon age in eleştirilecek yanları elbet var ama bana göre senin eleştirilerin oyunun eleştirilecek yanlarından değil.
henüz oyunda çok ilerlemedim o yüzden oyunla ilgili konulara girmiyorum bile,ama oyunda zaman kavramının olmaması,şehirlerin çok monoton olması oyunun eleştirilecek yanı olabilir.oyunun kesinlikle aşmış bir atmosferi var ama  bu atmosfer oyunun başından beri aynı yerde bekleyen npclere sahip şehirler yerine npclerinin gerçekten bir hayatı olan şehirlerle desteklenebilirdi.
ama oyunun atmosferi,karakter etkileşimleri,konusu vs... o kadar muhteşem ki eleştirmeye kıyamıyacam nerdeyse...
cilasun
Üye
Benim aklıma bir warrior için sınırsız sayıda yetenek, gerek pasif gerek aktif birçok şey geliyor. Yani bunları burda saymaya gerek yok. Uydur uydurabildiğiniz kadar. Emin olun "kalkanı 2 kere vur sonra 1 kere kılıcı vur" gibi "kombo" lardan çok daha parlak fikirleri 5 dakika içinde bulabilirim.

Ya bi de sıkı bir rpg oyuncusu falanı mı var arkadaşım, ben oyuncuyum, keyif aldığım oyunlar oynamayı severim. Yani sıkı bir rpg oyuncusu diyerek bu işi profesyönelleştirir gibi yapmanın bir anlamı var mı? Artık günümüzde tüm oyun yapımcıları casual denen kesime, genele hitab etmeye çalışıyor. Yani Dragon Age'i yapanlar da genele hitab etmek istiyorlar, ancak bazen bunu tutturamayabiliyorlar anlaşılan. Yani bir oyunda bir sürü özellik ve görüntüde zırhlar, silahlar olmasını istemenin oyunun türüyle ne alakası var.

Artık "5 armor , +2 constituion" özelliklerine sahip eşyalar bir oyunun sadece ilk 3 saatinde olmalı, sonrasında yerine akıl almaz, oyunun "fantastik"liğine yakışır, fantastik eşyalar gelmeli, bence böyle yani.
DharkanDharkan
Üye
Profesyonelleştiren sensin, yazının başında sıkı bir rpg oyuncusu olarak bekliyorum yazmışsın.
Dan DirikDan Dirik
Üye
Senin istediğin kısım fantastikliğe değil, powerplaye giriyor. Daha oynamadan pek konuşmak istemiyorum ama, az item olmasını genele hitap ettiğinin işareti olarak göstermişsin. Bence tam tersi senaryodan çok item, yaratık kesmeyi seven zaten casual oyuncular. Duyduğuma göre oyun da zormuş, tek başına barbarian'la önüne geleni keserek gidersen Diablo'dan ne farkı kalır?

Tekrardan oynanabilirlik konusunda da bence senaryo önemli olan. 3 sınıf olan Kotor 2'yi 7 kere falan bitirmiştim ben, her bitirişimde de yeni bişeyle karşılaşmıştım oyun yarım yamalak olsa da. Dragon Age de öyleyse sorun yok.
[WT]Elessar
Üye
En baştan belirteyim, sıkı bir RPG oyuncusu isen, bu oyunu en az 2 defa "bitirmiş" olman gerekirdi bir yazı yazmak için. 55 saatte bitirdiğim bir oyunda hala yapmadığım questler, ayak basmadığım yerler varsa bir yazı yazmazdım açıkçası. Çünkü oyun hakkında eleştiri yapmak için oyunun suyunun çıkması lazım.

Şimdi maddeler halinde cevap vereyim... (Not: Genelde oyun içi konuşacağım.)

