Dragon Age üzerine bir eleştiri yazısı.
Fool Arcana
Üye
cilasun dedi:

ama size sunduğu özgürlük dragon age'i 5 e katlar....Ben sten'in, morrigan'ın lelilana'nın birbirinden kilişe hikayelerini oynamak zorunda mıyım kardeşim?

Neymiş birbirleriyle konuşuyorlarmış da diyaloglar varmış...Yahu 2 tane diyalogu karakterlerin birbiriyle kombinasyonlarında rastgele oyun içi çıksın diye ayarlamışlar...Partide alistairle morrigan varken birbirine arada iki laf takıldılar diye oyun mükemmel mi oldu yani , ALISTAIR gözümüzde ete kemiğe mi büründü??

Baldurs Gate'i oynamadım, ancak anlaşılan en büyük fark birinde sadece 1 karakter yaratıp, oyunun size dayattığı kıçıkırık karakterleri partimize ekliyoruz dragon age'deki gibi, icewind'in farkı ise aslanlar gibi istediğimiz partiyi kuruyoruz..

Oyunu bitirmediğin bariz, eleştirilerini sağlam bir zemin üzerine yapamazsın bu sebeple. Kıçıkırık hikaye dediğin şu ana kadar yazılmış en iyi, en orjinal ve en fazla değişkenlere sahip oyun senaryolarından birisi.

Ben sorununu anlayamıyorum, bütün partiyi kendin yarattığın zaman ortada bir "karakter" durumu olmuyor zaten, hepsinin ayrı ayrı kafanda RP'sini yapıyorsan bilemem ama o zaman kendi kendine oyuncak bebeklerle oynamaktan farkı kalmıyor oyunun.

Burada karşımızda kendi değer yargıları olan, kendi kişilikleri ve istekleri olan karakterler çıkartmış Bioware.
Geyik İnsanı Değilim
Üye
cilasun dedi:

Baldurs Gate'i oynamadım, ancak anlaşılan en büyük fark birinde sadece 1 karakter yaratıp, oyunun size dayattığı kıçıkırık karakterleri partimize ekliyoruz dragon age'deki gibi, icewind'in farkı ise aslanlar gibi istediğimiz partiyi kuruyoruz..

Yorum, kıyaslama yapma oynamadığın oyunla ilgili, rica ediyorum.
stabilostabilo
Üye
cilasun dedi:

o rpg değil bu rpg falan diye konuşmayalım lütfen.

cilasun dedi:

Baldurs Gate'i oynamadım.

cilasun dedi:

Bana göre icewind dale en harika rpg oyunudur.

cilasun dedi:

Ki Icewind, Diablo vs. bunlar 9-10 sene evvel çıkmış oyunlar, dikkatinizi çekerim.

Hayatında bu ikisinden başka RYO oynadığından şüpheliyim.

cilasun dedi:

Ben sten'in, morrigan'ın lelilana'nın birbirinden kilişe hikayelerini oynamak zorunda mıyım kardeşim?

Birazcık düşünürsen, değilsin aslında.
desert78
Üye
Bence fazla abarttınız bu eleştiri olayını 2 sayfa önceden gereken yazılmış.
MonthiusMonthius
Üye
cilasun dedi:

Yahu üstadım siz de rpg'yi iyice sahiplendiniz, türü siz yarattınız sanır biri görse şu yazdıklarınızı...Ben icewind dale serisine bayılmıştım...O oyuna da rpg değil derseniz ben de sizin alnınızı karışlarım ama. Eleştirdiğim neredeyse hiçbir özellik icewind'de yok, tamam o oyun da kusursuz değil belki ama size sunduğu özgürlük dragon age'i 5 e katlar....Ben sten'in, morrigan'ın lelilana'nın birbirinden kilişe hikayelerini oynamak zorunda mıyım kardeşim?

Neymiş birbirleriyle konuşuyorlarmış da diyaloglar varmış...Yahu 2 tane diyalogu karakterlerin birbiriyle kombinasyonlarında rastgele oyun içi çıksın diye ayarlamışlar...Partide alistairle morrigan varken birbirine arada iki laf takıldılar diye oyun mükemmel mi oldu yani , ALISTAIR gözümüzde ete kemiğe mi büründü??

Bana göre icewind dale en harika rpg oyunudur. RPG oyunları kimsenin babasının malı değil, o rpg değil bu rpg falan diye konuşmayalım lütfen.

