Evren ve Gezegenler
MarinZ
Üye
ElegostElegost
Üye
"Ya bırakın
orada biz yaşayamayız o kadar neden heyecan yapıyorlar :)))..."

İnsanlarımızı seviyorum. Modern hayata, paraya ve o küçük işlerine kafalarını öylesine güzel gömmüşler ki, bilim ile ilgili tüm haberlerin altına aptalca yorumlar yazmaya devam ediyorlar sürekli. Geçenlerde, Ray Bradbury, Mars'ın İnsanlığın kaderinde bulunduğunu söylemişti, oraya yerleşilmesi konusunda. Adamcağıza demediğini bırakmamıştı bizimkiler.

Evet, insanoğlu er yada geç, yok olmadığı sürece bu gezegenin doğal döngüsünden kurtulacak ve kendini diğer gezegenlere taşımaya başlayacaktır. Bu, 100 yıl sonra olur, 1000 yıl sonra olur bilinmez, tahmin bile edemeyiz şimdiden. Ama, elbet gideceğimize kesin gözüyle bakabiliriz.

Eh, bizden sonraki bilmemkaçıncı nesile hayırlı olsun. Çünkü bu gezegenlere ihtiyaçları olacak.
Misafir
Uzaya açılma, başka gezegenlere yerleşme, imparatorluk ya da feodal sistemi geri getirecek. Çünkü, sömürülecek yeni gezegenler demek uzaya açılmak. Eğer abiyogenez diğer dünyalarda da gerçekleştiyse, gelişmiş ya da gelişmemiş bir çok gezegen demektir bu. Ya da ben çok Asimov okuyorum, bilemiyorum.
Fusuyz
Üye
"yıldızın çevresinde dönüşünü dört günde tamamladığını tespit ettiler."

başımız döner orda :D
encladus
Üye
yaa boyle birsey bilimsel olarak kabul edilse bile bence olmaz :D
Misafir
arkadaşım bundan yaklaşık 200-300 sene öncede havada bir tenekenin uçması olanaksız görünüyordu fakat şuan (...) biraz geniş bakalım bu olaylara.Eğer büyük bir üs kurulur ve vakum etkisi yaratılabilirse elbet mümkün olabilir yaşam.
Fusuyz
Üye
O değilde yaşayabileceğimiz koşullar orda da varsa büyük ihtimalle yaşamda vardır zaten. Ama hayatta kalma gücümüzü gezegenimizi evrenle karşılaştırdığımızda çok hassas şeylere bağlı olduğunu görürsünüz. Gelecek uzayda yolculuk eden gemilerde yaşamız daha mantıklı gibi geliyor. O zaman gezegenleri sadece kaynak için kullanırız. Yani hazıra konmaya çalışmak yerine kendi gezegenlerimizi inşa ederiz. Bana mümkün gibi gözüküyor. Ama zamanın ne getireceği belli olmaz. Şuan için biz daha  çok kendimizi yok etmeye meraklıyız gibi gözüküyoruz.

Beğenenler: SmoKiNg ACE

creiGncreiGn
Üye
Fusuyz'un dediği gibi yaşam çok hassas koşullara bağlı bizim açımızdan. Görünürde yaşanılabilir görünen bir gezegen bile küçük bir değişken yüzünden uzun süreli barınmaya elverişli olmayabilir. En basitinden oksijen seviyesi çok yüksektir, atmosferdeki hava olayları, özellikle de yıldırımlar, çok şiddetli yaşanıyordur. Gezegenlerin kolonileşmekten çok kaynak amacıyla kullanılması daha olası. Ha sadece ilgili gezegene kurulacak fasilite için üsler yapılır, insanlar oralarda kalırlar. Ama büyük uzay gemileri bana da daha mantıklı geliyor.
Infrawhite
Üye
Büyük uzay gemileri başta mantıklı gibi gözükse de birkaç açıdan(özellikle mali), galaksinin yarısını sömürmeyen bir uygarlık için hayli imkansızdır.

Öncelikle, ve en büyük sorun olarak, yerçekimi eksikliğini gösterebiliriz. Düzenli(günde 2 saat kadar) vücut çalışma ile bile birkaç aylık bir süre içinde önemli ölçüde kemik ve kas erimesi ortaya çıkar ağırlıksız ortamlarda. Mars yolculuğunun en önemli engellerinden birisi budur.

Ayrıca, dünyada rahat rahat dolaşmamızı, dünyanın çeşitli kalkanlarına borçluyuz, Ozon tabakası, Manyetosfer, İyonosfer vs. vs. Ama, uzayda böyle bir kalkanın mevzubahis gemi tarafından oluşturulması gerekecek. Eh, birkaç mikroteslalık bir manyetik alan yaratmak bile zor bir iş böyle bir ölçekte. Saydam olan her yüzeyin, neredeyse saydamlığı gidene kadar kaplanması gerekir uzun vadede kozmik ışınımlardan zarar görülmesinin engellenmesi için. Elbette böyle bir geminin, yıldızlararası seyahat yapabilme yeteneğinin olmadığını varsayıyorum, sadece bir istasyon olsa bile enerji maliyeti muazzam ölçekte olacaktır. Ve tüm bu enerji maliyeti, bir gezegenin otomatik olarak sağlayacağı şeyler için. Dolayısıyla bir gezegeni "Terraform" etmek, bir uzay istasyonu yapmaktan daha basit bir işlem olabilir çoğu senaryoda. Veya Terraform etmek yerine izole küçük yerleşim birimleri kurup bunların gezegenin koşullarına karşı güzelce savunulması, daha mantıklı ve uzun vadeli bir çözüm olacaktır.
creiGncreiGn
Üye
Uzayda kurulacak büyük çaptaki istasyonların maliyetlerinin bu kadar yüksek olacağı düşünülürse dediğin gibi olması daha mantıklı olur elbette. Maliyetlerle ilgili bütün problemlerin aşıldığını varsaysak bile yerçekimi problemi olduğu gibi duruyor. Yapay olarak yerçekimi üretilmesi teorik de olsa mümkün müdür infrawhite? Fizikten pek birşey anlamam fakat yapay yer çekimini mümkün kılabilecek bir şey hayal edemiyorum..
Infrawhite
Üye
Evet, yapay yerçekimi mümkündür. Ancak sürekli bir lineer ivmelenme gerekir.

Rotasyonel hareket, bir yere kadar sağlayacaksa da bazı dezavantajları vardır. Ayrıca uzayda yapılan hesaplamalar çok büyük kesinlikle doğru olmak zorundadır, zira en küçük hata çok büyük sorunlar doğurabilir. Dönmekte olan bir istasyonun angular inertia'sı olayları bir hayli karıştıracaktır.

Yine de azıcık düşünmeyle aklıma gelen bir çözüm, istasyonu büyük kütleli bir gaz devinin yakınında barındırmak, mümkünse kütleçekimi hapsine almak(sürekli aynı yüzü gezegene bakacak, istediğimiz sürekli tabanının gezegene bakması), böylelikle yüzeyde onlarca g'ye ulaşan ivmenin istasyonda en azından g'nin onda biri, mümkünse daha fazlasına ulaşmasını sağlayabiliriz(mesela Neptün bunun için hayli iyi bir aday). Hem böylece o gezegnin manyetosfer'inden de ''otlanabiliriz''. Yine de, gaz devlerinin çevrelerinin ne kadar güvenli olduğu tartışılır, zira asteroid kuşaklarından sonra en çok asteroidin bulunduğu yer gaz devleri çevreleridir.

Beğenenler: SmoKiNg ACE

discussioncontroller