1 - "Baştan itibaren istediğimiz sayıda üyeden oluşan, istediğimiz özelliklerde, istediğimiz bir parti yaratamıyoruz." - Neden yaratabilesin ki? Herkes seninle gelmek ister mi? Senin yanında savaşması için ona "sempatik" gelmen gerekmez mi? Ben de isterdim 20 tane büyücüyü alayım yanıma terör estireyim, e o zaman bu oyunu oynamanın mantığı ne? Giderim Quake falan oynarım...

2 - Ben rogue olarak dragon hariç bütün karakterlere stun atabiliyordum açıkçası. Rogue veya warrior oynamayı bilmiyorsan (veya grubu nasıl kuracağını bilmiyorsan) daha çok pratik yapmalısın derim.

Ayrıca bir warrior'un ne yapmasını bekliyordun açıkçası merak etmekteyim.

3 - Bilgi: Sen ne kadar tecrübe puanı alırsan "grubunda olmayan ama 'yedek klubesinde' bulunan" yandaşların da aynı puanı alıyor. Nedeni: Grubun dengesiz olmaması için. Yani Alistair'i sevmedin ve Morrigan + Wynne + Leliana + Ana karakter (rogue ya da mage) olarak oynadın baya bir süre. Ama gel gör ki öyle bir düşman çıktı ki, ne missile yiyor, ne de büyü... E ne yapıcaksın; Oghren, Sten veya Alistair'i sokacaksın partiye. Ama onlar level 3 kalmış, ah yazık...

4 - "Eşya, silah vs. seçenekleri inanılmaz zayıf." Nasıl ya? Oyunu bitirirken çantamda 5 farklı isimde (The Rose's Thorn gibi) dagger vardı. Hangi olmayan çeşitlilikmiş bu?

Hiç beğenmediysen git Borderlands oyna. Bilmemkaç gazilyon silah vardı...

Ayrıca sen 20-30 saatlik uğraşla Lifegiver, The Rose's Thorn veya Shadow of the Empire gibi eşyaları bulamazsın. Benden söylemesi.

5 - "Emin olun "kalkanı 2 kere vur sonra 1 kere kılıcı vur" gibi "kombo" lardan..." Bu bir taktiktir aslında iki defa kalkanla vurarak adamı ya zayıflatır ya da yere düşürürsün; sonunda da tek bir darbe ile işini bitirirsin. Gerçek savaşlarda bu çok kullanılır. Ha sen "sırtından kanat çıksın, arada atraksiyona girip kafa atsın" diyorsan o başka...

6 - "Artık "5 armor , +2 constituion" özelliklerine sahip eşyalar bir oyunun sadece ilk 3 saatinde olmalı, sonrasında yerine akıl almaz, oyunun "fantastik"liğine yakışır, fantastik eşyalar gelmeli, bence böyle yani." Hiç yandaşlarınla olan bağını artırdın mı? Ben bitirdiğimde Leliana Cunning'e, Morrigan ise magic'e +11 puan alıyordu. Ayrıca gene oyun bittiğinde 50 Dex ve 30 küsür Cons. sahibiydim, fantastik olan aslında karakterin kendisiydi, eşyalar değil. Ve güzel olan da buydu aslında...

7 - "Hiç mi Diablo, Wow gibi oyunların neden bu kadar çok sattığını, bağımlılık yaptığını araştırmadınız, daha iyi daha güzel eşya hırsımızı körüklemeden, değil dragon's age, artık tetris gelse oynanmaz." Adamların müşteri olarak benimsediği insanlar bunu beklemiyor onlardan, üzgünüm...

Dragon Age sana göre değil diyebilirim şu yazdıklarına bakarak. Sen daha çok aksiyon ve daha çok savaş istiyorsun (ki Dragon Age'de de fazla savaş olduğunu düşünüyorum ben, her iki adımda bir assassin çıkıyordu karşıma. :D). Bu yüzden bence sen Devil May Cry falan oyna, emin ol onlara fazlasıyla bayılacaksın...