Icewind Dale pek de hardcore RPG sayılmaz aslına bakarsan. Hack and Slash yanı çok daha fazla ağır basıyor.

Bu arada cidden, Dragon Age'den çok yanlış şeyler bekliyormuşsun anladığım kadarıyla. :) Bizim oyundan beklediğimiz ve bize sözü verilen şey "Baldur's Gate'in ruhani takipçisi" olan bir oyundu, beklediğimizi de almış durumdayız şu anda.

Stern'in, Morrigan'ın hikâyelerine klişe demeden önce hikâyelerini bir öğrenseydin keşke önce. Dragon Age tüm klişeleri yaran ve gayet özgün bir senaryoya sahip zira. :)

Ayrıca son olarak, Baldur's Gate gibi mükemmel ötesi bir oyuna kıçı kırık dememeni rica ediyorum. RPG türü "grubun tüm üyelerini kendin yapıyorsun sonra tıklayıp dövüştürüyorsun"dan ibaret değil, bundan çok daha fazlası çünkü. Baldur's Gate, Planescape: Torment ve Dragon Age de bu türün en iyi örneklerinden. Eğer Icewind Dale türünde bir oyun arayışındaysan, dediğim gibi Storm of Zehir oynamayı deneyebilirsin.
Zehir
Üye
Selam! Benim de bazı isteklerim var!! Beklediğim hiçbir şey yoktu Dragon Age'de.

Yoda ve Obivan hikayeye dahil olsun, Vader'la grup yapsınlar istiyorum. Kampa jakuzi istiyorum. Morrigan için tanga diksinler istiyorum. Denerim'de aylık Playboy dergisi basılsın, Sabiha Gökçen Lothering'e taşınsın istiyorum. Yakaladığım yerde Fergus'un ağzını burnunu kırmak istiyorum. Rahmetli Duncan'ın ruhu mabari hounduma girsin ve bana rehberlik etsin istiyorum. Anakin, Amidala'yı Lady of Forest ile aldatırken Stormtrooper ve Greywarden'larca basılsın, cümle galaksiye rezil rüsfa olsun istiyorum.

Çok şey mi istiyorum??
oxsi
Üye
Selamlar
Itemlerin statlarının yetersizliğiden yakınmışın ama bu WoW değil WoW da item olmassa bişey yapamıyosun yani yapabilirsinde kafayı sıyırmış olman lazım bi horde guildi yogg saronu full mavi itemle kesti ''nothing but blues'' başlığıyla arat görürsün
Bu oyun biraz dikkat ettiysen itemizasyona dayanmıyo zaten lvl atladıgında statlarını gerekli biçimde kullanırsan itemsiz bile oynayabiliyosun gibi bişey.
Domino
Üye

1. Baştan itibaren istediğimiz sayıda üyeden oluşan, istediğimiz özelliklerde, istediğimiz bir parti yaratamıyoruz. İlla ki oyunun hikayesi sırasında bize dayattığı gerekli gereksiz, soylu soysuz, güçlü zayıf karakterler arasından seçimler yapmamız gerekiyor. Dahası bu karakterlerin sınıflarını falan istediğiniz şekilde tutturabilseniz dahil, karşılaştığınızda, belirli seviyelere gelmiş olduklarından, bilgisayarın otomatik yetenek büyü dağıtımlarına boyun eğmiş oluyoruz. Örneğin ben Morrigan'ı takıma aldığımda, hanfendi gitmiş örümceğe dönüşme gibi en tiksindiğim bir yetenek ağacından ilk yeteneğini almış bile. Ya da Leliana ablam gitmiş hem okçuluk hem de rogue yeteneklerine dağıtmış sınırlı yetenek puanlarını...Kısaca şöyle adam gibi bir 4-4lük parti kuramıyoruz. OLMUYOR!

Icewin Dale ve bir sürü rpg oyunu oynamış biri olarak bir rpg oyununa, senaryosuna ve atmosferine ne kadar kaptırırsam o oyunu da okadar severim. Dragon Age işte bunu çok iyi başarmış. Ve bunu başarırken gerçekçi olarak partye katılan üyelerin sizle tanışana kadarki kendi seçimlerini değiştiremezsiniz diyerek oyunun gerçekçi olması açısından sağlam bir adım atmış.  Seçimlerden kastım güçleri, yoksa sonradan da seçimlerini değiştiremiyoruz neyseki.. Çok serbest olup kendi grubumu yapmaktansa ben bunu tercih ederim. Fakat ilerde modlarla istediğin gurubu sıfırdan kurmana olanak sağlanacaktır zaten.