Ek: Bu arada müziğe 6 vermeni yeni gördüm. Diyecek laf bulamıyorum cidden. Yani buluyorum da, neyse...
Fool Arcana
Üye
cilasun dedi:


Dragon Age : Origins'i ben de sıkı bir rpg oyuncusu olarak uzun süredir bekleyenlerdendim.

Ne o derinlikte, ne o özende bir oyun.
Fikirlerimi değiştirecek güzel yorumlarınızı bekliyorum, şöyle bir beyin fırtınası yapalım da rahatlayalım :).


Kişisel Notum:
10 üzerinden

Grafikler: 8
Hikaye:    9
Kendini tekrar oynatabilirlik: 6  (oynanabilirlik bu anlama mı geliyor tam emin değilim)
Müzik:  6   (yakışmadı İnon Zur..)
Eğlence katsayısı: 8

Ortalama sonuç: 7.4Ne? Rica ederim oynama bu oyunu.
TheodrienTheodrien
Mod
Elessar gerekli açıklamaları yapmış çok güzel zaten :)

Oyunda yüzlerce farklı item ile karşılaşıp karmaşa yaşayacağıma, benimsediğim bir zırh ve kılıcım ile tüm oyunu bitirmeyi yeğlerim ben açıkçası.
cilasun
Üye
Arkadaşlar, bir oyun için bana saldırmanıza gerek yok :)
Ben bunu aslında RPG oyunları bölümüne açmıştım, ancak konuyu oyun incelemeleri bölümüne moderatörler koymayı uygun görmüşler, yoksa ben yazdığım yazımı kapsamlı bir inceleme olarak yazmadım, oyunun bir sürü artısı var, güzelliği var, bunları inkar etmiyorum, bu yazıyı yazmamın amacı kendimce beğenmediğim yönlerini yazdığım saf bir (kötü) eleştiri yazısı yazmaktı. Dolayısıyla belki benimle aynı yönlere önem veren arkadaşları uyarmış olurdum bir nevi. Ancak siz benim söylediğim şeyleri inkar etmeyip, söylediğim şeylerin ne kadar yersiz ve saçma olduğu hususunda yoğunlaşmışsınız.

Yani sizin "bu oyunu oynama, seni buralarda görmeyelim, zırvalamışsın vs." tarzı söylemlerinizin, konunun gelişimine en ufak katkısı yok...Efendim şöyle şöyle olması daha mantıklı da, böyle böyle olması daha akıllıca da, bu kitleye hitap ediyor yok şu kitleye hitap ediyor....Konuyu geliştirmek isteyen oturur güzelce kendi görüşlerini karşı tarafı "alt etmeye" çalışmadan yazar.

"Lafı gediğine cuk diye oturturum" mantığı, hele ki bir bilgisayar oyununun güzel olup olmaması gibi kişiden kişiye değişen bir özelliği mevzu bahis olduğunda çocukluktur.

Sevgiler
Ömer


NOT: SIKI BİR RPG OYUNCUSU'nun benim nazarımdaki anlamı, ya da en azından benim kullandığım anlamı şuydu: "RPG oyunlarını çok severim."
Sizin anladığınız gibi, "çok bilgili, bu konuda 4 senelik üniversite bitirmiş oyuncuyum" demek istemedim.
FaironFairon
Üye
Aslında Icewind Dale yerine Baldur's Gate oynasaydın bu eleştirileri yapmazdın tahminimce. Çünkü eleştiriler bir yerde iki oyun arasında ki temel farklılar birazda :)

Ben mesela şahsen grubumu kendim oluşturmaktan hoşlanmam, bir karakteri bir hikayesi olsun isterim grubumdaki kişilerin. Icewind Dale'den de bu yüzden soğumuştum ilk başta. Diğer konularda ise bir şey diyemem çünkü bana eşya sayısıda yetenek sayısıda yeterli gelmişti.(Belki yetenekler ya da özel sınıflar biraz daha arttırılabilirdi ama bu halide gayet yeterli benim için.)
discussioncontroller