2. Büyücü seçmediğiniz müddetçe, savaiçı ve rogue'ların büyü ve yetenekleri çok sınırlı, çok zayıf, hiç tatmin etmiyor. 3. seviyede cardınlarla savaşırken de kalkanımı savuruyordum, 15. seviyede ejderhalarla savaşırken de pek farklı birşey yapmıyorum. Kalkanı kılıcı savurup duruyorum. Rezillik.

Bu konuda da oyun benden - puan almadı. Bir dragonla kapışırken salak salak bi dragon bi adam vursa saçma gelebilirdi fakat animasyonlarla büyücü olmayan bir karakterin dragona nasıl zarar verdiğini ya da dragonun ona nasıl zarar verdiğini gayet net göstermiş oyun.

3. Oyunda 1 kişi de olsanız aynı tecrübe puanını kazanıyorsunuz, 4 kişi olsanız da....Ya da fark varsa bile ben farkedemedim. Ki bu fark o kadar az ki zaten, tek tabancayı geçin, 2-3 karakterlik partilerle bile ilerleme kaydetmek için bu oyunun dahisi falan olmanız lazım. Oysa Icewind Dale'de isterseniz 1 kişi de oyunu güzelce bitirebiliyordunuz, 6 kişi de...Zira 1 kişi giderseniz seviyeniz 20 lere falan ulaşıyordu, 5 kişi giderseniz belki 9-10'da kalıyordunuz. Kısaca 4 kafadar yerine 2 tane aslanlar gibi kan kardeş modunda takılmamamız bu oyunda mümkün değil.

Anladığım kadarıyla biraz Hardcore bir rpg oyuncususun.  Ya da geçim tarzın bu. Böyle düşününce bu seni rahatsız edebilir fakat sen demeden önce bu gözüme bile çarpmadı açıkcası.

4. Eşya, silah vs. seçenekleri inanılmaz zayıf. Yani bu çağda çıkan bir oyunda, bu kadar az eşya olması, utanılacak birşey. Ulan yakında Diablo 3 çıkıyor. Valla yapımcılar ortadan kaybolsunlar, yoksa dalga geçerler benden söylemesi. "3 armor, +%10 fire resistance"  böyle zırh mı olur lan? Hiç mi Diablo, Wow gibi oyunların neden bu kadar çok sattığını, bağımlılık yaptığını araştırmadınız, daha iyi daha güzel eşya hırsımızı körüklemeden, değil dragon's age, artık tetris gelse oynanmaz.

Bu konuda tamamen katılıyorum. Heleki büyücü kıyafetlerinin tasarımını hiç sevmedim açıkcası.  Bi morriganın kıyafeti güzel ama seçenek az olduğundan o da kokucak artık aynı şeyleri giymekten. Bir de Morrigan için sonunda yeni bir kıyafet buldum annesinin sandığından. Aynı kıyafetin  daha +lısıydı sadece. Eşyalar az.. Fakat yine de oyun zevkimden götürmedi pek.

Son olarak bana kalırsa oyunun en büyük eksiği bu kadar seçimlerimizle değişen bir senaryoda bazen saçma olaylar olabiliyor. Örneğin bir tavernada oturan elfle konuştuktan sonra onu öldürdüm ve tavernadaki kimse tepki bile vermedi. Sonra gittim ordaki garsonla konuştum, "bak şurda oturan elfe güvenmiyorum bence yalancının teki" dedi. "Abla orda kimse oturmuyo az evel öldürdüm ben onu, kör müsün ya" gibi bir diyalog olsaydı seçeneklerde belki hoş olabilirdi. Tabi oyun çok nadiren böyle saçmalıyor onun dışında yaptığımız şeyler doğrultusunda Npclerden tepki alıyoruz. Bir de grup elemanlarının konuşmaları ve fikir vermeleri hoş olmuş. Fakat bu hoşluğu gördükten sonra susmaları göze batıyor. Gönül ister ki, her kapışamadan sonra durum hakkında ufakda olsa bir kritik konuşma yapsınlar. Neyse bu dediklerim de benim eksilerim fakat genel olarak başıma gelen şeyler değil.  Ben bu oyunu çok sevdim. Hem öyle büyük bir hevesle beklemiyordum. Öle oynıyım dedim, oyuna kapılıp gittim. Bir de müzikleri çok güzel oyunun az puan vermişsin. Sen bi gelsene dışarı ya :D :p
discussioncontroller